agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   CP'lerde dormancy... (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/2040.htm)

praecox 07-10-2006 17:54

CP'lerde dormancy...

Evet sayın ilgili arkadaşlar sonbaharın ilerliyen bu günlerinde bazılarınız belki farkındalar. Etobur bitkiler kışa dinlenmeye hazırlanıyor.

Bunu şu açıdan yazıyorum Olası arkadaşların VFT'leri Sarraceinia'ları Droseraları dahi gelişimlerini çoktan yavaşlatılar. yapraklarda sararma, kararma hatta kurumalar çoktan başladı. bu kurumaları müteakip yeni yaprak oluşumları ya yok denecek kadar az ya da olan yapraklarda değişiklikler farketiniz.

belki bazılarınız hazırlıklı olamıyabilirsiniz diye yazmakda fayda var. yapraklar yazdaki gibi değiller VFTde kapanlar ufalıyor altdaki yaprak kısmı genişliyor. sarracenialarda huni kısmı adeta prematüre gibi geniş bir huni boyunda yaprak oluşumları ile huniler minikleşmekte. bu kış yapraklarına phylodien de deriz bu dormancy e giren cp lerdeki en doğal haldır bundan daha doğalı olamaz. :cool:

şimdi en geç kasım ortaları artık 15-ila 10oC lerde dinlendirmeye hazırlamamız gerekir bunun için sulama suyundaki seviyeyi düşürün hatta zaman zaman altlarında hiç su kalmıyacak durumlara getirin. ama asla torfunu kurutmayın altında su olmazsada torfa parmakla basınca az biraz da su kusar kadar nemli olsun. kasım ortaları bu ıslaklık da olmamalı.

VFT'ninizin kararan yapraklarını hafifice çekin elinizde kalmasın kalırsa soğancığında çürüme baş gösterdi demek. hemen torf değişimi ile bunun ıslaklık ayarını çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Evet biraz da benden bir sitem sadece ordaki burdaki resimlere bakmayın linkleri yazıp durmayın ne kadar iyi veya kötü olursa olsun sizde cp lerinizin resimlerini koyun sizler de başlasanız artık... şu bitkiler aleminin en bir alem bitkilerini yetiştirmeye...:rolleyes:

Dün gece yine madagascar adlı filmi seyretim bilmem seyredenleriniz oldu mu orda nedense yine CP'lere ağır sataşma oldu o dört kafadar ormanda dolaşırken bir CP' kolibrinin birini adeta yutuverdi. evet bu ağır bir sataşma :):p

denizakvaryumu 09-10-2006 07:33

Erkan Hocam,
Drocera Capensis odada pencere önünde gelişimine devam ediyor ,kış uykusuna yatmayan etoburlar için önerileriniz nedir?

praecox 09-10-2006 09:47

Drosera capensis, nepenthesler gibi dormansiye girmeyenlerde de vegetasyon yavaşlar bitki yazlık görkemini kaybeder gelişimini yavaşlatabilir.

Paniklemeyin. Ancak yine de kaloriferli pencerelerde kurumamalarına dikkat edin. 15-20oC arası uygundur.

Kısa vadede 10 oC ı da tolere ederler ise de gece don görüp öldüğünü sandığım bir capensisim de ilkbaharda çok sürgünlü olarak geri döndüğünü de belirtmeden edemiyeceğim.

denizakvaryumu 09-10-2006 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Drosera capensis, nepenthesler gibi dormansiye girmeyenlerde de vegetasyon yavaşlar bitki yazlık görkemini kaybeder gelişimini yavaşlatabilir.

Paniklemeyin. Ancak yine de kaloriferli pencerelerde kurumamalarına dikkat edin. 15-20oC arası uygundur.

Kısa vadede 10 oC ı da tolere ederler ise de gece don görüp öldüğünü sandığım bir capensisim de ilkbaharda çok sürgünlü olarak geri döndüğünü de belirtmeden edemiyeceğim.

Erkan Hocam,
DC bu özellikleri ile etobur bitkiler Dünyasına başlangıç yapmak isteyenler için gerçekten ideal ve cefakar bir bitki...

Ben de başlangıç yapmak isteyen herkese DC yi öneririm.Nepenthes ler ise çok fazla nem istediğinden bu nem sağlanamayınca ibrik oluşturamadığından yeni başlayanlara önermiyorum.(kendi nep.imi Antalya da seraya bıraktım.)

praecox 09-10-2006 17:37

1 Eklenti(ler)
Sayın Hakan bey,

Kendi Nepenthes ventrata (venticosa x alata) hybridimden çelikleyip köklendirdiğim bir bitkiyi bir arkadaşım mutfağında besliyor. Başlarda bende şüpheci yaklaşdım hatda kendi kendime gitti güzelim Ne-penhos um dediydim. lakin bir sene sonra bana çektiği resimleri gösterdiğimde şaşa kaldım ibrikleri anaç bitkininkinden büyük ve bol adeta salkım saçak peristomda ise adeta ballar şerbetler damlıyor gibi.
Eklenti 4279
Kıskanmadım dersem siz inanırmısınız...? :cool:
Anlaşılan o ki Nepenthes ventrata nemli sıcak mutfak şartlarına iyi uyum göstermiş hiç de terraryuma ihtiyacı yok. bu yaz başı bir ventrata numunemi korkarak terramdan dışarı çıkartıp bakımına başladım gel gör ki heyhat o da oldu salkım saçak.... :) hem öyle her gün püskürt sula filan da yok bazen 3-5 gün değil püskürtmek sulamayı da unutuyorum desem...:rolleyes:

Yazmak istediğim o ki CP'lerin Orchidesi Nepenhes'lerden ventarata mutfaklarda kara sinek mücadelesinde ciddi, çevreci ve kendi açımızdan da sağlıklı bir biolojik çözüm. Adı gibi tasasızca... (ne-penthos yunancada tasasız demek)
sinek spreyi yerine "Nepentox... doğal kökden çözüm...":cool:
Karıncalara Cephalotus follicularis
Sirke sineğine Drosera capensis...
Sivrisinek konusunda Ar-Ge'mizde çalışmalar devam etmektedir.

Mine Pakkaner 09-10-2006 19:00

Bu ne güzel şey böyle...http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon9.gif

Erkan Bey, şu sivrisinek AR-GE sinde lütfen acele ediniz, önümüzdeki sinek sezonuna çalışmalarınızdan faydalanalım ;)

denizakvaryumu 10-10-2006 08:17

Erkan Hocam
işte bu hiç olmadı.........Mutfakta salkım saçak NV.
Şaka mı ,hayal ürünü mü.....Bu ibriklerin güzelliği muhteşem.
Lütfen bu arkadaşınıza söyleyin madde madde nasıl bakıyor bir açıklasın.
Su isteği nasıl? Saf suyla mı suluyor ?
ışık durumu nasıl ?,torf değişimi varmı? Normal torf mu kullanmış?
Tüm bunların acil açıklanması gerekiyor .....

Eğer bu iş bu kadar kolay ise Türkiye NV severlerin sayısı çok ama çok artabilir.
Bir mutfakta nem ne kadar olabilir ki?Yani bana göre hiç nem yok!!!!

Olan benim NV lerime oldu ...Bu açıklamayı daha önce yapsaydınız şimdi mutfakta NV salkım saçak olacaktı :) Erkan Hocam sizden bir NV çeliği alacağım var :)

Bir de bu arkadaşı bu foruma davet ederseniz kendisini tebrik etme şansını yakalar tecrüblerini öğrenmiş oluruz derim..

Sevgiler Saygılar

denizakvaryumu 22-10-2006 23:27

.

Erkan Hocam
sizden aldığım sarr.la 3 çeşit sarr.sahibi oldum.Ankara şartlarında hava geceleri 5 dereceye kadar düşme eğiliminde.
Bu durumda ilk önlem olarak, saksı altı su birikimi kalksınmı?
Soğanları ne zaman torfundan çıkarayım?ya da torfuyla kalsınmı?
(torftan çıkarıp buzdolabına koyma için ne dersiniz?)

praecox 22-10-2006 23:49

Sarrlar saksıda değil de bahçenize bir bataklık alanı yapıp da oraya dikmiş iseniz sorunsuzca -10 oC ye dayanırlar. ancak diğer iki sarrın cinsini ve yaşını da bilemeden size tavsiyem hiç sökmeden olduğu gibi şayet alta kaloriferi olmıyan bir pencereniz varsa perdelerini de kapatıp onları o cam kenarında bakmaktır.

bir de çok da fazla susuz bırakmadan serin bir yerde ancak biraz da ışık alan bir yerde olabilir.

bazan çalıştığımız mekanlarda özelikle de haftasonları ısıtılmıyan (ki genelde de az ısıtılırlar) ordaki pencerelerde dormancy e sokmaktır.
hoş size yollıyacağım sarrı masama getirip koyunca iş çalışanlarım her dakka sinek yakaladı mı diye sormadan edemediler ya da ellletmemek için ani hareketle saldıran elleri durdurmam gerekti. bu da bir sorun olabiliyor bazan. :p

Benim sarr ordusu o resimde gördüğünüz kalorifersiz pencerede boğaz ayazını da yiyince storları çekilince stor ile pencere arasında kalıp geceleri 12 gündüz 15 derecelerde çok rahat dinleniyorlardı.

elinizdeki sarr bunlara bir ıspat...:rolleyes:

denizakvaryumu 26-10-2006 15:48

Erkan Hocam,
soğuk bir odası olmayıp dışarda da -15 soğuğu olan Ankara da sarracenia için ne yapacağız.

praecox 26-10-2006 17:22

isterseniz dışarda kuytu bir yere koyun ancak hava geceleri +4 dereceyi bulursa içeri serin bir yerde birkaç gün korumaya alın tekrar yükselirse dışarı koyun. bir de buzdolabı metodu var isterseniz onu yapın derim ancak deneyiminiz yoksa riskli olabilir bu metot,

denizakvaryumu 27-10-2006 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox
isterseniz dışarda kuytu bir yere koyun ancak hava geceleri +4 dereceyi bulursa içeri serin bir yerde birkaç gün korumaya alın tekrar yükselirse dışarı koyun. bir de buzdolabı metodu var isterseniz onu yapın derim ancak deneyiminiz yoksa riskli olabilir bu metot,

mantar açısından mı?

praecox 01-11-2006 10:37

Herhalde...!

çürütmeniz o karanlık soğuk ortamda işten dahi değil. istediğiniz fungizidi ekleyin ancak frenliyemezseniz.. vede boşuna bitkilere de bir kimyasal yük bu...

denizakvaryumu 03-11-2006 12:53

Ankara lı arkadaşlar
Meteoroloji nin sitesinden, Ankarada havanın Pazar günü -3 dereceye düşmesi beklendiğini okudum....Balkonda etobur bitkileriniz varsa içeri alın derim.

Bu gel gitlerden acaba sarr.ların soğanları nasıl etkilenir??? bahar gelince anlayacağız :)

denizakvaryumu 14-11-2006 13:34

Merak ettiğim diğer konu
Etobur Bitkilerin dormansiye girmeden, mutlaka mantar ilacı ilaçlamak zorunda olup olmayacağımız???

denizakvaryumu 11-12-2006 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 43622)

şimdi en geç kasım ortaları artık 15-ila 10oC lerde dinlendirmeye hazırlamamız gerekir bunun için sulama suyundaki seviyeyi düşürün hatta zaman zaman altlarında hiç su kalmıyacak durumlara getirin. ama asla torfunu kurutmayın altında su olmazsada torfa parmakla basınca az biraz da su kusar kadar nemli olsun. kasım ortaları bu ıslaklık da olmamalı.

Erkan Hocam
sarr.ların altında artık hiç su bırakmıyorum,torf ıslak ancak su kusar kadar da ıslak değil...

Sorularım

1-Torf bu aşamada tam kurusa bile sorun olur mu?Neticede bir gelişme olmuyor ve su ihtiyacı sıfır

2-Eğer tam kuruma olmasın diyorsak su alttan birikme olarak verilemeyeceğine göre üstten mi vereceğiz?

3-Bu aşamada captan ve DDVK yapacakmıyız?

praecox 13-12-2006 21:31

Burayı atlamışım... özür...!:(
Torf hiçbir zaman kurumamalıdır. (bu her türf torf ve saksı bitkileri için geçerlidir.) yani nemli-ıslak hatta cp'ler için ıslak deneck kadar olmalıdır. zaman zaman örneğin haftada bir kez kışları mart a kadar altında su kalmıyana dek sulama su ekleme yapmayın bir gün sonrası yine altında en az 1cm kadar su kalıcak şekilde ıslak tutmaya devam edin.

sarrlar ve dion. dormancyde NŞA. havadar oldukları sürece çürüme yapmaz ancak bu dönem çok kritik olduğundan vede Ankara'da tam olgunluğa ulaşmamış kış şartlarına tam adapte olamamış sarr. ve dionlar bir yer bulmak zorluğu, limonluk gibi bir yerimiz de genelde olmadığını var sayarsam torfun ve bitkinin kışlık yapraklarında çürüme görmek bazan çok geç olabileceğinden zaman zaman örneğin ayda bir preventif yani önleyici bazı ilaçlamalar yapmak iyi olur. dithane bu gibi durumlarda tercih edilen ilaç olmalıdır.
Yeni yılda mart gibi vegetasyon başlangıcında torf değişimi çok iyi olur.
zira her tür ilaçlama bitki için de bir tür stress kaynağıdır. saksı değişimi de bir stress faktörü olmakla birlikte dion ve sarr.lar bu dönemde yani mart nisan gibi dikkatli yapılan bir torf değişimini daha az bir hasarla kabullenmekte çok çabuk kendilerini toparlamaktadır.
saksıda geçen yıldan ciddi bir sphagnum gelişimi baş göstermiş ise pekde torf değişimi gerekmiyebilir.

denizakvaryumu 14-12-2006 15:56

.

http://shop.gugukcuk.com/UrunAyrinti.asp?UrunID=1685

linkinde satılan peltier soğutucan alsak ve yazın ihtiyaçlarımız için kullanıp kışın ise etobur bitkilerimizi içine koysak ne düşünürsünüz?

.

denizakvaryumu 14-01-2007 12:19

Arkadaşlar
bu sabah pencere limonluğunda duran 3 tür sarr. ın olduğu saksı torfuna baktığımda ;
Torfun kaya gibi sert olduğunu gördüm...anlayacağınız torf donmuştu,balkonda duran pilastik kovadaki su bile kalıp buz haline gelmişti.

ancak öneriler üzerine zaten saksı dibinde hiç su yoktu ve torf da nemli derecesinde ıslaktı..

Hemen sarr.ları içeri aldım..çıkmayan candan ümit kesilmez misali su döküp ilk yardım yaptım..

sarr.ların -7 ye kadar dayanıklı olduğunu biliyorum...içeri almam yanlış bir hareket mi oldu?

praecox 14-01-2007 14:18

Sayın denizakvaryumu,

pencere limonluğu dediğiniz kavramı bilemiyorum. ancak dış ayazından rüzgardan korunmuş cammekan bir limonluk veya kış bahçesi misali ısıtmasız ışık alan bir yeri kastediyorsanız. o gibi yerler sarr. dormancy leri için çok uygun ancak geceleri suyun donacağı kadar soğuk oluyorsa geceleri içeri alıp gündüzleri sıcaklığın daha makul olduğu zamanlarda tekrar orda en az bir ay daha geçirmesini sağlamanız sağlıklı olur. olgun sarrlar zaman zaman kısa vadeli donları etkilenmeden atlatığı söylense de bu geneld sarr. purpurae ssp.leri için daha uygun bir söylemdir.
içeri aldınız ise de ya kalorifersiz bir pencere kenarında bakımına devam edin veya birden ısınmaması adına sadece geceleri içeri alıp gündüzleri tekrar dışarı koymanız uygun olur. ancak rizom bu dondan hasar almışsa... bu durumda korkarım çok da yapılacak bir şey yoktur.

denizakvaryumu 15-01-2007 00:41

Erkan hocam teşekkürler.
pencere limonluğundan kastım şu:
mutfak penceresini dışardan naylonla örtüyorum boşluğu limonluk olarak kullanıyorum..bu limonluk ısıyı içerden alıyor daha doğrusu alıyor zannediyordum son don olayından sonra ısıyı almadığını fark ettim bu durumda buzdolabı seçeneği denemek zorunda kalacağım...başka alternatifim yok..

ancak sarr.ları saksı ile mi buzdolabına koyayım, yoksa torftan sıyırıp bir naylon torba içinde mi buzdolabına koyayım???

dortyuz 15-01-2007 06:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 66542)
Erkan hocam teşekkürler.
pencere limonluğundan kastım şu:
mutfak penceresini dışardan naylonla örtüyorum boşluğu limonluk olarak kullanıyorum..bu limonluk ısıyı içerden alıyor daha doğrusu alıyor zannediyordum son don olayından sonra ısıyı almadığını fark ettim bu durumda buzdolabı seçeneği denemek zorunda kalacağım...başka alternatifim yok..

ancak sarr.ları saksı ile mi buzdolabına koyayım, yoksa torftan sıyırıp bir naylon torba içinde mi buzdolabına koyayım???

Sayın denizakvaryumu, Ankara'nın meşhur gece ayazında pencere önündeki korunaklı alan da pek fayda etmez, zaten etmemiş de görüldüğü üzere.

Buzdolabına direkt olarak saksıyla koyabileceğiniz gibi rizomları çıkarıp fungisit tatbik edip daha sonra tercihen canlı sphagnum yosununa sararak da koyabilirsiniz, önemli olan rizomların kurumaması ve fazla ıslak kalıp çürümemesi

denizakvaryumu 15-01-2007 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz (Mesaj 66550)
Sayın denizakvaryumu, Ankara'nın meşhur gece ayazında pencere önündeki korunaklı alan da pek fayda etmez, zaten etmemiş de görüldüğü üzere.

Buzdolabına direkt olarak saksıyla koyabileceğiniz gibi rizomları çıkarıp fungisit tatbik edip daha sonra tercihen canlı sphagnum yosununa sararak da koyabilirsiniz, önemli olan rizomların kurumaması ve fazla ıslak kalıp çürümemesi

Teşekkürler,gelişmeleri yazarım.

acineton 20-11-2008 19:24

Benimde birkaç sorum olucak VFT için ışık olmayan soğuk bir yer, evin içinde bulamadım.İptal ettiğim bir wc var ordada +15 derece oluyor
*Balkonda ışık alan soğuk ve açık bir alandamı kalmalı
*Balkonda kartonla kapalı (üstünü kapatıp bir yanını açık bırakıp) soğuk ve karanlık bir ortam mı yaratmalıyım ?
*Evin içinde kalorifere uzak kuytu bir yerde oda sıcaklığındamı bırakmalıyım?
*İstanbulun kışları Ankaraya göre daha yumuşak geçiyor -5 in altına düşmez , bu şekilde tüm kış balkonda kalsa sorun olurmu ?
*Saksının dibinde 3 gündür su yok ama toprak hala ıslak denicek kadar nemli ,bu şekilde kalması doğrumudur ?Nemi azaldıkça 1/2 cm su koyup nemlendirsem şubata kadar yeterli olurmu ?

Yeni beslemeye başladım yukardaki konularıda okudum ama evin şartlarına göre yardım alırsam daha emin olucam şimdiden teşekkürler.

Weezer 22-11-2008 10:02

http://img212.imageshack.us/img212/7...0012xq1ur1.jpghttp://img361.imageshack.us/img361/9...0014af6ka9.jpg

Koçtaş'dan buna benzer bir sera alabilirsin.

codgervural 27-12-2008 21:15

öncelikle ***
ben yeni öğreniyorum daha yeni farkettim bu bitkilerin güzelliğini tohumları ekeli3 ay oldu çıkan filizlerde henüz 3 cm kadar sormak istediğim dormancy bu filizler içindegeçerlimi ?cam akvaryumda floresan ışığıyla büyütmeye çalışıyorum güneş gören bir evim yok kötü bir zamanda başladım heralde hem az filiz çıktı hem geç gelişiyor.

saydemir 28-12-2008 17:36

Yok filizleriniz için dormancy gerekli değil.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024