agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2006, 10:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Sinek Kapan, Venus Fly Trap (VFT) (Dionaea muscipula)

ben bu çiçeği aldım ama yasam sartlarını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Tutmos ve aydinayar beğendi.
omeraksaray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2006, 11:11   #2
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Bu adı görünce merak edip açtım,
nedir diye, meğerse çiçek adıymış.
Çok merak ettim nasıl birşey??

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2006, 15:24   #4
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bu dostumuz etçil bitkilerden yanılmıyorsam. Tabiri caizse kaşınan bir uçan böcük dostumuz bu arkadaşa konar da, dikenli yapraklarının arasında merakla bulunmak isterde içindeki tetik mekanizması olan bir dikenciğe basarsa bu dikenli yapraklar kapanır ve böcük dostumuzun bundan kurtulması pekte kolay olmaz.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2006, 15:25   #5
Ağaç Dostu

Dostumuza gübre niyetine ölü böcekler verebilirsiniz.

Eski 14-03-2006, 15:55   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bu ve bubn tarzında bitkiler zaman zaman bauhause da satılıyor.ben sürahi tipli olandan almıştım ama öldü.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2006, 11:48   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2006
bakımı nasıl olacak

yani su falan toprak sitelerin hepsi ingilizce anlamıyorum

omeraksaray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2006, 14:40   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
bu ve bubn tarzında bitkiler zaman zaman bauhause da satılıyor.ben sürahi tipli olandan almıştım ama öldü.
Belki de böcekle beslemediğinden ölmüştür

Eski 13-04-2006, 14:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
.

Arkadaşlar

http://www.youtube.com/watch?v=DPDxs...elated&search=

http://www.akvaryumkulubu.org/phpbb2...ic.php?t=22936

linkinde ,venüs sinek kapanı için ayrıntılı bilgi var....

http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=1839081

http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=1751782

ise satışları yapılıyor.

Bu arada Ankara da bu bitkiyi satan kişi veya çiçekçi varsa almak istiyorum.

Tutmos beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 22-06-2007 saat 00:35
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 00:15   #10
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
odayı sinek doldurmak gerek Hatun öldürür )

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 09:20   #11
Ağaç Dostu

Red face .

Sinek ve sivrisineklerden kurtulmanın en doğal yolu,her evde bir tane olmalı ,boşuna gazlı sinek öldürücülere para vermeyin derim

Jakin beğendi.
Eski 15-04-2006, 12:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2006
ya ben ilk defa duydum bu bitkinin ismini nasıl bişii??? fotoğrafı falan var mı?

platanus_çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2006, 13:00   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2006
şimdi gördüm çiçeği denizakvaryumu sayesinde. ya bence çok haklı her evde bitane olmalı özellikle bol sinekli bölgelerde..

platanus_çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 17:16   #14
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Araştırmalarıma göre bu bitki sadece saf su istiyor. Paket su, çeşme suyu v.s sevmiyor. Salgıladığı kokuyla böcekleri kendine çekip iki kanadını kapatıp besleniyor aynı zamanda. Gittigidiyor.com adresinde ürün bilgilerinde okumuştum bunları.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 14:01   #15
Ağaçsever

kupresus's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2006
Galeri: 1
Red face Venus Fly Trap.

Venus Fly Trap:Arkadaşlar Ben Bu Bitkinin Tohumundan Alldım İlk Adım Olarak Ne Yapmalıyım
Mesela:Tohum Ekimini nezamn yapmalıyım.? Hangi Tür Torf Kullanmalıyım Hepsi Uyarmı Bu Torfların.Sulamayı Nasıl Ve Hangi Aralıklarla Yapmalıyım Oda Isı İsteği Nasıl.Torfa Perlit karıştırsam nasıl olur havalan ma olayı anlarsınızya bir de spagnum yosunu olayını sorucam nasıl oluşturabilirim Kokopit Yetiştirme ortamı için nasıl Bir materyeldir.

Not:Eğer Size Özel Bir Yetiştirme Tekniği Varsa Bana Yardımcı Olursanız Sevinirim.Diğer Başlıklara Baktım Ama Pek Somut Bilgilere Ulşamadım Genelde sohpet muhabbet seviyesinde giden yazılar var lütfen bana net ve anlaşılır bir şekilde bakım hakkında bilgi verirmisiniz
Bitkinin Videolarını İzlemek İstiyenlere
Video 1
Video 2

kupresus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 15:04   #16
Ağaç Dostu

Benim düşüncem;

Etobur bitkiler konusunda hiç tecrübesi olmayan bir kişi için,tohumdan-vft- çıkarmak ,deveye hendek atlatmak gibidir.

İnsanı bu hobiden soğutabilir.Yani çok zor diyorum.

Eski 12-12-2006, 15:47   #17
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupresus Mesajı Göster
Venus Fly Trap:Arkadaşlar Ben Bu Bitkinin Tohumundan Alldım İlk Adım Olarak Ne Yapmalıyım
Mesela:Tohum Ekimini nezamn yapmalıyım.? Hangi Tür Torf Kullanmalıyım Hepsi Uyarmı Bu Torfların.Sulamayı Nasıl Ve Hangi Aralıklarla Yapmalıyım Oda Isı İsteği Nasıl.Torfa Perlit karıştırsam nasıl olur havalan ma olayı anlarsınızya bir de spagnum yosunu olayını sorucam nasıl oluşturabilirim Kokopit Yetiştirme ortamı için nasıl Bir materyeldir.

Not:Eğer Size Özel Bir Yetiştirme Tekniği Varsa Bana Yardımcı Olursanız Sevinirim.Diğer Başlıklara Baktım Ama Pek Somut Bilgilere Ulşamadım Genelde sohpet muhabbet seviyesinde giden yazılar var lütfen bana net ve anlaşılır bir şekilde bakım hakkında bilgi verirmisiniz
Bitkinin Videolarını İzlemek İstiyenlere
Video 1
Video 2
Öncelikle Dionaea tohumları tohumlar hiçbir surette ve şarta bekletilemez, saklanamaz.
sanırım hormonları tanıyorsunuz. burda gibberelik asit ile torf yüzeyine ekim yapmanız gerek üzerini örtmemeliyiz.
dionaea'nın NŞA %40'lık bir çimlenme oranı var buna bir kere hazırlıklı olun bu oran bekletilme ile exponential bir hızla azalmakda.

bunun içindir ki yurtdışında bazı özel klon tohumları yüksek fiyatlarda kapışılmaktadır.

Burada bir paradox teşkil ediyormuş gibi görünse de zaman zaman dionaea da ve diğer cp lerde de abssisic asidin de filizlendirmeyi teşfik edici özelliği de var.
çok özel spesifik bir çimlendirme yöntemi yok gibi ise de çevre ve yetişme ortamı açısından dikkat etmeniz gereken bir dizi olmazsa olmazlar var.

torf ve su özel istekleri dahilinde. cocospeat i unutun canlı sphagnum yosunu bu işin mercedesidir.
bazen tüm diğer bitkilerde doğru bildikleriniz CP lerde ters tepebilir.

örneğin dionaea'nın yaprak çeliğine pudra talkı tavsiyenizde olduğu gibi...

bu konuda türkçe makale bilgilerim dahilinde değil ancak ingilizceniz var ise bilimsel literatürden yayımları yollıyabilir.

Burda genelde amatörce bu işe soyunmuş kişiler olarak sohbet muhabet gibi yazılar çoğunlukda ise de satır aralarında bir çok bilgi de paylaşılmaktadır.

ben bunları burada bir yerlerde yine yazmışdım. ben size tüm forumu özelikle etobur bitkiler kısmını okumanızı tavsiye ederim.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 13-12-2006 saat 01:06 Neden: vurgu
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 22:06   #18
Ağaçsever

kupresus's Avatar

Tohum ekiminden önce teşvik olaylarına bir örnek olarak sütü verebilirmiyiz bildiğiniz üzere sütte bulunan bazı asitler tohumun çimlenmesinde yardımcı oluyor.birde bu spagnum yosunu olayını biraz açarsan sevinirim benim bildiğim kadarıyla buyosun dağlarda nemli yerlerde yetişen yosun değil mi bunun bitkinin üst kısmına mı yerleştiricez yoksa üretimi sırf spagnum yosunu üstünde yapıcaz bi bilgi verirsen sevinirim yani spagnumun bu bitkideki işlevi nedir .

Eski 12-12-2006, 22:33   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

No comment....!
iyisi mi şimdi bir şey yazmıyayım şimdilik...
sütü deneyin bize de bildirin.

Düzenleyen praecox : 12-12-2006 saat 22:36 Neden: dr
Eski 13-12-2006, 08:29   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
No comment....!
iyisi mi şimdi bir şey yazmıyayım şimdilik...
sütü deneyin bize de bildirin.
Hocam ,belki bu vft sütü seviyordur,fakat pastorize olup olmaması önemli konu tabi..
Son not "hocalar asla kızmaz"

Eski 13-12-2006, 18:41   #21
Ağaçsever

kupresus's Avatar

bilmiyorum da bukonunun dalgaya alınacak tarafı nedir anlamıyorum tabi bu konuda bişey bilmediğinden de dalgaya alabilirsin neyse zamanla öğrenirsin bu tür teknikleri.(biraz okumanı tavsiye ederim)

Eski 13-12-2006, 18:44   #22
Ağaçsever

kupresus's Avatar

ya arkadaşlar burda kıdem sahibi olan arkadşların ünvanlarını sorabilirmiyim
merak açısından ortam bana göre baya gergin valla soru sormaya çekiniyorum bir bilmişlik havası sezdim burda.bu arada bilgi paylaştıkça büyür

Eski 13-12-2006, 20:12   #23
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
yok gergin değildir..her konuda ayrdımcı olurlar merak etme ama bi kaç konu altta var sorularının cevabı..orda da bulamazsan yardımcı olurlar mutlaka..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 20:46   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
ya arkadaşlar burda kıdem sahibi olan arkadşların ünvanlarını sorabilirmiyim
merak açısından ortam bana göre baya gergin valla soru sormaya çekiniyorum bir bilmişlik havası sezdim burda.bu arada bilgi paylaştıkça büyür

Gergin zamanlarda güneşgülü kahve-barımıza herzaman bekleriz. sohbet ve stres atma ortamı güneşgülünde..

Birbirimize saygı sınırları içinde, bazen kızacağız bazen dalga geçeceğiz ama çokça bilgi ve tecrübemizi paylaşacağız bunun için burdayız.

Etobur bölümünde sizin de farkettiğiniz gibi --praecox --hocamızdır.Kendisi etobur bitkilerde üstad sıfatını hakeden ve forumun bu bölümünde olmazsa olmaz kişilerdendir.

Dörtyüz arkadaş da bu konuda tecrübeli bir kişi, ancak nadir olarak bilgi ve tecrübelerinden bu forumda yararlanmaktayız, kendisini cpuk forumunda daha çok görüyorum
ben ve diğer arkadaşlar öğrenci konumundayız bakalım ne olacak

Eski 14-12-2006, 13:58   #25
Ağaçsever

kupresus's Avatar

eyv kardeş ya daha yeni üye oldum ilk soruda böle bir alaycı tavırla karşılaşınca
biraz sinirlendim.bende 8 senedir bu ziraat işinin içindeyim ve aynı zamanda ziraat teknikeriyim bu etobur olayınabir griş yapayım dedim gerçekten farklı bir yetiştirme isteği olan bir bitki.bendediğer iç mekan süs bitkilerinin tohumdan çeliğe kadar üretimini yapmış biri olarak bazı tekniklerimi sunuyorum mesela süt gibi.bunun EB tohumlarında işe yarayıp yaramıyacağını öğrenmek istedim bana pastörize mi yoksa açık sütmü gibi bilinçsizce yapılan bir espiriyle cevap verilince kırıldım biz bu teknikleri öğrenmek için hocalarımızın peşindeaz az koşturmadık yani.bu bilgiler gerçekten değerli bilgiler lütfen biraz saygı duyalım

Eski 14-12-2006, 14:57   #26
Ağaç Dostu

Bilgiler değerli onda hemfikiriz ama etobur bitkilerde süt demek ölüm demek...
Nepenthes hariç bu bitkide ibriğe sulandırılmış süt döküldüğü bilgisini Erkan Hocamdan almıştık..

Yalova, etobur bitkiler üretimi için şanslı bir yer,sarracenia vft gibi outdoor bitkiler yalovada dış mekanda sanırım kışı geçirebilir.

Ziraat teknikeri olarak eğer çalıştığınız bir sera varsa ufak bölümünde aslında etobur bitki üretimi yapılabilir

http://www.mikeking64.pwp.blueyonder...ery/index.html

linkinde güneş yüzü görmeyen İngilterede bile yetiştirildikten sonra neden Türkiyede olmasın

.

Eski 14-12-2006, 17:25   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
eyv kardeş ya daha yeni üye oldum ilk soruda böle bir alaycı tavırla karşılaşınca
biraz sinirlendim.bende 8 senedir bu ziraat işinin içindeyim ve aynı zamanda ziraat teknikeriyim bu etobur olayınabir griş yapayım dedim gerçekten farklı bir yetiştirme isteği olan bir bitki.bendediğer iç mekan süs bitkilerinin tohumdan çeliğe kadar üretimini yapmış biri olarak bazı tekniklerimi sunuyorum mesela süt gibi.bunun EB tohumlarında işe yarayıp yaramıyacağını öğrenmek istedim bana pastörize mi yoksa açık sütmü gibi bilinçsizce yapılan bir espiriyle cevap verilince kırıldım biz bu teknikleri öğrenmek için hocalarımızın peşindeaz az koşturmadık yani.bu bilgiler gerçekten değerli bilgiler lütfen biraz saygı duyalım
Evet haklısınız 1976 dan beri bir fiil etoburlarla uğraşmış biri olarak bu saygıyı beklemek benim de hakkım sanırım.ne yazık ki elimde size sunabileceğim etoburlar hakkında bir TUS doktoram neyim vs. yok.
forumu okumadan tekrar tekrar aynı sorularla kafadan birileri dalınca da ciddiye almak na mümkün.
ha bu arda VSB sadece nepenthes ventrata ithal etmiş durumda 4 adet nepenthes mixta yı da kavga gürültü 150 mio na aldım.
sarracenia konusunda ve vft konusunda Mine flora ya müraacat derim ona ciddi bir miktar CP temin ettik. dün de bilgi verip teslimatını yaptık. sanırım bir iki ay içinde satışlara başlar.

Eski 14-12-2006, 20:35   #28
Ağaç Dostu

Hocam hayırdır
Mine flora da hangi sarr.lar ve vft ler var?Sizin üretiminiz mi?torf da satacakmı?
Bu işbirliğinde sanırım benim de payım biraz var

.

Eski 18-12-2006, 21:45   #29
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın kupresus,

gittigidiyordaki namı diğer querelle benim şimdilik drosera capensis'i satışa koydum bu hali ile dionaea muscipula sanırım satılmaz.
siz dionaea sormuşunuz.
elbetteki elimde de bolca miktarda vft de var diğerleri de
elimdeki bitki listesi bu forumun bir yerlerinde ekli.
ancak....!

Eski 18-12-2006, 23:14   #30
Ağaçsever

kupresus's Avatar

vaaayy gitigidyor bitki satışı için güzel bir yer baya alıcı var diğer ürünlerini de görmek isterim ben şahsen alırım. ee bunun kargosu nası olacak merak ediyorum.canlı bitki bir zarar gelmesin.bir arkadaş'lairtibata geçtim elinde vft varmış 3 yaşında 15 ytl ye satıyor sence fiyat uygun mu eger sende daha uygunu varsa koy gitti ye hemen alayım.Bu haliyle

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024