agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Evcil Hayvanlar / Genel
(https)
Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2009, 02:52   #1
Ağaç Dostu
 
tolgahann's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-08-2008
Şehir: Tekirdağ
Mesajlar: 976
Galeri: 5
Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi

15 Ekim 1978'de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez.Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır.Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Eklenen Resimler
 
tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 02:33   #2
Ağaç Dostu
 
gece's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-02-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,671
Galeri: 32
Paylaşımınızı samimiyetle kutluyorum.

1978 de açıklanmasına ve aradan çeyrek yüzyıla yakın süre geçmesine rağmen, bu sitedekilerin bile en az %78'inin bu beyannameye "rağmen" hayvanlara davranışları ne acı değil mi?

gece
konuşamamaları öldürülmelerini haklı kılmaz diyen forum insanı.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 06:16   #3
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 18-02-2009
Şehir: kocaeli
Mesajlar: 53
Bence hele insan haklarının binde biri uygulanmaya başlansın, ondan sonra buna sıra geleceğini ümit edelim.

onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 23:33   #4
Ağaç Dostu
 
tolgahann's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-08-2008
Şehir: Tekirdağ
Mesajlar: 976
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onuruygun Mesajı Göster
Bence hele insan haklarının binde biri uygulanmaya başlansın, ondan sonra buna sıra geleceğini ümit edelim.
Bence hayvan haklarının uygulanması için insan hakları beklenmemeli.Bu konuda hayvanlar ve insanlar arasında pekte fark yok.Hatta onlar daha üstün çünkü insanlar gibi özgür değiller.İyi bir sahibe denk gelirlerse rahat yaşyorlar ama ya diğerleri...

Bu yüzden hayvan haklarının daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 05:41   #5
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 30-07-2006
Şehir: Yalova
Mesajlar: 6,884
Galeri: 29
Katılıyorum. İnsanın şikayet edebileceği makamlar var, özgür iradesi var, insanın peşini arayan var.

Kırsal bölgelerde günde kaç köpek tüfek ile vuruluyor belli değil. Ölen kurtuluyor, ölmeyen yoğun acılar çekerek bir çalı dibinde, kurtlanmış yaralarını temizlemeye çalışarak, aç biilaç, haftalarca sürünüyor. Ya da sahibi tarafından dövülüyor, tecavüze uğruyor, çatlayana kadar çalıştırılıyor.

Bence hayvan haklarının ihlallerine çok ağır cezalar getirilmeli ve bu kanunlar sadece lafta kalmamalı, yürürlüğe konulmalı.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 16:23   #6
Ağaç Dostu
 
gece's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-02-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,671
Galeri: 32
sırayla değil aynı anda!

Sayın onuruygun'un "sıralı haklar" fikrine katılmıyorum. Kendisinin gerekçesini az çok tahmin ediyorum (yanlışım varsa iletsin), "insan haklarına daha çok ihtiyaç var, hayvan hakları ile vakit geçirmek, gereksiz" diyecektir ama o iş öyle değil, cana kıyanlar, Dr. Hannibal Lecter aşamasından başlamıyor ki e!

Önce çevresindeki, gücünün yettiği canlılardan başlayıp işi gittikçe büyütüyor, yüz ve fırsat buldukça, işi (temel hak ihlalleri) büyütmeye de devam ediyor.

Bu nedenle; dünyada en çok "insan hakları, insan hakları" diye atıp tutan, böbürlenen Avrupa kıtasındakilerdir ama tesadüfe (!?) bakın ki tüm dünya savaşlarını da bu "arkadaşlar" çıkarıp, on milyonları (yüz milyondan fazla) öldürüp, öldürtmede sakınca görmediler, gelecekte sakınca göreceklerine dair en ufak belirtiyi de ben kendi adıma görmüyorum, yine onların başının altından çıkacaktır, ömrü yetenler de görecektir.

Avrupa'nın en az 5-6 misli insanın yaşadığı Asya'da ise; canlılara saygı küçükten itibaren insanlara öğretildiğinden (=sıra beklenmediğinden), insan hakları ihlalleri de oransal olarak çok daha düşük. (bkz. Hintlilerin, alaya alınmalarına da konu olan, hayvan hakları yaklaşımları).

Tabii eğer Avrupa'nın (ve saz arkadaşlarının) yaygarasına bakarsanız, kendileri pir'ü pak, diğer herkes, hele Asya, hele Asya, insan haklarını ihlal edip duruyor. Tabii yerseniz!

"Önce insan, boşver hayvanları" deyip beklersek, daha çook bekleriz, onuruygun da hissediyor aslında o sıranın gelmeyeceğini, onun için "ümit" noktasından ötesini gerçekçi bulmadığını belirtmiş yazısında.

Todor'un işaret ettiği gibi; insanın elinin armut toplamama, etkin bir nefsi müdafa durumu var. Hayvanlar ise ne yapıyorlar biliyorsunuz; 'doğrudan doğruya insanın gözünün içine bakıyorlar' ve bekliyorlar, en fazla kaçabilen kaçmaya çalışıyor ama kurban bayramında bile, kaçanları da 'vuruyorlar'.

Sanmayın ki hayvanları korumak, yalnızca onları korumaktır. Olay bir çeşit "yılanın başını küçükken ezmek!" (biliyorum, atasözü cuk oturdu!) olayı aslında.

Uygulamanın ilk aşaması, önce o hakkın varlığına inanmak ve saygı duymaktır. Duymayanı da duydurabilmektir. Bu da yaptırımdan geçiyor, ne kadar kaçarsanız kaçın; ya mazlumdan yanasınız ya zalimden, ortası yok!

Tercih tamamen bizim. Herkesi düzeltmek tabii ki mümkün değil, ama doğruyu da bilip, savunabilir ve kendi yaşantımızda uygulayabiliriz. Hiç olmazsa 'topal karınca' kadarcık olabilmeyi bize çok görmeyin.


gece
ihlallerde aklımızdakinin yaşam hakkı çerçevesinde dönüp dolaşmasından (durum o kadar vahim) canı sıkılan forum üyesi!


Düzenleyen gece : 16-04-2009 saat 16:13 Neden: yazım hatası düzeltme!
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024