agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2007, 21:20   #301
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Teşekkür ederim sayın Praecox.Bitkiyi Almanya dan aldım temmuz ayında.Sonrasında Türkiye ye getirdim şuan Tekirdağ'da bakıyorum.Su olarakta kaynak suyunu kaynatıp dinlendirdikten sonra veriyorum.Toprak olarakta pek bi bilgim yok.Toprağı mart ayı gibi değiştirmeyi düşünüyorum.Tuzlu su derken o bölümü anlayamadım.Ama altını çıkarıp bi bakarım çünkü aldığımdan beri hiç çıkarmadım..saygılar....

uaslan59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 22:14   #302
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben etoburcuları en acemilerendenim ama, bana kalırsa suyu değiştirin, ve saf su kullanın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 22:26   #303
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Kaynamış ve dinlenmiş suyun etoburlarda kullanılabileceğine dair birşey hatırlamıyorum..yarın hemen bir benzin istasyonundan akü suyu temin edin..veya parfümsüz ütü suyu bulun..veya eczanelerden distile su alın(daha pahalıdır).. tabi bundan sonra bitkiniz toplayabilir mi bilemiyorum..bu konuda pek tecrübem olmadı..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 23:17   #304
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Sayin Praecox
Nasilsiniz siteye kayit oldugumda beri sizin yazilarinizi ve EB"lerle ilgili butun formlari okudum ve takip ediyorum cidddi bir sekilde bu konuya ilgi duymaya basladim ve bir et obur sahibi olmak istiyorum, baslangic olarak hangi cins EB"den baslamami tavsiye edersiniz, tohum yoluyla yetistirmeyi pek tavsiye etmediginizi cok uzun zaman aldigini bir formda soylediginizi hatirlargibiyim (yoksa yanlismi hatirliyorum) ve kisa girmekteyiz bahari beklememi tavsiye edersiniz yoksa simdimi alayim, bu arada kusura bakmayin klavyemde Turkce karekterler yok sesli harfler icin uzgunum
Saygilarimla

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 10:02   #305
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın sinaninci1,

EB'lare başlangıç bir kere bazı noktalarda diğer bitkilerin bakım alışkanlıkları ile tamamen değişik ve çok kesin istekleri olduklarını anlamaktan geçer. Saksu "toprağı" sulama suyu bunların en baş konuları. Bu değişik isteklere azami dikkat etikten sonra bakımı "kolay" EB ler genelde burda tartışılanlardır. Yani VFT bazı Drosera türleri Sarracenia'lar. ancak bu bitkileri ilk kez eline alıcak bir kişi için bu aylar çok kötü bir zaman bunu ilkbahar gibi temin etmenizi salık veririm. Gerçi şimdilerde en gösterişli zamanları olduğundan bazı yerlerde satışı yapılsa da en geç bir ay içinde tüm haşmetli görünümlerini kaybedeceklerinden (zira kış uyukusuna girmek üzereler) tüm hevesiniz kaçabilir hatta gereken özeni göstermiyebilirsiniz.
Bunu şöyle anlatayım hani bir saksı içinde açmış bir lale çiçeğini alıp eve gelmek gibi bir şey lale bir haftadan çiçeğini döküp soğanına çekilecektir ve siz ona bir daha ya çiçek açtırabilirsiniz **** atarsınız bahçenin bir köşesine. EB.lerde de (tabii saydığım türler için bu geçerli Nepler daha tropik olduğundan veya diğer dormancy gerektirmeyenler hariç ancak onlar da daha zor bitkilerdir vede pek başlangıç için uygun değildir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 16:22   #306
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Sayın uaslan,

Resimde görülen ızgara kalorifer peteği mi ? O bölgede geceleri soğuk olduğunu tahmin ediyorum şayet ısıtma çalışıyorsa sorun yaratabilir.
Su için lütfen forumdaki sulama suyu ile ilgili konulara bakın.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 17:39   #307
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın noreks haklı olabilir yani alttan kalorifer çalışıyor ise...
Ancak gözümden kaçmış şunu farkettim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uaslan59 Mesajı Göster
Tuzlu su derken o bölümü anlayamadım.Ama altını çıkarıp bi bakarım çünkü aldığımdan beri hiç çıkarmadım..saygılar....
Ne demek bu? yoksa siz hiç alttan sulama yapmadınız mı? veya su dolu bir kaba oturmuyor mu bu bitki?
Tuzlu su derken de normal içme suları örneğin 200 - 600 mikroSiemens iletkenlik gösterir, bu da içerdeki tuz ionlarını dissosiyasyonu sonucu bir refernas değerdir. Tuzsuz su yani içinde ionize atomlar olmıyan suda iletkenlik de düşer. bazen yağmur suyu dahi çevre kirliliğine göre (örneğin İstanbul'da) 150 mikroSiemens değerler gösterebilir. Makul olan değerler 10 ila 100 cıvarı olanlardır. Bu değerlerin üzerindeki tuz ionları içeren sular EB köklerinde (Orkidelerde de ) sorun oluşturup ölmelerine sebep olacaktır.

saygılar

Eski 08-10-2007, 18:59   #308
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Teşekkür ederim sayın Praecox.****** de alttan suluyorum sadece ayda 1 kez üstten suluyorum ...Ama su olarak Sayın AVUKATKEMAL in tavsiyeleri sizce doğru mudur? Ve bitki için başka neler gerekir. (Bu arada sayın noreks resim çekmek için oraya çıkardım bitkiyi daha net çıkması için.bitki yaklaşık ortalama 20 derecelik bi ortamda yaşıyor)

Saygılar...

Eski 08-10-2007, 19:12   #309
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın uaslan59,

konuyu baştan alalım o zaman.

1- Bitki nerde nasıl bir yerde duruyor?
2- Hangi su ile suluyorsunuz?
3- Ne kadar güneş alıyor?
4- Kaç ay oldu bu bitkiyi satın aldığınız?

Bunları cevaplarmısınız?

saygılar

Eski 08-10-2007, 19:56   #310
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Sayın praecox ilginizden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Sizide meşgul ettim..Cevaplara gelince bitki şuan benim odanda duruyor.Sabah güneşi alıyor.Su olarak kaynak suyunu kaynatıp dinlendirdikten sonra veriyorum.Bu bitkiyi alalı ise 3 ay oldu.Bitkiyi almanyadan aldm şuan tekirdağda bakıyorum....

Eski 08-10-2007, 20:45   #311
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın uaslan59,

konuyu baştan alalım o zaman.

1- Bitki nerde nasıl bir yerde duruyor? Havadar aydınlık bir yerde olmalı
2- Hangi su ile suluyorsunuz? Sadece Saf su yağmur suyu olmalı
3- Ne kadar güneş alıyor? En az 6 saat güneş almalı

saygılar
Cevapları şöyle olmalıydı...

Eski 08-10-2007, 21:54   #312
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın sinaninci1,

EB'lare başlangıç bir kere bazı noktalarda diğer bitkilerin bakım alışkanlıkları ile tamamen değişik ve çok kesin istekleri olduklarını anlamaktan geçer. Saksu "toprağı" sulama suyu bunların en baş konuları. Bu değişik isteklere azami dikkat etikten sonra bakımı "kolay" EB ler genelde burda tartışılanlardır. Yani VFT bazı Drosera türleri Sarracenia'lar. ancak bu bitkileri ilk kez eline alıcak bir kişi için bu aylar çok kötü bir zaman bunu ilkbahar gibi temin etmenizi salık veririm. Gerçi şimdilerde en gösterişli zamanları olduğundan bazı yerlerde satışı yapılsa da en geç bir ay içinde tüm haşmetli görünümlerini kaybedeceklerinden (zira kış uyukusuna girmek üzereler) tüm hevesiniz kaçabilir hatta gereken özeni göstermiyebilirsiniz.
Bunu şöyle anlatayım hani bir saksı içinde açmış bir lale çiçeğini alıp eve gelmek gibi bir şey lale bir haftadan çiçeğini döküp soğanına çekilecektir ve siz ona bir daha ya çiçek açtırabilirsiniz **** atarsınız bahçenin bir köşesine. EB.lerde de (tabii saydığım türler için bu geçerli Nepler daha tropik olduğundan veya diğer dormancy gerektirmeyenler hariç ancak onlar da daha zor bitkilerdir vede pek başlangıç için uygun değildir.

Cok Tesekkurler
Saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 22:37   #313
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bitkinizin en büyük sorunu saf su gibi..geriye dönüşü var mıdır bilmiyorum ama yukarıda belirttiğim gibi saf su olayına dönün.. bu arada erkan bey, saf su kullanılmayan etoburlar uaslanın bitkileri gibi tepki verir diyebilirmiyiz?

Alıntı:
Sayın praecox ilginizden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Sizide meşgul ettim..Cevaplara gelince bitki şuan benim odanda duruyor.Sabah güneşi alıyor.Su olarak kaynak suyunu kaynatıp dinlendirdikten sonra veriyorum.Bu bitkiyi alalı ise 3 ay oldu.Bitkiyi almanyadan aldm şuan tekirdağda bakıyorum....

Eski 11-10-2007, 09:36   #314
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Küskün Vftler temalı resminizle yarışmaya katılabilirsiniz

Eski 11-10-2007, 13:19   #315
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu su konusunda bitki değişik tepkiler vermekle beraber kesin olan şey suda gereğinden fazla ion varsa o bitkinin er **** geç öleceğidir.
Bunu müteakip kereler uyardım yazdım ancak üzerinden çok mesaj geçince sanırım arşivlerde kaldığından bu mesajlar ulaşmak için biraz uğraş gerekiyor.

Bitki kökleri (EB'ler de orkidelerde de) adeta bu ionlarla yani tuzlarla su çeken ince kanallar tıkanıyor. köklerin kalınlığına bakılmaksızın adeta böbrek tubulilerinin tıkanması sonucu bir nefrit oluşuyor. Bitki su çekemediğinden susuz kalmış veya güneşte yanmış gibi görülebiliyor. Güneşten hakkaten de yanıyor (örneğin weezer'in resimlerdeki gibi) zira yaprakda su yok, su yürümüyor bitkiye. Siz ister gölgeye alın ister daha bol suya boğun. Su saf olmadığı sürece sorun düzelmiyecek hatta daha kötüye gidecek.
Tek yapılacak iş belki saksı torfunu değiştirmek olacak, ama asıl olan saf su ile yıkayıp saf suda gölge bir yerde bekleterek bitkinin yeni sağlam kök oluşturmasını beklemek.
Ölür **** kurtulur bu tamamen bitkinin kondüsyonu ile vede köklerin tuzlanmış olma oranı ile doğrudan alakalıdır.

Saygılar

Alıntı:
Hocam peki resimlerden gördüğünüz kadarıyla benim bitkimin şansı nedir?? Bu günden itibaren saf suya döndüm)
Resimden gördüğüm kadarı ile çok ümitsiz bir vakaa değil gibi...

Kurtulacağını sanıyorum.

Alıntı:
Teşekkürler...saygılar

Eski 12-10-2007, 22:54   #316
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Yeniden teşekkürler...Umarım kurtulur çünkü ben haydar'ımı çok seviyorum

Saygılar...

Eski 14-10-2007, 11:20   #317
Kaybettik...

praecox's Avatar

Dün bir arkadaşımızla görüşürken bir şeye daha dikkat çekmeyi uygun gördüm.

Kararmış kurumuş vft yapraklarını olabildiğince dibinden kesip ve saksıdan uzaklaştırın. saksı içine başka da kurumuş yaprak v.s. olmasın. Bu kuruyan yapraklar torf yüzeyinde çürümeye başlarsa VFT soğancığına da ciddi zararlar verebilir. Diğer bir dizi organik madenin de torf yüzeyinde çürümeye başlaması gübre gibi algılanmamalı, bilakis VFT'niz için ciddi bir tehlike arz edebilir.

Eski 15-10-2007, 00:54   #318
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Siz der demez yok ettim hepsini

Eski 17-10-2007, 10:44   #319
Yeni Üye

geras's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
vft fidesinin dormancy ihtiyacı var mıdır? eğer yoksa bitki kaç yıllık olduktan sonra dormancye almak gerekir?

geras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 11:10   #320
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sayfanın sağ üst tarafında Bu Konuda Ara diye bir bağlantı göreceksiniz.

Ona tıklayın, açılan pencereye dormancy yazın ve Git düğmesine tıklayın. Konu içinde dormancy kelimesinin geçtiği mesajlar listelenecektir.

Böylece sorunuzun cevabını bulmuş olacaksınız.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 12:02   #321
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Ben yine erkan beyden öğrendiklerimi ileteyim: benim de 2-3 yaşında vftlerim var.. bunlar dormancy için küçüklermiş, ancak yine de nispeten serince bir yerde tutmak gerekiyormuş..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geras Mesajı Göster
vft fidesinin dormancy ihtiyacı var mıdır? eğer yoksa bitki kaç yıllık olduktan sonra dormancye almak gerekir?

Eski 17-10-2007, 12:53   #322
Yeni Üye

geras's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
cevap için teşekkürler.

geras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 22:59   #323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Sayın praecox 1-2 gün içinde 5-6 adet kapan karardı. Eskişehir malumunuz daha soğuk ve günde 2 saat falan güneş alıyor. Bitki eski formunda olmadığı için dormancye hazırlanmaya başladığını düşündüm. Bayramda gelen misafirlerde cabası oldu, korumak için çok çaba sarfettim(çocuklar değil). İşte son durum:

Eklenen Resimler

Düzenleyen sempe : 18-10-2007 saat 03:58 Neden: ekleme
sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 09:15   #324
Kaybettik...

praecox's Avatar

Herşey normal görünüyor

Eski 23-10-2007, 16:48   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Galeri: 8
VFT [dionaea muscipula]

Bu bitkilerin ömrü ne kadar? Bazı yerlerde bir kapan 3 kere kapandıktan sonra ölüyor diye yazıyor.Sonradan yeni bitki çıkıyormu yoksa yeniden mi ekmemiz gerekiyor? VFT ne kadar tohum ekilirse o kadar mı kapan açıyor?Birde red klon ve normal VFT arasında ne fark var ? ömürleri daha mı uzun oluyor? başka çeşitleri varmı VFT'lerin? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

alpiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 20:32   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpiii Mesajı Göster
Bu bitkilerin ömrü ne kadar? Bazı yerlerde bir kapan 3 kere kapandıktan sonra ölüyor diye yazıyor.Sonradan yeni bitki çıkıyormu yoksa yeniden mi ekmemiz gerekiyor? VFT ne kadar tohum ekilirse o kadar mı kapan açıyor?Birde red klon ve normal VFT arasında ne fark var ? ömürleri daha mı uzun oluyor? başka çeşitleri varmı VFT'lerin? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Vft kapanları 7 kere açılıp kapanabilir, eğer yiyecek babında bir şey yakalarsa bu üçe iner.

Kapanlar ölse bile yeni kapanlar çıkar merak etmeyin.

Çeşitler için

http://www.dionea.homestead.com/mutate.html

linkine bir göz atın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 22:55   #327
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Galeri: 8
Peki aralarındaki fark nedir?

alpiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 08:08   #328
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpiii Mesajı Göster
Peki aralarındaki fark nedir?
Bütün vft ler
güneşi çok sever, saf su ve asitik torf ister, gübre istemez...dormansiye girer.

Mutasyon vft lerde kapanın kapanma hızı veya kapanıp kapanmaması (pon pon vft) büyüme hızı, renkleri vs. konusunda değişiklikler olabilir...

Eklenen Resimler

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 10:44   #329
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

İkinci resimdeki çok ilginçmiş

Eski 25-10-2007, 08:45   #330
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok şirinler.Şeker gibi.İmrendiriyorlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024