agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2016, 12:34   #871
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhabalar,
Son iki senedir ertelediğim kök ayrımı işini bu hafta sonu yapmaya karar verdim.
9 tane ayrı kök çıktı. İki tanesi daha yüzeye bile çıkmamıştı.
Elimdeki saksılara birer veya çifter diktim. İki küçüğü de geçen senenin tohumlarını yetiştirdiğim fanusa diktim. İdareten kaseleri altlık yaptım. Üzerlerine kuru sphagnum yosunu yerleştirdim.
Umarım tutarlar.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 14:34   #872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Wink Sinekkapan

Acaba bu gerçek sinekkapan mı ?

Eklenen Resimler

Gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 14:38   #873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Maalesef değil.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 14:47   #874
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Nasıl anlaşılıyor peki ?

Gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 19:01   #875
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Yeni çimlenen sinek kapan bu şekilde olmalı:

Name:  sinekkapan.jpg
Views: 1068
Size:  27.3 KB

Charlaux beğendi.
RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 12:45   #876
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülüm Mesajı Göster
Acaba bu gerçek sinekkapan mı ?
Bunlar ponsetya çiçeği sn.Gülüm

gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 10:12   #877
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Dionaea Venüs Fly Trap(sinekkapan)lar baharla birlikte çiçekleniyor. Aslında ikişer adet çiçek sapı yaptılar, ama fazla zorlanmamaları için birer tanesini kestim. Açan çiçekleri tohumlanmaları amacıyla pamuklu kulak çubuğuyla tozlandırdım.

Name:  sinekkapan01.jpg
Views: 1045
Size:  26.7 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2016, 11:39   #878
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Herkese merhaba,
Bu sene tohum istemediğim için, bir tanesi hariç diğer çiçek dallarını kesip tekrar saksıya sapladım.
Üçünde çimlenme olmuş.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2016, 09:53   #879
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Et obur bitki siparişim geldi. Sinek kapan :)

https://www.youtube.com/watch?v=JHOpgufR_W4

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 21:42   #880
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
merhabalar,
uzun süre sonra foruma döndüm. şu sıralar ilgi odağımı soğanlı bitkilerden etobur bitkilere özellikle de sinekkapana çevirdim.(gerçi bu bitki de rizomlu çok uzaklaşmadım sayılır )
bir arkadaşımla beraber internetten 4-5 yaşlarında 1'er saksı aldık. Bugün geldi hatta sinek yakalama videoları da çektik. Ancak bu bitki ile ilgili araştırma yaptıkça tropik olmadığını diğer soğanlılar gibi dormancy isteği olduğunu öğrendim. Ben şu an eskişehirde yaşıyorum. Sizce bu evreyi nasıl tetiklemeliyim? Donlar olmadan dışarıda durabilir ama kış sert geçiyor bildiğiniz üzere. Ayrıca dışarıdayken su seviyesini takip etmek sıkıntılı gibi geliyor. Saygılarımla

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 11:09   #881
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
VFT'min son hali

Name:  IMG_4211.JPG
Views: 861
Size:  51.7 KB

Erdogan Er beğendi.
Gauke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 20:34   #882
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Evimin yeni üyesi

Arkadaslar dün bana bu cokkk sevdigim Venus hediye geldi. Yalnız kargoyla geldigi icin solgun. Napmam gerek lütfen yardımcı olun

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2017, 19:12   #883
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Bitki sıcaktan etkilenmiş. Yarı gölge bir yerde bakımınızı yapın.
Sulamayı ihmal etmeyin.
Biraz da sevgi gösterin

Eski 28-08-2017, 23:29   #884
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Venusum un kapanları kapanmıyo. Cok üzülüyorum. Kapanmayan kapanları yeni cıktı. Yani kararan solan kapanlar degil. Beslemeye calısıyorum ama kapanmıyo napmam lazım

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 06:54   #885
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Merhabalar,

Bu bitkiyi veya tohumunu nereden temin edebiliriz? Güvenilir yer anlamında soruyorum.

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 20:57   #886
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Merhabalar,

Bu bitkiyi veya tohumunu nereden temin edebiliriz? Güvenilir yer anlamında soruyorum.
Tohumunu neredeyse herkes sahte satıyor

Eski 24-03-2018, 12:50   #887
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
yurtdışından geçen sene bir kaç vft tohumu ve canlı bitki almıştım
1 yıl önce bir super marketten aldığım coco coir torfuna bolca perlit ekleyip büyütüyorum şu ana kadar tek problem evde sinek olmayışı onun yerine kurutulmuş karides ve vonfile yediriyorum

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2018, 12:07   #888
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Elinde taze VFT tohumu olan varmı? Ücret karşılığında veya ücretsiz göndermek isteyen olursa talibim.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2019, 19:41   #889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Talking Sinek kapanım :)

Arkadaşlar dün evimize gelen bu sinek kapan (vft) kaç yaşında?
Kış bakımı yapmama gerek yok sanırım çünkü yeni evimize geldi Güney cephe güneş alan bir yere koydum altına da küçük bir kap alıp 1 parmak yükseklikte erikli su koydum sanırım başka bir şey yapmama gerek yok.

Eklenen Resimler

meric0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 23:00   #890
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Arkadaşlar
Formada yeni üyeyim.
Karaman veya çevresinde yetişmiş VFT veya tohumunu nerden temin edebilirim veya ücret karşılığı kargoyla gönderne imkanı olan varmı.

Ücret karşılığı yardımcı olabilecek varmı.
Teşekkürler.

Zekiyavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 23:10   #891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekiyavuz Mesajı Göster
Arkadaşlar
Formada yeni üyeyim.
Karaman veya çevresinde yetişmiş VFT veya tohumunu nerden temin edebilirim veya ücret karşılığı kargoyla gönderne imkanı olan varmı.

Ücret karşılığı yardımcı olabilecek varmı.
Teşekkürler.

Ben Ankaradayım istersen sarracenia purpurea gönderebilirim

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 23:13   #892
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Stokta 5 adet var tanesi 60 TL

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2023, 03:02   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2023
"Merhaba, siteye yeni katıldım. Geçen sene aldığım sinek kapanım bu sene biraz büyüdü, ancak uçları kurumaya başladı. Sorunun kaynağını anlamak ve sağlığını düzeltmek için araştırma yaparken bu siteyi buldum.

Sinek kapanımı önce arıtma suyu ile besliyordum, ancak bu son değişiklik sonrası klima suyunu denemeye başladım. Ancak, bu yeni besleme yöntemini sadece 2 gündür uyguluyorum.

Sorunumu çözmek için buradayım ve yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim."

Eklenen Resimler

bahcesusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2023, 19:42   #894
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcesusu Mesajı Göster
"Merhaba, siteye yeni katıldım. Geçen sene aldığım sinek kapanım bu sene biraz büyüdü, ancak uçları kurumaya başladı. Sorunun kaynağını anlamak ve sağlığını düzeltmek için araştırma yaparken bu siteyi buldum.

Sinek kapanımı önce arıtma suyu ile besliyordum, ancak bu son değişiklik sonrası klima suyunu denemeye başladım. Ancak, bu yeni besleme yöntemini sadece 2 gündür uyguluyorum.

Sorunumu çözmek için buradayım ve yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim."
Bitkiler artık dormancy'e girme dönemine yaklaştılar bu dönemde yapraklarda kurumalar normaldir. Endişelenmenize gerek yok ama mümkünse bulduğunuz TDS değeri en düşük su ile devam etmeniz iyi olur. Arıtma suyunuzun TDS değerini biliyor musunuz?

Bu konuyu incelemenizi öneririm Etoburlarda Dormancy (kış Uykusu) Nedir?

Düzenleyen almuud : 10-09-2023 saat 19:47 Neden: Ekleme
almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2023, 09:44   #895
Yeni Üye

Sudanadam's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2023
Merhabalar. Ben de ilk bitkimi muhtemelen aşırı güneşte kuruttuktan sonra epey ara verip geçenlerde ikincisini aldım. Saf su ile abartmadan suluyorum. Akü satan yerlerde saf su var. Bitkiyi yurt dışından bir marketten aldım. Küçüktü baya. İnce dallarının ucunda normal kapanları vardı. Kapanların içi kırmızıydı. Kurt, sinek, örümcek sürekli bi şeyler verdik. Kapandı açıldı derken o kapanlar eskidi kurumaya yüz tuttu. Ama sürekli de yeni kanatlar ve kapanlar verdi. Ancak yeni kanatlar kalın oluşmaya başladı kapanlar ise aksine küçük ve içi yeşil. Yani bitki o şöhretli görüntüsünü kaybetti adeta marul gibi oldu. Siteye resim eklemek isterdim ancak yapamadım. Gerçi yukarıda görünen resimler de hemen hemen öyle.
Bu bitkiyi yetiştirmek çok keyifli ancak zahmeti de var. Asitli toprak isteği ve saf su en başta geliyor. Toprak değişecekseniz ph 2,5 civarında özel bir yosunun torfu olması lazım. Sphagnum torfu diye bir torf. Ben bir yerde bulup aldım. Eski tohumlardan ektim ama henüz çıkmadı.

Düzenleyen Sudanadam : 11-09-2023 saat 09:47 Neden: Anlam düzeltmesi
Sudanadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2023, 14:13   #896
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almuud Mesajı Göster
Bitkiler artık dormancy'e girme dönemine yaklaştılar bu dönemde yapraklarda kurumalar normaldir. Endişelenmenize gerek yok ama mümkünse bulduğunuz TDS değeri en düşük su ile devam etmeniz iyi olur. Arıtma suyunuzun TDS değerini biliyor musunuz?

Bu konuyu incelemenizi öneririm Etoburlarda Dormancy (kış Uykusu) Nedir?
"Cevabınız için teşekkür ederim. Arıtma suyumun TDS değerini bilmiyorum, maalesef. Sinek kapanım bir aydan uzun bir süredir böyle ve resimde görebileceğiniz gibi küçük siyah noktalar gözüme çarptı. Acaba hastalandı mı diye düşündüm, yapraklar uzun zamandır büyümeden ve uçları solmaya başlayarak gelişiyor gibi görünüyor. Bu yaz hiç büyüyüp çeneleri kırmızı olacak kadar olgunlaşmadı .

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2023, 19:03   #897
Ağaçsever

Alıntı:
"Cevabınız için teşekkür ederim. Arıtma suyumun TDS değerini bilmiyorum, maalesef. Sinek kapanım bir aydan uzun bir süredir böyle ve resimde görebileceğiniz gibi küçük siyah noktalar gözüme çarptı. Acaba hastalandı mı diye düşündüm, yapraklar uzun zamandır büyümeden ve uçları solmaya başlayarak gelişiyor gibi görünüyor. Bu yaz hiç büyüyüp çeneleri kırmızı olacak kadar olgunlaşmadı .
Kullandığınız torf nedir? Etobur bitkilere özel toprak kullanıyorsunuz değil mi? Klima suyunuzu kullanmadan önce kaynattınız mı? Kararmalar ilerliyor mu?

Eski 12-09-2023, 13:09   #898
Yeni Üye

Alıntı:
Kullandığınız torf nedir? Etobur bitkilere özel toprak kullanıyorsunuz değil mi? Klima suyunuzu kullanmadan önce kaynattınız mı? Kararmalar ilerliyor mu?
Online satış sitesinden "Sinek Kapan Venüs Çiçeği Hazır Toprak Karışımı Torf Etobur Bitki" adlı toprak karışımını satın aldım. Kurallara aykırı değilse linkini verebilirim. Aşağıda aldığım toprağın poşetteki halinin resmini ekledim. Şimdi sormak istediğim şu: Saksının üst kısmına Etobur Bitkim Long Fiber Sphagnum Moss Turba Yosunu eklersem faydasını görür müyüm, yoksa sadece bu toprak yeterli mi?

Ayrıca suyu kaynatmadım. Daha önce kaynatmanın gerektiğini bilmiyordum, bundan sonra suyu kaynatarak odada dinlendirip öyle veririm.

Bitkinin yapraklarında kararmalar oluyor, çeneler biraz büyüdükten sonra yapraklar büyümeyi bırakıp sararmaya başlıyor. 2-3 aydır olgunlaşmış bir çene göremedim. Bu sorunlar, bu yılın aşırı sıcak hava koşullarından mı kaynaklanıyor, yoksa bu siyah noktalar bir hastalık belirtisi mi, bilemiyorum. Bitkimin durumu beni üzüyor

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2023, 16:13   #899
Ağaçsever

Alıntı:
Online satış sitesinden "Sinek Kapan Venüs Çiçeği Hazır Toprak Karışımı Torf Etobur Bitki" adlı toprak karışımını satın aldım. Kurallara aykırı değilse linkini verebilirim. Aşağıda aldığım toprağın poşetteki halinin resmini ekledim. Şimdi sormak istediğim şu: Saksının üst kısmına Etobur Bitkim Long Fiber Sphagnum Moss Turba Yosunu eklersem faydasını görür müyüm, yoksa sadece bu toprak yeterli mi?

Ayrıca suyu kaynatmadım. Daha önce kaynatmanın gerektiğini bilmiyordum, bundan sonra suyu kaynatarak odada dinlendirip öyle veririm.

Bitkinin yapraklarında kararmalar oluyor, çeneler biraz büyüdükten sonra yapraklar büyümeyi bırakıp sararmaya başlıyor. 2-3 aydır olgunlaşmış bir çene göremedim. Bu sorunlar, bu yılın aşırı sıcak hava koşullarından mı kaynaklanıyor, yoksa bu siyah noktalar bir hastalık belirtisi mi, bilemiyorum. Bitkimin durumu beni üzüyor
Bu forumun 782. mesajından 799. mesajına kadar okursanız sizinle aynı dertten muzdarip bir kişiye verilen tavsiyeleri göreceksiniz. Deneyip bizi haberdar edin.

Eski 12-09-2023, 16:40   #900
Yeni Üye

Alıntı:
Bu forumun 782. mesajından 799. mesajına kadar okursanız sizinle aynı dertten muzdarip bir kişiye verilen tavsiyeleri göreceksiniz. Deneyip bizi haberdar edin.
"Yardımlarınız için teşekkür ederim. Uyku moduna girmesi için 1-2 ay vardır diye düşündüğüm için bu kadar endişelendim. İzmir'de oturuyorum ve hala güneşlenme çok fazla sürüyor, bu da olgunlaşmasını engelliyor olabilir (Hatta bu sene hiç olgunlaşmadığını görememe sebebim fazla yakıcı güneş bile olabilir). Ayrıca, bitkimdeki küçük siyah noktaların mantar gibi bir sorun olup olmadığını merak ediyordum. Ancak, paylaştığınız linkteki arkadaş gibi küçük yapraklar da çıkıyor gibi görünüyor. Sanırım kışı atlatıp seneye durumu gözlemlemem gerekecek

Son olarak, Etobur Bitkim Long Fiber Sphagnum Moss Turba yosunu alıp almamam konusunda cevap vermemişsiniz, sadece linkteki toprağı kullandım. Acaba yosuna ihtiyaç var mı?"

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024