agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2015, 22:32   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerindeki bir çiçekçide gördüğüm Nepenthesleri paylaşmak istiyorum

Gauke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 09:48   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bet10 Mesajı Göster
Kuruma bütün bitkiye yayıldı ibriklerin tamamı kurudu, yapraklar da çok solgun. Sanırım yapacak bisey kalmadı diye düşündüm ve bitkiyi bir boy büyük saksıya aldım. Ayrıca eski saksıya da kökten ayırdığım diğer bir parçayı ektim. Saksıların tabanında bitki toprağı üstünde ise orkide torfu kullandım. Ayrıca şimdiye kadar arıtma musluk suyu kullanıyorduk, onun yerine akucuden saf su aldım birkaç gündür onu kullanıyorum.
Umarım kuruyup gitmez. Duruma göre gelismeleri paylaşırım.
Ekleyeceginiz birşey varsa takip edeceğim hocam.
Normal bitki toprağı kullanmamanız gerekirdi, bitkiyi yakabilirsiniz. Bitkinin ayrıntılı fotoğrafları varsa iyi olur.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 11:37   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Forumda yeniyim ve incelerken farkettim. Bu tarz çiçekler genel itibariyle ortamdaki sineklerin vs. elemine edilmesi için mi yetiştiriliyor? yoksa genel bir çiçek yetiştirme kültürü ve çeşitlilik için mi?

avedud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 18:11   #214
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avedud Mesajı Göster
Forumda yeniyim ve incelerken farkettim. Bu tarz çiçekler genel itibariyle ortamdaki sineklerin vs. elemine edilmesi için mi yetiştiriliyor? yoksa genel bir çiçek yetiştirme kültürü ve çeşitlilik için mi?
Geçenlerde bir haberde okumuştum. Çiçekçinin bir tanesi sivrisineklere çözüm diye satıyormuş baya da ilgi varmış
Ama malesef işin doğrusu hobi olarak yetiştiriliyor. Her ne kadar sinek böcek yese de, eğer sineklerle bir probleminiz varsa başka bir yol bulmalısınız.

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 00:58   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven Mesajı Göster
Normal bitki toprağı kullanmamanız gerekirdi, bitkiyi yakabilirsiniz. Bitkinin ayrıntılı fotoğrafları varsa iyi olur.
resim için yeni fırsatım oldu hocam. bitki bu haldeydi dediğim gibi saksıyı değiştirdim. kökten küçük bir parçayı ayrı ektim. saf su kullanıyoruz. sanki solma çürüme durdu gibi. ama bitkinin durumunun kötü olduğu aşikar
size göre kurtarılabilir mi?

Eklenen Resimler

bet10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 20:53   #216
Ağaç Dostu

Bitki çok kötü durumda değil bence, önceden de dediğim gibi ibriklerin hepsi kuruyacak bu bir süreç,tabi saksı değişimi yapmış olmanız da sterse etken. Bitkinizi bol aydınlık bir yerde tutun direk güneş görmesin ve olabildiğince nemli tutun. Akşamları fısfıs yapabilirsiniz her gün. düzelir diye düşünüyorum.

Eski 02-08-2015, 21:19   #217
Yeni Üye

Alıntı:
Bitki çok kötü durumda değil bence, önceden de dediğim gibi ibriklerin hepsi kuruyacak bu bir süreç,tabi saksı değişimi yapmış olmanız da sterse etken. Bitkinizi bol aydınlık bir yerde tutun direk güneş görmesin ve olabildiğince nemli tutun. Akşamları fısfıs yapabilirsiniz her gün. düzelir diye düşünüyorum.
Teşekkürler. Kuruyan ibrikleri ve yaprakları kessem nasıl olur? Ya da bazı dalları da kesmek biraz rahatlatır mi?

Eski 02-08-2015, 23:03   #218
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bet10 Mesajı Göster
Teşekkürler. Kuruyan ibrikleri ve yaprakları kessem nasıl olur? Ya da bazı dalları da kesmek biraz rahatlatır mi?
Yapraklar tamamen kuruduktan sonra kesebilirsiniz.

Eski 10-08-2015, 08:30   #219
Yeni Üye

Alıntı:
Yapraklar tamamen kuruduktan sonra kesebilirsiniz.
şuan ana gövde de kurumaya başladı. yeşil kalan yapraklar da solgun ve bitkin görünüyor. mersinde nemden dolayı hissedilen sıcaklık bazen 45 dereceyi buluyor. aşırı sıcakların etkilemesi söz konusu olabilir mi?
sanırım bitkiyi kurtarma ihtimalim kalmadı=(

Eski 14-10-2015, 21:49   #220
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2015
İlk etobur bitkim.Mutfakta buz dolabının üzerine koydum umarım yaşatabilirim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
melekv. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 19:09   #221
Ağaçsever

Mtutkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Nepenthesim

Merhaba Sayın Arkadaşlar,

1 ay kadar önce Sn RaJeV'den satın aldığım nepenthes biraz sorun yaşıyor gibi ama çözemedim.Sulama mı yanlış ışık mı sıcaklık mı yoksa nem mi bilemedim.16 saat yapay ışık ve kilitli poşet içerisinde duruyor.2 güne bir fıslama yapıyorum ve her akşam da poşeti açıp havalandırma yapıyorum. Yapraklarda kararma ve ibriklerde çürüme var.Soruna çözüm olarak ne yapabilirim?
Name:  82.jpg
Views: 623
Size:  59.7 KB
Name:  86.jpg
Views: 605
Size:  65.9 KB
Name:  89.jpg
Views: 604
Size:  67.1 KB
Name:  91.jpg
Views: 614
Size:  54.5 KB

Milla beğendi.
Mtutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 21:54   #222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2015
Bitkiniz pythium yani kök çürümesine yakalanmış gibi görünüyor. Acilen substrat değişimi yapın, fungisit varsa yeni yerine almadan önce köklerini ona daldırın, sonra ekin.
Yeni torfu hazırlarken sadece nemli hazırlayın ıslak değil, yani sıktığınızda su damlamamalı.

Ayrıca aklınızda olsun bitkiler kilitli poşetteyken fısfıslamayın. Nepenthesin nem konusundaki kötü (ve yanlış) ünü yüzünden bu hatalar yapılıyor. O da diğer bitkiler gibi hava akımına ihtiyaç duyar, yani havasız ortamlarda sulamak sadece mantara davetiye çıkarır.
Kurtulması zor ama sudan uzak tutarsanız belki kendine gelir. Sabırlı olmanız gerek çünkü kök çürümesinden dönen bitkilerin toparlanması zaman alıyor.

Mtutkan beğendi.
maxima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 15:57   #223
Ağaçsever

Mtutkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Teşekkur ederim.Mantar ilacı kullanamadım ama değişimi yaptım.Umarım iyileşir.

Mtutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 15:12   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
nepenthes için bu torf uygun mudur

n.ventratam için torf aldım çiçekçi bunu önerdi toprağın değerleri uygun mudur

Eklenen Resimler

kutluay- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 20:06   #225
Ağaç Dostu

normalde etoburlar için uygun değil, nepenthes ventrata belki bu değerleri kaldırabilir tabii bol perlit ile karıştırırsanız ama ben yine de önermem. Zaten etobur bitkilerle ilgili malzemeleri çiçekçilerin tavsiyesine göre almamanızı tavsiye ederim çünkü bilmiyorlar (bilen çiçekçi arkadaşlar varsa kusura bakmasınlar )

Eski 16-02-2016, 21:12   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Tanıdık yerden aldım değiştirebilirim paket olarak hangisini alabilirim hangisi uygundur

kutluay- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 21:01   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Daha önce bu soru cevaplandırılmış olabilir ama bulamadım. Ben de yaklaşık olarak 2 ay önce Bauhaus'tan Nepenthes aldım. Türünü hatırlamıyorum açıkcası. Miranda veya Ventrata olacak. Zira saksı da ayrı, fiyat etiketinde farklı tür yazıyordu. Neyse bu geçen 2 ay içerisinde toprağını hiç değiştirmedim ve güney cephesinde öğleden sonra saat 2'den sonra 3-4 saat direkt güneş ışığı alan bir yere yerleştirdim. Sadece RO su kullanıyorum ve gün içerisinde aklıma geldikçe yapraklar üzerine su fısfıslıyorum Bu süre zarfında 5 yeni yaprak oluştu. Sorum şu, internette izlediğim bir videoya uyarak kuruyan ibrikleri tam yaprağa bağlantı noktalarından kestim. Bu yapraklar tekrar ibrik çıkartırmı? Bunun dışında başka bir öneriniz olabilir mi? Mesela yarı yarıya kuruyan 2 büyük ibrik var. Bunlara bir miktyar su koymalımıyım? Teşekkürler.....

Aşağıda ki bahsettiğim Nepenthes. Yanına da son olarak ufak bir Sarrecenia Pur. aldım yine Bauhaustan..... Onun durumu gayet iyi. Saksı ile beraber gelen toprağı çıkartıp Torf+Perlit karışımına diktim. 1 haftada 3-4 tane ufak filiz çıkarttı.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
emre.cell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 07:10   #228
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Aynı yapraktan tekrar ibrik çıkartmayacaktır. Yeni yaprakların çıkmasını bekleyeceksiniz.

Nepenthes'in ibriklerine su doldurulmaz.

Eski 23-03-2016, 11:45   #229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2015
Rajev'in dediklerine ek olarak; bitkiniz Ventrata ve RO kullanmanıza gerek yok, minerali düşük herhangi bir içme suyu kullanabilirsiniz. Fısfıslamanıza da lüzum yok, nemini arttırmak için yapıyorsanız onun ibrik oluşturmakta bir faydası olmaz, ancak haşerelere karşı arada bir yıkayabilirsiniz.

Sarracenia ise RO'ya gereksinim duyar.

maxima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 21:07   #230
Yeni Üye

RO su temininde sorun yaşamadığım için kullanıyorum. Çok nadir de olsa iki bitkiyide yağmur suyu ile suluyorum. Gerçi bu konuda da özellikle yabancı kaynaklı forumlarda, yüksek nüfuslu şehirlerde elde edilen yağmur sularının çokta saf olmadığı (hava/çevre kirliliği vb. sebepler yüzünden) yönünde bir kaç bilgi vardı. Bana da açıkcası mantıklı geldiği için şu aşamada RO su kullanmak işime geliyor. Fısfıslama da alışkanlık oldu. Hem benim için hemde bitki için

Teşekkürler bilgiler ve tavsiyeler için

Eski 07-04-2016, 22:48   #231
Yeni Üye

Bir sorum olacaktı aslında ilk mesajımda da belirtmiştim ama gözden kaçmış herhalde bir cevap gelmedi. Ventrata'nın ibriklerine su konur mu? Konursa ne kadar koymak gerekir? Sorum Sarracenia içinde geçerli. Ayrıca hangi bitkiler/türler/alt türler vs. ibriklerine su ister, hangisi istemez? Bu konu ve/veya sulama ile ilgili detaylı bilgi daha önce işlendiyse linkini paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Eski 08-04-2016, 07:43   #232
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre.cell Mesajı Göster
Bir sorum olacaktı aslında ilk mesajımda da belirtmiştim ama gözden kaçmış herhalde bir cevap gelmedi. Ventrata'nın ibriklerine su konur mu? Konursa ne kadar koymak gerekir? Sorum Sarracenia içinde geçerli. Ayrıca hangi bitkiler/türler/alt türler vs. ibriklerine su ister, hangisi istemez? Bu konu ve/veya sulama ile ilgili detaylı bilgi daha önce işlendiyse linkini paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Aslında sorunuza cevap verdim 2 mesaj yukarıda. Nepenthesin ibriklerine su koymanıza gerek yok.
Sarracenia'nın sadece purpurea ve rosea için ibriklerinin 1/4 kadar su koyabilirsiniz.

Eski 08-04-2016, 22:19   #233
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Dikkatimden kaçmış olmalı. Bu arada reklam olmaz umarım, Kozyatağı Carrefour'daki Bauhaus'a yeni Nepenthesler gelmiş. Bazıları oldukça gösterişli hatta 2-3 saksıda 2 ayrı gövde olanlar var. İlgilenenlere duyurulur. Nepenthesler tuzlu geldiği için bir adet daha Sarracenia aldım. Geriye 1 adet Purpurea ve 2 adet %95'i çürümüş ve kurumuş Sarrecenia daha kaldı. Ama türleri/cinsleri vs. hakkında bir bilgim yok. Zira benim aldığımda dahil olmak üzere tüm saksıların üzerinde " İthal Sinekkapan " yazıyordu.

Eski 30-03-2019, 11:33   #234
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Nepenthes Ventrata

Ben de bir Nepenthes Ventrata ve Venüs Sinek Kapan bu dünyaya giriş yaptım. Umarım iyi bir şekilde yetiştirebilirim.

Eklenen Resimler

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 11:20   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Hocam *merhaba halen duruyor mu bitki

mustipasa33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 11:28   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Nepenthes çelik ile çoğaltma

Öncelikler herkese merhaba yeni venus flay trap ve adını telaffuz edemediğim 1 2 bitki tohumlarını ektim 2 tane de canlı bitkim var ufak ufak.
Fakat nepenthes bulamıyorum 1 kişi de var oda 80 TL diyor. Arkadaşlar elinde Nepenthes bulunup da bakamayan **** çelikleme yöntemi ile paylaşmak / satmak isteyen var mı.? Bu bitkiyi çok seviyorum o yüzden beslemek istiyorum. Son çare olarak o 80 lirayı vereceğim ama elinde olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

mustipasa33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2020, 22:08   #237
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Merhaba elinde fazladan ya da anaçtan ayrılmış yavru nepenthes satışı yapan birisi var mı?

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2020, 22:11   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Nepenthes lady luck
Nepenthes ampullaria
Nepenthes Rebbeca Soper
Nepenthes lowii

edinmek istediğim türlerden

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2020, 14:09   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2020
Bende nepenthes ventrata var onu gölgede ama doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde tutuyorum doğrudan güneş alan bir yere koymalı mıyım ve günde 4 kez fıs fıs lıyorum doğrumu yapıyorum

Alperen2348 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2020, 14:10   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2020
Rahatsız ettim ama ben 1.5 litrelik assu ile suluyorum sarr vtf ve nepenthes i doğrumu

Alperen2348 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024