agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   sariefe / etoburlarım (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/22585.htm)

kaktüssevdası 23-01-2011 03:41

ya arkadaşlar ben bu sinek kapan bitkisini nasıl temin edeceğim ya??? denizlideki çiçekçilerde yok, kendinden geçmiş bihaberler. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum lütfen....

codgervural 23-01-2011 18:40

sahibinden.com da veya etoburbitkiler sitesinden alabilirsiniz

kaktüssevdası 24-01-2011 11:18

teşekkürler ;)))

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 00:06

sn sarıefe vft nizin zamansız dediğiniz çiçeğe durması olayı belkide aşırı beslenmesi yüzündendir sinek dolu kapanları, sinekten yağ çıkarıyor adeta :D bu arada yeni resimler ve son durumları nedir. selametler.

sariefe 23-04-2011 01:43

Belkide dediğiniz gibidir sn. çözbeniarapsaçı. Nazar değmesin bu sezon çok sağlıklıydı. Kış uykusundan uyanıp hemen işe koyuldu. Bu öğlen etoburlarımı fotoğraflayıp sizlerle paylaşabilirim. İyi hatırlattınız ;)

Saygılar...

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 13:44

saf su için ro sistemmi kullanıyorsunuz bir marka var fiyatı 175 tl 5 aşamalı pompalı ya çok kalitesiz **** fiyatları düştü.

sariefe 23-04-2011 14:42

Yağmur suyu kullanıyorum. Yakın zamanda fiyatlara bakmıştım. Dediğiniz fiyat taban fiyat civarında. Tabi ki kaliteye göre iki üç katına cihazlar var. Yani iyilerin fiyatı düşmedi. Kıyaslayıp fiyat performans oranına bakmak lazım.

(Mesajlarınızda imla kurallarına dikkat ederseniz sevinirim. Her mesajın altındaki "Düzelt" butonu gerekli düzeltmeleri yapmanızı sağlar.)

Saygılar...

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 14:52

Benim açımdan yağmur suyu hiç pratik değil ro almam gerek. Bu cihazların iyileri çok pahalı ben sadece bitkiler için kullanicağim. Dolayisi ile son filitre olan post karbon filitre yerine deiyonize recine filitreli olani kullanmam gerekli. Ekonomik olmasi acisindan cok ucuz bu markalar hakkinda inceleme bulamiyorum. Alsammi almasammi bilemiyorum. Ve dedigi gibi suyu saflastirmazsa bitkilerin ölmesi soz konusu.

sariefe 23-04-2011 16:59

Benim bir terasım olduğu için yağmur suyu biriktirmek yağmur yağdığı sürece sorun olmuyor. O nedenle ro cihazlarını derinlemesine incelemedim. Yıllar önce çok daha pahalıydılar. Şimdilerde ucuza cihazlar bulmak mümkün. Fakat endişelerinize katılıyorum. Saflaşan suyun kalitesi fiyattan daha önemli. İş görmedikten sonra 100 tl. olmuş 200 tl. olmuş pek bir değeri yok. Acele etmeden iyi bir araştırma yapmakta fayda var.

Etobur başlıkları biraz pasif. Herkes kendi kabuğuna çekilmiş gibi. Eski yazışmalara bakınca çok daha yoğun bir bilgi trafiği gözüküyor. Belki yeni bir başlık açıp sorularınızı sorarsanız ro cihazı kullanmış, tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar. Ben hiç kullanmadığım için kuru kuru fikir beyan etmek istemiyorum. Umarım uygun bir tane bulursunuz.

Saygılar...

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 20:17

yeni aldığım vft

2 Eklenti(ler)
sn. sarıefe selamlar bugün koçtaş dan bu vft yi aldım ötekilerin durumu daha fena idi en düzgünü bu. torfa dikilmiş belkide yeni şaşırtmışlar emin değilim size sormak istedim herhangi bir şey yapmalımıyım? daha büyük bir saksıya dikeyimmi? derin gömmüşler sanki torf saksıdan taşar gibi duruyor. çıkarıp daha büyük bir saksıya ve daha yüksekce diksem sonrada saf su versem olurmu? yoksa hiç ellemiyimmi? çok soru oldu özür:D

sariefe 23-04-2011 20:49

Hayırlı olsun. Bitki sağlıklı gözüküyor. Kıştan yeni çıkmış bir eb için oldukça normal bir görüntüsü var. Yeni şaşırtılmış falan değil. Bence üreticiden o şekilde gelmiş. Saf su vererek toprağını bir yıkayın derim. Çünkü yapı markette saf su verilmemiş olabilir. Su verin toprak süzülsün ama altında altlık olmasın. Su süzülüp gitsin. Sonra altına bir altlık koyup 2 parmak su olacak şekilde tekrar sulayın. Torf değişimine gelince, elinizde eb torfu var mı ki değiştirmek istiyorsunuz? Saksı işinizi görür. Küçük değil. Derinde dikilmiş gözükmüyor. Bu haliyle bitkiyi tanıyın, bakımına alışın. Bunun içinde ilgili başlıkları iyice okuyun. Torf vs. değişimini tecrübe kazanınca yaparsınız. Acelesi yok.

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 21:03

teşekkürler, dediğiniz gibi yacağım, cp larla ilgili birkaç gündür bilgi topluyordum elimde bir saksılık cp saksı harcı var sn. saydemirden almıştım onlara vft tohumu ekmiştim ama uzun sürede çimlendiğini öğrenince bitki aldım tohumlardan vazgeçip o harca dikmeyi düşünmüştüm **** elimde spg. yosunu ve perlit var ama torfu değil kurusu bu şekildede olmaz sanırım. kendi torfundan şüphe etmiştim belki uygun torf değildir köklerine zarar gelmesin, alelacele dikilmiştir diye düşündüm. sorun olmazsa kendi torfu bu sene bunda kalsın o zaman. yarın cam kenarı güneşe çıkarayımmı?

sariefe 23-04-2011 22:13

Çıkarmanız iyiliğine olur.

çözbeniarapsaçı 23-04-2011 22:23

teşekkürler, selametler.

cankuru 08-05-2011 16:28

sariefe etoburlarınız gerçekten muhteşem ;)

sariefe 09-05-2011 00:24

Teşekkür ederim sayın cankuru. 15 gün kadar önce eb.lerin yeni fotoğraflarını ekleyeceğimi söylemiştim ancak önce bitkiler yeni uyandıkları için biraz bekledim sonra da fırsat bulamadığım için fotoğraflar sekteye uğradı. En kısa zamanda son görüntülerini paylaşacağım. Görüşmek üzere.

sariefe 06-06-2011 23:16

5 Haziran Dünya Çevre Günü

1 Eklenti(ler)
Nihayet etoburlarımın fotoğraflarını paylaşıyorum. Görüntüler son hallerine aittir. Yeni yeni uyanıyorlar ve çiçekleniyorlar. Bu paylaşımıda sayın sonerordo' nun hatırlatması üzerine Dünya Çevre Günü' ne ithaf ediyorum. Kutlu olsun.

Çevre Günü Sergisi

Eklenti 221459

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.

sariefe 06-06-2011 23:17

sariefe 06-06-2011 23:18

sariefe 06-06-2011 23:18

sariefe 06-06-2011 23:22

sariefe 06-06-2011 23:22

sariefe 06-06-2011 23:23

aygün 07-06-2011 00:45

sariefe, çok güzel olmuşlar. Kutluyorum sen.

sariefe 07-06-2011 01:01

Bunlarda yukarıdaki anaçların yavruları.

sariefe 07-06-2011 01:02

bertunum 07-06-2011 06:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 817808)
Madem bu kadar ilgilisiniz, o zaman siz daha iyi bilirsiniz ;) Size de iyi çalışmalar.

nedenki:confused: bilmiyorum... kullandığım dil için kusura bakmayın. sınav çalışma arasında, yakışıksız dil kullanabiliyorum.. (bu konuda hâlâ kendimi eğitmeliyim):(

bertunum 07-06-2011 06:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 817808)
Madem bu kadar ilgilisiniz, o zaman siz daha iyi bilirsiniz ;) Size de iyi çalışmalar.

nedenki:confused: bilmiyorum... kullandığım dil için kusura bakmayın. sınav çalışma arasında, yakışıksız dil kullanabiliyorum.. (bu konuda hâlâ kendimi eğitmeliyim):(

Ayşe Yıldız 07-06-2011 07:11

Çokta ilgimi çekmiyorlardı. Ama farkettim ki insanların ilgi alanları her zaman değişkenlik gösterir. Bu mesajın son resmindeki mesela; üzerindeki sinekleri saymazsam çok hoş bir görüntüsü var doğrusu. Sayın Sarıefe kutlarım sizi. Çiçek bile açmışlar. Eee! o kadar protein almış görünüyorlar, açmasalar ayıp olurdu. Birde bakanın mükafatını vermeleri gerekirdi. Yosunlar, bitkiler, saksılar,... :D

sariefe 07-06-2011 13:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 817852)
Çokta ilgimi çekmiyorlardı. Ama farkettim ki insanların ilgi alanları her zaman değişkenlik gösterir. Bu mesajın son resmindeki mesela; üzerindeki sinekleri saymazsam çok hoş bir görüntüsü var doğrusu. Sayın Sarıefe kutlarım sizi. Çiçek bile açmışlar. Eee! o kadar protein almış görünüyorlar, açmasalar ayıp olurdu. Birde bakanın mükafatını vermeleri gerekirdi. Yosunlar, bitkiler, saksılar,... :D

Ayşe Hanım teşekkür ederim. Sineksizken güzeller, sinekliyken bir başka güzeller. Bahar öncesi etrafta sinekler yokken kusursuz bir görüntü sergiliyorlar. Yeni uyanan sürgünler ve boncuk boncuk salgıladıkları özler göze hitap ediyor. Tek kelime ile mükemmel bir hazırlık yapıyorlar sinekleri çekmek için. Bu arada benim gibi meraklılarıda çekiyorlar tabi. Sonrasında av başlıyor. Ve bir bitkinin canlıyı yakalama, yakaladığı bu canlıdan beslenme gerçeğini görmek ayrı bir haz veriyor doğrusu. Doğanın işleyişine tanık oluyorsunuz bir anlamda.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024