agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)
Beğeni Düzeni82Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2009, 11:23   #541
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,603
Galeri: 21
Linkini verdiğiniz forumdan alıntı.

Alıntı:
Canlı sphagnum yosununu düne kadar yerlere göklere sığdıramayanları, tüm kullanıcılarımıza istedikleri zaman istedikleri kadar yosunu temin edebilecek kadar yetiştirmeye başladığımızı görünce,bu yosunu,büyük bir panik havası ile afaki araştırma ve belki de uyduruk alternatif yerli yosunlarla tu kaka yapmaya çalıştıklarını ibretle izliyorum.
Elbette ki allerjik sorunu olan ve ellerinde çizik ve kesik bulunan kimseler için çoğu tür yosun gibi bunun da tesirleri olacaktır.Bu baltık torfu için de geçerlidir.Tüm bunlar ile uğraşırken doğru olan eldiven kullanılmasıdır.

Ama yılardır bu sphagnum moss yosununu bizlere ballandıra ballandıra anlatıp,bir tutamı için havada takla atan üstadlarımız,şimdi ne oldu da birden bu yosunu karalama kampanyasına giriştiler..

''Sphagnumun kızılderililerce hatta eskiden avrupada da superabsorberlerin olmadığı zamanlarda çocuk altlarına kadınların menstruasyon dönemlerinde de bağ olarak kullanımının çok yaygın olduğu bildiğimizden bu sorunu bu çerçeveden bakarsak biraz da konu sensasyonel habermiş gibi algılanabilir.''

Yukarıdakine benzer bir çok yazıyı da bizlere yıllardır ezberleten üstadlar şimdi ağız birliği etmişcesine son yılların vebası ilan ediyorlar sphagnumu birkaç destekçisi ile birlikte.Tabi bu arada ''iğneada yosunu'' adı ile alternatif yaratılmak istenen yerli yosun ile ne tür bir ortaklıkları var bilemem.
Ama bildiğimiz,tüm bu uyarıların tam da biz sphagnum mossları yurtdışından bol bol ve zor şartlarda getirip yine bol bol üretip kullanıcılarımıza dağıttığımız sıralarda olması bizleri bu tür komplo teorileri üretmemize neden oluyor.Bilmem haksızmıyım?
Siz verdiniz diye baktım.
Sanırım ordaki üstadlardan biri ben olsam gerek.
Burda sphagnum başlığını okuyup orda kopmlo teorisi kuran toplamda iki yıl önce değerli bilgilerimden bu nebatlardan bi haber insanların bu saldırılarına o forumda asla cevap yazmıyacağım.

O forum bir EB forumu.
Söz konusu yosun Onların yakından uzaktan uzmanlık alanı olmadıkları Orkidlerdeki tartışma.
EB lerdeki elzem durumu tartışma götürmediğini her defasında söyledim.
Ben hiç bir zaman bu yosuna karşı olmadım, sadece zor bulunduğu için profesyonel kullanıcıların ihtiyacını karşılamadığı için alternatif bir yosundan bahis konusu.
Alergic reaktionlarını da olabileceğini yazdım benden cımbızla alıntılanan o bölümlerin olan yazılarımda bu viral enfektion vakaasının ki bilinen tek vakaa olduğunu ısrarla söyledim.
Benden evvel akademik çevreler dışında burdakilerin kaçının bu yosun hakkında bilgisi vardı acaba?
Sphagnum adını nerden duydular.


Benim hiç bir zaman bu nebatlarda ticari bir kaygım olmadı. Zira ne torf ne de diğer EB lerimi satmıyorum. Başkalarının da "cep harçlığı"na gözüm olmadı.
Bunu bana yakıştıranları anlıyamıyorum...

Artık bu kadar da herşeyi her doğru bildiğimi, tüm püf noktaları ile açık yazmasaydım diyorum.
Ben bu nebatlara EB-Orkide tam 35 yılımı verdim.
tüm bilgimi komplo theorileri kurmadan paylaştım. ezberletmişim... kabahatmış

Kınıyorum.

Burdaki yazılarıma sadece link verilmesini ve alıntılanmasını dahi (kaynak belirtilse de) artık istemiyorum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 22:36   #542
Ağaç Dostu
 
ephesos's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-02-2007
Şehir: Çaycuma/Zonguldak-Pendik/İstanbul
Mesajlar: 808
Galeri: 11
İster kabul edin isterseniz etmeyin, ister karalayın, ister savunun; şu kesin ki sphagnumsuz ne orkide ne de etobur bitki yetiştirme konusunda profesyonelleşebilinir.
Bu uğraşta sphagnum elzemdir, yeri başka bir bitki ile doldurulamaz, başka bir nebat yerine tavsiye edilemez.Yaptığı işi enternasyonel olarak biraz araştıran her meraklı sphagnumun bu uğraşta olmazsa olmaz olduğunu bilir, görmüş, okumuş, öğrenmiş, denemiş, durumun farkına varmıştır.
Dünya genelinde bizim o yere göğe sığdıramadığımız fındıktan bile daha büyük bir piyasasının olduğunu görür, Kanada ve Şilinin tarımsal ihracatlarındaki yerinin farkına varır, Çinin her karlı işe el attığı gibi bu konuyada atladığını görür, altın gibi gramla satıldığının farkına varırdık biraz daha araştırma yapsaydık.
Arkadaşlar allerjisi olan uğraşmasın, besin değeri düşük diyenler etoburların neden etobur olduğunu orkidelerin nasıl olurda doğal ortamlarında sadece ağaç kabuklarına tutunarak beslene bildiğini öğrensin, kısacası kulaktan dolma değil birazda araştırarak sentezleyelim olayları.
Bu bitkiyi bana öğreten preacox'a ve ülkemizde üretimini yapıp satışa sunan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 13:54   #543
Ağaç Dostu
 
codgervural's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-11-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 134
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmoner Mesajı Göster
Merhaba,

Bitkiyi tedaviye yanıt vermediği için atmak zorunda kaldım, bunu Prag'tan bir yüksek okulun serasından almıştım, fakat ilk gördüğüm yerde tekrar alacağım, çünkü özel bir ilgim var. Yardımcı olan deneyimli arkadaşlara teşekkür ederim.
koçtaş da çalışan arkadaşlar isteklere cevap veriyor şu an istanbulda var ben göztepede gördüm dün .ama çok kötülerdi .bir arkadaşım için rica ettim haftasonu yenilerini getirecekler .zaten sitedeki arkadaşlarda da bulabilirsiniz ama koçtaşdakiler tam gelişkin ben bir saksı alıp 3 e böldüm iyi bir bakımla paranın karşılığını alırsınız

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 15:38   #544
Ağaç Dostu
 
avukatkemal's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-11-2006
Şehir: ankara
Mesajlar: 512
Genelde sarr. getiriyolar koçtaşlara bu aralar..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 22:56   #545
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-08-2009
Şehir: Giresun
Mesajlar: 3
Etobur bitkilere hevesimden dolayı, önbilgi edinmek kaydıyla bu başlığı okumaya başladım ama ancak 6. sayfaya kadar tahammül edebildim. Bazı "üstat" ların ukala tavırları, sabır mesajları, laf sokmaları, benim gibi yeni gelenlerin attığı önceden benzeri atılmış mesajlardan, sorulardan daha gereksiz. Ama onlar üstat o yüzden herşeyi deme hakkına sahipler (!) ya sabır da deseler, şuraları buraları oku da deseler, gelecek ay dergide yazacağım oradan oku da deseler gereksiz mesaj olmaz. Şimdi bu mesaja da kınama cevapları gelecek onlara da güleceğim diğerleri gibi. Basit bir soruya git oku araştır ara demek yerine kısacık bir cevap vermek çok mu zor, ya da bahsi geçen konuya link vermek? Boşa dememişler "Çok bilgi alim, az bilgi ukala yapar" diye. Dileğim benim gibi hevesle gelenlerin, hevesinin kırılmaması. Bilgi paylaştıkça çoğalır, "arayın edin o kadar yerde cevapladık armut piş ağzıma düş yok" demekle çoğalmaz. Araştırmayan insan buraya kadar gelemezdi zaten. Neyse üstatlarımız kızmasın, kızdım bak bi daha yazmayacağım buralara deyip küserler falan.
saygılar (hakedenlere)

usengec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 23:14   #546
Ağaç Dostu
 
ephesos's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-02-2007
Şehir: Çaycuma/Zonguldak-Pendik/İstanbul
Mesajlar: 808
Galeri: 11
Sayın usengec, sorularınızın yanıtlanmayacağını düşünüp peşin fikirle böyle bir mesaj yazdınız sanırım.Madem forumu okuyorsunuz hemen hemen her sayfada defalarca aynı kişilere, aynı soruların sorulduğunu görmüşsünüzdür, malesef insanlarımız araştırmayı sevmiyor/yoruz.
Tepkiler o yüzden, yoksa burada kimse kimseye öğretmeye mecbur değil ''Çok bilgi alim,az bilgide ukala'' yapıyorsa hiç bilmemekte öğrenmemizi sağlayacak insanları çileden çıkarmak için bir neden olmamalı.
Forumda cevabını görmediğiniz bir sorunuz olursa göreceksiniz herkes elinden geleni yapacaktır.Lütfen peşin hükümlü olmayın.

Sizin o çok bilmiş ukala üstadlar, yıllarca bıkmadan okumuşlar, denemişler, yanılmışlar ve bilgilerini,deneyimlerini burada paylaşmışlar.Mecbur olmadıkları halde. Siz ise 6 sayfayı okuyamamışsınız sabredip.Bizler de, bu bitkileri merak ettiğimiz için, sayfalarca yazıyı sabırla okuduk.Ama okurken de kimseyi suçlamadık, yargılamadık,kırmadık.Aksine,zaman ayırıp,sorularımıza cevap verdikleri için teşekkür ettik o ukala üstadlara..


Düzenleyen ephesos : 20-08-2009 saat 23:59
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 08:21   #547
Ağaçsever
 
silence's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-03-2009
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 89
Galeri: 7
sayın usengec arastırmama ve 6 sayfayı dahi okuyamamanız nickinizden ileri geliyor lütfen değiştirip tekrar deneyiniz...zira bu ugraş hevesten çok uzun sabır gerektiren bir iştir.
Burada ki hocalarımızı tanımadan önyargılı olmayınız ve yazdıgınız bu yazı forumda senelerce mücadele vermişte etobur severlere birşeyler katmış tecrübe etmiş sonundada birine kızıp bir kaç şey sölemek ihtiyacını duymuş birinin yazacağı yazıdan çok ağır olmuş. Gerçekten etobur sever biriyseniz ve bu işte ciddiyseniz bu tarz şeylere takılmazsınız.

Sanki okulda kimse hocalarında fırça yememiştir.Burasıda etobur okulu gibi düşünün ve siz derslerden geçmelisiniz.

silence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 10:45   #548
Ağaç Dostu
 
avukatkemal's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-11-2006
Şehir: ankara
Mesajlar: 512
Üşengeç arkadaşım,

Daha ilk mesajda bu foruma emek harcayan, her türlü bilgiyi paylaşan insanlara saydırmışsın..

Daha 6 sayfa okuyup pes eden biri olarak, yıllardır bu işlere emek harcayan, kendine hobi edinen, hiç bir mecburiyeti olmadığı halde insanlarla bu tecrübesini paylaşan insanlara daha ilk mesajda bu kadar saydırıyorsan yapacak bir şey yok.. Ben o insanlar sayesinde öğrendim ne öğrendiysem..

Önce oku forumdaki başlıkları, mümkün olduğunca sistematik düzenlenmeye çalışılmıştır.. Hala anlamadığın bir husus varsa burada herkes sana yardımcı olacaktır..

Ama ilk mesajı "kapanı olan o güzel yeşil bitkiler benim de olsun ne yapmam lazım" diyen insanlar için yapacak birşey de yok..

Saygılarımla..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:32   #549
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 04-10-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 4
en yeni üyelerden biriyim... uzun bir izleme sonucunda üyeliğin iyi olacağına kanaat getirdim. Maşaallah arkadaşlar, emeklerini, tecrübelerini vakitlerini paylaşmışlar, biz amatörler için faydalı bir çok bilgi aktarmışlar. her biri ayarı ayrı teşekkürü hak ediyor.

bitki sevgi ister
sevgi emek ister
sevgisini, emeğini ayıranlara
şükran ise yiğitlere düşer.

murat 99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:56   #550
Ağaç Dostu
 
arnavut biberi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 191
Unhappy

benim yeni aldığım vft bitane tırtıl gibi bişi kapmıştı akşam saatlerinde sabah baktım kapanda küçük bi delik var sanırım kemirip kaçmış derken başka bi kapan dikkatimi çekti küçük el fenerini yandan tutarak silüet halinde baktığımda tekrar yakalanmış olduğunu gördüm akşam olunca bidaha kontrol ettim ama malesef bizim küçük tırtıl gene firar etmiş benim dionea bu gidişle delik teşik olacak zavllı

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 21:50   #551
Ağaç Dostu
 
Orkun Kırcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-09-2008
Şehir: AYDIN
Mesajlar: 2,650
Galeri: 215
Ayyy fenalık geldi arkadaşlar helal olsun size. Vft tohumu sipariş verdim, kuzenimin isteği üzerine. Ne zamandır foruma üyeyim bu kadar delirtici bir konu görmedim. Vft hakkında bilgi alayım dedim 6-7. sayfada kasıldım valla. Bu genelde yeni üye arkadaşların soruları adamı öldürür valla. Sevgili Preacox Allah yardımcın olsun valla. (artık konunun geri kalanını sakinleşince okuyacağım.)

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 08:14   #552
Ağaç Dostu
 
codgervural's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-11-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 134
ben bazen kendi sorduğum sorulara bile sonradan sinir oluyorum))

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 15:11   #553
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,603
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Ayyy fenalık geldi arkadaşlar helal olsun size. Vft tohumu sipariş verdim, kuzenimin isteği üzerine. Ne zamandır foruma üyeyim bu kadar delirtici bir konu görmedim. Vft hakkında bilgi alayım dedim 6-7. sayfada kasıldım valla. Bu genelde yeni üye arkadaşların soruları adamı öldürür valla. Sevgili Preacox Allah yardımcın olsun valla. (artık konunun geri kalanını sakinleşince okuyacağım.)
Şükür birileri beni anladı
Sayın codgevural haftasonu beni ziyaret edip de şahsen tanımasa idi... o da anlıyamıyacaktı.
Ancak forumda benden o kadar çekiniyor olmalı ki soru sormıya dahi çekindi

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 18:12   #554
Ağaç Dostu
 
codgervural's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-11-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 134
Cool

yani hocam bazen sorulara bakarak düşünüyorumda forumları bilgi almak amacıyla değilde acaba ne sorulmamış değişik ne sorabiliriz diye okuyoruz gibi bir durum vartabi hep aynı soruları soran arkadaşlar benim yanımda biraz acemi
forumları iyi okuyalım arkadaşlar mutlaka sorulmadık birşeyler vardır

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 19:23   #555
Ağaç Dostu
 
Orkun Kırcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-09-2008
Şehir: AYDIN
Mesajlar: 2,650
Galeri: 215
Oooh sonunda tüm sayfaları okuyup bitirdim Epeyce bilgi sahibi oldum sayılır. Keşke biraz da tecrübem olaydı Tohumlar bir haftaya elimde olur, artık önce Allah sonra siz üstadlarım yardımcım olur inşallah...

Haa bu arada yapı marketlerden alıp yetiştiren arkadaşlarda beni cesaretlendirdi, demek ki hepsi ölümcül durumda olmuyormuş, durumu iyi gibi görünen eb olursa hiç çekinmeden alıcam valla. ) Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 01:17   #556
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 17-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 48
Arkadaşlar kestanemi yiyen kurdu bitkime yedirmiştim. Yabancı sitelere baktım caizdir dediler yemesi için fakat biraz büyük geldi galiba kapan tam kapanamadı dolayısıyla kapan karardı ve bende kestim. Benim tam kapanamadı içine bakteriler girdi o yüzden, kapan öldü teorim ne kadar doğru?
Teşekkür ettim

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 02:35   #557
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,603
Galeri: 21
Otobur kurtlar, kestanenizi kemirebileceği gibi şayet tam da kapanın içinden çıkabilmek için can havli ile nebat seçimi yapmaksızın kapan yapraklarını da dellerek çıkmak isteyecektir. Bu bir tehlike.
Diğeri de ki sizin bitkinin başına gelmiş. Gövdesinin yarısı ile dışarıda kalan ölmüş av açıkta kalan kısmı sindirelemeyip, kokuşup çürüyeceğinden çürüme ve küf mantarları yaprağın da ölmesine sebep olacaktır.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 13:59   #558
Ağaç Dostu
 
arnavut biberi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 191
yukarda belirtmiştim benim ki tırtıl gibi bişey yakalamıştı iki tane kapanımı kemirip küçük bi delik açarak firar etmişti fakat üçüncüde yem oldu. ömrünü tamamlamış sağlam olarak kuruyan kapanı kesip merakla içini araladım bizim tırtıl mefta çoktan sindirilmiş yalnız diğer delik kapanlardan bi tanesi haftalar geçti hala sağlam kararma yok öylece duruyor.

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 21:51   #559
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 17-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 48
Arkadaşlar acemiliğimden ötürü, torfu 24 saat suda bekletmeyip direk bitkiyi kuru torfa gömdüm. Bu neden bu kadar kuru diye kıllandım, sonra bekletilmesini gerektiğini öğrendiğimde şırınga ile su basıyım içine bari dedim öyle nemlendirdim. Toprak baya nemli gibi şu anda. Vft'yi yeni aldım, şu aşamada ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 16:03   #560
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 20-06-2008
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 554
Derin bir kaba saf su doldurup saksıyı suyun tamamen içinde kalacak şekilde daldırıp öyle bekletebilirsiniz. Torfun suyu iyice emmesini sağlamış olursunuz.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2009, 19:14   #561
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 17-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 48
Arkadaşlar bu vft dormancye girdiği için mi yapraklarını buruşturmuş. Yeni yetişmek üzere olan yaprakta buruşuk farkındaysanız... Sebebi hakkında bir fikri olan var mı?

Eklenen Resimler
  
Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 16:38   #562
Ağaç Dostu
 
arnavut biberi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 191
sn Bonsaiforever bana biraz susuz kalmış gibi geldi. saksının dibinde su varmı ? biliyorsunuz dibinde biraz su kalması gerekiyor ( ortalama1-2 cm kadar)

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 16:57   #563
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 17-09-2009
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 48
Suyun bitmesini beklemeyeyim mi sizce? Dormancy sürecinde altındaki suyun bitmesini beklemek gerek diye biliyorum?

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 11:52   #564
Ağaç Dostu
 
avukatkemal's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-11-2006
Şehir: ankara
Mesajlar: 512
Dormancy yapraklarına benziyor.. dormancy döneminde altındaki suyun bitmesine kadar bekleyin..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 21:21   #565
Ağaç Dostu
 
Orkun Kırcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-09-2008
Şehir: AYDIN
Mesajlar: 2,650
Galeri: 215
Heeeey az önce tohumlarımdan ikisinin çimlendiğini gördüm. Hemde oda sıcaklığı istenen düzeyde olmadığı halde. Oda sürekli 16-18 dereceydi. Gündüz fotolayıp paylaşırım...

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 13:59   #566
Ağaç Dostu
 
venus_trap's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-02-2010
Şehir: istanbul
Mesajlar: 167
venus fly trap

Merhaba bana da venus fly trap tohumu çimlendirmem için gerekli bilgileri verebilir misiniz?
Teşekkürler.


Düzenleyen Sevilay : 09-02-2010 saat 18:16 Neden: Cümleye büyük harfle başlamalı
venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 18:15   #567
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 28-07-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,587
Galeri: 92
Burayı okudunuz mu?

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 16:57   #568
Ağaç Dostu
 
venus_trap's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-02-2010
Şehir: istanbul
Mesajlar: 167
sevilay hanım çok teşekkür ederim gerçekten yararlı oldu bn yeni olduğum için biraz tecrübesizce davrandım

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 19:05   #569
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 20-06-2008
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 554
2 yıldır bakmakta olduğum vft'm ölmesinden korkup çıkardığı tomurcukları kesip durmamdan olsa gerek yanından bir yavru çıkarmıştı. Bu yavru da sanırım 1 yıllık olmuştur. Şu anda ikisi birden çiçek açmaya çalışıyor. Yavrunun tomurcuğunu keserim, diğerinin açmasını beklerim diye düşünüyordum ki bugün yavrunun tek çiçek sapında dallanmış iki tomurcuk gördüm. Anne vft'nin bu seferki çiçek sapı ise çok kalın, tomurcuk da oldukça büyük görünüyor. İkisini de kesmeye kıyamıyorum. Ne tavsiye edersiniz?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 16:31   #570
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 20-08-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 245
Benimki bahara hızlı bi giriş yapmak üzere sanırım, son baktığımdan bu yana 3-4 yaprak vermiş.

Eklenen Resimler
 
querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024