agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Türkiyede etobur bitki üretmek (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/2570.htm)

denizakvaryumu 05-12-2006 22:50

Türkiyede etobur bitki üretmek

http://www.mikeking64.pwp.blueyonder...ery/index.html

linke bir göz atın derim....
bu büyüklükte seralar (yani ufak) kurup, İngiltere de dahi üretimi yapılan etobur bitkileri, neden Türkiye de üretmeyelim...

Yok mu girişimci..:D

praecox 05-12-2006 23:22

Müşteri var mı?:D
hem o seralar küçük görünse de oldukça optimize edilmiş ölçülerde hatta konstrüksyonu da kusursuz.
ben henüz bir sera imalatçısı bulamadım... :(

dortyuz 05-12-2006 23:25

Aman diyeyim, Mike King'in seraları o 'ufak' dedikleriniz :)

kendisi İngiltere'nin ulusal Sarracenia koleksiyonu sahibi ve çok ciddi bir etobur bitki üreticisidir :))

denizakvaryumu 05-12-2006 23:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Müşteri var mı?:D
hem o seralar küçük görünse de oldukça optimize edilmiş ölçülerde hatta konstrüksyonu da kusursuz.
ben henüz bir sera imalatçısı bulamadım... :(

Erkan hocam,
geçen sene koçtaşlara gelen nepentheslerin hepsi satılmıştı......

Zamanla ilgi artacaktır...çok değil birkaç sene öncesi ile şimdiki durumu bir kıyaslarsak etobur bitkilere karşı artan bir ivme var....

Türkçe bilgi ve kaynakların artması ile bu ilgi daha da artacaktır....

denizakvaryumu 05-12-2006 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz
Aman diyeyim, Mike King'in seraları o 'ufak' dedikleriniz :)

kendisi İngiltere'nin ulusal Sarracenia koleksiyonu sahibi ve çok ciddi bir etobur bitki üreticisidir :))

aklımdan şöyle geçiyor açıkçası
sayın praecox, ufak çaplı bir sera ile Türkiye pazarına hitap edemez mi?

gerçi şimdi forumdan yine birileri beni praecox un şakşakçılığını yapmakla itham edecek (geçen hafta foruma yazıldığı gibi) ama güneş balçıkla sıvanmaz,görünen köy klavuz istemez...

dortyuz 06-12-2006 07:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Erkan hocam,
geçen sene koçtaşlara gelen nepentheslerin hepsi satılmıştı......

Zamanla ilgi artacaktır...çok değil birkaç sene öncesi ile şimdiki durumu bir kıyaslarsak etobur bitkilere karşı artan bir ivme var....

Türkçe bilgi ve kaynakların artması ile bu ilgi daha da artacaktır....

Yanlışınız var, özellikle Cevahir Koçtaş'ı takip etiim, uzunca bir süre satılamadıktan sonra geri döndü zavallı bitkiler, büyük ihtimalle de güzel yurdumdaki uygulamaya kurban gidip sigorta kapsamında imha edildiler...

Önemli olan satılması da değil ki, sizce o seriden satılan Nepenthes'lerin yüzde kaçı hayattadır şimdi? Artan ivme sadece resimleri veya büyük seraların Hollanda'dan getirdiği çok genel 1-2 türü görüp heves edenlerin aldıklarıyla oluyor, ve asıl artan ivme üzülerek söylüyorum bu bitkilerin ölme hızında.

Biz ne kadar çok bilgi ve kaynak sağlarsak sağlayalım, alıcılar asıl bilince varamadıktan sonra satacağımız bütün bitkileri ellerimizle ölüme yollayacağız. Sokaklardaki başı boş gezen kedi ve köpeklere dikkat edin, bir çoğu tonlarca para verip alınan cins hayvanlar, ya da birkaç kuşak sonrası kırmaları. Hadi onu da geçtim, hala çocuklarımızı sokağa atıyoruz biz yahu!

Fazlaca pesimist olduğum için kusura bakmayın, arada bir yurtdışından ithalat yapan büyük seraları geziyorum, ve üzülerek gelen bitkilerin 10-15 cinsi aşmadığını görüyorum. O kadar bilinçsiz tüketiyoruz ki çeşitliliği ellerimizle öldürüyoruz, ve etobur bitkiler de çeşitliliğin en uçlarında...

denizakvaryumu 06-12-2006 07:42

Ben de İzmir bornova koçtaşı takip etmiştim..2-3 kez nepenthes tekrarı yaptılar...ama bu bitkileri alanlar sonra bu bitkileri çöpe atmak zorunda kaldıkları konusunda hem fikiriz.

İSAK forumunda da geçen sene ortak bir taleple Japonyadan çok sayıda nepenthes getirtilmişti bu sene foruma tekrar yazdım nepenthes alanlar ne yaptı diye kimseden ses yok..........

Ama alanlara kızmıyorum koçtaşda satılan bitkilerde bile Türkçe açıklama yoktu İngilizce açıklamada ise en önemli torf ve su konusunda bir cümlelik bildiğimiz genel açıklama vardı...İnsanlar ne yapsın?

praecox 06-12-2006 09:42

Söz konusu olan bir tek nepenthesler değil bu hakkikaten işin bir ucu asıl diğer ucu phal.hybridleri. Tam bir sürüm örneği.
Ancak bu bağlamda bunu son kez soruyorum yanlışım var sa bilen birileri düzeltsin.

Bu tarz bitki ithalatı ancak DAMIZLIK amacı ile ithal edilebilirliğe izin verilmiştir kanunen.
Peki nasıl oluyor. Bu tüketiciye 19.90 TL ye satılan tam bir karnı doymuş tüketici toplumunun tüketim çılgınlık örneğini sergileyen bitkiler hangi statü de ithal edebilebiliyorlar.

Sayın denizakvaryumu bu işin kanuni tarafını araştırıp bulma imkanınızın olduğunu biliyoruz tam konu ile ilgili olmasa da araştırabilirsiniz. bir cevap bulunur belki.Bunları neden mi yazdım sadece NL daya giden milli servetimizi biz burda "tüketiyoruz" çöpe atıyoruz Ünal çiçekçiliğin de ima etiği gibi iç üretimi de emeklemeden baltalıyoruz.
Şimdi ben de bu son yazdıklarımı okuyuunca bu gerçeğin yurdumun genel sorunu olduğunu sadece bitkilerle kısıtlı olmadığını gördüm:rolleyes:

denizakvaryumu 06-12-2006 10:10

Erkan Hocam,
acaristanbul örneği ortada....yani herşey olabilir......
Bu nedenle orkideler için yapılması gereken, bu bitkileri Türkiye de üretmek isteyenlerin, ilgili makamlara başvuruda bulunup ,bu durumu netleştirmeleri....

mcdogan 06-12-2006 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
aklımdan şöyle geçiyor açıkçası
sayın praecox, ufak çaplı bir sera ile Türkiye pazarına hitap edemez mi?

gerçi şimdi forumdan yine birileri beni praecox un şakşakçılığını yapmakla itham edecek (geçen hafta foruma yazıldığı gibi) ama güneş balçıkla sıvanmaz,görünen köy klavuz istemez...

Ne şakşakçılığı.Erkan Hocamızın arkasındayız :mad: .Bu kadar bilgili birisine ****** özel bir saygı duymak gerek.Erkan Hoca Fan Klup kursak yeridir :D ...

malina 06-12-2006 17:55

Ayın "en takdir edilen üyesi" seçimi yapıyoruz. Burayı kullanabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024