agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2009, 23:28   #91
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 11
renkli jel toprakta eb buyurmu?

sayın erkan hacam bu gün renkli jel toprak diye bir şey gördüm ve bitki yetiştiriciliğinde kullanılıyormuş sizce eb yetiştiriciliğinde kullanılabilirmi bir yardımcı olursanız sevinirim eğer olursa alıp dikmeyi deniyeceğim

resmi bu

http://images.gittigidiyor.com/988/9887417_0.jpg bilğilerinizi bekliyorum

Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 16:57   #92
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Toprakla temas etmesinin sakınca yaratcağını düşünmüyorum..yalnız saksı tabagında suyunuz kalmamış galiba..pek susuz bırakmayın tabagınızı..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 18:04   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2009
Hiçbirşey anlamıyorum :( (Yardım etmeniz dileğiyle)

Saygıdeğer agaclar.net sitesi üyeleri..
Ben öğretmenimin bana verdiği yeryüzündeki ilginç canlılar adlı "Dergi Çalışması" ile uğraşırken aklıma birden etobur canlılar geldi ve internette araştırmaya başladım. Belli bir müddet araştırma yaptıktan sonra karşıma bu güzel forum sitesi çıktı ve ilgimi epeyce cezbetti. Yalnız benim daha önceden bu tür bitkiler hakkında bilgim olmadığından ve bitki biliminin içeriğindeki çoğu terimi anlayamadığım için zorluk çektim ve sonuç olarak böyle bir konu açma gereği duydum.
Şimdi sizden ricam şu olacak: Lütfen bu konu altında bana vaktiniz oldukça engin bilgilerinizle bana etobur bitkiler hakkında mümkün oldukça en alt seviyeden başlayarak genel bir bilgi edindirmenizi istiyorum.
Yardım edecek olan arkadaşlarıma, abilerime, ablalarıma ve hocalarıma şimdiden teşekkür eder ve saygılarımı sunarım..

Quju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 22:58   #94
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
İyi günler,

Forumda bu bitkilerle ilgili yazıları bi miktar okudum ve bi venus almaya karar verdim. İnternette bu adreste bi adet buldum ve almayı düşünüyorum. Ancak yine de bazı sorularım olacak:

-Eskişehir'de oturuyorum. Yazın oldukça sıcak ancak evim direkt güneş almıyor. Aydınlık olan ama güneşe direkt temas etmeyen bir vft gelişebilir mi?
-Pakette gelen toprağı kullanacağım ancak toprağın içeriğini bilmiyorum. Değiştirilmesi gerektiğinde ne yapmalıyım?
-Toprak içeriği, gereken değiştirilme sıklığını etkiler mi? Eğer öyleyse yine içeriğini tam bilmediğim toprağın ne zaman değişmesi gerektiğini nasıl anlayacağım?
-Tanımadığım bi kişiden alış-veriş yapmak, hele de böyle bir bitki için yapmak beni oldukça tedirgin ediyor. Elinde vft olup da paylaşmak, satmak isteyen var mıdır acaba? Ya da en azından kendinde yoksa güvenilirliğinden şüphe duymadığı kişi ya da kişilerle bağlantı kurmamaı sağlar mı?

Şimdiden teşekkürler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 22:47   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
Merhabalar,

Artık bir etobur bitki hayranıyım ve uzun soluklu bir hobi edinmiş olduğumu sanıyorum.

İnternetten vft ve drosera sphatulata tohumları aldım şu kit şeklinde satılandan.
Heyecanla ve sevgiyle ektim tohumları. Bakalım çimlenecekler mi?
Elimden geldiğince forumu okudum. Gerçekten çok zaman alıyor. Daha önce pamuk içinde fasulye çimlendirmekten öteye gitmemiş yeni bir ağaç dostu olarak zorlandığımı söylemeliyim.

Akvaryum içine koyduğum üzerini film ile kapattığım arasıra havalandırdığım
vft ve drosera nın resimlerini ekleyecektim ama şimdilik beceremedim. ))

Umarım yanlış bir şey yoktur.

baytaskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 23:05   #96
Yeni Üye

Forumu anlamam ve başlıklar altında okumam zor oldu hem çok zaman aldı hem de bu tür forumlar için acemiyim biraz. Onun için ayriyeten sistemi çözmekte zorlandım.

Ama acemi ciftci ve quju başlıklar altınta bir çok bilgi verilmiş. Haddimizi aşarak cevap bile yazıyorum ))). Dün bir bugün iki hani...

Sayın Acemi ciftci ben o verdiğin linkten iki tane kit aldım yukarda belirttiğim gibi. Endişe etmene gerek yok.

Ayrıca aktif konular altında alışveriş bölümü var. Az önce oradan da sayın ephesus'dan (umarım doğru yazmışımdır) canlı droserra capensis almak için talepte bulunup işlemimi yaptım.

Bilginiz olsun

Eski 22-06-2009, 13:21   #97
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baytaskin Mesajı Göster
Merhabalar,

Artık bir etobur bitki hayranıyım ve uzun soluklu bir hobi edinmiş olduğumu sanıyorum.

İnternetten vft ve drosera sphatulata tohumları aldım şu kit şeklinde satılandan.
Heyecanla ve sevgiyle ektim tohumları. Bakalım çimlenecekler mi?
Elimden geldiğince forumu okudum. Gerçekten çok zaman alıyor. Daha önce pamuk içinde fasulye çimlendirmekten öteye gitmemiş yeni bir ağaç dostu olarak zorlandığımı söylemeliyim.

Akvaryum içine koyduğum üzerini film ile kapattığım arasıra havalandırdığım
vft ve drosera nın resimlerini ekleyecektim ama şimdilik beceremedim. ))

Umarım yanlış bir şey yoktur.
Tohumlarınız çimlendi mi?

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 11:52   #98
Yeni Üye

D.sphatulata olan saksıda küçük küçük bir çok çimlenme oldu ama çok küçükler tam anlayamadım. Tohumlar heba olmuş yabani otlardır diye korkuyorum. Vft de bir hareket yok. Yalnız bi ara d.sphatulata saksısında yeşillenmeler oldu havalandırmayı daha iyi yapmak lazım sanırım. Akvaryumun içine yerleştirmiştim. Kanımca akvaryumun içinde hava sirkülasyonu sağlamak zor oluyor. Bu sıralar tadilat boya gibi işler de vardı 2-3 gündür de dolabın içindeler. İnşallah mutlu son olur. Fırsat bulunca resimleri ekliyeceğim ekleyebilirsem tabii...

Eski 27-06-2009, 14:14   #99
Yeni Üye

Bugün vft diktiğim saksıda da iki tane filizlenme tespit ettim. ) 7 tane tohum dikmiştim.
Dikim işlemini 15 haziran da yapmıştım. 3 gün önce akyarvumdan çıkardım iki saksıyıda ve üzerlerini açtım artık hir şey yok. Torf üzerinde beyazlanmalar oldu sanırım havalandırma işi yetersiz kaldı. Nemli ortam olsun derken bu beyazlanma oluştu. Bunun için birşey yapmak gerekir mi?

Eski 10-07-2009, 21:53   #100
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Merhabalar,

Öncelikle praecox abime saygılarımı sunmak istiyorum.Bu kadar geniş vtf bilgisi edindiği,araştırmalar yapıpta bize yardımcı oldugu için.
Benim haftaya Almanya'dan 2 adet etobur bitkim gelıyor biri vtf digeri boru şekilli olandan(ismini bulamadım kusura bakmayın).
Yaklaşık 1 saatimi harcadım ama tam bakım bilgilerini bulamadım forumda.
Tek isteğim acaba linkini koyabilir misiniz? Etoburlarım gelir gelmez siteye fotograflarını koyup durumları hakkında bilgi almak için sabırsızlanıyorum

uaslan59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 02:12   #101
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21

öncelikle vtf değil VFT yani Venus Fly Trap. Boru yapraklı dediğinizi se sanırım Sarracenia olmalı.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 12:42   #102
Yeni Üye

Ektiğim tohumlar çimlendi. Vft 4 tane çimlendi. Ds de çok sayıda çimlendi. Torf üzerinde küflenme sorunu yaşadım. Gerçekten çimlendirme sonrası dönem zormuş. Sanki küf mantar böcek vb şeylerden büyümeleri zor gibi geliyor olsa da denemekte fayda var bence. Yavaş yavaş büyüyorlar. Yalnız vft saksımda küçük bir sinek gördüm. Bu arada yetişmiş vft ve dc de aldım sabredemedim tohumdan büyümelerini.

Eski 14-07-2009, 19:10   #103
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Biliyorum yanlış yazmışım özür dilerim.Çiçek Sarracenia evet..ilk aldıgım zaman güneş gören bir yere mi koymalıyım ve sulamayı nasıl yapmalıyım acaba?

uaslan59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 14:14   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
1 hafta önce bir fly trap aldım ama pek beklediğim gibi çıkmadı ilki balkonda olmasına rağmen sinekleri kendine çekmiyor 2 kendim besliyorum ama öyle çok büyük bir öğütüm yaptığını sanmıyorum sinekleri hemen bırakıyor 3 bazı siyahlıklar var sanırım ağustos başında kış uykusuna yatacak kadar tembel

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 15:39   #105
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Sabredin. Zaten bu bitki sizin sinek sorununuza çare olamaz. Bu bitkiler zevk işidir. Hatta hastalık derecesinde. Ayrıca kendiniz beslemeyin. Siz onun istediği safsuyu, ve güneşi eksik etmediğiniz müddetçe o gerekeni yapar.

Eski 02-08-2009, 21:26   #106
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
etobur bitkileri ilk duyduğumda çok şaşırmıştım, kaç türlüüs varmış meğersem . gerçeğini hiç görmedim henüz.güle güle büyütün ***.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 00:15   #107
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Kısmetse bir gün görürsünüz..

Eski 10-08-2009, 19:56   #108
Ağaçsever

silence's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Galeri: 7
iyi bir çocuk olursanız belki birgün şirinleri bile görebilirsiniz :P

silence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 18:43   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Arkadaşlar öncelikle merhaba, koçtaştan 4 gün önce VFT aldım. Saksısı küçük geldi bana değiştirmek istiyorum ama forumda saksı değişimi için mart **** nisan ayı deniliyor. Forumu okumasaydım saksı değişimi yapacaktım ve de içerisine normal toprak ve gübre koyacaktım Saksı değişimi şimdi yapmam da sakınca yoksa torf bulabileceğim forumdan bir arkadaş var mı? Bu arada şu an Malatyada olduğum için bu bitkinin torfunu burda bulmam çok zor.

Fotoğraflar...

http://img44.imageshack.us/img44/4638/hpim1371.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/212/hpim1372b.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/9030/hpim1376.jpg

mustilll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 19:12   #110
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Saksı değişimine gerek yok. Yeterli bu saksı.

Eski 18-08-2009, 22:30   #111
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
bunun cinsi nedir? ben geçen sene almıştım bir tane ama hiç güzel bir cins değilmiş. yaprakları hep küçük ve hiç kızarmıyor hatta artık kapanlarıda çalışmıyorSizinki çok güzelmiş sayın mustilll..

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 23:41   #112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Acemi Etoburcu

Merhaba Arkadaşlar,
Böyle sitede gezinirken bir etoburlara bakayım dedim, çok hoşuma gitti ve gaza gelip gittigidiyordan 31 milyona(umarım kazık yemedim) yetişmiş bir venus sinekkapan aldım. Bitki yarın gelcek, dolayısıyla elimi çabuk tutmam lazım araştırma için pek vaktim yok, sadece bitkinin altına 2 parmak saf su bulundurmam ve güneş görmesi gerektiğini biliyorum. Detaylarını ise araştırcam fakat bana basit tavsiyelerde bulunabilir misiniz, ben olayın detayına inene kadar? İlk günlerden bitkiye zarar vermek istemiyorum. Link atsanızda olur.
Yardımlar için şimdiden çok teşekkürler.

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 00:13   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Link

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 12:28   #114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Arkadaşlar dün etoburuma siftah yaptırdım, kestanemi yiyen kurttan intikam aldım ve onu kapanların arasına bıraktım, vft şu an hala sindirmekte

Size birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
1)Aldığım kişi bitkinin iki yaşında olduğunu söyledi ve benim okuduklarıma göre iki kış içerde geçiren bitki pek sağlıklı olmuyor, sizce kışın vft'mi balkona almalı mıyım?
2)Resimde görebileceğiniz gibi bitkinin ortasından galiba çiçek vermek üzere birşey çıkıyor, bunu ne zaman kesmemi tavsiye edersiniz? Ayrıca yine resimde solda ve arkada görebilirsiniz, çim gibi birşeyler çıkmaya başladı bunlarıda koparıyorum?
3)Birde karalaşmaya başlayan yapraklar var, yeşil olan kısmına kadar makasla kesiyorum mantıklı bir işmi yapıyorum? Çekip koparmammı gerek tüm yaprağı ne tavsiye ediyorsunuz?
Birde resime bakınca herhangi bir kusuru var gibi görünüyor mu?
Çoook teşekkür ederim cevaplar için

Eklenen Resimler

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 13:46   #115
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Çiçeği kesmenizi tavsiye ederim çok büyümeden, bitkiyi yorar vftlerde çiçek.. kararan yaprakları ise ben dipten kesiyorum

Eski 03-11-2009, 14:36   #116
/

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Arkadaşlar sitenin uzun süredir takipçisiyim fakat daha yeni üye oldum.
Ben etobur bitkileri yetiştirmek istiyorum nereden bulup temin edebilirim?

Birilerinin varsa vereceğim adrese tohum vs. gönderi yapılırmı? Çok heves ediyorum lütfen yardımcı olun. Bu siteye bu bölüme girdiğimde kedinin ciğere baktığı gibi bakmak istemiyorum bu etobur bitkilere.

neden. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 21:49   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Acaba EB lerde kullanılan torf bildiğimiz torf mu yoksa özel bir torf mu?
Canlı spanghum şart mı yoksa preslenmiş kuru spanghumda kullanılabilir mi?
Bu soruların cevabı verildiyse kaynak verirmisiniz lütfen?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 22:01   #118
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Buraya bir göz atarmısınız.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 13:29   #119
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
hocam bugün itibarıyle elime 5 değişik drosera tohumu geldi bunla
drosera macrantha
drosera gigantea
drosera menziesii
drosera erythrorhiza
drosera glanduligera
önceden drosera gigantea,drosera erythrorhiza denemem olmuştu ama başaramamıştım ilk başta tohumların bayatlığı daha sonrada acemiliğime verdim kabahati .zaten o yüzden bu bölüme yazıyorum sorumutohumların ekiminde dc ve ds ye göre farklı bir yöntem varmı?

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 12:46   #120
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Genel olarak şunları diyebilirim bu türler için:
Torf ve bolca kumlu 1:1 bir karışıma ekim yaptın. 20 °C derecede tutun.
Tercihan silikat kumu.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024