agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2009, 18:55   #91
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Konu açılmışken sorayım, bir EB için en ideal nem ve sıcaklık nedir?
Konu kapanmadı ki açılsın.
bir EB için ideal nem ve sıcaklık türüne ve cinsine göre değişiktir.
Nepenthes başlığında sorduğunuza göre bu türün de kabaca üç türü var highland lowland ve hybridlerin genel ısı nem istekleri. ki tüm bunları eski mesajlarda türün başlıklarındaki ilk mesajlarda yazılmıştı

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 20:03   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Okumadan sormuşum Özür...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 20:06   #93
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
highland lowland ve hybridler
Peki aldığımız bitkinin bu üç çeşitten hangisine ait olduğunu nasıl anlayacağız?

Eski 13-12-2009, 23:15   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Bitkinizin üstünde etiket var mıydı ? Ordan araştırma yapılabilir sanıyorum

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 12:59   #95
Ağaç Dostu

Daha bakmayı bilmediğim bir bitkiyi almak saçma olur
Çözemediğim lowland, highland ve hybrid türlerin hangisine ait olduğu etiketinde yazıyor mu, yoksa bir uzmana mı sormalı?

Eski 14-12-2009, 13:50   #96
Kaybettik...

praecox's Avatar

Genelde Türkiye'de alacağınız sürüm üretim Nepenthesler lowland x highland çaprazı hybrid türlerdir.

Genelde sadece iki hybrid getirtilmekte.
En sık rastlananaı Nepenthes ventrara (ventricosa x alata) hybridi.
Bir diğeri ise, daha iri (15-28 cm e kadar) kırmızı benekli çizgili dekoratif ibrikli Nepenthes miranda (northiana x maxima) hybridi.
Bunun dışında türlerin seri üretildiğine rastlamadım.
Özel şecereli türler zaten etiketli satılırlar. Onları da genelde yapımarketlerde bulamazsınız.

Forumda ventrata veya miranda diye aratırsanız bir mesaj listesi çıkar önünüze. inceleyin!

Eski 14-12-2009, 14:15   #97
Ağaç Dostu

Ventrara ve miranda türlerini gördüm forumda, yanlızca hangi çeşide ait olduğunu öğrenmek istemiştim...
Thanks Praecox..!

Düzenleyen oppss! : 28-12-2009 saat 15:52 Neden: Klavyemde R ile T yan yana:)
Eski 30-12-2009, 00:37   #98
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
merhaba arkadaşlar.
çok büyük bir heves ve heyecanla bugün bir nephentes edindim. nem açısından çözüm üreten arkadaşlara bir sorum olacak: denediklerinizden uzun vadede en iyi sonuç verenleri söyleyebilir misiniz acaba? ben ankara'da yaşıyorum ve havamız malum, kuru. bu saate kadar orkide ve diğer etoburları idare ettim ancak forumu okudukça nephentesim adına endişelenmeye başladım.
teşekkürler, iyi çalışmalar.

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 14:17   #99
Ağaç Dostu

Koca nepenthes'i 40 cm yüksekliğinde seraya sokamayacağıma göre son çare ev içerisinine bakmak daha doğru olur...
Kalorifer yanmadığında sıcaklık 18 derecede sabit kalıyor ev içinde...
Geceleri veya kalorifer yanmadığı zamanlarda bu nepenthes ve geniş olarak sarrecenia ve vtfler dayanabilir mi? (Gerçi forumda donup tekar yeşeren ne sarr. gördük

Eski 01-01-2010, 12:05   #100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Arkadaşlar tek gecede bitkimin tüm ibriklerinin şapkaları buruşmuş, nem konusunda sıkıntımız yok yeni ibrikler veriyor fakat bugun farkettim ki toprağı taş gibi olmuş. Sanırım toprağını değiştirmem gerekecek. Bana çok acil bir saksıyı dolduracak kadar nepenthes toprak karışımı lazım. Bir saksıyı dolduracak kadar toprak satın almak istiyorum, birisi yardımcı olabilir mi tedariği konusunda? Çok az bir miktar lazım yani hediye de kabul edebilirim

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2010, 12:35   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Benim de bir sorum olacak, 2 gün önce Ankara Bauhaus'tan aldığım nephentesin (üzerinde alata yazıyordu) ibrikleri ilk eve getirdiğimde sertti. Sabah akşam fısfıslıyorum, kaloriferli cam kenarında kaloriferin tam üzerinde değil ama yanında duruyor. Bulunduğu tarafa nemi arttırması için kalorifer suluğu taktım. Hatta kalorifer üzerine ıslak havlu sermeyi düşünüyorum. Ama ibrikler ilk geldikleri kadar sert değil, yumuşama var. Bunun iyiye alamet olmadığını düşünüyorum, doğru mudur? Sn. Bonsaiforever, toprağı sadece su püskürterek mi suluyorsunuz? Üstten sulama yapmadığınız için mi toprak kuruyup sertleşmiş?

Telden sera kafesi hazırlıyorum, etrafına stretch film geçirip kornişten sallandırmayı planlıyorum. Umarım ibrikler o zamana kadar dayanabilir.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2010, 12:44   #102
Kaybettik...

praecox's Avatar

Nepenthes orkide toprağında da olur. Genelde saf torfa dikilirler. Torf kurudu mu zor su tutar. Bir gün saksıyı saf suya sokun. Yeniden ıslak kalır su tutma kapasitesini kazanırsa ne alâ yoksa torfunu değiştirin.
İbrikleri kışın yarıya kadar kurur. İlkbaharla yeni ibrikler oluşturur. Eskileri tamamen kurur. Bu doğaldır.

Eski 02-01-2010, 02:09   #103
Ağaçsever

praecox bey bilgiler için teşekkür ederim.

Verdoque, üzerindeki streçi açmaya üşendiğimden iki hafta boyunca su vermedim fıs fıs nem falan filan veriyodur diye düşündüm ki bu sabah kapan ağızlarını buruşmuş görünce toprağına baktım taş gibi olmuştu. :/ Neyse yarın saf suda bekletme operasyonu düzenleyeceğim umarım olumlu sonuç alırız.

Eski 17-01-2010, 14:29   #104
Ağaç Dostu

Tel kafesten yapılmış sera içindeki nephentesimi günde 2 kere fısfıslıyorum. Sıcaklık 20-23 derece, nem de çoğu zaman %70 üzerinde, %80lere vardığı oluyor. Cam kenarında, ışık da alıyor. Uygun koşulları sağlayabildim. Ancak sanırım Sn. avukatkemal ara ara havalandırmayı unutmayın demişti. Bunu mantar ihtimali için söylediğini tahmin ediyorum. Nephentes'i kapalı ve aşırı nemli bir ortamda tutarken mantardan nasıl koruruz? Bunun için bionem kullanmamın bir zararı ya da faydası olur mu? Havalandırmayı ne sıklıkta yapmalıyız?
Bir yaprak üzerinde siyah benekler gördüm diğerinin kenarında kuruma ve sağlıksız bir görünüm var. Bunlar belki ilk getirdiğimde de olabilirler tabi ama bu kadar uğraştıktan sonra bitkimin hastalanmasını istemiyorum. Mantar konusunda çok tecrübem yok, sadece yazın hanımelimde külleme olmuştu, onu da bitkiyi dibinden budayıp toz kükürtle halletmiştim.

Eski 05-02-2010, 17:23   #105
Ağaçsever

Arkadaşlar ibriklerin çoğu solmaya başladı. Bunları kesmeli miyim? Ayrıca yeni yetişmekte olan ibrikler acayip yavaş büyüyor gibi, hala daha ufacıklar. Bu normal midir?

Teşekkürler

Eski 13-02-2010, 10:46   #106
Ağaçsever

MaviKan's Avatar

Ben bauhouse'dan bir nepentes aldım.rebecca sober. torf değişimi gerekir mi Bitki gayet sağlıklı hatta mükemmel gözüküyor.

Eklenen Resimler

MaviKan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 11:04   #107
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
en son gelenler gerçekten güzelmiş.ben hala geçen sene aldığımla uğraşıyorum.
bu arada sevgili mavikan torf değişimi hakkındaki sorunun cevabı 5 mesaj önce anlatılmış

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 11:19   #108
Ağaçsever

MaviKan's Avatar

Yani değiştirmesem de olur mu ?

Eski 13-02-2010, 11:27   #109
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
elinde torf varsa değiştir bence yoksa güzelce suda beklet .genelde yapılan hata ki bende yaptım o hatayı yaprakları fısfıslayıp torf sulama ihmal ediliyor.torf kuruyunca ibriklerde kurumaya başlıyor ve birdaha çıkartması zor.ihmale gelmeyen bitki ben 1 senedir bekliyorum ibrik çıkartsın diye düşün artık

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 11:48   #110
Ağaçsever

MaviKan's Avatar

elimde torf yok, ama torf ıslak en yakın zamanda değiştiririm. Değiştirmeye korkuyorum aslında çünkü zarar gelebilir çiçeğe.

Eski 14-02-2010, 19:26   #111
Ağaçsever

MaviKan's Avatar

Yine bir sorum olucak. Nepenthes rebecca sober'ın ibriklerinin içine su koymak gerekir mi ?

Eski 01-03-2010, 20:37   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2010
nepenthesler için inorganik media

yabancı bir forumda gördüm nepenthesler için degişik bir media torf yok

Eklenen Resimler

maxi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 20:39   #113
Yeni Üye

bildigimiz köpuk ikincisi kil paraçıkları piyasada hydroton die geçiyor silis kum siyah sonraki dışarı taşmasın die cakıl taşları onların karısımına bitki konuluyor

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:07   #114
Yeni Üye

şimdi bir kaç malezya forumuna baktım onlarda streçleme yontemi kullanmışlar . nem oranını saglamak için . çok degişik media lar deniyorlar bir degişik yöntemde yanmış kil ( tugla demek daha dogru sanki) ufalayıp peat moss ( torf ) ile karıstırp kullanmışlar .

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 22:02   #115
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bildigimiz köpuk ikincisi kil paraçıkları piyasada hydroton die geçiyor silis kum siyah sonraki dışarı taşmasın die cakıl taşları onların karısımına bitki konuluyor
Bunlar, #112 nolu mesajdaki fotoğrafları açıklamak için yazıldı sanırım.

Üyelerimiz arasında, henüz çok az bilen kişiler olduğunu da unutmayın demiştim...

Bu konuyu (Fotoğrafları yazı içine yerleştirmek ) okursanız, açıklamaları her fotoğrafın altına (ya da üstüne) ekleyebilirsiniz.

Lütfen virgül kullanın. Türkçe harfleri de kullanmanız gerekiyor. "yontemi" yerine "yöntemi" yazabilirsiniz değil mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 18:20   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anurt Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.
çok büyük bir heves ve heyecanla bugün bir nephentes edindim. nem açısından çözüm üreten arkadaşlara bir sorum olacak: denediklerinizden uzun vadede en iyi sonuç verenleri söyleyebilir misiniz acaba? ben ankara'da yaşıyorum ve havamız malum, kuru. bu saate kadar orkide ve diğer etoburları idare ettim ancak forumu okudukça nephentesim adına endişelenmeye başladım.
teşekkürler, iyi çalışmalar.
Tabii ben çok geç gördüm bunu ama kendi tecrübemle yardımcı olmaya çalışayım.

Ben fotoğraflarda gösterdiğim düzeneği sonradan bozdum. Ufak bir sera yaptım (eski bir dolabın içini alüminyum folyo (ışığı arttırsın diye) + streç filmle kapladım, dolabın üstüne florasan için yer yaptım ve son olarak etrafını tekrar filmle kapattım) ve en büyük verimi bu serada aldım.
Bu serada 4 florasan kullandım; 2xphilips daylight ve 2xgrolux.

Şu an size serayı göstermeyi çok isterdim ancak alakasız sebeplerle bozmak zorunda kaldım ve Nepenthes'i de arkadaşıma verdim.

Böyle bir düzenek kuracak olursanız şu ucuza satılan çok geniş tencerelerden edinin, tencereyi suyla doldurun ve saksının altına koyun. Akvaryumda kullanılan ısıtıcılardan birini tencere suyuna bırakın; kısa sürede inanılmaz bir nem yarattığını göreceksiniz.

Bahsettiğim düzenekle Nepenthes'im o kadar hızla büyüyordu ki gelişmesini her gün takip edebiliyordum. Aynı serada bulunan Droseralar da keza öyle, nerdeyse her gün yeni yaprak veriyorlardı ve oldukça kızarmışlardı.

Ve son olarak; bu benim naçizane tecrübem ama tabii ki etobur bitki denilince bu işin uzmanı Praecox beyfendidir, kısacası o ne derse onu yapın

Düzenleyen querelle : 07-03-2010 saat 08:54 Neden: yanlış kelime <3
Eski 06-03-2010, 23:40   #117
Ağaç Dostu

Benim nephentes seraya rağmen ibrik çıkarmaya niyetli gibi görünmüyor. Sabah akşam fısfıs, haftada 1-2 saksıyı sulama, çoğunlukla %70 üzerinde nem, 20-25 derece sıcaklık, ışık da var. Daha ne istiyor anlamadım ki...

Seranın resimlerini ekleyebildim sonunda:

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2010, 08:53   #118
Ağaç Dostu

Hocam Praecox daha iyi bilir ama bence ışık yetmiyor. Okuduğum her kaynakta Nepenthes'in doğrudan güneş ışığı olmamak kaydıyla bol ışık istediği yazıyordu.
Benim bahsettiğim sera sisteminde de 4 florasan vardı; hatta günde en az 14-16 saat yanıyorlardı.
Eğer fotoğraflarda görülene ilave ışık yoksa bence bu ışık çok az, hele de kış aylarında.

Eski 09-03-2010, 21:00   #119
Ağaç Dostu

Arkadaşlar harika bir video buldum, BBC'den David Attenborough imzalı. Bilenler bilir, kendisinin tüm belgeselleri olağanüstüdür.

Bu videoda da Nepenthes'in ibrik oluşturması saniye saniye kaydedilmiş...Kimbilir kaç gün ya da hafta sürmüş ama birkaç dakikada izleyiveriyorsunuz; inanılmaz bir emek sözkonusu.

http://www.youtube.com/watch?v=trWzD...eature=channel

İzmirli ve Phin beğendi.
Eski 09-03-2010, 21:15   #120
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Harika bir çalışma gerçekten. Link için teşekkürler querelle

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024