agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Nepenthes Globosa (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/4468.htm)

dortyuz 23-05-2007 21:52

Nepenthes Globosa

1 Eklenti(ler)
tropik bölgelerde halen yeni Nepenthes türleri keşfedilmeye devam ediyor, işte size en son keşiflerden bir örnek: Nepenthes Globosa

Camın arkasından çektiğim için resim bir miktar buğulu, kusuruma bakmayın.

noreks 23-05-2007 22:32

camdaki yansımaya bakılırsa çekim mesafesi en az yarım metre. bu ufaklığın ebadı ne kadar ?
aradaki camı insanlar öndeki ibrikleri amaç dışı kullanmasınlar diye mi koymuşlar ?
....:))

dortyuz 23-05-2007 22:44

ufaklık yaklaşık 8cm kadar, yansıma sizi yanıltmasın

ayrıca, gördüğünüz çok uzaklardaki bir teşhir standı değil, salonumdaki teraryumdan bir manzara :)

noreks 23-05-2007 23:22

zahmet olmazsa birde sizin teraryumun genel görünüşünü gönderseniz.

dortyuz 24-05-2007 06:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi noreks (Mesaj 108315)
zahmet olmazsa birde sizin teraryumun genel görünüşünü gönderseniz.

forum mesajlarında arama yaparsanız göndermiş olduğum eski resimleri bulabilirsiniz. Teraryumda yakında bir bahar temizliği operasyonu yapacağım, o zaman bitkilerin tek tek resimlerini ve teraryum genel görüntülerini eklerim.

saydemir 24-05-2007 18:39

Globosa highland bir tür mü? N. viking diye geçiyor ismi sanırım. Böyle aratınca daha fazla bilgi çıkıyor. Pek fazla bilgi bulamadım internette. Ama çok güzel bir kırmızı rengi var. **** camın arkasından öyle görünüyor. :)

praecox 24-05-2007 19:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saydemir (Mesaj 108631)
Globosa highland bir tür mü? N. viking diye geçiyor ismi sanırım. Böyle aratınca daha fazla bilgi çıkıyor. Pek fazla bilgi bulamadım internette. Ama çok güzel bir kırmızı rengi var. **** camın arkasından öyle görünüyor. :)

Sayın saydemir,

bende bu "maksatlı" soruyu sordum dortyuz'e. :D ;)
evet haklısınız N.viking olarak da çok yazı var. ancak lürfen sırada kaynak yapmıyalım.:D :D :D
sonradan gelenler... lütfen arkaya...:D :D

tabii ki samimiyetinze güvenerek şaka yapıyorum diğer üyeler bilemiyebilir...

dortyuz 24-05-2007 21:35

Doğrudur, Tayland'da ilk keşfedildiği zaman ibrikler göbekli bir viking gemisine benzediği için Nepenthes Viking adı verilmiş, daha sonra botanik kayıtlarına geçerken Nepenthes Globosa olarak kaydedilmiş. Kendisi saf bir Lowland tür.

İbriğin rengi çok koyu kırmızı, gerçekten çok güzel :)

saydemir 25-05-2007 14:28

Ahh pardon, sorunuzu duyamadığımdandır kaynak yapmam. Yanlış algılamayın :D
Gerçekten daha net ve güzel resimlerini görmek isteriz. Umarım bir gün benimde böyle güzel ibrikli nepentheslerim olur. :o Aaahh ah!!

dortyuz 25-05-2007 15:51

Bu globosa'nın çelikleri için epeyce uzun bir sıraya girmeniz gerekecek :D

saydemir 25-05-2007 18:50

Ne yapalım bu güzelliğe değer!!
Siz nerden edindiniz globosayı sayın dortyuz..

avukatkemal 25-05-2007 19:40

burak bey spathulatınızı kurtarmaya çalışıyorum galiba mantar ilacını fazla kaçırdım :( ama gerçekten çok guzelleşmişti.. bu arada sırada kaç kişi var :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024