agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2007, 22:47   #91
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bende almıştım ama 2 haftada önce kurudu sonrada öldü.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 22:29   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
dayanamadım...koç taşdan ben de bir tane sarr. aldım

fakat bu kaynamış su neyin nesi anlamadım...kaynamış su ile bu iş oluyorsa çok kolay...
praecox hocam bu konuda bir açıklama getirin derim...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 23:17   #93
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
İzmir ve çevresine hangi teknik nedenden dolayı tohum gönderilemez ki? Yollar mı kapalı? Anlayan bir arkadaş olursa bize de anlatabilir mi?
Bu satışı yapan arkadaş daha önceden tohum satıyormuş. Tanıdık geldimi?
Ben mi şüpheciyim?
selam,

izmire gönderemiyorlarmış ama ben tohumlarından aldım eğer isterseniz size kargoyla gönderebilirim, cevabınızı bekliyorum.

unalceleb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 23:29   #94
Ağaç Dostu

artık koçtaşlar da bile vft satılmaya başladı ...tohumla uğraşmaya gerek yok derim.

Eski 07-05-2007, 00:03   #95
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
satılıyor ama keşke biraz daha bilgi olsaydı vftler hakkında..meraklısı çoktu başında hayırlı olsun sarr.. durumları nasıl.. ufak değilmi saksısı onların..değiştircekmisiniz saksısını? bir de anlamadığım bunlar o kadar susuz nasıl dayanmışlar..kuru gibiydiler baktığımda sanki

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 07:46   #96
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
satılıyor ama keşke biraz daha bilgi olsaydı vftler hakkında..meraklısı çoktu başında hayırlı olsun sarr.. durumları nasıl.. ufak değilmi saksısı onların..değiştircekmisiniz saksısını? bir de anlamadığım bunlar o kadar susuz nasıl dayanmışlar..kuru gibiydiler baktığımda sanki
saksılarda delik yoktu...bu gün saksı değişimini yapacağım, 3 lt lik cola aldım

Eski 07-05-2007, 10:23   #97
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unalceleb Mesajı Göster
selam,

izmire gönderemiyorlarmış ama ben tohumlarından aldım eğer isterseniz size kargoyla gönderebilirim, cevabınızı bekliyorum.
bunun tek açklaması ordaki "pazar"ın elinde olmıyan bir malın eline geçip zaten olası bir haksız rekabetin bu bitkiye olan korkuların bertaraf etmek. zira bir ayda çimlendiğini idaa eden vede koca bitkiler yetiştirmiş gibi yorumlar bu tohum piyasasını ve bitki için gerekli korkuların katlanıp ürkütücü düzeylere getiridi.
burdaki bir tek bilgisiz kişi elindeki sahte tohumlarla diğer sahte dolaylı beyanat ve yorumlar yaptırmaları ile milleti bir şekilde dolandırıyor, kandırıyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 11:16   #98
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
bunun tek açklaması ordaki "pazar"ın elinde olmıyan bir malın eline geçip zaten olası bir haksız rekabetin bu bitkiye olan korkuların bertaraf etmek. zira bir ayda çimlendiğini idaa eden vede koca bitkiler yetiştirmiş gibi yorumlar bu tohum piyasasını ve bitki için gerekli korkuların katlanıp ürkütücü düzeylere getiridi.
burdaki bir tek bilgisiz kişi elindeki sahte tohumlarla diğer sahte dolaylı beyanat ve yorumlar yaptırmaları ile milleti bir şekilde dolandırıyor, kandırıyor.
açıklaman için çok teşekkür ederim, tohumları almış bulunuyorum ama şu anda onları anlatıldığı gibi ekmekten başka çarem yok, benimde pek ümidim kalmadı yorumunuzdan dolayı, bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz, nasıl temin edebilirim ben bu eb leri?

Eski 07-05-2007, 20:19   #99
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
kartonette avoid direct sunlight / direkt gün ışığı almasın diyor. vft ler bol güneş istemiyor muydu ?
bunların toprağını nasıl değiştirmek gerekiyor yardımcı olabilir misiniz.?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 20:35   #100
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

geçen gün internetten verdiğim vft siparişi bugün elime geçti ve geçen ay praktikerden aldığım ph derecesi 5-6 olan toprağa ektim. Safsuyuda temin ettim, bu akşam tohumları ektim ve üzerini naylonla kapattım, pek ümidim yoktu praecox un yazdığı yorumdan sonra hiç kalmadı, bakalım ne olacak

Eski 07-05-2007, 21:25   #101
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
vft için gerekli sarı torf türkiyede marketlerde satılmıyor bildiğim.. zaten en sıkıntılı olay bu toprak olayı..saf su sonuçta bulunuyor..tohumdan nasıl vft yetiştirilir başlığı altında tum detaylar tartışılmıştı okuıyabilirsiniz ordan..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 21:41   #102
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
vft için gerekli sarı torf türkiyede marketlerde satılmıyor bildiğim.. zaten en sıkıntılı olay bu toprak olayı..saf su sonuçta bulunuyor..tohumdan nasıl vft yetiştirilir başlığı altında tum detaylar tartışılmıştı okuıyabilirsiniz ordan..

eskiden orkide torfu da satılmıyordu...önce orkideler her tarafı istila etti arkasından orkide gübresi geldi...şimdi orkide torfu koçtaş da satılmaya başladı..

Bu örnekten yola çıkarsak , etobur bitkiler marketlerde satılmaya başladı...gübre olayı etoburlarda olmadığına göre arkasından etobur torfu gelecektir diye düşünüyorum...

Marketlerde satılıncaya kadar torf nerede bulunacak? cevabı forumda

Eski 09-05-2007, 06:16   #103
Ağaçsever

Kienne's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 8
Merhabalar,
Dün itibariyle ben de Koçtaş'ta satılan vtf'lerin farkına vardım ve niyet ettim ama biraz farklı bir sorum olacak.

Hiç kedili bir evde vtf yetiştirdiniz mi? Belki bilirsiniz, cyperus, nephrolepis, asplenium gibi çıtır çıtır, lezzetli yaprakları olan bitkileri kedilerin elinden kurtarmak zordur.

Zaten koçtaş'tan alınanların yaşama ihtimali düşükmüş gibi bir izlenime kapıldım, bir de kedim musallat olmasın diyorum

Kienne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 10:55   #104
Kaybettik...

praecox's Avatar

Kedi ile vft aynı mekanda hiç denemedim se de vft lerin su içinde koyacağınızı varsayar isek kediler pekde bu ıslak nesneye pek yanaşmazlar derim... ama yine de belli olmaz. belki bir camekan teraryuma koyarsanız veya en iyisi kedinize özel bir vallerinana officinalis saksısı bulundurur iseniz diğer nebatatınızı da rahat bırakabilir.
evet vftler çok genç ve zayıf bir yaşında 5 cm lik minik yaprakları var. vede pekde yeni uyanmış vftlerin ilkbaharda satıldığınıa ilk kez tanık oluyorum. ancak bu yaşatamamazsınız demek değil ... esasen sevkiyatı açısından vft lerin en uygun zaman diliminde. ama tabii alıp almamakda karar sizin ancak fiyetını düşünür isek... çok uygun derim....

Eski 09-05-2007, 12:42   #105
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

nekadardır fiyatları acaba, bir bilgi verebilirmisiniz.

Eski 09-05-2007, 13:40   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
nekadardır fiyatları acaba, bir bilgi verebilirmisiniz.
17 YTL ...bence çok uygun ...kaçırmayın derim

.

Eski 09-05-2007, 13:44   #107
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Alıntı:
selam,

Çok teşekkür ederim.
Tohumdan bakabileceğimi sanmıyorum. Koçtaş'a uğrayıp yetişmişinden alacağım.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 13:47   #108
-

koctaş ta satılan cpler

koçtaşta satılan iki ayrı çeşit cp ye ait fotoğraflar.
görünüş yanıltmasın saksıların yüksekliği 7-8 cm cıvarında fiyatları da 17.90 YTL

Eklenen Resimler

Düzenleyen noreks : 09-05-2007 saat 13:50 Neden: resim eklenmedi
Eski 09-05-2007, 13:57   #109
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

bu canavarlar çok güzel gözüküyorlar, bende en kısa zamanda koçtaşa uğrayıp bu canavarlardan edineceğim.

sitedeki tecrübeli arkadaşlar (praecox, denizakvaryumu, avukat kemal gibi arkadaşlar) bize bu canavarların resimleriyle ilgili bilgi verebilirse sevinirim ( yaşatabilirmiyiz, yaşları vb.)

Eski 09-05-2007, 14:04   #110
-

koctasta satılan cp

satıştaki ambalajlar

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2007, 14:05   #111
Ağaç Dostu

arkadaşlar etobur bilgilerle ilgili tüm bilgiler konu başlıkları altında mevcut...lütfen önce bu yazılanları acele etmeden okuyun ve anlayamadığınız konu olursa sorun...

Koçtaş da satılan etobur bitkilerin bakımı zor değil...forumda yazılanları uygularsanız kolaylıkla büyütebilirsiniz...

Ben en son gittiğimde Koçtaş da çok az kalmıştı acele edin derim...

Eski 09-05-2007, 14:10   #112
-

kedili ev

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kienne Mesajı Göster
Merhabalar,
Dün itibariyle ben de Koçtaş'ta satılan vtf'lerin farkına vardım ve niyet ettim ama biraz farklı bir sorum olacak.

Hiç kedili bir evde vtf yetiştirdiniz mi? Belki bilirsiniz, cyperus, nephrolepis, asplenium gibi çıtır çıtır, lezzetli yaprakları olan bitkileri kedilerin elinden kurtarmak zordur.

Zaten koçtaş'tan alınanların yaşama ihtimali düşükmüş gibi bir izlenime kapıldım, bir de kedim musallat olmasın diyorum
bizim evde her türlü yeşilliği kemiren bir canavar var ama bunlara pek bakmadı.
sanırım kokuları kedi için cazip değil

Eski 09-05-2007, 14:18   #113
-

üstat praecox aldıktan sonra kendine gelebilmeleri için iki hafta bakımlarını yaparak beklememi ve ondan sonra saksı değiştirmemi tavsiye etti.
saksıların altları delik değil delik açıp tabak içine oturtmak gerekiyor. gitmişken saf su almayı unutmayın. 5 lt 7.90 YTL

Eski 09-05-2007, 16:20   #114
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Salı günü bende merak edip, mecidiyeköy koçtaşa gittim. Vft ve sarracenia vardı sadece. Tabi milletin baya bir ilgisini çekiyor bitkiler. Ben bitkilerle ilgilenirken, bitkilerin yanına bir genç kız ve oğlan geldi. Aralarında şöyle bir diyalog geçti. Kız ya çok ilginç alsak bir tane, diyordu. Oğlanda nasıl besleyeceğiz bunu hergün ne kadar et yiyor acaba diye soruyordu. Tabi bu şekilde alınan bitkilerin de evlerde ne kadar yaşayabileceğini düşünün. Bakımlarının ne kadar zor bitkiler olduklarından zaten haberleri yok.

Bende sarraceniaların görünüşüne (çünkü vftler bakımsız, ve çok küçük) aldanıp bir tane aldım. Sanırım türü purpurea. Çünkü üzerinde türü yazmıyordu.

Eve geldikten sonra saksı değişimi yaptım. Çünkü saksısı çok küçük geldi. Saksı substratı olarak sadece saf sphagnum vardı. Bende torf, perlit karışımı ve kendi saksısından çıkan sphagnum kırıntılarından yeni bir substrat hazırlayıp diktim yeni saksının içine. Umarım doğru yapmışımdır.

Düzenleyen saydemir : 25-11-2007 saat 18:49
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 17:54   #115
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın saydemir,

bu bir Sarracenia purpurea ssp. venosa en kolay sarr.lardan biri. amerikada ve özelikle kuzeyinde, canadada çok yayılmış ve aynı ssp. nin çok değişik yaprak formları oluşmuş kışa soğuğa hatta dona dayanıklı bir EB. özelikle yazın hunilerine 1/3 oranında su doldurmanız gerek. yoksa yapraklar böcek yakalama işlemini tam gerçekleştiremez ve kolay kurur.

resimler iyi hoş güzel de hani altındaki obligatorik su kabı...
yazın bir gün dahi böyle susuz bırakmamanız gerektiğini bilmem yazmam lüzumlu mu? ))
evet haklısınız bitki hemen ölmez sarr. purpurea oldukça dayanıklı ise de yaprakları kurur eski güzelliğini yitirir. iyice olgunlaşırsa da yaz kış kar tipi farketmez dışarda bırakabilirsiniz. ama susuz ASLA...

Eski 09-05-2007, 18:21   #116
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
dayanamadım...koç taşdan ben de bir tane sarr. aldım

fakat bu kaynamış su neyin nesi anlamadım...kaynamış su ile bu iş oluyorsa çok kolay...
praecox hocam bu konuda bir açıklama getirin derim...
bilmem bu konuda hala bir açıklama yapmam gerekiyor mu?

bu sadece satış politikası... ne kadar zayıflatma hapları işe yarıyor ise de burda da kaynatılmış su o kadar iş görür.
sonuçta ambalajlamadan da anlıyabileceğimiz gibi amaç burda sürüm. eh bir de üzerine sadece saf su veya arıtılmış su yazsa idi kaç adet satardı böyle bir yazı ile kaç tane satılıyor ... dersiniz..?

yedireceği etin hesabını yapan alıcı damıtık suyun hesabını mı yapmıyacak dersiniz.
bir reklam fotoğrafçısının da belirtiği gibi... " reklam gülen bir leştir".

Eski 09-05-2007, 20:30   #117
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Sayın saydemir,

bu bir Sarracenia purpurea ssp. venosa en kolay sarr.lardan biri. amerikada ve özelikle kuzeyinde, canadada çok yayılmış ve aynı ssp. nin çok değişik yaprak formları oluşmuş kışa soğuğa hatta dona dayanıklı bir EB. özelikle yazın hunilerine 1/3 oranında su doldurmanız gerek. yoksa yapraklar böcek yakalama işlemini tam gerçekleştiremez ve kolay kurur.
Saksı değişimi sırasında hunilerdeki suyun bir kısmı boşaldı. Ben kendi üretebileceğini düşünmüştüm. Bazı türlerde su girişi huniyi öldürür diye mi duymuştum bir yerlerden tam hatırlamıyorum. O yüzden su ilavesi yapamadım. Ama bu bilgiden sonra hunilre hemen bir miktar saf su ilavesi yapacağım.

Alıntı:
resimler iyi hoş güzel de hani altındaki obligatorik su kabı...
yazın bir gün dahi böyle susuz bırakmamanız gerektiğini bilmem yazmam lüzumlu mu? ))
evet haklısınız bitki hemen ölmez sarr. purpurea oldukça dayanıklı ise de yaprakları kurur eski güzelliğini yitirir. iyice olgunlaşırsa da yaz kış kar tipi farketmez dışarda bırakabilirsiniz. ama susuz ASLA...
Haklısınız susuz bırakmayı ve bu güzel görüntüsünü yitirmesini bende istemem. Bu resimleri saksı değişiminden hemen sonra çekmiştim. Şu anda gerçek yerinde altında suyuyla beraber ikamet ediyor.
Bu da sanırım bir yıllık bir bitki? Ne kadar sürede tam olgunluğa erişecek. Dayanıklı bir bitki olmasına sevindim. Teşekkürler

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 21:29   #118
-

koctaşta nephentesler de var . göz hizasından yukarıda askıda duruyorlar
biraz bakımsız gibiler. sergileme hatası nedeniyle askıların arasına sıkışmış "nephentes" yazısı zor görülüyor. fiyatları 59.90 YTL

Eski 09-05-2007, 22:04   #119
Ağaçsever

Kienne's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 8
praecox ve noreks, cevaplar için teşekkürler.
ufaklığın zaten kendine ait bir saksı kedi çimi var ama bu diğer bitkilere olan merakını törpüleyemiyor bir türlü

vtf'nin hem kokusunu sevmeyeceğini umarak, hem de teraryum niyetine iri bir japon balığı fanusu edinmeyi planlayarak haftasonu koçtaş'a tekrar uğrayacağım. bilahare ben de resimleri post ederim.

Kienne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 10:39   #120
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Saksı değişimi sırasında hunilerdeki suyun bir kısmı boşaldı. Ben kendi üretebileceğini düşünmüştüm. Bazı türlerde su girişi huniyi öldürür diye mi duymuştum bir yerlerden tam hatırlamıyorum. O yüzden su ilavesi yapamadım. Ama bu bilgiden sonra hunilre hemen bir miktar saf su ilavesi yapacağım.
Sarracenia purpurea ve türevlerinin huni yapısı tombuldur. dolayısı ile bunlar bir tür nepenthesler gibi böceklerin düşüp boğulacağı bir sarnıç oluşumundadır. diğer sarr.larla ayıran bu özeliğinin huni ağzını kapatan kapakçığın dik tutması sureti ile yağmur suyu ile doldurduğu gerçeği ayırmaktadır.
evet nepler kendi sindirim sıvısını oluştururlar ama sar. prurpurea bu konuda heliamphoralar gibi ilkel bir metodla yaklaşır. heliler sadece emilim yapabiliriken purpureade sindirim enzimleri salgıladığı ispatlanmıştır.
evet bu üç türe de (nepenthes, heliamphora, sarr.purpuraea) gübrlemeye diğerlerine oranla daha tolerant davranır.
sonuçta en gübrelemeyi tolere eden nepentheslerdir. ama yaprak gübresi olarak saksı harcına eklemek kök ölümüne neden olabilir. bu tür gübrleme aslında bitkiyi büyük serpilmiş gibi gösterse de yaprak yapısı zayıf kalır pekde pişkin tok bir yapıda olmaz özelikle sarrlar aşırı böcek kapımında rüzgarda hunileri kırılabilir...

saygılar.

p.s. tüm bu bilgileri bu ayki e-dergi yazımda derlemeyi düşünüyorum...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024