agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Etoburlarla tanışma (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/2512.htm)

Ali H. ALI 29-11-2006 12:54

Etoburlarla tanışma

5 Eklenti(ler)
Herkese iyi gunler,

Eteburlara sadece uzaktan bakan birisiydim[su an fotograf cekecek kadar yaklastim] guzel ve alimli bitkiler, su an hic vaktim olmadigindan, bir zaman daha severek uzaktan bakacagim ve bir gun emekli oldugum zaman, bonsailerimden artan zamani bu bitkilerle gecirebilecegimi saniyorum.

Etebur sevenlerin israr ve sitemleri beni, bu etebur bitkileri bulup resimlerini cekmeye yonelti, Bu bitkileri tanimiyorum, isimlerinde bir yanlislik veya eksiklik olmadigini umuyorum, eger varsa sayin etobur sevenlerden istesem duzeltirlermi?

Eklenti 5686

Eklenti 5687

Eklenti 5688
Nepenthes'ler

Eklenti 5689

Eklenti 5690
Sarracenia'lar

Ali H. ALI 29-11-2006 13:06

5 Eklenti(ler)
Eklenti 5693

Eklenti 5694

Eklenti 5695

Eklenti 5696

Eklenti 5697
Sarracenia'lar

Ali H. ALI 29-11-2006 13:16

3 Eklenti(ler)
Eklenti 5698
Heliamphara

Eklenti 5699
Venus fly trap

Eklenti 5700
Drosera capensis alba

Malina ****** istedigin yere ekleyebilirsin, Simdilik bu kadar hosca kaliniz.

bahcıvan 29-11-2006 14:42

Ali abi ellerine sağlık hepsi çok güzel ve bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Bende onları belgeseler dışında burda tanıdım diyebilirim. İmkanım olursada edinmek istiyorum.
Doğanın her türlü güzelliğini insan evinde bulundurmaktan ayrı bir mutluluk duyuyor.
İlerde kendi et obur bitkilerinizinde resimlerini görmek dileğiyle, tabii bu dilekte olursa benimkilerin resmini ekliyebilmem dileğiyle diyeyim :)
Size türkiyeden kucak dolusu sevgi ve saygılar :)

denizakvaryumu 29-11-2006 15:48

Teşekkürler....Resimler çok güzel....
http://www.carnivora.info/carte_cephalotus.gif
Dünyada sadece Avustralya da yetişen cephalotus ların resimlerini de unutmayın lütfen.....Bana göre en güzel etoburlardan biri....ve bir tane de ben de var.

praecox 29-11-2006 16:05

Ali bey resimler için teşekürler,
sarrlardan özelikle Sar.. flava coppertop olanı nefis bir parça. Korkarım botanik bahçesindeler.

Asıl sizden isteğimiz Avustralyaya has nerde ise 3 cilt tutan türleri özeliklede cephalotus. kumlarda gelişen droseralar.
bizler için resimlerini çekmek için bu kadar yaklaşmayı da göze aldığınız için çok teşekkür :);)

esasen diğer nebatadan farklı değiller zaten 5-6000'yıllık insanoğu tarihinde bu bitkilerin etobur olduğunu da son 100 yılda farkına vardık.

Yazmak istediğim çekinmeyin bir adım daha atın :rolleyes:
VFT parmağınızı ısıracakmış gibi ise de hiç iğnesi yoktur batmaz.
Ama tabii siz yine de kapanları gereksiz yere kapatırmayın.

Bu yazım espri nitelikde yazıldı yine lütfen bir yanlış anlaşılmasın.
bir kaç gündür gripden rahatsızlandım yatalak yatıyordum. ki bir telefon bana foruma bir ses ver dedi...:rolleyes:

P.S. 3 nolu mesajınızdaki en alt resim en favorim. bana kalsa ben de sarr.ların sınıfına koyacağım ancak botanik tartışmalar bu isole bir bölgede bulunan bitkiye taxonomik olarak kendine has bir sp. sınıfına ayrlımış Darlingtonia californica. dır bakımı en zor sarracenia idealardandır.

Ali H. ALI 30-11-2006 12:10

herkese iyi gunler, Malina, Bahcivan, Denizakvaryumu ve Praecox,[Gecmis olsun] gonderdigim etobur resimlerini begenmeniz beni sevindirdi. Resimler bitki satilan bir yerdendi. Eteburlar, buralarda da oyle her yerde gordugumuz bir bitki deyildir. Gorebildigim bulabildigim etoburlarin resimlerini sizlerle paylasacagim ve firsat bulduk sonra eteburlar hakkinda yazdiklarinizi okumaya calisacagim. Emekli olana kadar bir bilgi birikimim olsun.
Hepiniz sevgi ile kaliniz.

praecox 30-11-2006 15:08

Arkadaşlar biliyorum bazılarınızın da bende olduğu gibi sayın Ali bey'e EB siparişi veresi geldi :D
ancak bir konu burda önemli... unutmayalım ki şimdi bulunduğumuz yarım kürede dormancy'e giren bu türler avustralyada yani güney yarım kürede tamda vegetasyona girmiş yeni gelişim göstermekdedirler. ordan geleck sarr. türlerinin diğer tüm bitkilerde de olduğu gibi buraya 6 aylık bir şaşırtma sağlamak, yani uyumu, ciddi bir prosedür hatta dormancy e girmeyen nepenthesi de alıştırmak sorun olabilir.
bilgilerinize

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024