agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2008, 18:12   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu başlığı etoburbitkilerde kullanılması gereken sulama suyunun ne olması gerektiği hakkında bilgileri, mesajlaşmaları toparlamak amacı ile açtım.

Torf'dan sonra EB'lerin ikinci ele almıya çalıştığım konu su'dur. bu başlıkta su kavramı geçiyor ise bu burda saydığım vasıflarda bir su olmalıdır. Gerek torfu ıslatmada gerekse üsten veya altan saksıyı sulamada veya su eklemelerinde su terimi geçiyorise bu kesin kez bu sudan olmalı.

En iyi su safsudur. yağmur suyu, kar suyu, hatta klima, buzdolabından çıkan suları da burda zaman zaman tartışacağız veya tartıştık. Onları da bu başlığa aktarark toparlamıya çalışacağım.

Şu sular uygundur:
Yağmur veya kar suyu
Katkısız ütü veya akü suyu
Destile su
Revers osmosis ile arıtılmış su (ters osmos)
Deionise su (anion ve kation değiştiriclierinden geçmiş)
Buzdolabının buzluğundan veya klimadan akan su (kullanmadan evvel bir kaynam çıkartıp soğutun)

Diğer sular EB'ler için uygun değildir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 19:15   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bugün, Koçtaş'da etobur bitkiler için su konusunda "eğitim " verdik. Görevliye, kapların içine çeşme suyu dökmenin hiç bir işe yaramadığını söyledik. çünkü satış için ayarlanan iç içe olan iki kabın deliği olmayan dışındakini, suya oturtmuşlar.
Adabayraoğlu'na biriktirdiğim yağmur suyundan kurumakta olan birini suladık. Yöneticilere yağmur oluklarından su biriktirmesini, ya da klima suyunu toplamasını önermesini söyledik.
Son olarak da, forumdaki etobur başlığına girip bir gözatmasını rica ettik.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 20:12   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Galeri: 8
Aldığım saf suyunun içindekiler bölümü yok yani içerisinde koruyucu vb. şeyleri yazmıyor ve ayrıca ben akü suyu alıyorum saf su olarak şuana kadar elmadağ marka bir saf su kullanmıştım ancak ondan bir daha bulamadım şimdi farklı bir saf suya geçicem acaba bitkim zarar görürmü ve içinde koruyucu vb. şeylerin varlığını nasıl öğrenebilirim?

Aldığım suyun içinde şu yazıyor:Araçların akülerinde,radyatörlerinde,cam yıkama suyu ünitelerinde,ütülerde kullanılabilecek şekilde kalsiyum kirecinden magnezyumdan tortudan arındırılarak üretilmiştir.
Bu su uygunmudur? henüz açmadım suyu değiştirmem gerekirmi?

alpiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 20:52   #4
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Sayın Alpi,

ben benzin istasyonundan aldığım 3-4 değişik marka saf su kullandım, sorun yaşamadım.. Ama bu demek değil ki, hiç yaşamıcam..En sağlamı aslında suyun saflığını ölçebilmek ama maalsef bu imkanım yok.. Ancak normal şartlarda akü sularının sorun çıkarmaması lazım diye düşünüyorum.. Aldığınız suyu kullnabilirsiniz..Yalnız katkısı ve parfümsüz olmasına dikkat edin

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 21:14   #5
Ağaçsever

malesef benimde saflığını ölçme gibi bir imkanım yok.Ürünün üstünde sadece yazdıklarım yazıyor parfümsüz olduğunu biliyorum ancak katkı olayına takıldığım için sordum aldığım benzin istasyonundada sordum ancak hiçbirşey bilmiyorlar umarım yoktur.Teşekkürler cevaplarınız için

Eski 31-01-2008, 09:44   #6
Ağaçsever

asterix's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
tıbbi malzeme satan bir yerden 10 litre saf suyu 15 ytl ye aldım.

asterix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 14:12   #7
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
asterix, kipa'da 2,5 litresi 2,5 ytl. Siz epey pahalıya almışsınız.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 20:34   #8
Ağaçsever

Ben tanesi 0.75 ytl den 6 tane aldım o da 3 lt yapıyor ve 4.5 ytl'ye denk geliyor

Eski 31-01-2008, 20:40   #9
Ağaçsever

asterix's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
imkanlar dahilinde ancak bulabildim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
asterix, kipa'da 2,5 litresi 2,5 ytl. Siz epey pahalıya almışsınız.

asterix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 22:21   #10

memet's Avatar

Marketlerde ve benzincilerde arayabilirsiniz saf su. Tıbbi olan sanırım, sretil olduğu için pahalı.

Eski 02-02-2008, 18:28   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
İyi akşamlar etobur bir bitki aldık.Satıcıdan özellikle bakımı konusunda bilgi istedik.Özel bir bakımı yok çok fazla güneşte tutmayın.Direkt güneş görmesin dedi.Ancak su konusunda bir açıklama yapmadı.Kullanılan su mutlaka saf su mu olmalıdır acaba ? Çeşme suyu veya damacanalarda satılan sular bitkiye zarar mı veriyor ?

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 18:51   #12

memet's Avatar

Gatay, satıcının dediklerini unutun. Etobur başlığını bir gözden geçirin. Özellikle yazın direk güneşte olacaklarını şimdiden söyleyeyim. şimdi de güneş almaları gerekiyor. Ama soğuktan korunmalı.
Su konusunda bu başlıkda yazılı olan suyu kullanın. Diğer suları kesinlikle kullanmayın. Türüne göre, dormanside olabilir bitki, onu da gözönünde bulundurmak gerek.

Eski 02-02-2008, 19:07   #13
Ağaç Dostu

Memet Bey, çok teşekkür ederim.Suyu benzin istasyonundan almak mantıklı olacak.Bu bitkiyi kaktüslerle birlikte almıştım.Kaktüslerimi cam kenarında güneş gören bir yerde tutuyorum.Bu bitkiyi de onlarla birlikte bakayım bu durumda.Bu sayfaları okumaya başladım henüz ismini bulamadım el şeklinde küçük kepçeleri var.kapanınca elin parmakları iç içe geçiyor.Forumlarda resimlerini gördüm ama ismi yazılı değildi.Tek tek okuyorum Teşekkür , saygılar

Eski 02-02-2008, 19:11   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bitkiniz sanırım Dionaea muscipula. Bu başlığa bir göz atın.

Eski 02-02-2008, 19:18   #15
Ağaç Dostu

Evet Sayın praecox bende şimdi buldum.Başlıkları okuyacağım.Yardımınız için teşekkürler

Eski 22-02-2008, 23:22   #16
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
philips, wp3811 kod lu yeni bir su arıtma cihazı çıkarmış, gerçi RO değil ama detaylı incelemesini veya su değerlerini bulabilen var mı?
en azından içilecek su ihtiyacını karşılayabilmenin yanında, sizce (ben sanmıyorum ama) EB lerin su ihtiyacını karşılar mı?

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 21:30   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Evet bugün marketlerde ben de gördüm, 150 YTL...çok da iddialı reklamları var.

Bana göre arıtılan suyun EC değerini ölçmeden bir şey demek hatalı olur.

Bendeki arıtma cihazı musluktan akan suyun 150 olan değerini 2 ye düşürüyor.Eğer aynı işi yapıyorsa gerçekten helal olsun.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 13:22   #18
Ağaçsever

gundam's Avatar

bilgiler çok detaysız
değerlerle ilgili veri koymamışlar,
sadece bakterilerin %99.99 unu yok eder, suyun kotu kokusu ve klorunu alır diyor...

Eski 24-02-2008, 14:20   #19
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Benim bildiğim su arıtma cihazları bakteri ve diğer zararlı partikülleri arıtıyor, mineralleri arıtmıyor..Yani suyu saf hale getirmiyor..ROlar ise sadece u dışında hiçbir madee mineral vs geçmesine izin vermeyecek kadar ince filtrelere sahip

Eski 24-02-2008, 18:15   #20
Ağaçsever

gundam's Avatar

o zaman bu alet aktif karbon ve belki de recineli bir filtreden başka birşey değil.

Eski 18-03-2008, 21:16   #21
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
akü suyu almaktan biktim ve sonunda ro aldim kendime 1 tane. değerleri tds metre ile olctum (ppm olarak olcuyor) 005 cikti. Akü suyunu olctum 002 cikti.Erikli damacanayi ölctüm 014 cikti.en fazla kac olmasi lazim $imdi 009 kadar ciksa yeterli mi..

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 21:31   #22
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
akü suyu almaktan biktim ve sonunda ro aldim kendime 1 tane. değerleri tds metre ile olctum (ppm olarak olcuyor) 005 cikti. Akü suyunu olctum 002 cikti.Erikli damacanayi ölctüm 014 cikti.en fazla kac olmasi lazim $imdi 009 kadar ciksa yeterli mi..
Akü suyu almaktan bıktım ve sonunda ro aldım kendime 1 tane. Değerleri tds metre ile ölçtüm (ppm olarak ölçüyor) 005 çıktı. Akü suyunu ölçtüm 002 çıktı. Erikli damacanay ölçtüm 014 çıktı. En fazla kaç olması lazım. Şimdi 009 kadar çıksa yeterli mi?

Türkçe yazım kurallarına dikkat etmenizi rica ediyoruz.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 21:21   #23
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2008
Herkese selam, ben Tuncay. Bu bitkileri görüp tanıdıktan sonra ve nasıl çimlendirilmesi gerektiğini, şartların nasıl olacağını, nasıl sağlıklı büyüyecekleri konusunda engin bilgiler alabileceğimi bildiğim bu sitenin ve sizlerin sayesinde bende etobur bitkilere yeni merak saranlardanım. Dolayısıyla sorum olacak

msahin33 ten sipariş ettiğim tohumlar dün geldi ve bugün sizlerin anlattıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla olması gerekeni uyguladım. Yani beraberinde gönderilen asiti yüksek torfu geceden ısladım (kuru fasulye tarifi gibi oldu ama idare edin lütfen) Erkan Hocanın söylediği gibi. Bu sabah tohumları torfun üzerine tek tek bırakıp hafifçe üzerine bastırdım. Streç folyoyla kapatıp küçük delikler açtım ve alt kabına klima suyu koydum :/ (Saf suyu yakınımdaki petrol istasyonlarında bulamadım) Bu arada torfuda aynı su ile bolca ıslatmıştım. En son olarak güneş gören bir pencerenin önüne koydum. Buraya kadar herşey yolundadır umarım. Yaklaşık 1 saat sonra tekrar baktığımda içinde buharlaşma olduğunu gördüm ve streç filmin iç kısmında/tavanında damlalar yuğundu ve çokta ısınmıştı saksı.

Sorum şu; Bu şekilde oluşan damlaların üzerinden güneş ışığı vurduğu zaman damla mercek görevi görüp tohumu yakar mı, streç filme daha büyük delikler açmalı mıyım yoksa bu durum iyimidir?

Birde hazır büyümüş 2-3 çeşit bitki almayı düşünüyorum. Şayet alırsam bariz iklim değişikliği ne derece etkiler bitkileri? Malum Antalya çok sıcak.

Son olarak ikilemde kaldığım sorumu Erkan Hocamıza sormak istiyorum. Ben bu siyete dün üye oldum ama öncesinde epey zaman geçirdim yazılan değerli bilgileri okuyarak. Demek istediğim Erkan Hocamız belki bu bilgiyi daha önce verdi ama ben maalesef atlamış olmalıyım. Şudur ki, bitkiyi (VFT) bütün gün direkt güneş altındamı bırakmalıyım, (kaç saat) yoksa sabah, öğle, akşam saatleri güneşinden biri yeterlimidir?

Tahammülünüz için teşekkürler,

Düzenleyen The_Mad_Mush : 31-08-2008 saat 21:56
The_Mad_Mush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 21:55   #24
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Erkan beye sormuşsunuz ama tecrübelerimi paylaşayım:

Bence özellikle kızgın güneş altında streçle bırakmayın..benimkiler sabahtan öğlene kadar güneş alıyordu sorun olmadı.. özellikle yetişkin bitkilerde yapraklarında su ile güneşe bırakmayın..sabah ve akşam güneşi bence ideal..

Antalya bence etobur bitkiler için ideal ortam.. nem ve güneş

Eski 31-08-2008, 22:10   #25
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Erkan beye sormuşsunuz ama tecrübelerimi paylaşayım:

Bence özellikle kızgın güneş altında streçle bırakmayın..benimkiler sabahtan öğlene kadar güneş alıyordu sorun olmadı.. özellikle yetişkin bitkilerde yapraklarında su ile güneşe bırakmayın..sabah ve akşam güneşi bence ideal..

Antalya bence etobur bitkiler için ideal ortam.. nem ve güneş

Teşekkür ederim bilgi için. Değilse elimde bitki güneş döndükçe ben de sürekli peşinde dönecektim. Allah razı olsun, beni bu zahmetten kurtardığınız için Öğlene kadar güneşi gören bir yere bırakayım uslu uslu orada dursunlar geleceğin katliamcıları. Sürekli yer değiştirmek onun için de iyi olmayacaktır kanımca. Yoksa yanılıyor muyum!!

Eski 31-08-2008, 22:20   #26
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Bu arada Antalya bitkiler için ideal ortam ama etçillerin bayıldığı nem bizi mahvediyor burada

Peki yeni almayı düşündüğüm Drosera Binata, Sarr. ve VFT için iklim değişiklinin bir sorun teşkil edebileceğiyle ilgili bilginiz var mı?

Bugün foruma ancka şu saat itibarı ile bakabiliyorum.
Kısaca okuduklarımdan yanlış yaptığınızı anladığım şu.
Çimlenene dek bitki birkaç mini yaprak açmadan strech filmi alıştırarak açmadan asla bu tohumları güneş altında çimlendirmeyin.
Suni ışık altında dahi uygun olu aydınlık havadar ancak stretch altında güneşde çilenme çok riskli. filmi kaldırıp havalandırmayı ihmal etmeyin.
Yeni aldıklarınız nerden geliyor? yurtdışından ise sonbahar veya erken ilgbahar en uygun zaman olacaktır.

Düzenleyen praecox : 31-08-2008 saat 23:08
Eski 31-08-2008, 23:09   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Bu arada Antalya bitkiler için ideal ortam ama etçillerin bayıldığı nem bizi mahvediyor burada

Peki yeni almayı düşündüğüm Drosera Binata, Sarr. ve VFT için iklim değişiklinin bir sorun teşkil edebileceğiyle ilgili bilginiz var mı?
Bugün foruma ancka şu saat itibarı ile bakabiliyorum.
Kısaca okuduklarımdan yanlış yaptığınızı anladığım şu.
Çimlenene dek bitki birkaç mini yaprak açmadan strech filmi alıştırarak açmadan asla bu tohumları güneş altında çimlendirmeyin.
Suni ışık altında dahi uygun olu aydınlık havadar ancak stretch altında güneşde çilenme çok riskli. filmi kaldırıp havalandırmayı ihmal etmeyin.
Yeni aldıklarınız nerden geliyor? yurtdışından ise sonbahar veya erken ilgbahar en uygun zaman olacaktır.

Eski 31-08-2008, 23:42   #28
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Teşekkür ederim bilgiler için. Söylediğiniz gibi yapıcam.
Yeni bitkiler GittiGidiyorda. Henüz sipariş vermedim, onada bir takım sorular sordum çünkü güvenilir kargo hakkında. Merak etme eline sağlam geçecek diyor ama özellikle Drosera Binata için ne gibi bir paketleme düşünüyor merak ediyorum. Epeyde gelişmiş yetişkin bir bitki ve dalları heryerde. 35 ytl diyor, fiyat hakkında bi bilgim yok. Söylediğiniz gibi sonbaharda yaklaşıyorken alayım diyorum flytrap05 ten. Resimler güzel görünüyor.
Lütfen bu gibi şeyleri yanlış başlık altında soruyorsam beni uyarın,

Eski 26-10-2008, 14:56   #29
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
İstanbula dünden beri yağmur yağıyor. Etoburcu arkadaşlar için bulunmaz fırsat. Ben ölçtüm suyun iletkenliği 30-50 mikrosiemens aralığında. Hatta yağmaya devam ettikçe iletkenlik azalıyor sanırım.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 23:14   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
İstanbula dünden beri yağmur yağıyor. Etoburcu arkadaşlar için bulunmaz fırsat. Ben ölçtüm suyun iletkenliği 30-50 mikrosiemens aralığında. Hatta yağmaya devam ettikçe iletkenlik azalıyor sanırım.
Çatı derelerinin içini iyi ki temizlemişim.Akan yağmur sularından yine yarım ton biriktirdim.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024