agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2012, 12:26   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2012
yeni nepenthes-sorunlar,sorular

arkadaşlar bu nepenthes'i mısır çarşısının yanındaki yanındaki bitki satan yerden aldım.Uzun süredir bu bitkileri merak ediyordum ama nasıl olsa Türkiye'de yoktur diye hiç araştırmamıştım fakat görür görmez satın aldım.Forumu araştırıp birçok şey okumama rağmen birkaç sorum olacak sizlere umarım yardımcı olabilecek birileri çıkar.

1- Nephenthes'min tam olarak cinsi nedir sitede baktıklarım genel olarak geniş yapraklı olanlar fakat benimki ince ve uzun yapraklı.?

2- Görüldüğü üzere ibrikleri kurumuş ve kurumaya yüz tutmuş ve ayrıca yeni gelen ibriklerde daha ufakken bile renkleri siyahlaşmış yani onlarda kuruyor tekrar canlandırmak için ne yapabilirim ?

3- Çiçeğimi kışın nerede tutmalıyım bol ışık alsın diye mutfağa koydum perdeyi kapatmıyorum diye ve kombinin tam yanında ama yanlız yaşadığım için sadece salonun kaloriferlerini yakıyorum diğer odalar soğuk oluyor bu sıkıntı olur mu ?

En kısa sürede balkonda naylondan bir terraium yapacağım fakat kış geldiği için soğuktan korkuyorum yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

sharapnell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 12:35   #242
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Cinsini ogrenmek icin yapraktan cok ibriklerin yapisina bakmalisin
İbriklere gelince kisin kurumaya baslamalari gayet dogal bir durum yeni ibriklerin kurumamasi icin ise yuksek nem sart. Balkondaki terrariumum sicakligini 25-30 derece civarinda tutarsan sorun olmaz ama malum kis donlar falan var bence bunu yaza birak ki evin icine ufak bir terrarium da yapabilirsin. Mesela perde asilan kornişe asilacak sekilde bir terrarium yaparsan hem kaloriferin uzerinde olacagindan isi sorunun da olmaz. Ben bu sekilde bir terrarium yapmistim ama annem evde camlari silemiyorum perdeleri cikaramiyorum bahanesiyle engel oldu bana eger tek yasiyorsan bu sana sorun da olmaz hem cam kenari isik icin de cok verimli olur.

skosse3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 14:02   #243
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Nepenthesinizin cinsi "nepenthes rebecca soper" Bir highland nepenthes çaprazı.
Highland koşullarında kolay yetişen bir tür. Ama en önemli istekleri nepentheslerde genel olarak nem, sıcaklık ve ışık. Bunları sağlarsan tekrardan ibrik oluşturur. Ama bir süre bulunduğu yere adapte olması gerekecek. Buda eski ibriklerinin büyük ihtimalle kurumasına sebep olacak. Endişelenme ibrikler kurursa bitki ölmez, şartlar yerinde ise tekrar ibrik oluşturur.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 19:39   #244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
merhablar
Ben etobur bitkileri nerden elde ttiğinizi merak ediyorum. Acaba nerde satılıyorlar bu güzel bitkiler?

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 18:41   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Merhabalar,

Forumun yeni üyelerindenim. İstanbul'dayım. Etobur bitkilere çok ilgiliyim. Evimin durumu: ön taraf şehrin batısına, arka tarafı ise doğusuna bakıyor. Yani günde ortalama 5 saat sabah güneşi arka tarafta ve ön tarafta yaklaşık 3 saat akşam güneşim var. Nem durumum ise Boğaza yakınım. Lost Raven'in tavsiyeleri ile yeni başladığım Droseramla ilgileniyorum. Yeni ilgi alanıma girdiği için çok da çiçekçi ve seralar hakkında bilgim yok. Elimden geldiğince farklı etobur bitkiler edinmek ve öğrenmek istiyorum. Güneş konusunda evimin durumu etoburlar için çok iç açıcı değil sanırım ama yine de bu şartlara uygun, bakımında en azından coğrafik nedenlerden dolayı sorun yaşamayacağım türler mevcut mudur? Ev içinde, floresan lamba ile yetiştirme veya en azından yaz boyunda dışarda bakabileceğim türler vb. Ve tabi ki nereden ve nasıl temin edinirim. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sevgilerle

YeniBON beğendi.
ayhanykaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 04:10   #246
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhanykaya Mesajı Göster
Merhabalar,

Forumun yeni üyelerindenim. İstanbul'dayım. Etobur bitkilere çok ilgiliyim. Evimin durumu: ön taraf şehrin batısına, arka tarafı ise doğusuna bakıyor. Yani günde ortalama 5 saat sabah güneşi arka tarafta ve ön tarafta yaklaşık 3 saat akşam güneşim var. Nem durumum ise Boğaza yakınım. Lost Raven'in tavsiyeleri ile yeni başladığım Droseramla ilgileniyorum. Yeni ilgi alanıma girdiği için çok da çiçekçi ve seralar hakkında bilgim yok. Elimden geldiğince farklı etobur bitkiler edinmek ve öğrenmek istiyorum. Güneş konusunda evimin durumu etoburlar için çok iç açıcı değil sanırım ama yine de bu şartlara uygun, bakımında en azından coğrafik nedenlerden dolayı sorun yaşamayacağım türler mevcut mudur? Ev içinde, floresan lamba ile yetiştirme veya en azından yaz boyunda dışarda bakabileceğim türler vb. Ve tabi ki nereden ve nasıl temin edinirim. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sevgilerle
Merhaba Ayhan bey
İstanbul nem konusunda çoğu etobur türünün ihtiyacı için yeterlidir ki zaten saksı dibinde bulunan su da buharlaşacağı için zaten extra bir nem söz konusu o yüzden nem sıkıntınız olmayacaktır bence. Işık konusuna değinirsek ne kadar fazla ışık o kadar iyi diyebilirim. Eğer ışık desteği düşünürseniz metal halide lambalar en ideali, tabi florasan lamba da kullanabilirsiniz ama bu konuda florasanın lümen değerini kontrol edip olabildiğince yükseğini almalısınızki bitki yeterli enerjiyi alabilsin. Ayrıca eşit sayıda sarı ve beyaz florasan gerekecek gelişimin düzgünlüğü açısından. Türlere değinirsek nepenthes harici tüm türler direkt güneş ışığı isterler ve istedikleri nem değeri de istanbulun sağlayacağı değere yaklaşık bir değerdir ancak nepenthesler yüksek derecede nem ister ve direkt olmayan fakat yüksek güneş ışığında çok iyi gelişim gösterir. Işık süresi bazında ise yaklaşık olarak hepsi aynı değerleri ister ( bu konuda kesin bi değer veremiyorum ama güneşin doğum ve batımı arasında tamamen ışık alsalar çok mutlu olurlar )
Son olarak temine gelirsek en sıkıntısı bu kısım tohum önermem ilk başlarken çok zahmetli. İnternette bazı yetiştiriciler bitki satışı yapıyo özellikle sahibinden.com u kontrol edin. Bir de büyük yapı marketlerde arada sırada rastlayabilirsiniz genelde kaktüslerle aynı yere koyuyolar ama nadir getiriyolar. Ama yinede siz kontol edin ben ilk bitkimi bir yapımarketten almıştım kontrol ede ede (eğer bitkinin durumu çok kötü değilse iyi bir bakımla sıkıntı yaşamazsınız ama eğer uzun süre yapı markette kalmışlarsa yaşatmanız pek mümkün olmayabilir bitkilerin bazıları perişan hale geliyo.)

ayhanykaya beğendi.
Eski 28-07-2014, 18:37   #247
Yeni Üye

Teşekkür ederim Skosse3. Bu durumda etoburlar İstanbul ortamında dışarda bakılabilir mi?

Eski 29-07-2014, 15:38   #248
Yeni Üye

skosse3's Avatar

tabi tabi ama kışın dikkat edin donlar sıkıntı olabiliyo

Eski 30-07-2014, 19:42   #249
Yeni Üye

Yeşil Böcek

Droseramın (Drosera Aliciae) üstünde çok küçük, yaprakla aynı renkte bir böcek gördüm. Cımbız veya makasım yanımda değildi, müdahale de edemedim. Renklerini ve sensörlerini kaybeden ve ölmeye başlayan (küçük saksıda %20 oranında ) yaprakların sorumlusu olduğunu düşünüyorum. Daha sonra defalarca baktım fakat bir daha göremedim...

Bitkinin durumu: halen yeni yapraklar veriyor ve iki çiçek açıyor.

Bu nedir herhangi bir fikri olan var mı? ve neyapmam gerekir?

Eski 10-08-2014, 13:06   #250
Yeni Üye

salimoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2011
selamun aleyküm. bu siteye eskiden deli gibi girerdim. yaptığım araştırmalar vardı , şükür ki bilglii insan çok burada. et obur bitki ekimi hakkında bayağı araştırdım. perlitte takıldım. perliti bulması bazı yerlerde zor hadi buldum tam olarak nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. yani altına taş yerine perlit mi koymalıyım yoksa toprağamı emin değiliim. bana kısaca tohumdan et obur bitki ekimini anlatırsanız sevinirim. elimde venüs sinek kapanı ve kızıl ejder sinek kapanı tohumu var. özellikle bunları ekimi lazım. şimdiden teşekkürşer

YeniBON beğendi.
salimoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 13:56   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salimoglu Mesajı Göster
selamun aleyküm. bu siteye eskiden deli gibi girerdim. yaptığım araştırmalar vardı , şükür ki bilglii insan çok burada. et obur bitki ekimi hakkında bayağı araştırdım. perlitte takıldım. perliti bulması bazı yerlerde zor hadi buldum tam olarak nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. yani altına taş yerine perlit mi koymalıyım yoksa toprağamı emin değiliim. bana kısaca tohumdan et obur bitki ekimini anlatırsanız sevinirim. elimde venüs sinek kapanı ve kızıl ejder sinek kapanı tohumu var. özellikle bunları ekimi lazım. şimdiden teşekkürşer
Perlitle sphagnum torfunu karışıtırıp bir harç yapacaksınız bu kadar
vft türü için 1-1 oranında sphagnum torfu perlit karışımı yeterli.

tohumların taze olması önemli. tohumları hazırladığınız harcın üzerine koyun kesinlikle gömmeyin, üzerini şeffaf bir kap veya streçfilm gibi bir şey ile örtün ki gereken nem sağlansın, altından saf suyu eksik etmeyin. direk güneş görmeyen ama oldukça aydınlık bir yere koyun. tohumlar tazeyse 2 haftaya çimlenmeler başlar.

bu arada typical yani esas vft türü tohumdan üretilir ama diğer türlerde tohumdan birebir aynı tür çıkmaz. yani kızıl ejder dediğiniz (akai ryu orjinal adı) türün tohumlarından kızıl ejder türü değilde buna benzer apayrı bir tür veya typical çıkma olasılığı çok güçlüdür.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 11:22   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2014
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım dün sipariş ettiğim 5 tane vft tohumum ve toprağı geldi denizlide yaşadığım için nem oranını artırmak için fanus kullandım fanusun içine 3 tane tatlı tabağı koydum ve üzerine saksıyı koydum ve saksının altı yaklaşık 2 cm kadar suyun içinde ve üstü kapalı ara sıra havalandırıyorum sizce nasıl olmuş yapmam gereken başka birşey var mı?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
unknown20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 14:01   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Direkt güneşe maruz bırakmayın.

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 14:50   #254
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unknown20 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım dün sipariş ettiğim 5 tane vft tohumum ve toprağı geldi denizlide yaşadığım için nem oranını artırmak için fanus kullandım fanusun içine 3 tane tatlı tabağı koydum ve üzerine saksıyı koydum ve saksının altı yaklaşık 2 cm kadar suyun içinde ve üstü kapalı ara sıra havalandırıyorum sizce nasıl olmuş yapmam gereken başka birşey var mı?
Güzel bir ortam hazırlamışsınız, ancak Schweps arkadaşımızın da söylediği gibi üstü kapalı olduğu için kesinlikle direk güneşe maruz bırakmayın haşlanırlar bol ışık alan bir yere koyun yeterli. Ve yine üstü kapalı olduğundan su seviyesini biraz daha düşürebilirsiniz. .günlük havalandırmayı unutmayın tohumlar mantar ve küfe kurban gitmesin.

VFT'ler de tohum tazeliği önemli umarım tohumlarınız tazedir de 2-3 haftaya çimlenmeleri görürsünüz. Ama şimdiden uyarayım tohumdan VFT biraz meşakatli Yetişkin bir VFT olması yaklaşık 4 yıl sürecek, ama tabi tohumun zevki de başkadır.

Eski 28-08-2014, 09:08   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2014
Tamam teşekkürler cevaplarınız için güneş ışığından aldım(biryerde okumuştum çimlenmeleri için 4-5 saat güneş ışığı görmeli diye sabah ve akşam güneş ışığında bırakıyordum.)mantar oluşumunu engellemek için üstünü açsam mı? Yoksa kaç saatte bir ne kadar havalandirmaliyim?Denizlide bulamadığım için tohum siparişi vermiştim.Bulabilirsem yetişkin bir vft alacağım.

unknown20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 13:55   #256
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unknown20 Mesajı Göster
Tamam teşekkürler cevaplarınız için güneş ışığından aldım(biryerde okumuştum çimlenmeleri için 4-5 saat güneş ışığı görmeli diye sabah ve akşam güneş ışığında bırakıyordum.)mantar oluşumunu engellemek için üstünü açsam mı? Yoksa kaç saatte bir ne kadar havalandirmaliyim?Denizlide bulamadığım için tohum siparişi vermiştim.Bulabilirsem yetişkin bir vft alacağım.
Doğru çimlenmeleri için güneş ışığı görmeleri lazım ama kapalı ortamda direk güneş ışığına maruz kalırlarsa haşlanırlar üstünü kapamazsanız bu sefer nem yetmez.

Çok aydınlık bir yer seçin güneşi direk almasın. her gün 10-15 dakika havalandırın.

Eski 19-09-2014, 13:01   #257
Ağaçsever

nevin77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Merhaba

Et obur bitkilere merak saldım bir internet sitesinde gördüğüm venüs tohumunu 12 eylül de
Tohum la birlikte gelen karışıma ekmiştim bir tohum kapsülden kendini gösterdi
Biraz büyüdüğü zaman nasıl bir karışıma dikmeliyim

Eklenen Resimler

nevin77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 15:11   #258
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevin77 Mesajı Göster
Et obur bitkilere merak saldım bir internet sitesinde gördüğüm venüs tohumunu 12 eylül de
Şimdilik bırakın bir süre orada kalsınlar. Daha sonra vft'ler için özel bir karışım almanız gerekecek çünkü normal torflara kesinlikle ekilmemelidir. Forumda bu torf karışımıyla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Tohumdan vft yetiştirmek biraz zahmetlidir. yaklaşık 4 yaşında yetişkin bitki olurlar ama özellikle ilk yıllar oldukça zorlayıcıdır. Sabırlı olmak en önemli etken diğer konularda zaten forumda size yardımcı olmaya çalışırız.

Eski 19-09-2014, 20:03   #259
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Alıntı:
Yalnız tohumu nereden aldınız bana pek vft tohumu gibi gelmedi bir de 7 gün vft için çok kısa bir çimlenme süresi belki yanılıyorumdur ama sonrasında şok olmayın diye söyledim.

vft için yarı yarıya karıştırılmış perlit sphagnum torfu yeterli bir karışım

Eski 19-09-2014, 20:49   #260
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skosse3 Mesajı Göster
Yalnız tohumu nereden aldınız bana pek vft tohumu gibi gelmedi bir de 7 gün vft için çok kısa bir çimlenme süresi belki yanılıyorumdur ama sonrasında şok olmayın diye söyledim.

vft için yarı yarıya karıştırılmış perlit sphagnum torfu yeterli bir karışım
Evet aslında bana da pek vft tohumu gibi gelmedi ama fotoğraf net değil tam anlayamadım. Ve evet sayın skosse'nin dediği gibi 7 gün imkansız değil ama çok kısa bir süre.

Bir de size gönderilen topprak karışımının içinde vermikülit de var sanki, vermikülit birçok etobur bitki için uygun değildir. eğer gerçekten vft ise bitkiniz skosse'nin dediği gibi perlit + sphagnum torfu karışımı 1-1 oranında uygundur.

Tohumları nereden aldığınızı belirtebilir misiniz?

Eski 19-09-2014, 22:41   #261
Ağaçsever

nevin77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
[QUOTEnilost_raven;1320217]Evet aslında bana da pek vft tohumu gibi gelmedi ama fotoğraf net değil tam anlayamadım. Ve evet sayın skosse'nin dediği gibi 7 gün imkansız değil ama çok kısa bir süre.

Bir de size gönderilen topprak karışımının içinde vermikülit de var sanki, vermikülit birçok etobur bitki için uygun değildir. eğer gerçekten vft ise bitkiniz skosse'nin dediği gibi perlit + sphagnum torfu karışımı 1-1 oranında uygundur.

Tohumları nereden aldığınızı belirtebilir misiniz?[/QUOTE]

Batagemi.com diye bir site

Dikimini de şöyle yaptım. Saksıdan az büyükçe kestiğim pet şişenin içine tatilde deniz kıyısından topladığım irili ufaklı taşları doğl hali gitmesin diye yıkamadan yerleştirdim.
Sonrasında bir kabın içine tohumla gelen karışımı doldurup kaynamış dinlenmiş suyla
İyice ıslatıp beklettim karışım suyu iyice çekince saksıya doldurup hazırladığım pet şişenin içine yerleştirdim üzerinden saksının dibi iki cm suya gömülene kadar yağmur suyu doldurup tohumları toprağın üzerine bıraktım son olarakta üzerini şeffaf naylonla kapattım günde 10 dakika hava alması için açtım
Saksıyı gün boyu aydınlık iki üç saat öğleden sonra güneş alan ve nem için en uygun olacağını düşündüğüm mutfak camının iç kısmına koydum
Tohumun çimlendiğini görünce çürümesin diye üzerini açtım
bakalım gerçekten vft mi yoksa ne çıkacak beni de bir kuşku ve merak sardı

Eklenen Resimler

nevin77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 23:20   #262
Ağaç Dostu

Alıntı:
[QUOTEnilost_raven;1320217]Evet aslında bana da pek vft tohumu gibi gelmedi ama fotoğraf net değil tam anlayamadım. Ve evet sayın skosse'nin dediği gibi 7 gün imkansız değil ama çok kısa bir süre.

Tohumları nereden aldığınızı belirtebilir misiniz?
Batagemi.com diye bir site

Dikimini de şöyle yaptım. Saksıdan az büyükçe kestiğim pet şişenin içine tatilde deniz kıyısından topladığım irili ufaklı taşları doğl hali gitmesin diye yıkamadan yerleştirdim.
Sonrasında bir kabın içine tohumla gelen karışımı doldurup kaynamış dinlenmiş suyla
İyice ıslatıp beklettim karışım suyu iyice çekince saksıya doldurup hazırladığım pet şişenin içine yerleştirdim üzerinden saksının dibi iki cm suya gömülene kadar yağmur suyu doldurup tohumları toprağın üzerine bıraktım son olarakta üzerini şeffaf naylonla kapattım günde 10 dakika hava alması için açtım
Saksıyı gün boyu aydınlık iki üç saat öğleden sonra güneş alan ve nem için en uygun olacağını düşündüğüm mutfak camının iç kısmına koydum
Tohumun çimlendiğini görünce çürümesin diye üzerini açtım
bakalım gerçekten vft mi yoksa ne çıkacak beni de bir kuşku ve merak sardı[/QUOTE]

---

Merhabalar, öncelikle sadece saf su veya yağmur suyu kullanın hiç bir aşamada kaynatılıp dinlenmiş de olsa içme suyu veya çeşme suyu kullanmayın. deniz kenarından topladığınız taşları yıkamadan koymuşsunuz muhtemelen tuz barındırıyorlar o yüzden derhal çıkartmanızı tavsiye ederim. tohumlar çimlendikten sonra üzerini birden açmayın yavaş yavaş alıştıra alıştıra dış ortama geçirmelisiniz.

size ve bu bitkilere hevesli arkadaşlara bir kaç naçizane tavsiyem var:

1- Bitkiyi edinmeden önce forumda gereken araştırmayı yapmak ve cevabını bulamadığınız merak ettiğiniz soruları yine forumda sorarak öğrenmek çok önemli bir hazırlık olacaktır.
2- Droseralar biraz daha kolay olsa da vft ve diğer bir çok etobur bitki türünü tohumdan yetiştirmek çok uğraş gerektirir ve hevesiniz kırılabilir, önce canlı yetişkin bir bitki alıp yanı sıra tohum denemek daha tatminkar olacaktır.
3- Ama illaki tohumdan yetiştireceğim diyorsanız da bilinen ve güvenilir kişilerden ve hatta direk bu bitkileri yetiştirenlerden alınız, değişik siteler vs'den almayınız. Örneğin çok iyi bildiğimiz ve çok fazla çiçek tohum bitki bahçe malzemeleri satan bir sitede bile etobur bitki tohumları genelde sorunlu oluyor ki bu siteden bende çok kez alışveriş yaptım beğendiğim bir sitedir. sonuç olarak alacağınız yeri iyi seçin. çünkü etobur bitkilerde tohum tazeliği çok önemlidir.
4- son olarak yeni başlayanlar drosera türlerinin tohumlarına yönelebilirler deneme yapmak için

Eski 20-12-2014, 15:52   #263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-07-2014
Merhaba, bu bitkiyi tohum olarak aldım, vft tohumu olması gerekiyordu ama onların bu şekilde görunmesi gerektigini sanmıyorum

Eklenen Resimler

ds123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 19:02   #264
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ds123 Mesajı Göster
Merhaba, bu bitkiyi tohum olarak aldım, vft tohumu olması gerekiyordu ama onların bu şekilde görunmesi gerektigini sanmıyorum
Kesinlikle vft değil bitkiniz. Nereden aldınız bilmiyorum ama bilinmedik ticari amaçlı yerlerden vft tohumu almamanızı tavsiye ederim.

Eski 31-12-2014, 10:32   #265
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Sn. lost raven,
Ben de basit bir terrarium çalışması yapmak istiyorum. Örneğin küçük bir kavanozdan başlayarak doğadan topladığım yosunları yaşatabilecek miyim diye ufak bir deneye başladım. Kandilli Rasathanesi biyolojik açıdan oldukça zengin korunmuş bir alan. Çam kabuklarında oldukça güzel yetişmiş, kadifemsi dokuda yosunlar var. Bu tür yosunların arasında etoburların yaşaması mümkün mü?

Ayrıca internetten tohum satan yerleri araştırıyorum, fakat sizin de bahsettiğiniz gibi tazeliğine güvenemiyorum. Tohum paylaşım etkinliğini kaçırmış olsam da, elinde etobur tohumu olan varsa paylaşmayı düşünür mü?

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 10:40   #266
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mclog Mesajı Göster
Sn. lost raven,
Ben de basit bir terrarium çalışması yapmak istiyorum. Örneğin küçük bir kavanozdan başlayarak doğadan topladığım yosunları yaşatabilecek miyim diye ufak bir deneye başladım. Kandilli Rasathanesi biyolojik açıdan oldukça zengin korunmuş bir alan. Çam kabuklarında oldukça güzel yetişmiş, kadifemsi dokuda yosunlar var. Bu tür yosunların arasında etoburların yaşaması mümkün mü?

Ayrıca internetten tohum satan yerleri araştırıyorum, fakat sizin de bahsettiğiniz gibi tazeliğine güvenemiyorum. Tohum paylaşım etkinliğini kaçırmış olsam da, elinde etobur tohumu olan varsa paylaşmayı düşünür mü?
Yosunları terrariumda yaşatmak kolay bir durum ama eğer terrariumda etobur olacaksa doğadan topladığınız yosunları kullanamazsınız. Kullanabileceğiniz sadece sphagnum yosunu var.

Tohum teminini güvendiğiniz bir yerden yaparsanız sıkıntı olmuyor. Mesela ben ilk tohumlarımı zengarden dan almıştım ve 10da 9 başarım olmuştu hani güvenilir bir yer sahte olmayan tohumlar satıyorlar. linkini de paylaşayım hatta:
Etobur bitki tohumu | Zengarden Ev ve Bahçe

mclog beğendi.
Eski 31-12-2014, 11:20   #267
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. lost raven,

Merhabalar, Sn Skosse'ye katılıyorum. Ayrıca aşağıda gönderdiğim linki de bu açıdan inceleyebilirsiniz özellikle 132 numaralı mesajı.

Tazeliğine güvenmediğiniz yerlerden tohum almamanız çok doğru bir karar.

Bir de teraryum çalışması için venüsler pek uygun değil. Drosera türlerine yönelmenizi öneririm başlangıç için teraryumda.

mclog beğendi.
Eski 31-12-2014, 12:36   #268
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Sn skosse3 ve lost raven,
Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Sn lost raven,
Linki önceki mesajlarınızda mı göndermiştiniz? Biraz baktım ama bulamadım.

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 13:04   #269
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn skosse3 ve lost raven,
Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Sn lost raven,
Linki önceki mesajlarınızda mı göndermiştiniz? Biraz baktım ama bulamadım.
Linki koymayı unutmuşum. Şimdi koydum.

Sphagnum yosunu hakkında bilgiler

Eski 06-01-2015, 14:13   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Herkese merhaba arkadaşlar... Benim bir sorum olacak;
Şuan elimde 6 adet, venus fly trap tohumu var...
Benim size sorum evde, kendi imkanlarımızla venus fly trap için oluşturabileceğimiz toprak var mı?
Yani örneğin;
kurumuş dallar, yapraklar, besin değeri düşük ya da uzun süredir kullanılan saksı toprağı ile oluşturacağımız karışım buna uygun mu? Ayrıca sizin bu konuda tecrübeleriniz ve tavsiyeleriniz var mı? Teşekkürler...

MehmetCE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024