agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Etobur Bitkilerde SAKSI (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/2272.htm)

denizakvaryumu 06-11-2006 15:03

Etobur Bitkilerde SAKSI

Etobur bitkilerde saksı konusu en çok kafama takılan konulardan biri....

Örneğin sarr.larda saksı yüksekliğini nasıl tayin edeceğiz?Saksılar derin olmak zorunda mı?

praecox 09-11-2006 09:59

genlisea türü (ki şu etapda o konudan çok uzaklardayız) saksı sarrlarda rizom uzunluğu ile doğru orantılıdır yaprak boyu uzunluğu vs, köklerin uzunluğu ile doğru orantılı olamıyabiliyor, sorun diğer bitkilerden farklı değildir.
dionaea tek olgun bitki olarak maks 10 cm çapında bir saksı yeterlidir. saksı çapı ve yükseklik oranları standart olanları uygundur.
bilgilerinize

avukatkemal 14-04-2007 09:18

bendeki vftlerin bulunduğu saksı epey buyuk bir sıkıntı yaratmaz değilmi??

praecox 14-04-2007 10:35

büyük de... 15-18cm den yüksek değilse sorun yok demek. burdaki tek düşünce torf ve sphagnum miktarı... o saksıyı dolduracak miktarı temin etmek... özeliklede benim gibi fazlaca saksınız varsa gereksiz yer kaybı ve harcanan torflar olacak zira malum her sene olmasa da 2. yılda değişim şart oluyor. söktüğümüz saksıdaki torfu bir daha cp lere kullanmamak gerek.

avukatkemal 14-04-2007 11:43

yukskliği uygun ama anladım dediğinizi..aslında ben de sonradan farkına vardım ama biraz mecbur kaldım bu saksıyı kullanmaya.. orta boylar en iyisi galiba..

hfz 22-09-2007 22:35

1 Eklenti(ler)
Sevgili Praecox,

Şu anda piyasada bulunan bitki çayları için yapılmış seramik (sırlı) fincanlar var, bu fincanların da içinde aşağıda resmini koyduğum seramik süzgüleri var.

Bu süzgüleri saksı olarak kullandım ama aklıma sizin mermer deneyiminiz geldi.;) Seramik için de aynı şey söz konusu olur mu? Uzun vadede sağlıklı olur mu?

praecox 22-09-2007 22:45

Fikriniz çok akıllıca... :D
Hiç te benim kurna deneyimim gibi yakından uzaktan acemice değil bu fikir :D
Çok iyi...
Seramik EB'ler için çok uygun özelikle de bunun gibi sırlı seramik ise.
Ne o hayrola bunlar yoksa yarışma hazırlığı mıdır ne...?
Bazı deniz salyangozu kabuklarına da diktiğim oldu. genelde içi parlak yüzeyli olanları tercih edin ama son kurna olayından sonra sanırım onu da epoxit reçineli bir boya ile kaplama yapmak çok iyi olacak...
ne olmaz ne olmaz... :D

hfz 22-09-2007 22:53

Aaaaaa hiç yarışma aklıma gelmemişti!:eek:

Ama bu resimleri ben koyduğum için yarışmada kullanabilirim ve önceden söyleyeyim başka kullanan arkadaş olursa öncelik isterim.:p

Çok teşekkür ederim, doğru karar olmasına sevindim. Benim için çok değerli sevgili EB'lerim..

avukatkemal 23-09-2007 15:28

Yandaki deliklerin bir faydası olur mu bitkilere ?

hfz 23-09-2007 19:04

Suyu daha güzel alıyor, diğer saksılarda oluşan suyu alamama gibi sorun yaşanmıyor. Zaten resimde göründüğü kadar büyük değiller. Şu an benim büyük dediğim EB'lerim için bile ideal boydalar.

Faydası bu ama zararı olur mu onu bilmiyorum. Olacağını da zannetmiyorum, kökler dışarı çıkmaya çalışmadığı sürece.:p:p

Manta 02-11-2008 12:39

2 Eklenti(ler)
Yeni çimlenen VFTlerim için marketten galvaniz, boyanmış saksılar aldım. Dediğiniz çaptalar. Altlarında üçünü bir arada tutan 2 cm yüksekliğinde bir de galvaniz kutu var. Acaba boya veya metal salınım yapıp torfu bozar mı? Yoksa yine pet bardağa mı diksem?

praecox 02-11-2008 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Manta (Mesaj 309460)
Yeni çimlenen VFTlerim için marketten galvaniz, boyanmış saksılar aldım. Dediğiniz çaptalar. Altlarında üçünü bir arada tutan 2 cm yüksekliğinde bir de galvaniz kutu var. Acaba boya veya metal salınım yapıp torfu bozar mı? Yoksa yine pet bardağa mı diksem?

Galvaniz boyalı oladuğundan ilk yıl ciddi bir salınımda bulunmıyabilir. Er geç çürüme baş gösterecektir, özelikle de asidik torfun da etkisi ile. Galvaniz çizildiği yerden lokal-element oluşturarak elektrokimyasal bir tepkime sonucu kendini yenilese de... suya ne saldığı ne zaman ne yapabileceğini çok da kestirmek mümkün olamamaktadır.
Gerçi doğrudan bir şey söylemek de imkansız ancak galvanizin gelişmeyi engelleyici bir sorun olacağını düşünebiliriz.
Ben eskiden geniş galvaniz tavalar kullanırken artık çok daha pahallı olsalar da paslanmaz tavalara geçtim. 304 veya 316 kalite, ki tuza özelikle aside kısmen daha dayanıklı...
Bu bilgiler ışığında riske girmeye gerek olmadığı kanısındayım. Plastik saksıdan şaşmayın. Saydam materyellerde de alg sorununu unutmayın.

halil33 24-09-2009 21:49

Sarracenia ve vft mi cam bir kaba diksem problem çıkar mı?kabın derinliği yaklaşık 10 cm,ağız genişliği 17 cm civarı.

praecox 25-09-2009 10:19

Cam saksıda oluşabilecek sorunlar şöyle:
Torf kısmı ışık alınca önce alg türü yosunlaşmalar artıcak sora çürüme hızlanacak. Çok sağlıklı olduğunu söyleyemem.
Utrilerin kapanlarını görebilmek adına böyle şeyler yapabilirsiniz ancak toprak kısmını kartonla karartmanız gerek.

halil33 25-09-2009 13:21

Senede bir torfu değiştirsem bile bu dedikleriniz gerçekleşip bitkilerime zarar verir mi?

praecox 25-09-2009 13:29

Özellikle yazın güneşdeki eb lerle bu saksılar çok ısınıp gazlanıyorlar. yani degradasyon (ayrışma) çok çabuk oluyor ısınma da köklere zarar veriyor.
kapalı bir kaba dikerken bile ister cam ister seramik kapta doğrudan dikmek için yandan alt suyu zaman zaman çekebilmeniz için bir köşesine boru döşemeniz en altta da 1-2 cm pomza gibi inert bir taşla drenajı sağlamanız iyi olur.

halil33 25-09-2009 17:19

Aa yani ısınan suyu o hortum sayesinde çekip taze su koymam lazım.Çok zahmetli olacak:(çok teşekkürler..

Weezer 17-10-2009 08:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 501351)
Cam saksıda oluşabilecek sorunlar şöyle:
Torf kısmı ışık alınca önce alg türü yosunlaşmalar artıcak sora çürüme hızlanacak. Çok sağlıklı olduğunu söyleyemem.
Utrilerin kapanlarını görebilmek adına böyle şeyler yapabilirsiniz ancak toprak kısmını kartonla karartmanız gerek.

Benim saksılarım plastik fakat altlarında şeffaf saklama kapları var.Kaplarda güneşin etkisiyle yosunlaşmalar oluşuyor.Çok yosunlasma olunca suyu boşaltip iyice temizliyorum.Sanırım renkli kaplardan almak daha iyi.**** etrafını renkli bantla sarmak olabilir.

codgervural 17-10-2009 16:01

hocam bendeki torfun üzerinde kısım kısım erimiş çikolata görüntüsü oluşuyor .torfu değiştireli 1 hafta oldu öncedende vardı bu ben torf ömrünü tamamladı heralde diye önemsememiştim ama tekrar çıkınca size sormak istedim
birde önceden bite benzer minik böcekler gözüküyordu şimdi yoklar ama onlarla alakalı birşey olabilirmi?o zamanlar sirke sineği kurtçukları için yoğun bir ilaçlaa yapmıştım ama bu böceklere etki etmemişti

praecox 17-10-2009 16:43

Sanırım torf yüzeyi mavi alg kaplamış. Bunun çok zararı yok. Torf uygun ise, yani yeterince asidik ise, bu alg oluşumu yüzeyde lokalize kalabilir hatta geri gidebilir.
Torfdaki böceklere en uygun DDVP gibi bir ilaçla savaşabilirsiniz. Başka ilaçlar bazik tepkime ile torfu pH ını bozabilir.

vonAschenbach 05-02-2010 11:15

öncelikle herkese selamlar, bu ilk mesajım, yaklaşık 2 aydır evimde Sarracenia P. olduğunu resimlerden anladığım etoburum var.Plastik saksıda duruyor ve geçen hafta da çiçek açtı.Benim danışmak istediğim mesele şu; bu plastik saksı gözüme küçük ve çirkin görünüyor,
onu pişmiş toprak bir saksıyla değiştirmek istiyorum ama bitkinin gelişimi için zararlı olur mu emin olamıyorum.Forumdan anladığım kadarıyla saksı değiştirmek için en uygun zaman ilkbahar.Yardımcı olursanız sevinirim.

praecox 05-02-2010 13:07

Sayın von Aschenbach,

toprak saksıyı EB'lerde bir tek Darlingtonia için öneriyorum. Diğer bitkilerde, özelikle kaktüslerin köklerinde toprak saksı sorun yaratabiliyor.
Saksı nemlenince buharlaşma sırasında saksı soğuyor ve kökler üşüyebiliyor. Dolayısı ile Darlingtonia gibi kökleri soğuk seven EB de uygundur.
Dekoratif herhangi bir plastik saksı uygundur.
Saksı değişimi için tam sırası nisan'a kalmasın.

vonAschenbach 06-02-2010 10:03

cevabınız için teşekkür ederim.o halde vakit kaybetmeden değiştiriyorum.fotoğrafını da yüklüyorum, sizce de değişmesi gerekiyor mu, sağlığı nasıl görünüyor?

http://i984.photobucket.com/albums/a...bach/photo.jpg

MagicLife 21-03-2010 22:24

Gayet sağlıklı görünüyor. Satmayı düşünürseniz talibim :)

emmrecan 07-04-2010 22:09

ben 10*10 luk kare saksı kullanıyorum, tam eb ye göre saksı

helvas 02-06-2010 23:28

Merhabalar; benimde yeni çimlenmiş VFT'lerim var henüz 1,5 aylıklar ve sekiz taneler, 10 cm çapta 9 cm derinlikte bir saksıda duruyolar, sekiz tane olmaları ve saksının küçük olması (8 tane için küçük olduğunu düşünüyorum) gelişimlerini etkiler diye düşünüyorum yeni saksıya geçirmek için henüz çok mu erken? kaç aylıkken ve hangi aylarda değişimini yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Korkut 03-06-2010 13:54

Sayın helvas daha yeni çimlenmişler. Şuan için saksı değişimi yapmanıza gerek yok. Fakat çimlendikten sonra nem miktarı daha düşük bir yere alabilirsiniz.

helvas 03-06-2010 16:41

Peki ne zaman değiştirmem gerekiyor saksını? gelecek baharı mı beklemeliyim? gelecek yıla kadar sekizine birden yeterli olurmu bu saksı?

helvas 08-06-2010 12:56

biri yardımcı olabilir mi?

Korkut 08-06-2010 16:46

Sayın helvas biraz daha ele gelir büyüklükte olduğunda herbirini ayrı saksılara ayırabilirsiniz. Şuan için çok erken ayrıca gelişimlerinde bir sorun olacağını sanmıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024