agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2010, 20:11   #151
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Zaten en iyi üretim ve çoğaltma yöntemi Nep.lerde çeliklemedir.

Ancak, çelikleme için geç bir vakiteyiz ilkbahar uygun olur.
Çeşitli çelikleme yöntemi var benim başarılı olduğum yöntem şöyle:

filiz kısmından 5-6 yapraklı bir çelik kesilir. üste sadece 2-3 yaprak kalacak şekilde alt yapraklar kesilir. Keskin bir jilet ile yaprakların koltuk arası ana gövdeye sadce üst deri odunsu tabakayı yaralamadan boylamasına kesikler atılır. kesik atılan bu tüm kısım önce saf sphagnuma veya torfa dikilir.
Odunsu tabakayı zedelememeğe özen gösterin. Terihan üst yumuşak derimsi tabaka biraz yanlamasına jilet atmak sureti ile kesilir ki odunsu kısım fazla zarar almasın.
Köklenme çok geç olur uzun zaman alabilir ve nep.lerde aşırı bir kök yapısı beklemeyin.
Günde en az 2 kez yağmurlama yapmanız uygun olur. bu zaman zarfında 5-6 ay saksı suda kalabilir.
Bu şekilde elde edilen çelikler suda da köklendirilebilir.
Nep.lerin kök yapısı çok zayıftır ve kırılgandır. saksıya alırken azami dikkat gösterin.

mrduran beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 17:47   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
arkadaşlar benim nepentesim dipdeki dalları simsiyah oldu sanki çürümüş gibi üst kısımlara dogru kararıyor ne yapmalıyım yardım edin kurur giderse çok üzülürüm,tepe kısımlar parlak yeşil ama alttan çürümeye başlıyor, bir saksıda bir kök olarak dalları 5 tane uzunca, nasıl çogaltmamı önerirsiniz ?acil yardımcı olursanız sevinirim.

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 11:18   #153
Ağaç Dostu

arkadaşlar yardım edin çiçeğime..

Eski 02-03-2011, 11:21   #154
Ağaç Dostu

hımm ..dalından kesip çogalma yapılıyormuş öylemi hangi aylarda çelikle çoğalma yapsam ..?

Eski 02-03-2011, 13:35   #155
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Nepenthes'inizi nasıl bir ortam içerisinde tutuyorsunuz, ortam ısısı, nemi, ışık alışı, sulamanız, nepenthesinizin türü, ne zaman, nereden aldığınız, şu anki görüntüsü, bunları bildirmeden yardım değil ancak tahmin alırsınız. Soru ve sorunlarınızı daha ayrıntılı ve resimlerle desteklenmiş olarak sorar iseniz daha net ve hızlı cevaplar alabilirsiniz.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 23:27   #156
Yeni Üye

cankuru's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Smile Nepenthes

Arkadaşlar malum yaz yaklaşıyor etoburlarımız coşacak ama ben geçen yaz nephenthes sahibi değildim ve ışık ihtiyacı olayını tam anlayamıyorum.Aslında araştırdım elimdeki tür Nepenthes "Rebecca Soper"(N.gracillima x N ventricosa) sanıyorsam highland x lowland hibriti.Acaba direk güneş ışığına maruz kalsa yaprakları yanar mı? Terraryum kurdum.Fotolarını yakın zamanda eklerim.Torfu ilk aldığım torfla elimdeki sarr karışımını(torf-perlit-silikat kumu) karıştırdım daha büyük bir saksıya aldım.Güzelce suladım ve şu an tek bir ibriği var 7-8 cm boyunda acaba onu büyütebilir mi içi boş su eklenmemesi gerekiyormuş acaba suyu nasıl tolere edecek? Biraz fazla oldu ama şimdiden teşekkürler

cankuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 18:22   #157
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Ben nepenthes ventricosamda öğleden sonra sürekli güneş altında olmasına rağmen hiç sorun yaşamadım. Hatta faydasını gördüm. Az ışık ibrik oluşumunu engelliyor. Ama gölgedeki bir bitkiyi birden güneşe çıkarmak yanmalara sebep olabilir. Alıştırarak çıkarınız.
Nepenthes toprakları diğer eb türleri gibi olmamalı. Köklerin rahat edebileceği karışımlar kullanabilirsiniz. Ben orkide torf- perlit-coco chips- sünger parçalarından oluşan bir karışım kullanıyorum.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 22:10   #158
Yeni Üye

cankuru's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Anladım hocam teşekkürler.Sünger parçalarını galiba forumda görmüştüm.Orkide torfu ile değiştiriyim o zaman.Bir de seranın içinde 20 watt flo ile ışık yeterli olabilir mi? Direk güneş ışığı almasa da aydınlık bir ortam+flo ibrik oluşumu için yeterli midir?

cankuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 19:29   #159
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

İbrik oluşumu için nem, uygun sıcaklık ve ışık gerekli. Bu ışık yeterli olmayabilir. Benim 60 cmlik terrada 2 tane 20 watt kompak bir tane 15 watt grolux var.

Eski 14-12-2011, 09:36   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Dün Bauhaus da gezerken yeni çiçeklerin geldiğini gördüm.Etcil türlere ilgim olmasına rağmen şimdiye kadar hiç elde edememiştim

Daha önce sayın Praecox dan gördüğüm Nepenthes Miranda gelmişti.Dah üstünde fiyat bile yoktu.Önce bir bilene sorayım dedim ve sayın Praecox u aradım(umarım rahatsız etmemişimdir ) İdare etmen zor dedi ve aslında sabah çıkıp akşam gelen birisi için Nepenthes Miranda için o set up ı kurmak zordu.Ancak buna rağmen aldım.Çünkü son konuşmamızda "denemeye değer" prensibini benimsedik

Sayın Praecox ve diğer etcil bitki tecrübesi olan arkadaşların bilgilerini ve yardımlarını esirgemeyeceğinizi umut ederek:

Eklenen Resimler

selis, bozo.0606 ve mrduran beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 12:38   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Evet çok güzel bir etçil...

Ama geldiği seradaki nemi -hava sıcaklıklarını bulamayacağı için ibriklerden başlayarak malesef kuruyacak...Belki yaprakları kalacak ama o yapraklardan ibrik oluşması bu oda koşullarında artık mümkün olmayacak.

Sera-akvaryum ortamında kontrollu ısıda bakılması gereken bir bitki...

Bu arada sn.praecox uzun zamandır foruma yazmıyor...umarım tekrar yazmaya başlar.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 14:44   #162
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın B.Unver,

Görüştüğümüz gibi camekan veya bir terraryum setup'ı bu bitkinin ibriklenmesi için elzem.

denizakvaryumu Hakan beyin de eklediği gibi ibrikler kuruyacak.
Aslında biliyorum çok çirkin ancak şimdilik sığacağından biraz daha büyük saydam bir nylon torbaya almanız ibrikler için iyi olur. o zaman haftada bir su püskürtür arada bir de havalandırırsınız.

Hanım ne der bilmem ama aklıma gelen en optimal çözüm bu. Aslında kuru kalsa da bitkinin kendisi kolay kolay ölmez ancak ibrikler kurur da keserseniz geriye yeşil normal yaprakları olan anlamsız bir nebat kalır

mrduran beğendi.
Eski 14-12-2011, 15:15   #163
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Evet çok güzel bir etçil...

Ama geldiği seradaki nemi -hava sıcaklıklarını bulamayacağı için ibriklerden başlayarak malesef kuruyacak...Belki yaprakları kalacak ama o yapraklardan ibrik oluşması bu oda koşullarında artık mümkün olmayacak.

Sera-akvaryum ortamında kontrollu ısıda bakılması gereken bir bitki...

Bu arada sn.praecox uzun zamandır foruma yazmıyor...umarım tekrar yazmaya başlar.
Hakan bey;

Konuyla ilgilendiğiniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Akvaryumlarla (discus) uzun yıllar çok yoğun uğraştığımdan aslında terrarium lar ve deniz akvaryumları da bana çok yabancı değiller.Discus ile ilgili Akvaryum Dergisinde yazarken sayın Deniz Şişmanla da merhabalığımız, bilgi alış verişimiz olmuştur.Belki sizinle de mutlaka biryerlerde rastlaşmış olabiliriz.Tamer Ballıcalı değerli bir dostumdur.

Dedikleriniz tamamiyle sayın praecox ile telefonda görüştüklerimiz ile örtüşüyor ki zaten kendisi de yazmış.Dediklerinize katılıyorum ve onun için Nepenthes Miranda'm hakkında başka bir projem var

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın B.Unver,

Görüştüğümüz gibi camekan veya bir terraryum setup'ı bu bitkinin ibriklenmesi için elzem.

denizakvaryumu Hakan beyin de eklediği gibi ibrikler kuruyacak.
Aslında biliyorum çok çirkin ancak şimdilik sığacağından biraz daha büyük saydam bir nylon torbaya almanız ibrikler için iyi olur. o zaman haftada bir su püskürtür arada bir de havalandırırsınız.

Hanım ne der bilmem ama aklıma gelen en optimal çözüm bu. Aslında kuru kalsa da bitkinin kendisi kolay kolay ölmez ancak ibrikler kurur da keserseniz geriye yeşil normal yaprakları olan anlamsız bir nebat kalır
Sayın Praecox,

Hanım evin şu hali ile dahi çok şey diyebilmekte Onun için bir terrarium veya kapalı sera sistem kurarsam zannediyorum başım derde girebilir

Onun için bu bitkiden anlayan ve tecrübesi olan size hediye etmek isterim.Şu anda durumu iyi evde ve izinli olduğumdan nem, sıcaklık, ışık sıkıntısı yok.Eğer sizin içinde olumlu ise size hediye etmek zevk verir.Aslında Nur hanıma söz vermiştim, çünkü biliyorsunuz yarın bir fuar var ve kendisinin de sıtandı var ancak Ankaraya gitmem gerekiyor.İnşallah anlayışla karşılayacaktır

Saygılarımla;

Eski 14-12-2011, 16:43   #164
Ağaç Dostu

buda benimkiler

mrduran beğendi.
Eski 14-12-2011, 16:45   #165
Ağaç Dostu

çok sıkışık durumdalar bir dal kesip ayrı saksıya diktim naylonla sardım güneşe koydum ama 2 ay sonra kurudular ..

Eski 14-12-2011, 16:48   #166
Ağaç Dostu

sayın b.unver ibrikleri çok güzelmiş, benimki başka cins ,sizinkinden bulursam hemen alacağım

Eski 15-12-2011, 17:09   #167
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Ben'de ventrata vardı kaldı ki en kolay tür diğer neplere göre. Onda bile ibrik oluşturamamıştım. Teraryum şart. Bol şans.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 20:37   #168
Ağaç Dostu

Bütün karasızlık ve teredütlerime rağmen bugün bir karar verdim ve en azından bende kaldığı sürece bitkiye fazla zarar vermemek adına bir mini sera aldım.Bu seranın raflarını çıkartıp en alt bölümüne kova su ve akvaryum ısıtıcısı koydum.Şu anda geçici bir sistem daha da geliştirebilirim.Akvaryum evimde istemiyordum ama tabana minik bir akvaryum da koyabilirim.Hatta discus yumuşak sudan hoşlandığı için olabilir.Yani şu anda eve geldiğimde iş yoğunluğunu unutturacak ve uğraştıracak bir konu daha buldum gibi

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 15-12-2011, 20:46   #169
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bora bey,

sistem harika. Hatta zaman zaman denenmişlerin içinde en ideali. Hatta bazı arkadaşlarımız arabanın cam sileceklerinin su püskürtme nozzel'ları ile ( sanırım meme deniyor) ve arabadaki bu suyu püskürten su pompaları ile zaman saatine bağlı otomatik bir düzenek de kurdular. çok ideal oluyor.
Ancak burda gördüğüm tek sorun ışık...
pencere kenarı veya metal halide bir lamba da gerekiyor.

Eski 15-12-2011, 21:12   #170
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Bende bu sera'nın 2 katlısı var. Kışın dormancy için kullanıyorum. Güzel fikir!

lusoari beğendi.
Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 21:38   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bora bey,

sistem harika. Hatta zaman zaman denenmişlerin içinde en ideali. Hatta bazı arkadaşlarımız arabanın cam sileceklerinin su püskürtme nozzel'ları ile ( sanırım meme deniyor) ve arabadaki bu suyu püskürten su pompaları ile zaman saatine bağlı otomatik bir düzenek de kurdular. çok ideal oluyor.
Ancak burda gördüğüm tek sorun ışık...
pencere kenarı veya metal halide bir lamba da gerekiyor.
Teşekkür ederim.Emeğin arkasına bu güzel gitti cidden

Işık Nepenthes Miranda nın tam isteğini karşılamayabilir ama şu an için fena değil.Mutlaka bende kalırsa tavsiyenize uyacağım.Camın yanında ancak bu ışık yeter mi?Tartışılır.

Ancak birkaç mesaj önceki teklifim hala geçerli.Eğer uygun görürseniz size hediye etmek isterim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Bende bu sera'nın 2 katlısı var. Kışın dormancy için kullanıyorum. Güzel fikir!
Vallaha benim evime bu bile inanın çok.Yani anlayacağınız yerim dar oynayamıyorum Keşke gönlümden geçen ile yapabildiklerim uyuşabilse ama imkanlar bu

Eski 16-12-2011, 15:56   #172
Ağaç Dostu

arkadaşlar bendemi sizin gibi sera alıp çiçeğimi koysam..

Eski 19-05-2012, 06:43   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Merhaba arkadaslar
EB ler konusunda acemi oldugumu en basta belirtmek isterim, forumda ilgimi ceken basliklari inceledigimde hosuma giden turleri yasadigim ulkede temin etmeye calisiyorum, eger bulabilirsem satin alip bahceme kazandiriyorum, nem ve sicaklik sorunum olmadigimdan, mevcut durumun acemiligimden kaynaklanabilecek kayiplari tolere ettigini saniyorum, iste Nepentheslerim..

Uploaded with ImageShack.us

Kucuk saksilarda olanlarin nepenthes ampullaria red speckled oldugunu saniyorum, kirmizi ibrikliler konusunda ise bir fikrim yok

Saygilar

mrduran beğendi.
Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 16:45   #174
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Fotoğraf çok net değil ama küçükleri ben nepenthes globosa ya benzettim. Büyükler ise sanırım nepenthes coccinea. Tabi birer tahmin bunlar.
Bizlerin en zorlandığı terrarium ortamında büyütmeye çalıştığımız türleri bahçenizde yetiştirebiliyorsunuz. Çok şanslısınız bu konuda. Umarım değişik türleri görme şansımızda olur.

Garuda beğendi.
Eski 20-05-2012, 05:28   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Fotoğraf çok net değil ama küçükleri ben nepenthes globosa ya benzettim. Büyükler ise sanırım nepenthes coccinea. Tabi birer tahmin bunlar.
Bizlerin en zorlandığı terrarium ortamında büyütmeye çalıştığımız türleri bahçenizde yetiştirebiliyorsunuz. Çok şanslısınız bu konuda. Umarım değişik türleri görme şansımızda olur.
Sayin saydemir tahminleriniz icin tesekkurler
Haklisiniz buranin iklimi cok uygun bu tur bitkiler icin, ciddi oranda nem var ve cok sicak, yil boyunca degismiyor.

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 13:26   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2009
Thumbs down

Merhaba bitki sevdalıları,

Elimde bir adet nepenthes var aldığımda ibrikleri vardı. Aradan geçen 5 ayda bitki inanılmaz yeşerdi yaprak boyu beş katına çıktı ve yeni bir filiz çıkardı. Bitkinin boyu ve gövde kalınlığı aldığım halinin 3 katına çıktı.

Fakat inanılmaz güzel bir yeşilliğe sahip bitkim ibrik çıkarmıyor.

Bunun sebebi ne olabilir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Resimleri:
http://img542.imageshack.us/img542/4148/img1159b.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/4747/img1157bp.jpg

http://img713.imageshack.us/img713/5140/img1156dc.jpg

mrduran beğendi.
hasan_ozgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:16   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Milliyet - Etobur bitkiler

İngilizlerden kurulu bir kaşif timi fare yiyen bir bitki daha buldu.

Bulunan bitkinin kaşif Stewart McPherson ile Alastair Robinson'un iki yıl önce bulduğu bitkinin kuzeni olduğu belirtiliyor.

http://www.milliyet.com.tr/fotogaler...bur-bitkiler/4

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 20:29   #178
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Nemi yetersizdir muhtemelen.. nemi artırmanız gerekir..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ozgur Mesajı Göster
Merhaba bitki sevdalıları,

Elimde bir adet nepenthes var aldığımda ibrikleri vardı. Aradan geçen 5 ayda bitki inanılmaz yeşerdi yaprak boyu beş katına çıktı ve yeni bir filiz çıkardı. Bitkinin boyu ve gövde kalınlığı aldığım halinin 3 katına çıktı.

Fakat inanılmaz güzel bir yeşilliğe sahip bitkim ibrik çıkarmıyor.

Bunun sebebi ne olabilir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Resimleri:

http://img849.imageshack.us/img849/4747/img1157bp.jpg

http://img713.imageshack.us/img713/5140/img1156dc.jpg

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 11:57   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2012
güzel bir anlatım umarım benim gibi yeni başlayanlar faydalanabilirler

sharapnell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 00:18   #180
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Nepenthes Rebecca Soper

merhabalar,

araştırdığım kadarıyla Nepentheslerin birçok cinsi var ve highland, lowland diye ayrılıyorlar. bu ne demek ? bakımı da buna göre değişiyormuş. bende aldığımda üstünde Nepenthes Rebecca Soper yazan etiketiyle aldım. diğerlerinden biraz farklı görünüşte. diğerleri gibi benekli ve büyük ibrikleri yok. bunun daha küçük ve uzun mor ibrikleri var. bunu soruyorum çünkü bakım hakketen cinse göre çok farkediyormuş diye okudum bazı sitelerde. bu cins ile ilgili bilgisi olan beni bilgilendirebilir mi ? yaz sonunda almıştım ama o günden beri hiç bir gelişim olmadı. sera ortamı sağlayamıyorum. yeni ibrik oluşmuyor, yaprakların uçlarında minik gelişmemiş ibrikler var ama kurumuşlar. aldığımdan beri sadece 1 tane ibrik kurudu o da sanırım içine biraz su koymuştum ondan yoksa diğerleri hala aldığımdan beri sapa sağlam duruyor. ama ibriklerin içi kuru - sıvı falan yok. bitkinin uçlarından yapraklar uzuyor o kadar. fazla gelişim yok malesef.

yazın nispeten daha nemli oluyor ama kışın haliyle doğal gaz peteğinin etkisiyle hava kuruyor biraz. yeni ibrik ve ibriğin içinde öz suyu oluşumunu sera ortamı sağlamadan ( yani bitkiyi sarıp sarmalamadan ) oluşturma imkanı var mıdır ?

bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

mrduran beğendi.
Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024