agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Evcil Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Metin Y.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2007, 05:14   #1
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra'da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris'te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi.
- Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler
- Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
- Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
- Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
- Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
- Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
- Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek.) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
- Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
- Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
- Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
- Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
- Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
- Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
- Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da, insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 08:06   #2
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hayvan hakları ile insan hakları birbirinden ayrılamaz bir bütüne ait parçalardır. Üzerinde yaşadığımız dünyanın yalnız biz insanlara ait değil, tüm canlılarla birlikte bir yaşam paylaşma yeri olduğunu hatırlamamızda yarar var.

Kendisinden daha güçsüz bir canlıya eziyet etme hakkını kendinde bulan her canlıyı kınıyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 01:53   #3
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Haliç'te temizliğin simgesi olarak 3 adacıkta yaşayan tavşanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ilgisizliği yüzünden açlık ve zehirli su nedeniyle ölümle karşı karşıya!
Hayvanseverlerce haftada bir kez toplanan ekmeklerin adaya getirilmesi sayesinde sadece ekmekle beslenebilen tavşanlar, "balıkların ölümüne yol açan zehirli suyu içmek zorunda kaldıklarından" toplu ölüm riskiyle hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar... Hayvanları Koruma gününde eğer acil tedbir alınmazsa; korunamayan tavşanlar göz göre göre ölecek!
[Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ' nin finanse ettiği ve 530 milyon dolara (yaklaşık 795 trilyon lira) mal olan Haliç'i kurtarma projesinde, İÜ, TÜBİTAK ve İTÜ'den bilim adamları görev aldı. 1996'da başlatılan 'Haliç Çevre Koruma Projesi', Dünya Büyükşehir Belediyeleri Birliği'nce
'Metropolis birinciliği'yle ödüllendirilmişti...]

Eski 04-10-2008, 14:29   #4
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 1
Herkese merhaba. Bugün 04.10.2008.Hayvanları Koruma Günü . Hayvan haklarına karşı hala birçoğumuz ilgisiziz. 5194 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası'nın çıkmasına rağmen hala 4 yıldır ilerleme yok. Son aylarda sokak hayvanlarına yapılan toplu kıyımlar, vahşice işkenceler ortada... Bu gün Sokak Hayvanları Dünya Buluşması İstanbul Kadıköy İskele Meydanında saat 16.00 da başlıyacak...Keşke İstanbulda olsam.

vayvayvay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 16:16   #5
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Herşeyin sevgiden geçtiğini unutmamalı diye düşünüyorum...Ne için yaşıyoruz? Sevgi için çarpıyorsa yürekler, herşeyi sevmeli bu dünyada...Yürek herşeye sevgiyle bakabilmeli...Bu masumiyet karşısında içi ısınmalı insanın... Bu arada dikkatimi çekti Ankaralılar bu konuda daha mı duyarlı yoksa bu tamamen tesadüf mü oldu?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 19:32   #6
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

ÇİN'in insan hakları ve işkence konusundaki kötü sicili "hayvan hakları içinde" aynen söz konusu.
ÇİN'i hayvanlara yaptığı işkence ve katliamlar nedeniyle kınıyor ve LANETLİYORUM.

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2008, 20:06   #7
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Keşke Kadıköy de olup katılabilseydim, paşamı da alıp.
Bu dünya sadece bize ait değil. Her canlı gibi, hayvanlarında yaşam hakkı var.
Umarım, ülkemiz bu eksiğini tamamlar. Hayvan kıyımından vazgeçer.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 20:48   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ülkemiz hayvan haklarında Çin ile rahat rahat yarışır. Daha bir kaç ay önce PETA tarafından protesto edildik.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 01:07   #9
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Ülkemiz hayvan haklarında Çin ile rahat rahat yarışır. Daha bir kaç ay önce PETA tarafından protesto edildik.
Saygıdeğer Todor,
Ülkemiz bu konu da eleştirilebilir ama asla ve asla ÇİN'le kıyaslanamaz. Bu konuyla ilgili ÇİN'deki vahşeti belgeleyen çok dehşet görüntüler var ama bilerek koymadım.

Eski 28-10-2008, 16:12   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
sözde hayvan sevgisi

çin vs başka ülkeleri bırakalaım buraya bakalım.... lütfen..
--------------------------------------------------------------------------------

Ben şeref deniz,
herkese güzel, sağlıklı ve mutlu günler.............
****** öncelikle;... Pantolon ve ceket cebi ve çantası para dolu, kafasında sedece eğlence, yeme içmeden mahrum olmayan, kendisi emek sarfetmeyip, kazanmadan yiyenler, aç'ın halinden anlamayan veya anlamak istemeyen tok'lar hariç...................
Birde;. Medya budalası ve reklam heveslisi olan sadece medyaya çıkma heveslisi olan hayvanseverler ******..
Efendim.. Adanada seyhan baraj gölü kıyısında onlarca ve hatta yüzlerce başıboş, sadece kısırlaştırılıp, muayenesi yapılan başıboş köpeklerin hali içler acısı, birtane allah kulu ilgilenmiyor ( yemlerken tesadüfen uzaktan görebildiğim bir bayan hariç), bu aç hayvanlar açlıktan ölen kendi arkadaşlarının leşlerini yiyorlar. Bense sadece haftada 2 defa evimden aldığım birkaç akmek ve artırdığım yemekleri götürüp vermek. Rahatsız olmama rağmen kendimi zorlayıp , yürüyerek bu yiyecekleri vermek, ama her gittiğimde aynı olayları görmek beni üzüyor, üzülmemem, hayatta kalma şansımı zorlamam gerektiği halde , ama benle olmuyor,
birilerinin tıkaçlı kulaklarını açmaları, at gözlüklerini çıkarmaları için yazıyorum. Yazık, hayvan sa onlarında yaşamaları lazım değilmi.
Inanın! Kendilerine verdiğim bir parça ekmek veya tuttuğum bir küçük balık parçası için akşam dönüşünde yürüdüğüm 2-3 km yolu benimle beraber yol arkadaşlığı yapıyorlar, takii evimin dış kapısını kapatana kadar bekliyor sonra gidiyorlar,, lütfen beyler, hanımlar, ilgili kurum va kuruluşlara sizlerin desteğiyle başvurulsun, ya o hayvanları telef etsinler **** baksın toplama merkezlerine alsınlar, medyalar sadece eğlence gecelerini, paparazzileri, artist ve eğlence gecelerinin süslü insanlarını haber yapmasınlar, burada yaşanan acı ve hüzünü de göstersinler,, ne olur.
Eğer yaşayan her canlıya saygı var deniliyorsa tama. Insana saygıya hiçmi hiç itirazım yok, ama bşirazda hayvanlara sevgi gösterelim.
Yinede herkese sonsuz sevgi ve sagılarımı sunuyorum.
Allaha emanet olunuz. Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın . ****** bu yazımı okuduktan sonra huzur içerisinde gülebilir veya akşamları rahat uyuyabilirseniz.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 12:38   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin Y. Mesajı Göster
ÇİN'in insan hakları ve işkence konusundaki kötü sicili "hayvan hakları içinde" aynen söz konusu.
ÇİN'i hayvanlara yaptığı işkence ve katliamlar nedeniyle kınıyor ve LANETLİYORUM.
çok çirkin bir davranış yetkililer bi müdahale yapmalı yazık hayvanlara. Ben elimden geldigince mahalledki kedilere evden artan yemeklerle ve whiskas kedi maması alarak besliyorum ve kapımım önünden hiç ayrılmıyorlar.

tekil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 11:49   #12
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
O güzelim canlılara eziyet eden, vura vura öldüren, her türlü ezikliğini bu garibanlarda gideren insanların yaşadığına inanamıyorum hem de üniversite öğrencisi olunca daha da inanamıyorum, okuyacak da memleketine faydası olacak peh! Böyle insanlar yetiştiren ailelere ne demeli bilmiyorum. Sadece hepsinin cezalandırılmasını öyle 300 500 tl değil baya cezalandırılmasını hatta parayla kurtaramamalarını diliyorum.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 23:49   #13
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Ugg botu vahşet

Çin’de, moda olan Ugg botlarının sahtesini yapmak için “rakun” köpekleri diri diri derileri soyularak öldürülüyor.

Çinlilerin insanlık dışı uygulaması basın organlarında ve internette yer almasına rağmen, dünyada milyonlarca genç bu işlemi bilmeden Ugg bot almak için yarışıyor.

Çoğu genç ise yine bilmeden bu botların sahtelerini alıyor.

Hayvan hakları örgütleri, bu çizmelerin üretimi için derileri soyularak acımasızca öldürülen rakunlar için ayakta.

Çin’de sopalarla kafalarına vurulan ve can çekişirken derileri soyulan rakunların korkunç görüntüleri bazı internet sitelerinde de yayınlanıyor.

GAZETE HABERTÜRK

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2011, 23:58   #14
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin Y. Mesajı Göster
Çin’de, moda olan Ugg botlarının sahtesini yapmak için “rakun” köpekleri diri diri derileri soyularak öldürülüyor.

Çinlilerin insanlık dışı uygulaması basın organlarında ve internette yer almasına rağmen, dünyada milyonlarca genç bu işlemi bilmeden Ugg bot almak için yarışıyor.

Çoğu genç ise yine bilmeden bu botların sahtelerini alıyor.

Hayvan hakları örgütleri, bu çizmelerin üretimi için derileri soyularak acımasızca öldürülen rakunlar için ayakta.

Çin’de sopalarla kafalarına vurulan ve can çekişirken derileri soyulan rakunların korkunç görüntüleri bazı internet sitelerinde de yayınlanıyor.

GAZETE HABERTÜRK
Bu bir vahşet, şiddetle kınıyorum elleri kırılsın.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 07:23   #15
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Kınamak yetmez. İşdönüşü eve yorgun argın dönüyorum karşıma 4 genc cıktı 16 18 arası peşinde 5/6 köpek kedi ve sokak köpeklerinin peşinde gece 10 .
Kegıthanede sık sık kedi ve köpek ölüsüne şahit oluyorum onlar icin bir eglence . belediyeye şikayet ediyorsun sonuc sıfır gece kimi bulacaklar .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 10:57   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2011
artık nerdeyse her belediyenin hayvan barınağı var. modern ortamlar yaratmak için çaba sarfediyorlar. belediyenizle temasa geçerseniz hayvan barınaklarının sivil yardıma ihtiyaçları çok. her ilçe hayvan barınağına sahip çıksa sorun kendiliğinden kalkacak. çocukların bilinçli ortamda sorumluluk almasına da yardımcı olacak. güzel proje düşünmüşler ama tanıtım , bilinçlendirme eksik. çoğu kimsenin haberi yok.

osbar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024