agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   lost_raven / Etoburlar (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/34208.htm)

lost_raven 03-04-2014 16:20

lost_raven / Etoburlar

Merhaba arkadaşlar benim de artık bitkilerimi ekleme vaktim geldi sanırım :o şu anda resimlerini ekleyemeyeceğim ancak yaz doğru bitkiler biraz kendine gelmeye başladığında ve tezden fırsat bulduğumda eklemeye çalışacağım. bazıları henüz çok küçükler en yakın zamanda büyütüp fotoğraflayacağım :P saygılar

DROSERA'LAR

Drosera Sphatulata
Drosera natalensis
Drosera aliciea
Drosera adelae "giant"
Drosera regia (king)
Drosera capensis "red"
Drosera capensis "giant"
Drosera capensis "broadleaf"
Drosera capensis "typical"
Drosera ascendes henüz yavrular :)
Drosera binata "T form"
Drosera madagascariensis

VFT'LER

Akai Ryu
All Red
B52
Sawtooth
Fused Tooth Extreme
Trichterfalle (Funnel Trap)
Typical

SARRACENIA

S. purpurea ssp. venosa var. Burkei
Sarracenia alata ´Stone County, Mississippi´
S. minor var. okefenokeensis henüz yavrular :)
S. × moorei henüz yavrular :)

CEPHALOTUS

Typical

NEPENTHES

N. Ventrata ??
Nep. Tobaica henüz çok küçükler

UTRICULARIA

U. Livida
U. Sandersoni
U. Cornuta

şenol dalkıran 16-04-2014 10:18

Çeşitleriniz çok güzel, en kısa zamanda resimlerinizi yüklerseniz zamanla bizde ne kadar büyüdüklerini gözlemleyebiliriz.Bu arada bunları nereden temin ettiniz bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

lost_raven 25-04-2014 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şenol dalkıran (Mesaj 1271366)
Çeşitleriniz çok güzel, en kısa zamanda resimlerinizi yüklerseniz zamanla bizde ne kadar büyüdüklerini gözlemleyebiliriz.Bu arada bunları nereden temin ettiniz bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Teşekkürler Şenol Bey. Yaklaşık yarısı belki daha fazlası tohumdan yetiştirme (daha da yetişme aşamasında) diğerlerini genç bitki olarak edinmiştim, 1-2 tür dışında hepsini yurt dışından temin ettim; tohumların da tamamı yurt dışından forumlardan vs. Vft'ler biraz daha kendilerine gelsinler foto paylaşımı da yapacağım. :cool:

lost_raven 08-10-2014 23:33

3 Eklenti(ler)
Biraz resim ekleyeyim sonbahar resimleri, elimdekilerin bir kısmını paylaşmak istedim :cool:

Drosera adelea
Drosera aliciea
Drosera prolifera

lost_raven 08-10-2014 23:40

4 Eklenti(ler)
1. fotoğraf all red ve b52 türü VFT'lerin yapraktan çoğaltma minikleri
2. fotoğraf fused tooth extreme türü VFT'lerin yapraktan çoğaltma minikleri
3. fotoğraf sawtooth
4. fotoğraf küçük wacky traps'ler

lost_raven 08-10-2014 23:45

3 Eklenti(ler)
1. fotoğraf Nep Ventrata
2. fotoğraf Nep Tobaica tohumdan yetiştirdiğim bir tür elimdeki yavruların en büyüklerinden burada görülen :rolleyes:
3. fotoğraf Etobur olmayan orkidem sağ olsun güzel çiçeklerini benden esirgemez, yanındaki de aloe vera'm

lost_raven 08-10-2014 23:49

5 Eklenti(ler)
1. fotoğraf Pinguicula Emerginata
2. fotoğraf Pinguicula Moctezumae x rectifolia

3. fotoğraf Sarracenia Purpurea Venosa var burkii
4. fotoğraf sarracenia oreophila
5. fotoğraf sarracenia purpurea

lost_raven 08-10-2014 23:56

2 Eklenti(ler)
1. fotoğraf yine farklı bir etobur Utricularia Livida'nın çiçeği
2. fotoğraf etobur olmayan ama çok ilginç bir bitki ANT FERN (yani karınca eğrelti otu) - Lecanopteris pumila'nın sporlarından çoğaltma çabalarım :rolleyes: Sanırım olacak :cool:
ayrıntılı bilgi için bknz: http://www.agaclar.net/forum/bitkile...alar/34517.htm

codgervural 13-10-2014 21:03

güzel bir koleksiyon. aslında çoğu türü türkiyeden de temin edebilirdiniz. Pinguiculalar harika umarım çoğaltırsınız. takas edebiliriz:)

Aysel Yavuz 13-10-2014 21:56

Sn Codgervural
Etobur bitkilere karşı ilgim artmaya başladı. Eğer karşıma çıkarsa bende edinmek istiyorum. İstanbul'da nerelerde bulunur acaba.

lost_raven 13-10-2014 22:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi codgervural (Mesaj 1324589)
güzel bir koleksiyon. aslında çoğu türü türkiyeden de temin edebilirdiniz. Pinguiculalar harika umarım çoğaltırsınız. takas edebiliriz:)

Merhaba Sayın Vural, evet bitkilerin bazılarını Türkiye'den de bulmam mümkün ama listemin 3/4'ünü Türkiye'den ya bulamazdım ya da çok pahalıya gelirdi. Türkiye sıradan bir Venüs'ün 35-40TL'ye satıldığı bir konumda şu anda bu da bence çok :mad:

Aslında sizin de belirttiğiniz gibi takas olayları başlasa da bizde de biraz ortam şenlense :D

Bu arada Ping.'lerden Moctezumae çaprazı çiçeklendi ilk defa geçen gün döllemeyi denedim biliyorsunuzdur ping'lerde dölleme problemli biraz çiçek yapısından bakalım olursa tohumlarımız olacak, olmazsa da yapraktan üretimi deneyeceğim.

Listem güncel değil şuan bir ara güncelleyeyim :cool:

Sizde hangi türler var Sayın Vural?

malina 14-10-2014 12:37

Fotoğrafları yazı içine yerleştirmek

Konusu size bitkilerinizi isimlendirirken yardımcı olabilir.
Önceki mesajlarını da düzenleyebilirsiniz.

Ozlem A 16-10-2014 07:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven (Mesaj 1323461)
1. fotoğraf Nep Ventrata
2. fotoğraf Nep Tobaica tohumdan yetiştirdiğim bir tür elimdeki yavruların en büyüklerinden burada görülen :rolleyes:
3. fotoğraf Etobur olmayan orkidem sağ olsun güzel çiçeklerini benden esirgemez, yanındaki de aloe vera'm

Bu mesajın ilk fotoğrafındaki etobur bitkiyi 2-3 hafta kadar önce Cihangir Carrefour içindeki çiçekçide gördüm, epey büyük bir bitkiydi, fiyatını tam hatırlayamıyorum ama 150 TL civarında gibi kalmış.

lost_raven 16-10-2014 09:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1325237)
Bu mesajın ilk fotoğrafındaki etobur bitkiyi 2-3 hafta kadar önce Cihangir Carrefour içindeki çiçekçide gördüm, epey büyük bir bitkiydi, fiyatını tam hatırlayamıyorum ama 150 TL civarında gibi kalmış.

Merhaba Özlem Hanım, nepenthesler yetiştirmesi biraz (hatta oldukça) zahmetli bir grup, Nepenthes Ventrata (alata x ventricosa hibrit) yani fotoğraftaki tür ise en dayanıklı ve yetiştirmesi en basit nepenthes türüdür demek yanlış olmaz sanırım, bu sebeple nepenthes türüne ilgi duyup yetiştirmek isteyenlere öncelikli önereceğim tür budur. Ama ne yazık ki ederinin çok üstünde satılıyor ülkemizde yapı marketler 40-60 arasına satıyor, çiçekçiler 75-200 arasına satıyor aynı bitkiyi. Bunlar çok yüksek fiyatlar. Üstüne bir de sonuçta özel bakım isteyen bu bitkilerin bakımlarını da ne çiçekçilerin ne de yapı marketlerin düzgün yaptığını görmedim. Örneğin geçen gün Eskişehir'de bir çiçekçide gördüm 75TL diyor ve bitki çok bakımsızdı.

Aynı çiçekçi başka tür bir etobur sarracenia getirmiş saf su ile ve altında sürekli su bulunacak şekilde sulanması gereken bitkiyi çeşme suyu ile haftada bir suluyormuş, güleyim mi ağlayayım mı bilemedim :rolleyes:

Sorun sadece parası da değil aslında hem iyi bakılmamış, sağlıksız hem de pahalı bitki satılıyor, yanında küçük bir bakım kılavuzu dahi verilmiyor, dolayısıyla bitki yeteri kadar gelişmiyor ya da ölüyor, insanların da hevesi kırılıyor.

Biraz fazla yazdım sanırım ama bu duruma gerçekten sinirleniyorum bazen. :cool:

Ozlem A 16-10-2014 11:31

Sayın lost_raven, size katılıyorum. Bitki yeni getirildiğinde bakımsız değil hatta oldukça iyi görünümlü idi. Bir hafta sonra gördüğümde ise epeyce sarsılmıştı. Fiyatı ve bakımının zorluğunu düşünerek pek talibi çıkamıyor galiba, ki yer sıkıntısına ek olarak ben de aynı sebeplerle almayı düşünmedim.

Ozlem A 20-10-2014 21:22

Dün tekrar baktım, bahsettiğim çiçeğin fiyatı 150₺'den 50₺'ye düşmüş! Çiçekçinin yeri daha fazla yaşatmak için uygun değil, bakamadığı için aldığı fiyata indiğini söyledi. İlgilenen varsa fotoğrafını ekleyebilirim.

lost_raven 21-10-2014 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1326637)
Dün tekrar baktım, bahsettiğim çiçeğin fiyatı 150₺'den 50₺'ye düşmüş! Çiçekçinin yeri daha fazla yaşatmak için uygun değil, bakamadığı için aldığı fiyata indiğini söyledi. İlgilenen varsa fotoğrafını ekleyebilirim.

Özlem Hanım şahsi fikrim 50TL'nin de çok olduğu yönünde, eğer ki bu çiçekçi aldığım fiyata indirdim diyerek 50TL'ye indiriyorsa yani 50TL'ye almışsa bu bitkiyi, çiçekçi de biraz kazık yemiş bence :D

codgervural 13-02-2015 20:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven (Mesaj 1324625)
Merhaba Sayın Vural, evet bitkilerin bazılarını Türkiye'den de bulmam mümkün ama listemin 3/4'ünü Türkiye'den ya bulamazdım ya da çok pahalıya gelirdi. Türkiye sıradan bir Venüs'ün 35-40TL'ye satıldığı bir konumda şu anda bu da bence çok :mad:

Aslında sizin de belirttiğiniz gibi takas olayları başlasa da bizde de biraz ortam şenlense :D

Bu arada Ping.'lerden Moctezumae çaprazı çiçeklendi ilk defa geçen gün döllemeyi denedim biliyorsunuzdur ping'lerde dölleme problemli biraz çiçek yapısından bakalım olursa tohumlarımız olacak, olmazsa da yapraktan üretimi deneyeceğim.

Listem güncel değil şuan bir ara güncelleyeyim :cool:

Sizde hangi türler var Sayın Vural?

bende bol miktarda sarracenia var :rolleyes:

lost_raven 12-05-2015 23:52

5 Eklenti(ler)
Elimdeki bitkilerin bir kısmının uyku sonrası fotoğraflarını çektim bugün ;)

lost_raven 12-05-2015 23:54

5 Eklenti(ler)
devam...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024