agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Evcil Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen ilksenozturk
  • 1 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen alibabaa
  • 1 Gönderen berduray

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2010, 08:00   #1
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
havalar kötü giderken sokaktaki hayvanlar...

kar güzeldir,
ama biz içerdeyken
üşümezken, donmazken
ama dışarda o kadar çok üşüyen var ki...
dün mahallemizdeki köpeklere bişeyler götürmek istedim, yemek bulmaları zor, malum.
o biraz insanlardan korkan, mesafeli duran köpekler elimdeki poşeti görür görmez koşarak geldiler
açlık bi taraftan, soğuk bir taraftan...
normalde verdiğimiz yemeği, biz uzaklaşınca yemeğe başlayan o köpekler neredeyse elimden yiyeceklerdi.
içlerinde 2 tanesi insana daha yakındır, diğerleri hep uzaktan izlerken bu sefer 2 küçük yavrusunu insan gözünden bile saklayan anne ve yavrular bile, 10-15i birden doluştular.
kar çok güzel, ama onlar için çok zor.
şimdi tam zamanı...
birşeyler yapmadıysak şimdiye kadar onlar için, bir parça yiyecekle sokağa inme zamanı,
daha önce zaten birşeyler yaptıysak, biraz dahasının zamanı

jeozuu beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 09:02   #2
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Çok haklısınız. Ben de yazdan kışa kadar artan ekmekleri kurutup onlar için saklıyorum, yiyecek bulmaları güç olan karlı ve ayaz havalarda çöpün yakınlarına götürüp bırakıyorum.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 09:59   #3
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Balkona ekmek koymuştum. Kuşlar hemen geldi. Kim bilir ne kadar açlar.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 10:57   #4
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Balkona ekmek kırıntıları,sokak kapısınada artık yemleklerden bıraktım.Dün gece sokak köpeğine hiç benzemeyen bir köpek gördük eşimle aşağıya inip eve getirelim dedik(sokak köpekleri kadar dayanıklı görünmüyordu),biz inene kadar kayboldu.Saatlerce aradık,gece uykularım kaçtı .Sabah mahalle marketine sordum sahibi varmış.Derin bir nefes aldım.Öyle arada bir tura çıkıyormuş

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 12:41   #5
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

ne güzel,mesajı yazdıktan hemen sonra 3 kişi ben de bişeyler yaptım demiş bile

hala umut var demektir. dışarda lapa lapa kar yağarken en kolayı manzara çok güzel olmuş demek, tülü kapatıp evde daha sıcak olan bir yere kurulmak. bu en kolayı. ama ya dışardakiler...

bir verirsek karşılığını binler ile alıyoruz bu dünyada. 'muhtaç olana yardım etmek' denirken eminim tüm canlılar kastediliyordur.

çöpe atacağımıza paylaşsak(böylece çöpten yemek karıştırırken zarar görmeseler, biraz daha temizini yeseler), biraz mutfağımıza bakınıp onlar için de küçük öğünler çıkarsak... zor değil

Eski 25-01-2010, 17:28   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2009
kesinlikle size katılıyorum İlksen Hanım sadece kış günleri değil her zaman düşünmeliyiz dışarıdaki hayvanları.. evde beslediğimiz hayvan bizden her daim ilgi, sevgi görebiliyor ama dışarıdaki hayvanların maalesef böyle bir lüksü yok, ne yazık ki onlar zaten karınlarını doyurmanın peşinde ilgi gibi bir talepleri de yok.. daha fazla empati kurmalı yazın sıcak günlerde biraz su biraz yiyecek, kış günü de olabildiğince yiyecek, bunu yapabilir eminim herkes..

denizgunac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 14:39   #7
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Bizim buralarda pide fırınları vardır.Günlük veya haftalık liste asılır.''İhtiyaç sahiplerine ekmek verilir'' başlığı altında rakam yazar.Bizler ekmek alırken bakarız ekmek sayısı azalınca üç-beş ekmek parası veririz.Azalır dediysem ben hiç yüzün altına düştüğünü görmedim.İyi niyetin suistimal edildiğinide görmedim.Bayatlamış ekmekleride biriktirirler bizlerde ücretsiz alır sokak hayvanlarına artık yemeklerle karıştırıp veririz.Başka yerlerde böyle uygulamalar varmıdır bilemiyorum.

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 15:16   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Arkadaşlar. Şimdi genellikle bütün fırınlarda var olan ekmek dilimleme makinalarından çıkan kırıntıları alıyor yaptığım kuş yemliğine koyuyorum. Hem bol oluyor, hemde ücret ödemiyorum Size de tavsite derim. Sıcacık selamlar....

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 18:05   #9
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Ben henüz burdaki fırınlarla konuşmadım ama komşulardan nazımın geçtiklerine söyledim. Onlar da benim için kalan ekmeklerini kuruttular birkaç gün oluyor onlardan alıp bodruma koydum, oldukça et suyuna batırıp olmadığı zamanlarda onların yiyecekleri türden yemek artıklarıyla karıştırıp çöpün oraya bırakıyorum gelip yiyorlar. Yine komşuların çocukları için aldıkları sütten kalanları da veriyorlar kendi aldıklarımla birlikte bu sütleri günlük kapıma gelen kediciklere içiriyorum.
Beş tane kediciğe evimde, bodrumumda bakmaya çalışıyorum kalanlara da dışarıda. Komşulardan şikâyet gelmesin diye çabalıyorum apartman görevlisine de tembihledim eğer bina içine kaka yaparlarsa bana söyle ben temizlerim dedim onu da böylece yanıma çektim. Ne yapayım dışarda kalıp üşümelerinden daha iyi en azından, bina içinde bodrum kapısını arada açık bırakıyorum çıkıp dolaşıyorlar. O kadar şirinler ki insanlar onlara nasıl bu kadar duyarsız kalabiliyorlar anlamıyorum, benim kucağıma alıp mıncıklayarak çitileyerek sevesim geliyor -biraz sadistçe ama -.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 20:13   #10
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Smile

serçeler için koyduğum ekmekleri martılar yedi.

Eklenen Resimler

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 21:39   #11
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Yıllardan beri yaptığoım bir işlem burada

ilksenozturk beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 23:31   #12
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Duyarlı davranışlarınızdan dolayı sizleri tüm içtenliğim ile kutluyorum ve dilerim daha çok insan daha çok canlı için birşeyler yapar.

ilksenozturk beğendi.
alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 00:48   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ekmek ağacı

Kim ister ki, karlar üzerinde yemek yemeyi?

Eklenen Resimler

ilksenozturk beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 16:36   #14
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

bizim bu taraflardan da güzel haberlerim var size:
bizim mahalledeki köpekler için komşuların yemek koyduğu yerde birçok kap-yemek vardı çokça poşet, çokça kap, yani çokça vicdan
biraz önce de bir apartman görevlisinin sürekli kapılarının önünde yatan köpek için mukavvadan kuytu bir köşede kuru bir yer yaptığını gördüm. bence 'elinden ne geliyorsa'nın çok güzel bir örneğiydi o mışıl mışıl uyuyan köpek.
iki gecedir de apartmanımızda küçük bir köpek barınıyor. her taraf kar olduğu için kimsenin de sesi çıkmamış, ben de küçükkarabaşı suz-i dilara gibi çitileyerek sevmekten kendimi zor alıkoydum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024