agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Etobur Bitkilerde Kullanılabilir Marka Su Listesi (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/37901.htm)

RaJeV 07-09-2015 14:10

Etobur Bitkilerde Kullanılabilir Marka Su Listesi

Etobur bitkileri besleme konusunda karşılaştığımız zorluklardan birisi de gereken suyu bulmaktır. Bildiğiniz üzere etobur bitkiler mineral bakımında az su ile sulanmalıdır. Saf su, klima suyu, yağmur suyu mineral bakımından az sulardır. Ama zaman zaman bu suları bulmakta zorluk çekiyoruz. Peki marka suları kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı için aşağıdaki videoyu izleyiniz:

Etobur Bitkilerde Marka Su

Sırma = 134 PPM

Elmacık AOÇ = 98 PPM

Ceysu = 94 PPM

Saka = 87 PPM

Sağlık = 81 PPM

Hayat = 77 PPM

Nestle = 68 PPM

Pınar = 67 PPM

Erikli = 59 PPM

Damla = 41 PPM

Assu = 37 PPM

Abant = 29 PPM

Sude = 26 PPM

Her seferinde bardağı yıkamadığım için değerlerde 3-4 ppm farklılık olmuş olabilir. Aşağıda diğer kullandığımız suların ppm değerleri:
Klima suyu 30-40 arası
Yağmur suyu 25-50 arası
Ters osmoz suyu 30 civarı
Alıntı: Etobur Bitkilerde Kullanılabilir Marka Su Liste

maxima 17-10-2015 00:19

Ben nepenthes ve orkidelerimde senelerdir Erikli kullanırım. Mineral değeri yüksek topraklarda yetişen nepenthesler (bkz. Northiana) ise yüksek PH seviyor, onlara da daha sert su kullanıyorum. VFT ve droseraların çoğu Erikli bile sevmiyor, ancak dayanıklı olanlar da çıkıyor aralarında.

Sude'yi hiç duymamıştım, ona ve Abant'a bir bakayım. Test için teşekkürler.

idris şenol 17-10-2015 09:02

ppm değdiniz anladığım kadarı ile mikro simens (suyun içersindeki askıdaki katı madde miktarı)
doğal kaynak sularındaki düşük deyerlerdeki ms deyerleri terci edin
ters ozmos sistemden geçen sular sağlıklı deyil ,minerllerde yok oluyor

Weezer 18-10-2015 11:04

Etobur Bitkilerde Kullanılabilir Marka Su Listesi

Ters osmoz niye o yüksek kadar? 1-10 arası çıkıyor bende tds metre ile ölçerken. Erikli 14 çıkmıştı zamanında ölçmüştüm. En düsük saka suydu sanırım.

RaJeV 19-10-2015 07:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Weezer (Mesaj 1415152)
Ters osmoz niye o yüksek kadar? 1-10 arası çıkıyor bende tds metre ile ölçerken. Erikli 14 çıkmıştı zamanında ölçmüştüm. En düsük saka suydu sanırım.

Ters osmoz makineleri eğer kaliteli ise %90 verimle çalışırlar. Yani sizin gelen suyunuz 300PPM ise elde edeceğiniz su 30 PPM oluyor. Benim ters osmoz ile ölçüm aldığım yer okulun laboratuvardan elde edilen suydu. Okulun suyuda 300 PPM civarı.

Eğer önceden okuduğunuz değerler bu şekildeyse arada bir kontrol etmek lazım. Çünkü arada çok ama çok fark var şu anla.

Forester 19-10-2015 13:10

Benim evde olcumlerimde en dusuk kipa su cikmisti,topladigim yagmur suyundan bile dusuktu.zorda kalirsam onu kullanirim

lost_raven 20-10-2015 10:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Forester (Mesaj 1415301)
Benim evde olcumlerimde en dusuk kipa su cikmisti,topladigim yagmur suyundan bile dusuktu.zorda kalirsam onu kullanirim

Aynen benim de yaptığım ölçümlerde kipa su en düşüğü

RaJeV 20-10-2015 13:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven (Mesaj 1415494)
Aynen benim de yaptığım ölçümlerde kipa su en düşüğü

Değeri kaç çıkmıştı. Listeye ekleyelim hatırlıyorsanız :D

capsaicin 14-03-2019 09:39

Arkadaşlar merhaba bu bitkiler için ütü suyu ya da deiyonize su kullanabilir miyiz?

Başarılı 06-06-2019 18:03

Ben klima suyuda kullandım gayette oldu.bu bitkinin üretip ticaretini bile yaptık zamanında.ben bir çok marka kullandım.fakat sırmamıydı net aklımda kalmadı bazik idi galiba.aksine asidik ortam sever bu bitki.asıl dikkat edilmesi önemli olan toprağın cinsi.uyduruk torfları etobur torfu diye satabiliyorlar.

Başarılı 06-06-2019 18:13

Asidik ortam sevdiğine kanıt nedir derseniz,sphagnum torfu bile 2_3ph araligindaydi(etobur için olanı).ya sırma yâda erikliydi birinde epeyce bazik idi su.uzun süre kullanımda sorun olurmu bilmiyorum ama ben bu iki markayı tercih etmedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024