agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Buzdolabındaki etobur bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/4841.htm)

denizakvaryumu 18-06-2007 21:33

Buzdolabındaki etobur bitkiler

Arkadaşlar yaza girdiğimiz bu günlerde bu konu biraz acayip kaçsa da aslında almayı planladığımız bitkiler açısından önem arz etmekte...

Özellikle Ankara gibi -15 i gören bölgelerde sarr. - vft gibi kış uykusu isteyen bitkileri dışarda bırakmak büyük risk.

Bu durumda ya kapalı bir balkonunuz ya da limonluk benzeri bir yeriniz olacak...

Eğer yoksa 2. yol etoburlarınızı buzdolabında saklamak olacaktır.

Bunun 2 yolu var.

1-Saksı ile buzdolabında saklamak

2-Rizomu saksıdan çıkarıp fungusitle ilaçlayıp buzdolabına koymak

Geçen sene bitkilerimin bir kısmı -15 de donduğundan bu sene buzdolabı metodunu deneyeceğim, eğer bu şekilde de başarılı olamazsam benim için bu hobi son bulacak...

Bu nedenle buzdolabı metodunu deneyip başarılı olan arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var...

.

avukatkemal 18-06-2007 23:14

valla annem görürse keser beni dolapta çiçeklerle :D değişik bir yöntemmiş merakla takip ediyorum

denizakvaryumu 19-06-2007 07:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal (Mesaj 119751)
valla annem görürse keser beni dolapta çiçeklerle :D değişik bir yöntemmiş merakla takip ediyorum

Eğer camla kapalı balkon yoksa buzdolabı yönteminden başka çare malasef yok..

.

sempe 19-06-2007 09:57

Rizomu fungusitle ilaçlarken nasıl yaptığınızı anlatır mısınız? İlacın dozu kutu üzerinde yazıldığı gibi mi? vs. Yakında benimde bir bitkim olacak.:)

praecox 19-06-2007 10:13

Bence buzdolabında dormancy'i şimdilik denemeyim derim. serin bir merdiven boşluğu aydınlık bir kömürlük v.s. de kışı soğuk yerlerde eb leri dormancy ye almak için uygun yerlerdir.
buzdolabı radikal bir metotur azami özen gerektirir ışık olmadığından bitki için de bir stres durumudur. her an çürüme baş göstereceğinden bu stresli konuma preventif olarak mantar ilacı da artı bir stress katar.
neyse hele bir kış gelsin de...

avukatkemal 12-09-2007 21:44

EVET kış yaklaşıyor sonunda :) Artık konuyu açabiliriz rahatlıkla.. Kış uykusu ekim-kasım deniyordu galiba.. Bende vft ve sarr. var dormancye ihtiyaç duyan..yine yanlış hatırlamıyorsam 5-10 dereceler uygundu dormancy için.. ben bir odayı ısıtmamayı düşünüyorum, bu yeterli olur mu ankara için? Bir de ışık almalı mı dormancy de tam olarak nasıl bir ortam kurmalıyız dormancy için? Teşekkürler..

muratcan 17-09-2007 20:04

Ben Antalyada yaşıyorum vft var bende de. Antalya mağlumunuz biraz sıcak oluyor kışında diğer illere göre. Ortalama kaç derecede kış uykusuna yatıyor bu bitki. Ben ne yapmalıyım?

avukatkemal 17-09-2007 22:40

Bu konuda özel başlık var oraya bakabilirsin ayrıntılar için..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024