agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Evcil Hayvanlar - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2011, 02:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Kara kaplumbağaları

Sevgili arkadaşlar,
Bahçemde beslediğim iki adet kaplumbağam var.Jessy ve Jessica.Çok şekerler.
Bu gün kış uykularına yatırdım.Bakalım sağliklı bir kış uykusu geçirip Mart ayında uyanabileceklermi.Sevgiler.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 10:20   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-11-2011
Ne kadar güzel. Kaç yaşındalar acaba kaplumbağalarınız? Bu arada nasıl beslediğinizi ve kış uykusuna nasıl yatırdığınızı merak ettim açıklarsanız sevinirim. Umarım mart ayında sağlıklı bir şekilde uyanırlar.

Patren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 17:23   #3
Ağaç Dostu

Sevgili patren ,
Yaşlarını bilimiyorum ama bahçede beslemek istedim,pazardan aldığım sebzelerden verdim
ve esas konu toprağı hafifçe kazıp onlara yer yaptım.önce girmediler.Daha sonra zeytin ağacımı budadım çıkan dalları bir tarafa yığmıştım altına girmeye çalıştılar.Bu bana fikir verdi ve hazırladığım yerin üzerini zeytindalları ile örttüm üzerinede naylon örttüm,yani içeri su da girmiyor ve yan tarafına küçük de bir kanal yaptım su akıp gitsin diye.Bir gün bir tanesini yuvaya soktum tekrar çıktı.Daha sonra bir daha denedim içerde kaldı.İkincisi
hala dışarda,onuda zeytin dallarını hafifçe kaldırıp altına ittim.Öylece biraz durdu,sonra
naylonun altına gelecek şekilde ve zeytin dallarının da altında kalacak şekilde ileriye ittim.
bir daha çıkan olmadı.Şimdi Mart ayını bekliyoruz çıkmaları için.İşte bir kış uykusunun öyküsü, hoşçakal.

Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen orcanöbekçi : 15-01-2012 saat 17:25 Neden: imla hatası
Eski 24-01-2012, 10:07   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
arkadaşlar benim de bir tane küçük yaklaşık bir yaşında bir kaplumbağam var.şuan kış uykusunda.

se22mi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 10:12   #5
Yeni Üye

ama nedense hep kar yağdığında uyanıyor.sanırım kar yağmadığı zaman çok ayaz oluyor.bu da soğuğa neden oluyor.evin içinde besliyorum uyandığı zaman marul ve kendi yetiştirdiğim fasulyelerin yapraklarından veriyorum.afiyetle yiyor.mart ayında uyanınca salarsam kendi başının çaresine bakabilirmi bunu merak ediyorum.eğer bakamayacaksa.geniş bir bahçemiz var.oraya salabilirim.her sabah.akşamda evin terasına koyup sıcak bir yerde bulundurabilirim ama bunun için birkaç ay beklemeli

Eski 17-02-2012, 02:21   #6
Ağaç Dostu

Sevgili se22mi,
Mart ayında kendi uyanacak.Sen uyandırma,ve bahçeye sal arada bir sevdiği otlarla takviye et o kendi kendine hayatını sürdürür.Hiç merak etme.

Eski 07-03-2012, 16:59   #7
Yeni Üye

peki neyin içinde beslemem daha iyi olur bir fikriniz varmı? besleyeceğim yerin içinde neler olmalı.tırnak kesimi konusunda ne yapabilirim?kaplumbağama daha iyi nasıl bakabilirim

Eski 07-03-2012, 22:33   #8
Ağaç Dostu

Kara kaplumbağaları

Bu konuda bir birikimim yok seninle paylaşabileyim.Tortoise diye yaz,google dan
orada geniş bilgi bulabilirsin.sevgiler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 08-03-2012, 15:14   #9
Yeni Üye

teşekkürler

Eski 08-03-2012, 20:52   #10
Yeni Üye

Mernuş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Merhabalar. Kaplımbağa çok sever ve oldum olası ilgilenirim. Son olarak çok küçükken petshopta kötü bir ortamdan azatlık alıp 7 yıl beslediğim kara kaplumbağasını yetişkin olunca saldım. Bu arada epey araştırma yaptım, yurtdışından kitaplar getirtip okudum ve çok şükür hiçbir sağlık ya da beslenme sorunu olmadı. Benimki de erken uyur, vakitsiz uyanırdı. Kara kaplumbağası evcil bir hayvan değil, evde sıcak ortam vs ihtiyacı yok. Bizim iklimimiz 12 ay dışarıda yaşamasına uygun. Etrafı çok sağlam çevrilmiş (tam bir kaçma uzmanı), yeşillikli bir bahçede bakabilirsiniz. Kara hindiba, ebegümeci ve yoncayı çok sever. Protein ağırlıklı yiyecekler, kedi maması vs sakın vermeyiniz. Kırmızı yiyecekleri (domates, çilek) de sever ama çok fazla vermemeli. Yaşadığı yere sığ bir saksı tabağı içinde su koyunuz. Kış uykusundan uyanınca ılık suda banyo iyi gelir. Tırnaklarının kesildiğini ise ne duydum, ne de bir yerde okudum. Toprağı kazmasını vs engelleyip hayvana kötülük etmiş olursunuz. Besleyeceğim yerin içinde neler olmalı derken bahçenizi mi kastediyorsunuz?

Mernuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 15:45   #11
Yeni Üye

arkadaşlar ben kara kaplumbağasına iyi bakamayacağımı düşünyorum.internette okuduklarıma göre bakımı epey zor ilaçları floresan lambalr...vs.ben kaplumbağmın en iyi şekilde büyü mesini istiyorum buyüzden ona doğanın bakmasını istiyorum ve iki hafta sonra salmaya karar verdim.ona en iyi doğa bakar,bizede bu yakışır.bir hayvansever olarak...
doğanın dengesini bozmak istemem.yaşasın orada mutluca,özgürce...

Eski 09-03-2012, 15:47   #12
Yeni Üye

ona iyi bak doğa elveda

Eski 09-03-2012, 16:02   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi se22mi Mesajı Göster
arkadaşlar ben kara kaplumbağasına iyi bakamayacağımı düşünyorum.internette okuduklarıma göre bakımı epey zor ilaçları floresan lambalr...vs.ben kaplumbağmın en iyi şekilde büyü mesini istiyorum buyüzden ona doğanın bakmasını istiyorum ve iki hafta sonra salmaya karar verdim.ona en iyi doğa bakar,bizede bu yakışır.bir hayvansever olarak...
doğanın dengesini bozmak istemem.yaşasın orada mutluca,özgürce...

Sizi tebrik ederim. En doğrusunu yaptığınız için. Onları özgür oldukları doğada sevmeye, korumaya devam tabii ki.

se22mi ve Bilge Kerem beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 17:09   #14
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bence de en güzeli en doğrusu. İnsan mümkün olduğunca doğaya ve işleyişine müdahil olmamalı. Gerçek sevgi de bence budur. Doğa kendi dengesini kendi içinde mükemmel bir şekilde işletiyor. Zavallı hayvancıkları sırça saraylara koysak da onlar kendi toprağında, çamurunda daha mutlu daha özgür.

Sayın se22mi gerçek bir hayvansever gibi davranmışsınız. Çok teşekkür ederim.

se22mi beğendi.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 13-03-2012 saat 21:12
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 14:15   #15
Yeni Üye

ona öyle güzel bir yer buldum ki otlarla çevrili saklanılacak harika yerler var,bir sürü su kaplumbağası var,su içebileceği bir dere ve insanlar oraya fazla uğramadığı için hayatta kalacak.inşallah arkadaş bulur çocukları olur.inşallah mutlu olur....

Eski 13-03-2012, 14:24   #16
Yeni Üye

bu ilk kara kaplumbağası buluşum değil,izmitte giderken kocaman bir tane bulmuştum.izmitte evimize yakın bir askeri bölgeye saldık.orası çok otlu ve çok geniş bir bölgeydi.oraya tekrar gittiğimizde gördüğüm 3 kara kaplumbağası yavrusu bana içimden şunları dedirtti."işte onlar benim kaplumbağamın yavruları"mutluluktan dört köşe olmuştum.şimdi salacağım kaplumbağayı bir daha görme olanağım olmasada oda benim gibi sevinçten 4 köşe olsun istiyorum.

İnsanın Doğadaki Ayak İzi Çoğaldıkça Yaşam Zorlaşacaktır

Bilge Kerem beğendi.
Eski 13-03-2012, 14:27   #17
Yeni Üye

benim zaten iki su kaplumbağam var.onlardan büyüğü beni öylesine çok seviyor ki beni de kendisine okadar bağladı ki yazın hergün en az 5 saat onunla ilgileniyordum.onun sevgisini ben hiçbir insandan görmedim(annem dışında).seni seviyorum canım kaplumbağam Tospik

Eski 20-03-2012, 13:13   #18
Yeni Üye

Saldım kaplumbağamı

Eski 28-03-2012, 00:02   #19
Ağaç Dostu

kara kaplumbağaları

Arkadaşlar, yukarıda kış uykusu hazırlıklarımı anlatmıştım.Bir hafta önce jessy ve jassica kış uykusundan uyandılar.Sağlıkları gayet iyi görünüyor.Nasıl olsa artık uyandılar diye hazırladığım yuvayı kaldırmayı planlıyordum,ki her gün bu yuvaya girdiklerini fark ettim.Geçen sene yuvaları yoktu ve bahçede kenarlara falan sığınıyorlardı.Onların bir '' in '' e ihtiyaçları olabileceğini hiç düşünmemiştim.Şimdi
yuvalarını bırakmaya karar verdim.Bu esnada iki kaplumbağam kış uykusuna yatacak diye bayağı bir endişelenip yuva yapmıştım.Geçen sene bu kaplumbağaları bahçeye getirdiğimde bir de küçücük( boyu 5cm eni de 3 cm yi geçmiyecek kadar)kaplumbağayı da yandaki lokanta kışın kapandığı için onlardan alıp bahçeye salmıştım.Fakat aradan geçen bu kadar zamanda bahçede hiç göremedik ve ailece kaçtığına karar verdik.İki gün öncede inanılmaz şekilde bir ufacık kaplumbağa erik ağacının dibinde yerdeki ufak otların yapraklarını yiyordu.Kendi başına kış uykusuna yatmış ve uyanmış.Şu Allahın işine bakarmısınız.Çok sevindik , onuda yuvanın kapısına götürüp bıraktım. Sonrası şimdi yuvadamı yoksa bir çalı dibindemi bilmiyorum,ama üçüde şimdi bahçede .Paylaşmak istedim.

Eski 02-04-2012, 22:07   #20
Ağaç Dostu

kara kaplumbağaları

Sevgili arkadaşlar,
Kaplumbağalarla ilgili bilgilerden sonra çeektiğim bazı fotoları da yüklemek istedim.Fotoğraftaki kaplumbağalar ,büyüğü Jessy,fotoğrafta görünen en küçüğü Joe, ortanca Jessica ise görünürde yoktu onu çekemedim.Sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 22:10   #21
Ağaç Dostu

kara kaplumbağaları

Fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 22:23   #22
Ağaç Dostu

kara kaplumbağaları

Fotoğraflara devam,burada yuvayı da göstermek istemiştim.Oyüzden burada
biraz fazla fotoğraf var.Özellikle belirtmek gerekirse en altta zemini düzeltip
zemine tahtadan yaptığım kutuyu yan olarak koydum.Kaplumbağalar kapıdan girince 30-40 cm sonra kutunun boşluğuna varıyorlar orada yatıyorlar.Kutunun üzerine zeytin dallarını koydum, üzerine de yağmur geçirmesin diye naylon örttüm.Şimdi belkide vücut ısılarını ayarlamak için her dolaşmadan sonra hemen yuvaya giriyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 23:17   #23
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
İkisine de bayıldım hele minik olana aşık oldum.

Yalnız naylon örtü yazın aşırı sıcak olmaz mı? Daha serin tutacak hem de doğal örtüler kullanabilirseniz daha iyi olur gibime geldi.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 00:22   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın orcanöbekçi,
Bahçenizde dolaşmak hem çok zevkli, hem de çok zor olmalı (Küçük Joe'yu ezmemek için).Bir tane de daha büyük bulursanız, Daltonlar bahçenizde olacak

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 09:45   #25
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Çok şekerler.

Joe'nin yuvaya girişini kare kare çekmişsiniz, çok beğendim... Nasıl alıştılar yuvaya?

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 11:05   #26
Ağaç Dostu

Ana gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Sayın orcanöbekçi,kaplumbağalar için ,özel yer yapmanıza gerek yok onlar kendi yerlerini bir çalılık altına kendileri yapıyor sizin sadece yerlerini bozmamanız yeterli.(Yazın serin ortam, kışın toprak altına yer yapıyorlar)Birkaç sene içersinde koloniniz olur hayırlı olsun.
Birde sebze dikimi yapıyorsanız etrafını onların giremiyeceği şekilde çevirmeniz şart, talan ediyorlarda.
Saygılar, selamlar.

Ana gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 22:37   #27
Ağaç Dostu

kara kaplumbağaları

Sevgili arkadaşlar,
İlgilendiğinize çok sevindim.Bizimkiler için yer yapmak düşüncesi kış uykusu fikrindendi ve nette bayağı bir aradım.Bahçede onların başını sokacak bir yerleri yoktu ve bulamazlardıda.Nezaman yuvayı yaptım,ama yuva yerine gidip budadığım zeytin dallarının altına giriyorlar,ondan sonra dalları yuvanın üzerine örttüm.Belki yazın naylonu kaldırırım ama zaten tavuk kümesinin de üzerinde naylon var ikisini de kaldırırım herhalde daha sonra.
Bu esnada oğlum da kaplumbağaların fotoğraflarını çekmiş.Yorum yapmadan onlarıda ekliyorum.Daha sonra belki yorumlarımızı paylaşırız.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 01:07   #28
Ağaç Dostu

Kara kaplumbağaları
Arkadaşlar,Jessy ve jessica yı salmaya karar verdik ve saldık.Yakındaki araziye bıraktık.
Bahçemizin ev duvarı tarafında iki metrelik bir yürüme alanı var.Özellikle Jessy kaldırımın bittiği
yerden yukarı çıkıyor ve tuvaletini karo taşlarının üzerine yapıyor.birde üzerinden geçiyor,görseniz her yer pislik içinde,ama her gün ayni.Mutlaka öğleden sonra kaldırımın üzeri
leş gibi.Bunun üzerine salmaya karar verdik.Daha sonra bir gün,bahçedeki otları yolarken çiçek
lerin altında Joe yu gördüm.Eşime haber verdim oda baktı ama kış uykusunda olduğu için oynamadık ve geri yerine bıraktık.Bu gün tekrar gördüm ve eşime gösterirken, ben sağa ileri bakıyorum eşim solda gördüm diyor.ben ilerde diyorum derken gitti ve eline aldı.Joe dan daha
küçük bir küçük Joe elinde, ben de fotoğrafladım ve sonra tekrar bahçeye bıraktık.Şimdi iki miniğimiz birlikte geziyorlar.

Mernuş beğendi.
Eski 22-03-2013, 01:13   #29
Ağaç Dostu

Kara kaplumbağaları

Bunlarda fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 01:18   #30
Ağaç Dostu

Kara kaplumbğaları

Diğer fotğrafları

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024