agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2010, 17:27   #121
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
E o zaman bizim saksının çevresini de benzer toprakla mı doldurmamız gerekiyor ki sürahiler büyüyebilsin. Dediğine ve gördüğüme göre gerçekten toprağa değmeden bir gelişme olmuyor. Hadi bakalım yine iş çıktı bize...
Ama tabii bu sadece o türe has da olabilir. Nitekim bazıları havada asılı da büyümüştü.

Düzenleyen lunatic : 11-03-2010 saat 17:40 Neden: Bir kere daha izledim de....
lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 14:16   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Nephentes'im sonunda ibrik veriyor!

Yaprakların arasında gizlenmiş durumda. Yapraklardan birine temas etmiş ve öyle büyümeye başlamış olabilir. Belki de baharın ve bulutsuz, aydınlık havaların etkisidir, bilmiyorum. Her gün ne kadar büyüdüğüne bakıyorum. Fotoğraf ekleyeceğim...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 17:24   #123
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Aman ortamını korumaya çalışın.. Kısa sürelik ihmalim sonucu nephentesimi kaybettim.. ben yandım sizler yanmayın.

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 20:32   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Nepenthes ibrik gelişimi. Bitkim beni hayalkırıklığına uğratmazsa sonradan da devam edebilmeyi umuyorum...

Sevgili Nepim "Vedat" sizlerle;

Not: Bu resimleri "İLK" querelle'e ithaf ediyorum, o anlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen praecox : 16-04-2010 saat 22:29 Neden: marsala şarabı:p
querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 23:00   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın querelle nepenthesinizi hangi ortamda yetiştiriyorsunuz ?

Korkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 23:58   #126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi querelle Mesajı Göster
Son düzenleme praecox, Dün saat 23:29. Neden: marsala şarabı

Teraryumda yetiştiriyorum sevgili Korkut.

Üzerinde 4 florasan var; 2 grolux ve 2 daylight. Aşağıda 10-15cmlik sıcak su bulunuyor her daim, bu yüzden içerisi oldukça nemli. İçerdeki hava sıcaklığı genelde 26C civarında seyrediyor...
Özellikle bilmek istediğiniz birşey varsa sorabilirsiniz. Çok amatörüm ama en azından kendi bildiğim kadarını aktarırım.

Teraryumun resmini aşağıya ekliyorum. Eski bir resim sayılır, şu an daha farklı ama işleyiş olarak aynı sadece estetik kısmı biraz düzeldi

Bu arada teraryum görmek istiyorsanız syn. Praecox'u sıkıştırın, kendisinde ne cevherler var da paylaşmıyor. Nazar korkusu herhalde!

Eski 16-04-2010, 23:59   #127
Ağaç Dostu

Resim eklemeyi unutmuşum çene yaparken pardon,

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2010, 16:50   #128
Ağaç Dostu

Nephentes fotoğrafı için teşekkürler Sn. querelle. Ben de güya böyle aşamaları çekecektim ama farkettiğimde ibrik zaten ibrik formunu almıştı. Şimdi günden güne büyüyor ama resimleyemedim malesef.

Bir de 2 hafta önce de Bauhaus'tan küçücük ibrikleri olan farklı bir nephentes aldım. Cinsini bilmiyorum. Forumda bir yerlerde fotoğraflarını görmüştüm ama bulamadım tekrar. O nephentes'in de bakımı aynıdır diye düşünüyorum. Bir hafta kadar vft'mle aynı su kabını paylaştılar, dalıp onu da su kabına koymuşum. Şimdi büyük nephentesin serasında duruyor.

Eski 17-04-2010, 20:53   #129
Ağaç Dostu

Rica ederim.

Bu aşamalarını göstediğim nepenthes de Bauhaus'tan fide olarak alındı; sizinkiyle aynı tür mü acaba ?

Ben ona Nepenthes Bauhausii ismini koydum

Fotoğraf paylaşmaktan çekinmeyiz (düzeltme: çok "delikanlı" bir söylem olmuş ama ben "çekinmeyiniz" yazmak istemiştim!), hangi aşamada olursa olsun diğer nepseverlerin bitkilerini görmek hep ilgimi çeker.

Düzenleyen querelle : 18-04-2010 saat 00:42
Eski 18-04-2010, 19:03   #130
Ağaçsever

Sayın querelle teşekkürler.

Nepenthes Bauhausii gerçekten güzeldi

Bende kısa zamanda nepenthes temin etmeyi planlıyorum. Buradaki yapı marketlerde malesef henüz görebilmiş değilim.

Eski 18-04-2010, 19:16   #131
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Adanadaki yapı marketlerde etobur bitki türlerinin hiç biri yol malesef. Adanada etobur satan hiç bir yer görmedim.

cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 22:36   #132
Ağaçsever

Sayın cello haklısınız. Bu açıdan EB temin etmek istediğim zaman bitkinin bir katı daha kargo ücreti ödemek zorunda kalıyorum. Buda malesef bütçemi zorluyor.

Eski 18-04-2010, 23:28   #133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi querelle Mesajı Göster
Rica ederim.

Bu aşamalarını göstediğim nepenthes de Bauhaus'tan fide olarak alındı; sizinkiyle aynı tür mü acaba ?

Ben ona Nepenthes Bauhausii ismini koydum

Fotoğraf paylaşmaktan çekinmeyiz (düzeltme: çok "delikanlı" bir söylem olmuş ama ben "çekinmeyiniz" yazmak istemiştim!), hangi aşamada olursa olsun diğer nepseverlerin bitkilerini görmek hep ilgimi çeker.
Biz de çekinmeyiz)

Benimkilerin ikisi de Nepenthes Bauhausii Ama ilk aldığım ventrara sanırım. Yeni aldığım ne bilmiyorum, 1-2 cm büyüklüğünde ibrikleri var. Topu topu 7 yaprağı ve 3 ibrik var üzerinde, saksısı da küçük zaten. Onunla beraber evdeki etobur çeşidi sayısı 6'ya çıktı ve RO cihazı almak durumunda kaldım sonunda. Yazın evde sinek katliamı olacak! (Bu arada halojen lamba da iyi bir sinek kapanıymış, az öncekiyle beraber yakın zamanda 2 kocaman kara sinek lamba kenarında pişerek intihar etti )

Fotoğraflar var da bilgisayara atıp boyutlandırmaya zaman olmadı bir türlü. İkisini toptan ekleyeceğim bi ara inşallah.

Eski 19-04-2010, 02:21   #134
Ağaç Dostu

Kanatsız meyve sineği kültüründen verelim ?
Bildiğiniz meyve sineklerinin kanatsız versiyonu; kültür hâlinde çoğaltabiliyorsunuz. Ben yurtdışındayken bir laboratuvardan satın almıştım. O zamandan beri evde kendim çoğaltıyorum.
RO aldığınıza göre bu hobiyi ciddiye alıyorsunuz demektir, isterseniz bunun gibi bir kültürden edinmeyi de düşünün. Un kurdu üretenler de var, o da bir opsiyon...
Lamba yanında sinek beklemekten iyidir derim ben

Benim de ilk aldığım bitki N. Maxima idi ama acemilikten yaşatamamıştım. 2 sene sonra, Syn. Praecox'un müthiş bilgilendirmesi sonucu bu hobiye yeniden el attım ve 3. denememde nihayet (en azından şu kadarını) becermiş görünüyorum.

Adana'daki arkadaşlar: Kargo parası çok diye düşünüyorsunuz ama etoburlar aslında zaten pahalı bitkiler. Yurtdışından getirtmeye kalksanız o fiyatın 2-3 katını vereceksiniz, üstelik (postamız sağolsun) gelmeyebilir de.
11 TL bir nepenthes için acayip komik bir rakam, üstüne eklediğiniz kargo parası da hiçbir şey değil.

Naçizane fikrimi sorarsanız; bence evvela iyice burdaki bilgileri okuyun.
Özel torf hazırlamanız gerek, saf suyunuz olmalı, nemi yüksek tutacak bir ortamınız olmalı...vs Kısacası o koşulları yaratabildikten sonra bitkileri almak çok kolay.
Tabii ben daha önce EB bakmadığınız varsayarak bunları yazdım; baktıysanız affola!

Eski 19-04-2010, 07:07   #135
Ağaç Dostu

Kültür sineği ilginç bir fikir, hem de kanatsız! Bizim burası yeşillik, ağaçlık bir yer. Yazın sineğimiz böceğimiz hiç eksik olmuyor. Vft'm (tek saksıda 2 adet) sadece eylül ayında tek başına 8-10 tane karasinek yakaladı Domates fidelerim sineklendi geçenlerde, ortalarına droseraları oturttum. Sinekler havalandıkça yapıştı Ama kıtlık çekersek düşünebilirim.

Nephentes serada olduğu için sinekleri yakalayıp içeri atmak lazım. Ama geçenlerde seranın içinde örümcek ağları gördüm. Kendi kendine benden habersiz örümcek avlıyor olabilir yani

Eski 19-04-2010, 16:58   #136
Ağaç Dostu

Bu arada nihayet bir nem ölçer aldım. İbrik çıkaran bitkinin olduğu teraryumdaki nem oranı gündüz %75. Gece ışıkları kapattıktan sonra tekrar ölçerim, bakalım nasıl bir oynama oluyor...

Vallahi çok şanslısınız syn. Verdoque, keşke ben de öyle bir yerde yaşasaydım. Benim VFT balkonumda durmasına rağmen ne fazla güneş alıyor (apartmanlar yüzünden) ne de fazla avlanabiliyor. Bugüne dek en fazla 2-3 kapanı aynı anda kapanmıştı; demek sizinkiyle karşılaştırınca devede kulakmış.

Neyse ben de zaten nepenthes üzerine yoğunlaşıyorum artık mecburen.

Eski 19-04-2010, 20:30   #137
Ağaçsever

Bir dönem kış aylarında kullanmıştım kanatsız meyve sineklerini. Yetiştirmesi zor değil. Şuan baharın gelmesi ile birlikte bitkileri balkona aldım. Haliyle doğal olarak kendileri avlanabiliyorlar. Kış ayında tekrar kanatsız sineklere dönüş yapacağım.

Eski 17-06-2010, 23:03   #138
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
Bu hastalığın naçizane kurbanlarından biri olarak, taşınırayak yeni bir neph. almıştım. Şu Bauhausii ufak ibriklilerden. İrice bir de vazo aldım. Dibine, orkidelerim gibi, rengarenk bilyeler serip oturttum üstüne paşayı. Pencerenin önüne koydum, sabah güneşine doysun diye. Sabah akşam gelip gidip fısfıslıyorum. Şimdi şimdi ufak ibrikler çıkartmaya başladı (aman nazar değmesin!!!). Artık irice vazodan devasa bir vazoya geçecek kadar da tombullaştı serseri. Kolilerin içinde neresinde fotograf makinamı bulunca fotoğraf eklerim. (sonraki maaşa)

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 06:59   #139
Ağaç Dostu

Bendeki sera içinde onlarca yaprak yanında ancak bir tane küçük ibrik çıkarabildi. Ankara'da sera olmadan başarmışsınız, tebrikler

Eski 24-06-2010, 23:00   #140
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
hile yapmış gibi görünmek istemem ama "taşınırken" derken 3 aydır Denizli sakini oldum . (adımı henüz "ankaralı etoburseverler"den sildirmeye niyetim yok, dönüciim memlekete) her ne kadar iklim anlamında ankaraya benzese de sanırım daha nemli. sabah akşam fısfısın da hakkını yememek lazım. döndüğümde hala ibrik çıkartıyorsa neph.im, o zaman tabrikleri kabul ederim ama şimdilik hakkım saklı kalsın lütfen

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 07:51   #141
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anurt Mesajı Göster
hile yapmış gibi görünmek istemem ama "taşınırken" derken 3 aydır Denizli sakini oldum . (adımı henüz "ankaralı etoburseverler"den sildirmeye niyetim yok, dönüciim memlekete) her ne kadar iklim anlamında ankaraya benzese de sanırım daha nemli. sabah akşam fısfısın da hakkını yememek lazım. döndüğümde hala ibrik çıkartıyorsa neph.im, o zaman tabrikleri kabul ederim ama şimdilik hakkım saklı kalsın lütfen
Ben de Ankara'dayım. Nasıl olur sera içerisinde bakıyorum, bitki sarmaşığa döndü de tek bir ibrik oluşumu yok, en iyisi çıkarıp pencere önüne koyayım güneşe derken.... Denizli'de oturup ibrik oluşana kadar evlatlık kabul edecek var mı acaba ?

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 17:23   #142
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
1.5 yıllık sabır hasılatı

bauhaustan aldığım ve yanlış bakım sonucu ibriklerini kaybettiğim bitkimin yavrularıana bitkinin biri soldu 2 de çelik kaybettim ama iyi bir hasat oldu

Eklenen Resimler

ziringaglia beğendi.
codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 21:41   #143
Ağaç Dostu

Çok güzel görünüyorlar Bu kadar ibriği böyle dışarıda mı çıkardılar?

Eski 25-07-2010, 12:44   #144
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

1 sene sonunda ilk ibrik çıktı sonrasında hepsi birden coştu.ana bitkiden kışa doğru gene 3çelik alacağım.en son budamada çok aptalca davrandım 4 çelik daha var ama 3ü gidici gibi

Eski 25-07-2010, 12:46   #145
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

bitkiler kapalı balkonda duruyor onlara kapalı bir terrarium yapmak yerine balkonu terrarium haline getirdim pencereyi kapatıp yere kovayla su döküyorum.

Eski 30-07-2010, 15:31   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
benim nepentese alttan kaseye su doldurup nnepentesi içine otıurtdum ve kapalı balkonda sıcak ortamda astım,,sizce yanlışmı yapıyorum ben..

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2010, 15:56   #147
Ağaç Dostu

Nephentesler su içinde yetiştirilmiyor, toprağı nemli kalacak şekilde üstten sulama yapmanız gerek.

Eski 11-09-2010, 01:05   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
nepanteslrimi saksı küçük oldugundan büyük saksıya diktim ayrıca bir kök ayırmıştım ama nerdeyse kök yok gibi..onuda küçük saksıya diktim sizce tutarmı ?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 01:25   #149
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2010
şuan hala satışının yapıldığını bildiğim biryer war isteyen arkadaşlar we o çewrede oturanlar gidip bakabilirler ben bakamayacağımı düşündüğümden almadım bitkiye yazık sonuçta bakabiliceğine inanan arkadaşlar warsa kurtarın onları ordan gitgide kötüye gidiyorlar çünkü

merter -- tekzen merter ulusoyun hemen arkası

oraya kadar gitmişken tam yanındaki serayada ugramanızı tawsiye ederim belki hoşunuza gidecek birşeyler bulabilirsiniz tekzenin yan otopark girişinin hemen karşısında

Yagız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 15:22   #150
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
nepanteslrimi saksı küçük oldugundan büyük saksıya diktim ayrıca bir kök ayırmıştım ama nerdeyse kök yok gibi..onuda küçük saksıya diktim sizce tutarmı ?
Tutabilir, bildiğim kadarıyla çelikle çoğaltılabiliyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024