agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2013, 20:19   #781
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2011
Merhabalar,
dışarıda tutup, çok soğuklarda da şeffaf kutuda durabilir dondan korumak için. ev içinde de kalorifer olmayan cam kenarları epey soğuk olabiliyor. ölçüp denenebilir.
Ben de 4-5 yaşlarında vft mi kapalı balkonda tutacağım. camda menfez olduğundan epey soğuk oluyor.

ozzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 12:18   #782
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba,
15 Gün önce bu boyda kargo ile geldiler.Pamuk ile sarılıydılar, hemen toprağına diktim.Bir kaç gün sonra yaprakları dikleşti, bir kaç yaprağıda siyahlaşıp çürüdü fakat kalanlar bu şekilde kendilerini kurtardı.Sonrasında açık olan büyük yapraklara sinek bıraktık, kapandılar yiyecekler sandık.Kapandıktan sonra kapanlar önce kırmızı oldu sonrada kapkara olup içinde sinek olan yapraklar ölmeye başladı.Bende ölenleri kestim.Sinek koymayınca ölen yaprak yok şu an.Bir dahada sinek vermiyorum..Şu an yeni yapraklar veriyorlar ve ölücek gibi görünmüyorlar.Alttan saf su verdim, bardakların içi 2,3 cm su ile dolu.Ayrıca topragına spagnum moss koydum.
Yardımcı olurmusunuz? Neden sinekleri koyunca kapanlar kararıp yanık gibi ölüp gidiyor?
Bunların 2 yaşında olduğunu söylediler alırken doğrumudur? Hep böyle ufakmı olacaklar?
Isı 21- 19 derece şu an, çok ışık almayan aydınlık balkon kapısı yakınında tutuyorum.
Canlanıp büyümesi için daha ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

olcim beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 14:48   #783
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Vftlerinizin kapanlarına böcek koyunca hemen kararmazlar. Ama büyük ve eski yapraklar zamanla kararır ve canlılığını yitirirken bitkinin ortasından yeni ve genç yapraklar gelicek. Bu normal bir süreç. Belki sinek koyduğunuz yapraklar eski yapraklar olabilir. Bu aylarda etobur bitkiler dinlenme dönemlerine giriyor-girdi. Yeni çıkan yapraklar daha küçük yatay ve geniş yüzeyli olabilir. Saksılarınız zaten küçük 2-3 cm su kış ayı için fazla gelebilir ve kökleri çürütebilir. 1-2 cm su yeterlidir ve su tamamen altında bittikten sonra tekrar yenileyin. Baharda yeni ve daha büyük kapanlar oluşturacak. Bitkinizin boyuna bakılırsa 2 yaşında olması normal.

asln beğendi.
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 22:03   #784
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sayın saydemir,
Bahsettiğiniz eski yapraklar kararıyor evet, onlar kargodan çıktığında yeşil olanlardı.Fotoğrafladıktan bu güne kadarda süratle hepsi kararıyor.Ayrıca dediğiniz gibi minik yeni yapraklarda çıkıyor,pirinç tanesi kadar bile değiller.
Uyku dönemine girdi sanırım, ve eski büyük yaprakların tamamı çürüdüğü zaman, hiç büyük yaprak kalmadığında ve uykuda olduğunda ,sinek kadar bile yaprak yokken beslenmeden tüm kış su ile mi yaşayacak?

Eski 12-11-2013, 14:51   #785
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Evet, su ile yaşayacak ama beslenmesine devam eder, fotosentez yapıyor merak etmeyin. Sinek yakalamadan da yaşayabilir.

asln beğendi.
Eski 13-11-2013, 12:48   #786
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schweps Mesajı Göster
Kapanların bazıları ve hatta ince yapraklar kırmızıya çalmaya başladı son zamanlarda. Yeni çıkan kapanlar ise geniş yapraklı. Dormancy'ye hazırlanıyor sanırım.
Dormancy için sormak istediğim bir şey var. Evde serin (14-18C) bir yer yok. Balkonda bırakırsam da sıcaklığın 4C'nin altına düştüğü zamanlarda eve alırsam büyük ısı değişikliğinden olumsuz etkilenir diye korkuyorum.
Var mı bir tavsiyeniz?
Bundan 2 sene öncesi ve geçen sena aşırı fazla EB'em olduğunda büyük paslanmaz tepsilerde bahçede baktığım bitkileri geçen yıllardaki kar kış kıyametde asla içeri almadım geçen kışki soğuklarda su blok halinde saksılarıyla donmuştu bir iki günlüğüne... tam da ihtiyaç fazlamdan kurtulduğuma sevinecek iken ilkbaharda hiç bir nebatımı kaybetmediğimi esfle izledim

Şaka bir yana istanbul gibi bir iklim kuşağında soğuklar Tropik türler hariç çoğu EByi etkilemiyor VFT lerin asıl ölüm sebebplerinden biri dormancysiz bir ılık kış geçirmeleri ise de bir diğeri her sene veya en geç ikinci senede torfun değiştirilmemesidir...

Saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 16:09   #787
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Saksı değişimleri iyi yapıldığı için sağlam kalmışlardır hocam.

Birde torfun çok ıslak kalmaları sebebiyle oluşan kök çürüklüğü de ölümlere sebebiyet veriyor. Kendimden biliyorum.

Eski 16-11-2013, 00:03   #788
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Evet, su ile yaşayacak ama beslenmesine devam eder, fotosentez yapıyor merak etmeyin. Sinek yakalamadan da yaşayabilir.
Son büyük yapakta kurudu,göbekteki 2,3 mm olan yeniler çok istekli durmuyor.Isı 19 derece aydınlık odada.Konu başında dinlenme dönemini okudum, acaba artık uyumakmı istiyor?
Balkona dışarı çıkarsammı? Bu durumu bir yerde hata yapıyorum gibi geldi bana.Su eklemedim tavsiyenizden sonra.Aynı bardakların içinde dipte 1 cm suyu var hepsinin.Ne yapmalıyım acaba ?

Eski 17-11-2013, 11:50   #789
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Çürümüyor **** başka bir sorun yoksa tabi dinlenmek istiyor olabilir. Odanızın sıcaklığı çok yüksek olmamalı. Kapalı bir balkon veya ısıtılmayan bir oda işinizi görür. Sürekli yer değişikliği yapmak da iyi değil. Köklerde ve yumru da sorun yoksa dinlenmesine izin verin yeter.

asln beğendi.
Eski 18-11-2013, 11:25   #790
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Çürümüyor **** başka bir sorun yoksa tabi dinlenmek istiyor olabilir. Odanızın sıcaklığı çok yüksek olmamalı. Kapalı bir balkon veya ısıtılmayan bir oda işinizi görür. Sürekli yer değişikliği yapmak da iyi değil. Köklerde ve yumru da sorun yoksa dinlenmesine izin verin yeter.
Sayın Saydemir,
Köklerde sorun yok gibi.Dediğiniz gibi yaptım odanın en serin yeri 18 derece ,az aydınlık .Orada bıraktım kışı geçirsin bakalım.Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Saygılar.

Eski 04-12-2013, 18:35   #791
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Sayın Saydemir,
Yaklaşık 15 gündür tavsiyeniz ile hareket ettim.Odada 18 derecede 1 cm bile olmayan suyla kendi hallerindeler.
Yeni göbek yaprakları yaptılar.Pirinç kadar olabiliyorlar.Fakat yeni yaprak yapılırken büyüyen kapanlar hemen siyah olup ölüyor.Minicik yapraklar kapan oluyor,kapanlar kararıp ölüyor ,yenileri çıkıyor.Bitki çapı 3 cm bile değil.Bu kısır döngü devam ediyor.Ölecek diyorum ölmüyor, toparlayacak diyorum yeni bir minik kapan kararıp gidiyor.
Bu kış bunumu yaşayacak bu bitki ? Hala herşey normal mi?

Eski 04-12-2013, 19:18   #792
Ağaçsever

ozzo's Avatar

"Fakat yeni yaprak yapılırken büyüyen kapanlar hemen siyah olup ölüyor." , asln
Sürekli yaprak çıkarmıyorlar özellikle kışın. Sabit sayıda yaprağı oluyor diğerleri kararmadan yenisini vermiyor benim bildiğim. Ama yaşlı yapraklar varken genç yaprakların kararması normal değil.

Eski 04-12-2013, 21:57   #793
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozzo Mesajı Göster
"Fakat yeni yaprak yapılırken büyüyen kapanlar hemen siyah olup ölüyor." , asln
Sürekli yaprak çıkarmıyorlar özellikle kışın. Sabit sayıda yaprağı oluyor diğerleri kararmadan yenisini vermiyor benim bildiğim. Ama yaşlı yapraklar varken genç yaprakların kararması normal değil.
Bu bitki cinsinde ilk tecrübem ozzo, bende hergün gözleyerek öğreniyorum.Göbekteki yeni yaprak pirinçten küçükken, 1 cm yi zar zor geçmiş kapanı da oluşmuş olan yaprak duraklamaya giriyor, 1,5 cm yi bulduğunda yaprak kapanı oluşuyor sonra kararıyor.o kararırken pirinçten küçük olan göbekteki yeni yeşil de 1 cm ye varıyor.Aynı döngü onuda bekliyor.Bitki ölmüyor, beslenmesi zaten yok,kapanlar sinek kadar bile değil.Bende çözemedim ozzo.Kökü açıp toprak değişimi ve meraktan ne durumda diye bakmak istiyorum.Sayın saydemirin bilgisine göre hareket edeceğim.

Eski 05-12-2013, 16:55   #794
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bitkilerin yeni fotoğrafları varsa daha iyi olur. Ama dormancy döneminde bitki büyük yaprak oluşturmaz. Beslenmesine gerek yok. Zaten şu günlerde en kısa güneşlenme süresi var. Bitki gelişimleri o yüzden çok yavaş. Köklerde sorun yoktu demişsiniz daha önce, tekrar kontrole gerek yok bence. Biraz daha zaman tanıyın.

asln beğendi.
Eski 06-12-2013, 10:46   #795
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sayın saydemir bu sabahki durumları ısı 18 derece.

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2013, 10:55   #796
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bu sonuncu venüs.İlk ikisinde kararma olmuş ve ölü yaprak vardı gördünüz..Bu da bir kaç güne aynı olacak,gördüğünüz büyük kapan aynı diğerleri gibi kararıp ölecek.( Kapan pirinç kadar maximum şu an)
Sonra göbekten gelen minik kapanlar az irileşip yine aynı şekilde kararacak.
Bu döngü her birinde sırayla oluyor malesef.
Bardakların dibinde 1 cm den az su var şu an.Bitmesini bekliyorum daha sonra ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2013, 11:47   #797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
sukulentlerle alakalı fikri olan varsa bilgi istiyorum lütfen ilgileninn

aybuke89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 16:07   #798
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bence durumları normal, sağlıkları iyi gibi görünüyor, kapan boylarının küçük kalması dormancy ile alakalı. Orta kısmında kararma yok, çürüme görünmüyor. Zor olsa da tek yapılacak baharı beklemek ve bakımlarına aynen devam etmek.

asln beğendi.
Eski 06-12-2013, 18:08   #799
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Smile

Alıntı:
Bence durumları normal, sağlıkları iyi gibi görünüyor, kapan boylarının küçük kalması dormancy ile alakalı. Orta kısmında kararma yok, çürüme görünmüyor. Zor olsa da tek yapılacak baharı beklemek ve bakımlarına aynen devam etmek.
Çok teşekkür ederim.Lütfen buradan ayrılmayın Sayenizde bilmediğim bir türü tanıyorum zaiyat vermeden. Selamlar

Eski 16-12-2013, 20:31   #800
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Herkese selamlar, sonbaharda 4-5 yaşlarında bitki satın almıştım. Geçenlerde bitkinin kapanlarında çok küçük bir böcek gördüm(nokta kadar, bitki üzerindeyken ancak görülüyorlar).Bugün ise 3-4 tane gördüm. Bitkim uykuda, sıcaklık havaya bağlı olarak 5-12 derece arası değişiyor. Hava soğudukça böcekler çoğalmaya başladı gibi. Ne yapmam konusunda yardımcı olursanız sevinirim. İlaç ne kullanılabilir?

Eski 17-12-2013, 15:17   #801
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Nasıl bir böcek acaba? Resim koyabilir misiniz? Ev yapımı ilaçlarla da çözüm bulabilirsiniz ama aman içerisinde sabun veya türevi filan olmasın.

Eski 18-12-2013, 20:52   #802
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Alıntı:
Nasıl bir böcek acaba? Resim koyabilir misiniz? Ev yapımı ilaçlarla da çözüm bulabilirsiniz ama aman içerisinde sabun veya türevi filan olmasın.
Boyu kadar antenleri varmış, çıplak gözle görmek imkansız :S

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2013, 16:05   #803
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Ben bir zararlıya benzetemedim ama yaprak biti olabilir. Yaprak biti ise eğer çok çabuk çoğalır. Uygun bir insektisit kullanarak müdahale edebilirsiniz.

Eski 26-02-2014, 21:11   #804
Ağaç Dostu

asln's Avatar

İçerde odada güneş az olarak bu güne kadar beklediler.Havaların ısınmasıyla Toprakta beyaz kireç gibi çökeltiler, yaprakların hepsinde çürüme oldu.Temızledım, kalanlar bunlar.Ayrıca kapan oluşmuyor, oluşanda çürüyor.
Havalar 1 aydır ılık geçti, yenı yaprak gelişmesi çoğaldı fakat hepsi çürüdü. İçeride ne kış uykusu uyuyabildiler, nede güneşli uyanış bahar havasını bulabildiler.
Zamansız uyanacaklarından çekindim,zaten bodrum ikliminde çok geç uyudular.
İçeride uyur uyanık olduklarından endişe ettim balkona aldım.
Hala soğuk kalmalarını umuyorum.
Bu az önceki halleri.Temizleyip dışarıya bıraktım.Isı 12, 14 derce arası en çok.
İçeri almak istemiyorum.
Fikriniz nedir sayın saydemir?

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2014, 10:05   #805
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009

Merhabalar,
Vft kış formundan epey canlanmış şekilde çıkıyor. Sanırım üçüncü bir kök de oluşturmuş.
Fotoğrafta dikkatinizi çektiyse, yapraktan ziyade taça benzer bir oluşum var ortada. Çiçek verecek.
Yanılmıyorsam bu 4. yaz mevsimi olacak bitkinin. Bu durumda tohum almak üzere çiçeğe müsaade etsem mi acaba?
Görüşleriniz nedir?

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 00:42   #806
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schweps Mesajı Göster

Merhabalar,
Vft kış formundan epey canlanmış şekilde çıkıyor. Sanırım üçüncü bir kök de oluşturmuş.
Fotoğrafta dikkatinizi çektiyse, yapraktan ziyade taça benzer bir oluşum var ortada. Çiçek verecek.
Yanılmıyorsam bu 4. yaz mevsimi olacak bitkinin. Bu durumda tohum almak üzere çiçeğe müsaade etsem mi acaba?
Görüşleriniz nedir?
Bitkiniz yaş olarak çiçeklenmesine müsaade etmenize uygun. fotoğraftan gördüğüm kadarıyla sağlıklı da görünüyor. tabi bitkinizi siz daha iyi tanıyorsunuz bu yüzden bitkinize güveniyorsanız ve tohum almak istiyorsanız çiçeklendirebilirsiniz bence.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 21:18   #807
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
İlginiz için teşekkürler.

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 09:29   #808
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
nerde bulurum?

İstanbul'da yaşıyorum. Acaba herhangi etobur bir bitkiyi nereden satın alabilirim?
Satan bir botanikçi veya çiçekçi biliyorsanız lütfen bana özel mesajla dönün

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 20:21   #809
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Venüs kapanım

Bugun bır super marketten aldım. 2 € fiyatı idi. Eve gelınce 1 sınek verdik afiyetle yedi.

Eklenen Resimler

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 20:46   #810
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 07emir07 Mesajı Göster
İstanbul'da yaşıyorum. Acaba herhangi etobur bir bitkiyi nereden satın alabilirim?
Satan bir botanikçi veya çiçekçi biliyorsanız lütfen bana özel mesajla dönün
bauhouse, koçtaş vs yapı marketlere ara sıra geliyor. fiyatları 30-40 arası oluyor.
vft'nin typical yani sıradan formu, bazı sarracenia türleri ve bazı nepenthes türleri. bir de yerini bilmiyorum ama İstanbul'da bazı çiçekçilerde de bulunabiliyormuş.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024