agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2014, 20:54   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Bugun bır super marketten aldım. 2 € fiyatı idi. Eve gelınce 1 sınek verdik afiyetle yedi.
Hayırlı olsun bitkiniz. Bizim buralarda bu fiyata bulabilmek imkansız. Yakın geçmişten beri 30-35 TL'nin altında görmedim.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 23:49   #812
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Neden cok pahali ithal oldugu icinmi lux oldugu icinmi lux ithalat elmas altin vs vergi 0 da botabikte herhalde bayagi yuksek
muz fidesi aldim 50 cm var kivide ayni sekilde 3 € idi tanesi hatta 2.99 €

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 00:20   #813
Ağaç Dostu

Aslında bunun belirli tek bir nedeni yok. Evet ithal geliyor ve çok pahalı oluyor vergi vs sebebiyle, bu bir neden. Yurt dışında bu ve buna benzer tropik bitkilerle uğraşan seralar var ve tabii ki toplu üretim ucuz bitki bizdeyse bildiğim kadarıyla böyle bir sera yok. bir de yurt dışında Hollanda'da falan bu tip sera işletmelerine teşvik verilirken bizde her türlü vergiye maruz kaldığı için fiyatlar uçuyor. son olarak da dediğiniz gibi bizde nedense bitki ve evcil hayvan lüks olarak görülüyor hatta elmas almaktan daha lüks (siyasi sebepleri de olduğunu düşünüyorum ama onun yeri burası değil)

Eski 29-05-2014, 02:44   #814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Bayagi alistik

Bugun bir sinek yakalamis

Eklenen Resimler

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 17:17   #815
BMT
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2013
Arkadaslar merhaba,

Benim Vft ler iceciklerini acmislardi ama birkac gun sonra acan cicekler bir bir kararip,buzulup kapandilar. Kapanali 10 gun den fazla oldu ve halen bi hareket yok.
Neden olmustur ve ne yapmam gerekli sizce? Resimlerde gorebilirsiniz.

BMT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:26   #816
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhaba,
Çiçek taç yapraklarının kararak içe kapanması sanırım doğal süreç.
Ekli fotoğrafta görülen çiçekler de kapandı.
Kulak temizleme çubuğuyla polenlerin ortadaki organa taşınmasına yardımcı oldum. Çiçek kararıp kapanırken tohum oluşumu için göbeğin de şiştiğini gözlemledim.

Eklenen Resimler

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 23:19   #817
BMT
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schweps Mesajı Göster
Merhaba,
Çiçek taç yapraklarının kararak içe kapanması sanırım doğal süreç.
Ekli fotoğrafta görülen çiçekler de kapandı.
Kulak temizleme çubuğuyla polenlerin ortadaki organa taşınmasına yardımcı oldum. Çiçek kararıp kapanırken tohum oluşumu için göbeğin de şiştiğini gözlemledim.
Merhaba,

Benim 2 saksıda 4 VFT em var ve toplam 5 cicek dalı var. Ben polenleme yapmadım ama hepsi birkac gun icinde tam acmadan, kararıp katlandı. Cicek saplarında herhangi bir sismede soz konusu degil. O yuzden tohum olusumu oldugunu zannetmiyorum. Cicek saplarından en kucuk olan sadece 10-15cm uzadı ve tam acmadan katlanıp karardı. Birinci resimde kapanların yanında gorebilir siniz. 1.5 aydır bu sekilde duruyorlar.
Neden oldugunu ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum.

BMT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 06:54   #818
Ağaçsever

Yabancı bir sitede, "tohum istemiyorsanız ve bitkiyi de yormak istemiyorsanız çiçek dalını 5-8cm kadar olduğunda dibinden kesin ve bir iki parçaya bölüp, içi saf su dolu kaplara koyup üzerini streç folyo ile örtün ve bir kaç hafta çimlenmesini bekleyin" diye okumuştum. Saf su yerine direk saksı torfuna da daldırabilirsiniz diye belirtildiğini de ekleyeyim.
Diyeceğim, tohum alma niyetiniz yoksa yeni bir bitki (hızlıca) filizlendirme şansı olarak kullanabilirsiniz (yeni) çiçek dallarını.

Eski 19-06-2014, 22:47   #819
Ağaç Dostu

Eğer bitkiniz yeteri kadar güçlü değilse ve/veya tohum istemiyorsanız kesinlikle çiçek sapını oluşurken kesmenizde fayda var. VFT'lerde çiçek oluşumu oldukça fazla güç kaybettiriyor bitkiye. Çiçek açan vft'nizde kendiniz fırça vb bir şeyle dölleme işlemini yapmadıysanız veya arıların yardımı gibi doğal yollar ile döllenme imkanı yoksa bitkinizden tohum beklemeyin ne yazık ki .

Eski 19-06-2014, 23:08   #820
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yabancı bir sitede, "tohum istemiyorsanız ve bitkiyi de yormak istemiyorsanız çiçek dalını 5-8cm kadar olduğunda dibinden kesin ve bir iki parçaya bölüp, içi saf su dolu kaplara koyup üzerini streç folyo ile örtün ve bir kaç hafta çimlenmesini bekleyin" diye okumuştum. Saf su yerine direk saksı torfuna da daldırabilirsiniz diye belirtildiğini de ekleyeyim.
Diyeceğim, tohum alma niyetiniz yoksa yeni bir bitki (hızlıca) filizlendirme şansı olarak kullanabilirsiniz (yeni) çiçek dallarını.
Evet dediğiniz gibi çiçek sapı yaklaşık 6 cm olduğunda dibe mümkün olduğunca yakın bir yerden kesip çelikleme için kullanabilirsiniz ancak vft'de çeliğin tutma oranı yaklaşık %60'larda bir de bu çelik çiçek sapından olursa oran daha da düşüyor bildiğim kadarıyla. Gerçi ilk kez bu mayısta denedim vft b52 türünden çiçek sapı ile çeliği ve tuttu gibi görünüyor bir terslik çıkmazsa

Eski 18-07-2014, 15:03   #821
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2014
merhaba
bende geçen gün nette görüp beğendiğim bu bitkiye netten sipariş yoluyla sahip oldum.fakat ilanda kapanlar için 1.5 cm yazmasına rağmen en büyüğü 1 cmden daha küçük çıktı. çok büyük hayal kırıklığı yaşadım.acaba bunların büyüme süreci nedir mesela 5 cm olması için ne kadar süre gerekir. 2-3 yıl gibi bir süre gerekiyorsa daha büyük kapanlı bir bitki aramaya başlayacağım.

sercan85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 12:20   #822
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan85 Mesajı Göster
merhaba
bende geçen gün nette görüp beğendiğim bu bitkiye netten sipariş yoluyla sahip oldum.fakat ilanda kapanlar için 1.5 cm yazmasına rağmen en büyüğü 1 cmden daha küçük çıktı. çok büyük hayal kırıklığı yaşadım.acaba bunların büyüme süreci nedir mesela 5 cm olması için ne kadar süre gerekir. 2-3 yıl gibi bir süre gerekiyorsa daha büyük kapanlı bir bitki aramaya başlayacağım.
Merhaba,
Venüs'lerde tohumdan yetişkin olması 4 yıl kadar sürüyor. Kışın uykuda olduğu için kapanlar çok küçük olabilir **** hiç kapan kalmaya da bilir. mayıs gibi tekrar canlanan bitkiler Ağustos gibi o yılın en büyük haline ulaşır. Yetişkin typical(regular) formdaki bitkilerin yaprak kısmı 12cm civarı olduğunda kapanları da yaklaşık 4cm gibi olabiliyor. Ama bu tabi ki bakım şartlarıyla da ilgili gereken nem, ışık ve ısı şartlarının bitki için en iyi olduğu noktada kapan büyüklükleri en büyüğe ulaşacaktır. Ama 5cm'lik kapanlar çok ciddi bir iddia bence

Bu bahsettiğim typical ya da regular denen doğada bulunan türdür. Ama hobi olarak etobur bitki bakımında favoriler genelde melez(hybrit) türlerdir. Eğer büyük kapanlar istiyorsanız bazı "dev" türler var onların kapanları daha büyük oluyor. Bunun için 'Low Giant', 'B52' ve 'DC XL' gibi türlere bakabilirsiniz. Türkiye şartlarında bulabilmeniz biraz zor olur; özellikle 'DC XL' Avrupa'ya bile yeni yeni geliyor diyebilirim.

Eski 20-07-2014, 12:28   #823
Ağaç Dostu

Bu fotoğraftaki benim B52 türü Venüz Sinek Kapanımın geçen ağustostaki hali. B52'ler En büyük kapanlı formlardan biri olmasına ve benim bitkim çiçeklenecek yetişkinlikte olmasına karşın fotoğrafta görülen kapanlar 2,5 - 3 cm civarıydı. Kıyaslama için iyi bir örnek olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2014, 12:33   #824
Ağaç Dostu

Bu fotoğraftaki bitkide bahsettiğim DC XL' türü. Bildiğim kadarıyla en büyük hibrit. Fotoğraftaki bitkinin kapanı yaklaşık 5 cm'miş. Umarım Türkiye'de de görürüz bir gün

Eklenen Resimler

eneskrky beğendi.
Eski 22-07-2014, 11:36   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven Mesajı Göster
Merhaba,
Venüs'lerde tohumdan yetişkin olması 4 yıl kadar sürüyor. Kışın uykuda olduğu için kapanlar çok küçük olabilir **** hiç kapan kalmaya da bilir. mayıs gibi tekrar canlanan bitkiler Ağustos gibi o yılın en büyük haline ulaşır. Yetişkin typical(regular) formdaki bitkilerin yaprak kısmı 12cm civarı olduğunda kapanları da yaklaşık 4cm gibi olabiliyor. Ama bu tabi ki bakım şartlarıyla da ilgili gereken nem, ışık ve ısı şartlarının bitki için en iyi olduğu noktada kapan büyüklükleri en büyüğe ulaşacaktır. Ama 5cm'lik kapanlar çok ciddi bir iddia bence

Bu bahsettiğim typical ya da regular denen doğada bulunan türdür. Ama hobi olarak etobur bitki bakımında favoriler genelde melez(hybrit) türlerdir. Eğer büyük kapanlar istiyorsanız bazı "dev" türler var onların kapanları daha büyük oluyor. Bunun için 'Low Giant', 'B52' ve 'DC XL' gibi türlere bakabilirsiniz. Türkiye şartlarında bulabilmeniz biraz zor olur; özellikle 'DC XL' Avrupa'ya bile yeni yeni geliyor diyebilirim.
bilgiler için teşekkürler ben 5 cm derken lafın gelişi yuvarlak hesap sölemiştim bu çiçekte daha yeniyim mazur görün. sormak istediğim başka bir şey ben bitkileri balkonda direkt güneşin altında bırakıyorum.Antalya'da yaşıyorum.Dün akşam eve geldiğimde altındaki su kurumuştu.Gündüz bitkileri, "çok güneş gördü gölgeye alayım" gibi bir şansım yok.Bugün dibine daha fazla su koydum.Acaba bütün gün güneşin altında kalması zarar verebilir mi?

sercan85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 11:51   #826
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan85 Mesajı Göster
bilgiler için teşekkürler ben 5 cm derken lafın gelişi yuvarlak hesap sölemiştim bu çiçekte daha yeniyim mazur görün. sormak istediğim başka bir şey ben bitkileri balkonda direkt güneşin altında bırakıyorum.Antalya'da yaşıyorum.Dün akşam eve geldiğimde altındaki su kurumuştu.Gündüz bitkileri, "çok güneş gördü gölgeye alayım" gibi bir şansım yok.Bugün dibine daha fazla su koydum.Acaba bütün gün güneşin altında kalması zarar verebilir mi?

Ben de bir Antalyalı olarak yazın sıcağını çok iyi bilirim Bu bitkiler güneşi çok sevmesine rağmenAntalya'nın sıcağı ve güneşi çok fazla geliyor vft'lere. Bence sadece sabah güneşi gören bir yeriniz varsa oraya koyun (çünkü öğlen ve öğleden sonra güneşi çok yakıcı oluyor) ve suyunu kesinlikle ihmal etmeyin gerekirse dibindeki suyu 2cm'den biraz daha fazla koyun, altındaki su tamamen kuruyup gitmeyecek şekilde. O sıcakta bitkileriniz susuz kalırsa yanıklar olabilir. Ama altındaki su bitmesin diye de aşırı su koymayın bu sefer de köklerini çürütürsünüz

Bu arada memleketimden bu bitkilerle ilgilenenler olması benim için çok sevindirici. İyi yetiştirmeler....

Eski 09-08-2014, 01:54   #827
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Selamlar arkadaşlar bende yeni merak saranlardanım ve forumu yeni keşfetim ve hızla hevesle herseyi okumaya çalışıyorum. Ben bir yanlışın içindeyim galiba..! okudukça öreniyor insan cehaletse kötü tabi ben saksı deyiştim aslında görünen herhangi bir sorun yok resimleri paylaşıcam en kısa sürede bugun önce oy kulanalım sonra forumun başındayım gene neyse konuya dönersek ben toptak deyişirken daha büyük bir saksıya aldım bitkiyi ancak toprak eklerken bizim apartmanın peyzaşı için kulanılan topraktan ekleme yaptıım sadece herhangi bir katı v.s hiç bişi metaryal eklemedim şindi katkıları (beyaz torf ve içerisine perlit eklemek için budurumda üsten su vererek katkı için sizlerin ön gördüyü metaryalleri ( PAYLAŞIN LTFEN ) eklesem uygun olurmu suyla eklenebilir şeylermi hiç bilmedim şeyler bunlar yoksa bu şekilde bakmaya devam edimmi **** derhal orjinal topragıyla tekrar sökerek yeni bir müdahalede bulunsamı .? bu arada bitkiyi gölgede stokladıgım yağmur suyuyla altan besliyorum zaten gerekli minaralleri bu dinlenmiş yağmur suyundan alabilirmi bir akıl veren olursa sevinirim birde forumda henüz net olarak bulabilmiş deyilim (yosun konusu) yosun oluşumunu nasıl sağlarım bu bitkinin bakımı ve gelişimini zorlaştırırmı **** gereklimi hoş görünüyor ayrıca avlanıyor malum iş güç derkende değerli zamana yenik düşmür içi boş bir sasıyla baş başa kalmak istemem.

DESTEK VE YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİNDİDEN TEŞEKÜRLER BURHAN

Düzenleyen bitli : 10-08-2014 saat 06:09 Neden: Eksik paylaşım
bitli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 12:49   #828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitli Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar bende yeni merak saranlardanım ve forumu yeni keşfetim ve hızla hevesle herseyi okumaya çalışıyorum. Ben bir yanlışın içindeyim galiba..! okudukça öreniyor insan cehaletse kötü tabi ben saksı deyiştim aslında görünen herhangi bir sorun yok resimleri paylaşıcam en kısa sürede bugun önce oy kulanalım sonra forumun başındayım gene neyse konuya dönersek ben toptak deyişirken daha büyük bir saksıya aldım bitkiyi ancak toprak eklerken bizim apartmanın peyzaşı için kulanılan topraktan ekleme yaptıım sadece herhangi bir katı v.s hiç bişi metaryal eklemedim şindi katkıları (beyaz torf ve içerisine perlit eklemek için budurumda üsten su vererek katkı için sizlerin ön gördüyü metaryalleri ( PAYLAŞIN LTFEN ) eklesem uygun olurmu suyla eklenebilir şeylermi hiç bilmedim şeyler bunlar yoksa bu şekilde bakmaya devam edimmi **** derhal orjinal topragıyla tekrar sökerek yeni bir müdahalede bulunsamı .? bu arada bitkiyi gölgede stokladıgım yağmur suyuyla altan besliyorum zaten gerekli minaralleri bu dinlenmiş yağmur suyundan alabilirmi bir akıl veren olursa sevinirim birde forumda henüz net olarak bulabilmiş deyilim (yosun konusu) yosun oluşumunu nasıl sağlarım bu bitkinin bakımı ve gelişimini zorlaştırırmı **** gereklimi hoş görünüyor ayrıca avlanıyor malum iş güç derkende değerli zamana yenik düşmür içi boş bir sasıyla baş başa kalmak istemem.

DESTEK VE YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİNDİDEN TEŞEKÜRLER BURHAN
İlk olarak söyleyebileceğim kesinlikle bahçe toprağı, normal itki torfu vs olmaz bitkinizi kısa sürede öldürür. en kısa sürede sphagnum torfu + dere kumu **** perlit karışımına geçirmelisiniz bitkinizi. bu metaryeller hakkında bilgileri gerek forumdan gerek googleda arama yaparak bulabilirsiniz.

Eski 16-08-2014, 13:28   #829
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
merhaba, arkadaşlar bu bitkiyi nerden temin edebilirim?
biraz araştırdım ama bulamadım

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 08:14   #830
Ağaçsever

VFT'min son hali.

Eski 27-08-2014, 15:05   #831
Ağaç Dostu

Alıntı:
VFT'min son hali.

Maşallah bitkiniz çok güzel gelişmiş, sanırım 3-4 kök kadar çıkar saksıdan. Seneye mart da bir kaç saksı daha hazırlayın saksı değişimi için

Eski 08-09-2014, 08:28   #832
Ağaçsever

Teşekkürler. Evet 3-4 kök var halihazırda. Kıştan çıkarken ayırmayı planlıyordum ben de.
Diğerleri değilken, özellikle bir kökten çıkan yapraklar çok kırmızı, neden acaba?

Eski 08-09-2014, 23:51   #833
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler. Evet 3-4 kök var halihazırda. Kıştan çıkarken ayırmayı planlıyordum ben de.
Diğerleri değilken, özellikle bir kökten çıkan yapraklar çok kırmızı, neden acaba?
Kaba taslak konuşursak kırmızı renk pigmentlerinin devreye girmesi için bol ışık gerekir. Belki o kök ışığı daha iyi alıyor olabilir **** bu büyüme döneminde ilk çıkan köklerden biridir toplamda fazla ışık almış olabilir. Kesin bir şey söyleyemem ama bu şekilde tahminde bulunabilirim

Eski 01-10-2014, 23:38   #834
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-09-2014
bitki hakkında bilgi sahibi olmasam da ihtişamına hayranım.. çok zor bakımı varmış gibi bir izlenimim var nedense...bir gün inşallah benimde sinek kapanım olacak =)

ayşegül bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 08:42   #835
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayşegül bal Mesajı Göster
bitki hakkında bilgi sahibi olmasam da ihtişamına hayranım.. çok zor bakımı varmış gibi bir izlenimim var nedense...bir gün inşallah benimde sinek kapanım olacak =)
Merhabalar, Ayşegül Hanım hiç kendinizi korkutmayın çok zor bir bakımı yok Sadece kendine has dikkat edilmesi gereken bazı unsurları var o kadar ee o kadarı da her bitki de var değil mi?

Temelde dikkat edilecek husus sulaması ve su çeşidi, toprak karışımı ve dormancy yani kış uykusu diyebileceğimiz bir dönemi var bunlar önemli gerisi kendi kendine büyüyor. Ayrıca beslemenize gerek yok kendisi avlanır. Gübre zaten kesinlikle yasak .

Yani daha da kısaca güneşe koyup saf su ile suluyoruz, bir de kış uykusu geçirecek bir ortam buluyoruz o kadar.

ayşegül bal beğendi.
Eski 07-10-2014, 16:04   #836
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-09-2014
...

Alıntı:
Merhabalar, Ayşegül Hanım hiç kendinizi korkutmayın çok zor bir bakımı yok Sadece kendine has dikkat edilmesi gereken bazı unsurları var o kadar ee o kadarı da her bitki de var değil mi?

Temelde dikkat edilecek husus sulaması ve su çeşidi, toprak karışımı ve dormancy yani kış uykusu diyebileceğimiz bir dönemi var bunlar önemli gerisi kendi kendine büyüyor. Ayrıca beslemenize gerek yok kendisi avlanır. Gübre zaten kesinlikle yasak .

Yani daha da kısaca güneşe koyup saf su ile suluyoruz, bir de kış uykusu geçirecek bir ortam buluyoruz o kadar.
=) çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ... en kısa zamanda bu bitkiden edinmeliyim o halde

ayşegül bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 21:58   #837
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
...
Ayrıca beslemenize gerek yok kendisi avlanır. Gübre zaten kesinlikle yasak .

...
Diğer tüm noktalarda size katılmakla beraber kesinlikle kelimesine katılmıyorum şöyle ki;
Osmocote gübre denemelerinde gerek sarr lar gerekse dionealar için akadamik çevrelerde başarılı sonuçlar elde edilmekte. Ve hatta coco peat ler, taş yünleri vs.. Onun haricinde RO sununada ekleyeceğiniz bitkinin tahammül EC değerleri içindeki az bir gübre ve hatta organik asitler ilavesi ile de kısa sürede son derece başarılı sonuçlar aldım diğer gübrelenmeyen dionea ve sarr lara lara nazaran. Hatta bir yerlerde rahmetli praecox un da bu konuda postları da olacaktı.

Sanırım yakın zamanda et oburların gübrelenmesi adlı bir başlık açmakta gerekecek , bu tür gübreleme denemesi yapan arkadaşlarında tecrübelerinden faydalanmak adına.
Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 23:27   #838
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster
Diğer tüm noktalarda size katılmakla beraber kesinlikle kelimesine katılmıyorum şöyle ki;
Osmocote gübre denemelerinde gerek sarr lar gerekse dionealar için akadamik çevrelerde başarılı sonuçlar elde edilmekte. Ve hatta coco peat ler, taş yünleri vs.. Onun haricinde RO sununada ekleyeceğiniz bitkinin tahammül EC değerleri içindeki az bir gübre ve hatta organik asitler ilavesi ile de kısa sürede son derece başarılı sonuçlar aldım diğer gübrelenmeyen dionea ve sarr lara lara nazaran. Hatta bir yerlerde rahmetli praecox un da bu konuda postları da olacaktı.

Sanırım yakın zamanda et oburların gübrelenmesi adlı bir başlık açmakta gerekecek , bu tür gübreleme denemesi yapan arkadaşlarında tecrübelerinden faydalanmak adına.
Saygılarımla.
Merhaba, Öncelikle nepethesler ve sarr'lar da, drosera regia'da bende gübre kullanımı yapıyorum zaman zaman. yaptığım araştırmalarda elde ettiğim sonuç şu sarr'larda çimlendikten sonraki 1-2 sene osmocote gübre faydalı ancak ilerleyen dönemlerde tavsiye edilmiyor nepentheslerde zaten düzenli kullanılabilir seyreltmek kaydıyla, regia'da da avlanamadığı zamanlar çok çok hafif uygulanabilir. VFT'lerde ise gübre konusu çok çok daha hassas, evet gübreleme uygulayan ve iyi sonuçlar aldığını söyleyenler var ama ben denemeye cesaret edemedim açıkçası
Gübrelemenin kesinlikle yasak olduğunu söylememin nedeni de şudur; VFT'lerde gübre gerçekten çok hassas bir konu bu hobiye yeni başlayacak arkadaşların gübre deneyip bitkilerini yakmalarını istememem. Çünkü bakımları hassas olan bu bitkileri alıp bakamayarak öldüren çok insan var ve hevesleri kırılıyor insanların doğal olarak. ilk önce basit anlamda bakmayı öğrenebilirsek bütün bitki severler olarak daha sonra daha uzmanlık isteyen bölümlere geçebiliriz. yani daha doğru dürüst nepenthes, cephalotus, heliamphora gibi türlere bile ülkemizde başlayamadık.

Mesela gübreden önce sizin de belirttiğiniz gibi kaya yünü, cocopeat, coco husk, lfs (kurutulmuş sphagnum yosunu) gibi maddeleri torf yerine kullanmayı deneyimleyebiliriz. çünkü özellikle ,kuru sphagnum ve cocopeat ile güzel sonuçlar alanlar var. Ama bunlarında bazı püf noktaları var tabii ki.

Birde gübreleme yapmak isteyen arkadaşlar için bir seçenek daha var, o da canlı yem. Ülkemizde de artık internette muhtelif sitelerde evcil sürüngenlerimiz için canlı yemler satılmakta ve fiyatları da uygun (sonuçta her gübre de uymuyor Etobur bitkilere ve bu gübrelerin de bir maliyeti var). Bu yemlerden alıp doğal yolla besleyebilirler bitkilerini hem de gübre riskine girmemiş olurlar.

Dediklerinize katılmıyor değilim yanlış anlaşılmasın bu arada yazdıklarım, ama ben yine de belli bir tecrübeye erişmeden denememelerini tavsiye ediyorum

Bu arada kesinlikle gübre tecrübelerimizi paylaşabileceğimiz bir başlık açabiliriz ancak başlığın başında ciddi bir uyarı yapmak suretiyle....

Şahsi görüşlerim bu yönde.

Saygılar.

Eski 23-05-2015, 00:48   #839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
insanlara karşı tepki veriyormu bu canlılar, yani dokunmaya kalkınca durum ne oluyor *

gelinlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 19:50   #840
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gelinlik Mesajı Göster
insanlara karşı tepki veriyormu bu canlılar, yani dokunmaya kalkınca durum ne oluyor *
Kapanları içerisine dokunursanız kapanacaktır. Ayırım yapmıyor. İçerisinde tüyler var dokununca kapanıyor. Küstüm çiçeği gibi

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024