agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2008, 13:06   #31
Yeni Üye

agha's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Anladım.Yine Koçtaş, Bauhouse gibi yerlerde bulabilirim galiba torf ve perliti.Ankara'da tam olarak bulabilceğim bi yer varsa oraya da gidebilirim.Teşekkürler.

agha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 15:03   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Merhabalar,
Benim drosera spathulatalarım çimlenmiş ve çook minik yeşil yeşil bitkileri görüyorum. Fakat sorun şu ki, saksı çok küçüktü ve tohumlar da çok küçük olduğundan yan yana düzensiz çıkıyorlar. Başka bir saksıya alacağım ama ne zaman almam gerekir? Köklere zarar vermemek için kaşık gibi bir şey ile mi almalıyım? Yan yana çıkanlardan biri diğerlerini baskılar mı yoksa büyüyüp birbirlerine zarar verirler mi? Son olarak da bir saksıda kaç tane DS dikebilirim?
Teşekkürler.

Düzeltme / ek

Direkt güneş ışığından koruma, fazladan nem için saksının üzerine strech film koyma işlemlerini yapmıyorum. Bu bir sorun oluşturur mu? Güneşte haşlanmasın

Düzenleyen pittheus : 19-05-2008 saat 15:15 Neden: Ek
pittheus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 17:20   #33
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Perliti ve torfu yapı market veya çiçekçilerde bulamazsınız..Çiçekçilerde satılan torf işinize yaramaz, baltık torfu veya sarı torf diye aratırsanız bazı internet sitelerinde veya açık artırma sitelerinde bulabilirsiniz.. perlit de öyle..Yalnız bu işlemi en kısa sürede yapın, normal torf bitkinizi öldürecektir..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agha Mesajı Göster
Anladım.Yine Koçtaş, Bauhouse gibi yerlerde bulabilirim galiba torf ve perliti.Ankara'da tam olarak bulabilceğim bi yer varsa oraya da gidebilirim.Teşekkürler.

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 17:29   #34
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bende de var drosera spath. filizleri ve ben de yakın zamanda ayırdım. Açıkçası çok kolay olmadı bana ama çay kaşığıyla altındaki toprak aldım ve yeni saksıya koydum. Cımbızla filan yapıldığını duydum.. Ben ufak bir saksıya 3 filizi taşıdım, biri tutmadı ama 2si maşallah şu an hızla büyüyorlar.

Filiz haline gelince streçi kaldırın zaten, küf yapıyor yoksa artık.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pittheus Mesajı Göster
Merhabalar,
Benim drosera spathulatalarım çimlenmiş ve çook minik yeşil yeşil bitkileri görüyorum. Fakat sorun şu ki, saksı çok küçüktü ve tohumlar da çok küçük olduğundan yan yana düzensiz çıkıyorlar. Başka bir saksıya alacağım ama ne zaman almam gerekir? Köklere zarar vermemek için kaşık gibi bir şey ile mi almalıyım? Yan yana çıkanlardan biri diğerlerini baskılar mı yoksa büyüyüp birbirlerine zarar verirler mi? Son olarak da bir saksıda kaç tane DS dikebilirim?
Teşekkürler.

Düzeltme / ek

Direkt güneş ışığından koruma, fazladan nem için saksının üzerine strech film koyma işlemlerini yapmıyorum. Bu bir sorun oluşturur mu? Güneşte haşlanmasın

Eski 19-05-2008, 21:04   #35
Yeni Üye

Teşekkürler. Açıkçası küçük bir DS ordum olacak gibi görünüyor.
Daha bugün gördüm çimlendiklerini.Aktarmak için biraz büyümelerini beklemem iyi olacaktır diye düşünüyordum, sizlere danışayım dedim.

Eski 20-05-2008, 09:49   #36
Yeni Üye

agha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
Perliti ve torfu yapı market veya çiçekçilerde bulamazsınız..Çiçekçilerde satılan torf işinize yaramaz, baltık torfu veya sarı torf diye aratırsanız bazı internet sitelerinde veya açık artırma sitelerinde bulabilirsiniz.. perlit de öyle..Yalnız bu işlemi en kısa sürede yapın, normal torf bitkinizi öldürecektir..

Dün zaten hiç bir yerde bulamadım.Çiçekçilerin hiç biri bilmiyor bile.Artık internetten alcam.Bir kaç sorum daha var bu torfu tek başına mı kullancam yoksa toprakla karıştırcak mıyım? Bir sulama ve bakımla ilgili yazı nerede tam olarak bulamadım.Link verebilirseniz sevnirim.Çok teşekkür ederim.

Eski 20-05-2008, 10:17   #37
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Madem EB'lere heves ettiniz mutlaka ama mutlaka tüm forum konularına şöyle bir göz atın, mutlaka işinize yarayacak bilgiler vardır. Ama kısaca, EB'ler için ideal karışım 1:1 oranında baltık torfu-perlit karışımıdır..

www.gartengold.com
www.gittigidiyor.com

Eski 20-05-2008, 10:51   #38
Yeni Üye

agha's Avatar

Teşekkürler bu gün yarın temin edeceğim inşallah.

Eski 20-05-2008, 14:45   #39
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu ve bu başlıkları okudunuz mu?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 16:48   #40
Yeni Üye

agha's Avatar

Başlıkları inceledim.Bu gün baltık torfu ve perlit de temin ettim.Geriye bir sorunum kaldı toprağı nasıl değiştircem? Yani tamamını döküp sadece 1:1 oranında perlit-torf karışımına mı dikeceğim yoksa eski toprağı da biraz kalcak şekilde mi yapacağım?

Eski 21-05-2008, 20:10   #41
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bitkiyi saksıdan çıkarın dikkatlice. Galiba siz normal torf koymuştunuz saksıya. O yüzden biraz silkeleyin kök etrafındaki toprağı. Sonra yeni karışıma dikin. Yalnız, karışımınızı 1 gece saf suda bekletmeniz ve suya doyurmanız faydalı olacaktır. Ekimi ondan sonra yapın. Diğer detaylar forumda mevcut zaten.

Eski 22-05-2008, 16:45   #42
Yeni Üye

Tohumları çimlendirmede Giberellik Asit 'in etkisi nedir? Sarr, Vtf, nepenthes, cobra lilly gibi bitkilerinden hangilerinin çimlenmesini tetikliyor? Yani şansımızı arttırıyorsa aklımda bulunsun diye soruyorum.

Eski 22-05-2008, 17:14   #43
Yeni Üye

agha's Avatar

Ekimi gerçekleştirdim.Fotoğraf hala koyamadım.En kısa zamanda koyacağım.Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Eski 22-05-2008, 20:50   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pittheus Mesajı Göster
Tohumları çimlendirmede Giberellik Asit 'in etkisi nedir? Sarr, Vtf, nepenthes, cobra lilly gibi bitkilerinden hangilerinin çimlenmesini tetikliyor? Yani şansımızı arttırıyorsa aklımda bulunsun diye soruyorum.
Denedim, ancak gerek GA3 gerkse literatürde çok tartışılan absisic asit ile dahi EB'lerde istatistiki değerlerde standart ortalama sapması v.s. çok ciddi bir fark ortada yok.
Çimlenme oranlarındaki farklılıklar tamamen tohum kalitesine bağlı bir durum, gibi görünüyor.
Tabii bu durum sadece burda bahsi geçen EB'tohumları için geçerlidir. Bazısının dormantlığını kırmak gerekir, bazısını hakkaten de bu dormant zamanı geçirmesi gerekir, bazısı hakkaten çok taze olması gerekir.
Abssisic asid genelde dormant zamanı uzatıcı etkisi ile tanınmakla beraber bu zamanı sağlıklı geçirmesine sebep bir phytohormon.
Henüz etki mekanizması tam anlamı ile açıklığa kavuşmamış. GA3 daha belirgin bu konuda...
Dormantlığının geçmesini beklerken de tohumları çürütmemek de ayrı bir sorun elbet..
Bunların çoğunu geçen yılda yazılmıştı...

Eski 24-05-2008, 12:43   #45
Yeni Üye

agha's Avatar

Sonunda sarracenia purpurea için bütün gerekli malzemeleri edindim.Bir kaç sorum kaldı.Bitkimi balkona mı koysam daha iyi olur evin içinde mi daha iyi olur? Balkon Güney'e bakıyor yaklaşık 7-8 saat güneş alıyor.Evin içi de aynı şekilde.Bu arada saf su için Shell benzinliklerinde 500ml Platin Saf Su 50 YKR.Bazı arkadaşlar daha pahalıya almış galiba.Shell'de fiyatı biraz daha uygun gibi.Şimdiden teşekkürler.

Eski 04-06-2008, 10:45   #46
Kaybettik...

praecox's Avatar

Polytrichum'a benzettim. Sphagnum değil. Sanırım sulak, humuslu, milli veya/ve de killi bir yerden söktünüz. Sadece üst kısmını alttaki topraklı kısımlarını kemsek sureti ile halı kaplama misali sadece dekorasyon amaçlı kaplıyabilirsiniz.

Kütük üzerinden söktü iseniz ise de aynı şekilde alt dip kısmını kesin. Torfa bunu saplamayın.

Eski 04-06-2008, 12:16   #47
-

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Galeri: 2
Dağlık bi kesimde bi su kaynağı etrafındaki sulak ve siyah bi toprak üzerinden söktüm.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

warbanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 19:18   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2008
İlk etoburum

Merhaba bende ilk kez bitki bakım işine Vft ile girdim. Bugun koçtaşta gördüğüm Vft den kötü durumda olmasına rağmen dayanamayıp aldım. Konu hakkında baya okudum yinede kafama takılan birkaç nokta var.

Aldığım bitkinin saksısındaki toprağın beyaz torf olup olmadıgını nasıl anlarım. Toprağı saksıdan boşaltarak biraz havalandırdım. Bitkinin köklerinide saf su ile duş yaptım. Bunu yapmamın nedeni yeni sulanmış olması ve büyük ihtimallede normal su kullanmış olmalarından sebepti. Daha sonra Toprağın alt kısmına su tutucu dedikleri bir jelden aldım ve saf su ile su emmesini sağladıktan sonra saksının dibine iki cm koydum. Üstüne saksıdan çıkan torfu koyarak yukarıdan bolca saf su ile suladım. saksıyıda ayrı bir kaba alttan bir cm kadar su olacak şekilde suda bıraktım. Yanlız toprağın içinde perlit yok. Buna alternatif ne olabilir. Akvaryumda kullanılan midye kırıgı veya normal akvaryum kumu olurmu? Tada perlit koymazsam ne olur. Birde bu su tutucu jel sizce iyi gelirmi?

Eklenen Resimler

metinzenbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 18:25   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
praecox hocam selam...

senden aldığım bitkinin durumu galiba çok iyi hatta fazla gibi , çünkü yanından başka bi tür etobur çıktı. 4 kere çiçek verdi ve 2.çiçeğinden yavru vft çıktı, çok şaşırdım. ya bakımını iyi yapıyorum **** biyerde bilmeden iyi bişeyler yapıyorum. sormak istediğime gelelim.
1. solan çiçekten çıkan vft yi toprağa gömsemmi ¿
2. vft den nasıl tohum alabilirim ¿
3. saksıyı büyütmem gerekirmi ¿
4. çıkan diğer etoburu başka bir saksıya mı alsam ¿

bilgilerine ihtiyacım var teşekkürler...

Eklenen Resimler

gulyabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 18:53   #50
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Vftnin çiçeklerini kes..

Capensise benziyor diğeri, ayırmak daha uygun olur, ama zamanını bilemiyorum..

Eski 10-07-2008, 19:13   #51
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
1. solan çiçekten çıkan vft yi toprağa gömsemmi ¿
2. vft den nasıl tohum alabilirim ¿
3. saksıyı büyütmem gerekirmi ¿
4. çıkan diğer etoburu başka bir saksıya mı alsam ¿
1. Solan çiçekten VFT keiki mi verdi? Bu tür bir kaç vakaa duymuştum. Onu kesip doğrudan başka bir saksıya dikebilirsin
2. Almasan iyi edersin Normal bitkilerdeki gibi tozlaman gerekli. Ancak bunu iki değişik çiçek arasında yapmalısın polenlerin hazır olduğu zaman o çiçeğin stigmatası algılamıya açık değildir.
3. Büyütmen gerekmez ancak ocak şubat gibi ayırabilirsin. orda tahmini 3-5 yavru var. 3ü çiçek açıtığına göre onlar olgun diğerleri henüz ufak.
4.Çıkan etobur deiğin Drosera capensis. VFT leri fazla rahatsız etmeden ordan alıp yeni bir saksıya dikersen iyi olur.

Eski 11-07-2008, 09:29   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
teşekkürler hocam..
diğer çıkan drosera capensis in toprağı ve bakımını aynı şekildemi yapıyorum. ayrıca çiçekler soldukdan sonra kesmelimiyim. kesmek gerekiyorsa kökünden mi ortasındanmı ¿
birde elimde arkadaşımdan hediye aldığım kutu içinde toprak ve tohumlar var. ekim zamanı farkeder mi ¿

gulyabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 16:58   #53
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Sayın Praceox , size birkaç sorum olacaktı ; drosera spathulata'yı sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için kullanacağımız toprakta Sphagnum Moss. ve Perlit oranları kaç olmalıdır?
ikinci olarak da klima suyu herhangi bir olumsuz etki teşkil eder mi ?
Mümkünse Bana özelden mesaj atarsanız sevinirim
Saygılarımla

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 18:14   #54
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Sayın Praceox , size birkaç sorum olacaktı ; drosera spathulata'yı sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için kullanacağımız toprakta Sphagnum Moss. ve Perlit oranları kaç olmalıdır?
Saf halde sadece Sphagnum sp.'si kullanırsanız pek bir katkı gerekmez. Sanırım siz sphagnum moss peat yani torf u kastetiniz.
Droseralarda perlit yerine dere kumu tercih edilir. Dere kumu mümkünse silikat kumu olsun. Yani gri kirli beyaz. Asla deniz kumu kullanmayın deniz kumu deniz canlılarının kabuğundan mamul olduğundan çoğunlukla kasyumkarbonattır. Bu da kireç demek. Sonucu EB'lerin ölmesi demek olur.
Dere kumlarına çok güvenmediğim halde ben perlit kullanıyorum. Zaman zaman dere kumu da kullandım fazla sorun olmadılar.
Sonuç itibarı ile torfa hacmen % 30 ila %50 arasınnda kum veya perlit katılması uygundur.

Alıntı:
ikinci olarak da klima suyu herhangi bir olumsuz etki teşkil eder mi ?
Mümkünse Bana özelden mesaj atarsanız sevinirim.
Klima suyunu bundan önceleri de çok tartıştık. Sonuç olarak eskiden sigara içilen yerlerin dumanında tuhaf kokabiliyordu ise de sorun olmadı. RO'ların bu kadar ucuz olmadığı yıllarda yazları bu suyu kullandım.
Burda dikkat etmeniz gereken konu bu sular klorlanmadığından, saklarken alg ve yosundan başka bir dizi mikroorganizmaların kolayca ürüyeceği gerçeğidir.
Bunun için çiçekleri kullanımdan önce bir kaynam çıkartıp soğumaya terketiğiniz suyu ile sulayın. Bu şekilde kaynatıp soğutuğunuz suyu en fazla 7 gün içinde kullanmalısınız.

Burada bir diğer konuda uyarmamda fayda var. Bu klima veya buzdolabının eritiği suların kullanımında biraz dikkat etmemiz gerekir. Mümkünse mutfak dışında bir yerde ışıksız serin bir yerde tutlmalıdır. Bu sularla temasda veya nefes yolu ile misyoner hastalığı dediğimiz ateşli bir hastalığa kapılma olasılığınız var.

Kısaca bu hastalığa da değinmem gerekse...
Eskiden fransız misyoner askerleri afrikada gündelik duş ihtiyaçlarını karşılamak için kovalarla suları güneşe koyarlardı. Bu ılınan sularla sadece duş alıyor olsalarda ağızdan giren burundan tenefüs edilen havadan hastalanılıyordu. O zamanlarda ateşli kusmalı o yıllar ölümcül sonuçlanan vakkaların araştırılması sonucu günneşte ısınan bu sularda aşırı bir şekilde bu hastalığı yapan mikroorganizmaların çoğalmasından kaynaklandığı bulunup buna da misyoner hastalığı adı verildi.

Saygılar

Eski 07-08-2008, 14:25   #55
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Saf halde sadece Sphagnum sp.'si kullanırsanız pek bir katkı gerekmez. Sanırım siz sphagnum moss peat yani torf u kastetiniz.
Droseralarda perlit yerine dere kumu tercih edilir. Dere kumu mümkünse silikat kumu olsun. Yani gri kirli beyaz. Asla deniz kumu kullanmayın deniz kumu deniz canlılarının kabuğundan mamul olduğundan çoğunlukla kasyumkarbonattır. Bu da kireç demek. Sonucu EB'lerin ölmesi demek olur.
Dere kumlarına çok güvenmediğim halde ben perlit kullanıyorum. Zaman zaman dere kumu da kullandım fazla sorun olmadılar.
Sonuç itibarı ile torfa hacmen % 30 ila %50 arasınnda kum veya perlit katılması uygundur.
Beni Bu konuda aydınlattığınız için çok teşekkür ederim Sayın Praceox
sphagnum moss peat ile sphagnum moss. farklı mı ? bu arada uluslararası etobur bitki yetiştiricileri derneğinin resmi web sitesinde %50 pool sand yani havuz kumu ve % 50 Sphagnum moss. peat kullanıldığında iyi sonuç alındığından bahsediyor fakat biz Perlit kullanıyoruz çok fazla farkeder mi perlit veya havuz kumu ?
Saygılarımla

Düzenleyen hexus : 07-08-2008 saat 14:36 Neden: imla hataları
Eski 07-08-2008, 14:46   #56
Kaybettik...

praecox's Avatar

Silikat kumu kullanımı en uygunudur. Ancak aşağıda da yazdığım gibi kumlara güvenemiyorum. Güveneceğim havuz veya akvaryum silikat kumu ise bendeki EB'miktarlarına çarpınca fazla pahalıya geliyor.
Droseranın kökleri daha ince olduğundan torf kum karışımı hem daha iyi sarıyor hemde en uygun drenajı sağlıyor. Perlit'de genç bitkiler sorunlar yaşıyabiliyor.
Perlit bu inceliklerde pek oynanmaya gelmiyen kolayca çamurlaşan bir madde bunu göz önünde bulundurmak gerek. Her sene yeni saksı harcı değişimi gerektirir.

Sphagnum moos yosunun kendi çürümemiş hali canlısı yeşil kurutulmuşu beyaz olur. Arkasına ingilizcede "peat" gelince tamamen sarışın torfun kendisi kastedilmektedir.

Eski 09-08-2008, 02:19   #57
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Bu bölümü ilk etobur bitkim vftyi alınca iyice inceledim.Genelde bonsai bölümündeyim.Koçtaştan aldım.Bitki üzerindeki bakım talimatında buraya göre farklı bir ifade vardı.Direk güneş ışığından korunması gerektiği yazıyordu.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 13:24   #58
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa Mesajı Göster
Bu bölümü ilk etobur bitkim vftyi alınca iyice inceledim.Genelde bonsai bölümündeyim.Koçtaştan aldım.Bitki üzerindeki bakım talimatında buraya göre farklı bir ifade vardı.Direk güneş ışığından korunması gerektiği yazıyordu.
Sayın cemboa,

hatta, bazı ekte verilen talimatlara göre de kaynamış soğutulmuş su kullanabileceğiniz de yazar. Ancak deneyimlerim vede bu bitki ile ilgili tüm ciddi kaynaklarda bunların doğru olmadığını okuyacaksınızdır. VFT en az 6 saat kadar güneş ister yokse kapanlar iyi gelişmez kızarmaz hızlı kapanmaz ve çürümeler kararmalar görülür.
Bana güvenin... orda yazanlar yanlış.

Eski 16-08-2008, 18:39   #59
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın cemboa,

hatta, bazı ekte verilen talimatlara göre de kaynamış soğutulmuş su kullanabileceğiniz de yazar. Ancak deneyimlerim vede bu bitki ile ilgili tüm ciddi kaynaklarda bunların doğru olmadığını okuyacaksınızdır. VFT en az 6 saat kadar güneş ister yokse kapanlar iyi gelişmez kızarmaz hızlı kapanmaz ve çürümeler kararmalar görülür.
Bana güvenin... orda yazanlar yanlış.

Size katılıyorum Sayın Praecox talimatlar genelde yanlış ifadeler içeriyor.
Uzman kişiler tarafından hazırlanmış ve denenmiş olması gerekli benim görüşümce.

Eski 23-08-2008, 12:17   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2005
Elimde 3 aydır beslediğim ultricularia calycifida, drosera capensis ve sarracenia hybride var.
Bunlar saksıda çok büyüdü,köklerini ayırıp başka saksıya nasıl koyabilirim?
Saygılar

galanth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024