agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2007, 17:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2007
Vft saksı değişimi

Arkadaşlar kusura bakmayın forumda aradım ancak bulamadım acemiliğime sayın
bende vft var küçük yarın elime baltık torfu ve perlit geçicek ama nasıl saksı değiştiriceğimi bilmiyorum özel bir tekniği varmı yoksa herhangi bir çiçeğin saksısını değiştirir gibi değiştirebilirmiyim?

muratcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 18:00   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Haklısınız ben dahi yazdıklarımı bulamadım forumun EB bölümü çok karıştırılmış ancak aşağıdaki linkden 209 ve 210 mesajları okursanız...
Sinek Kapan, Venus Fly Trap (VFT) (Dionaea muscipula)

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 18:09   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim fakat link ölmüş o konudaki toprak falan nasıl hazırlanıcak hiçbir bilgim yok ama kafamda bazı şeyler şekillenmeye başladı

Eski 06-07-2007, 18:16   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Torf için şu linkdeki 44 cü mesaj... dikkat edin
http://www.agaclar.net/forum/showthr...375#post124375
sonrası normal bir dikim.
Yaprak gerilmesine,yaylanmasına da dikkat edin çok çabuk yapın yani bir saat açıkta kalmasın vft soğanı.
Akai ryu başlığı altında da yapraklarını geri çekmiş bir vft soğancığı resmi eklemiştim ordan da durumun vahametini görebilirsiniz. zira sonradan bunları kırmadan gerip dikim zor olur...
http://www.agaclar.net/forum/showthr...676#post104676
gerisi sonuçta normal bir bitki...

Kökleri de ölü diye kesmeyin bunlar genelde siyah olur uçları beyaz sadece...

Eski 06-07-2007, 18:22   #5
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Yeni başlayan arkadaşlardan bir ricam var. Ben Venus Fly Trap'ımı almadan önce 2 hafta tüm Etobur yazılarını tekrar tekrar okudum. Lütfen sizler de önce tüm yazıları okuyunuz..

Aşağıda değişik başlıklardan saksı değişimi ile ilgili topladığım bilgileri, yazışmaları kopyaladım. Geneli sevgili Praecox Hocamızın verdiği bilgiler.. Sanırım Koçtaş'ta satılan EB'lerden sonra bu forumlara 'ACİL' başlığıyla gelenler çoğalacak..

''Dionaea tek olgun bitki olarak maksimum 10 cm. çapında bir saksı yeterlidir. saksı çapı ve yükseklik oranları standart olanları uygundur.

Soru: Bendeki vft'lerin bulunduğu saksı epey buyuk, bir sıkıntı yaratmaz değilmi??
Cevap: 15-18 cm den yüksek değilse sorun yok demek. Buradaki tek düşünce torf ve sphagnum miktarı... O saksıyı dolduracak miktarı temin etmek... Özelikle de benim gibi fazlaca saksınız varsa gereksiz yer kaybı ve harcanan torflar olacak zira malum her sene olmasa da 2. yılda değişim şart oluyor. Söktüğümüz saksıdaki torfu bir daha cp lere kullanmamak gerek.

DERS:

- Saksı harçları sarı torf, silikat kumu ve perlitden oluşmadır. (Kesinlikle bahçe toprağı veya normal torf olmamalı.) Tür değişikliğinde kullanılan torf değişebilir. Araştırmadan her tür için aynı karışımı kullanmayınız.
- Kullanılan su kesinlikle saf su olmalı. Su üstten değil alttan verilmeli. Kesinlikle susuz bırakılmamalı,altında sürekli su bulunmalı. (Bataklık görünümünde olmalı)
- Bitkiniz kesinlikle bol güneş görmeli.

Akşamdan bol su ile ıslatmazsanız torfunuz çökme yapacaktır. Bu çok önemli... Hatta bir gün tepeleme su doldurup bayağı bir hamur gibi yoğurup karıştırmanız gerek. Bunu o gün içinde zaman zaman tekrarlamanız şart. Sonradan perliti de eklerseniz suyun fazlasını emer. Dikimden sonra da üstten sulayıp altında su kalınca ilk iki yılda çökme olmaz. Torf da sorunsal olmaktan çıkar. Bu işlemi yaparken latex eldiven kullanmanızı salık veririm...

Vft saksı değişiminde yapraklara zarar vermeden yeniden dikim yapmak tam bir maharet işi. Deneyin zararı yok, ilk başta bir iki kapana dikkat edeceğim derken onlar kapanacaktır. Asıl kırmaktan ziyade, kapanı olan yaprakların kökler, soğancık vs. açıkta iken geriye doğru yay gibi gerilmemesine dikkat edin. Bu sadece kapanlara has bir hareket değil. Soğan söküldükten sonra veya açığa çıkar çıkmaz tüm üzerindeki yaprakları yay gibi geriye, aşağı soğancığa doğru gerilmektedir.
Dikimde asıl dikkat gerektiren bu yaprakları kırmadan zemberek gibi gererek dikimi yapmaktır. Önceden de belirtiğim gibi siyah köklere aldanmayın pek ciddi bir köklenme yok. Uçları da grimsi beyaz olur ve de canlıdır bunu temizlemek adına ciddiye almamak gerekir. Yani olan kök zaten seyrektir, o da canlanabilir ölüsünü ayırt etmek mümkün olmaz. (en azından çürük kök varsa kesilebilir ama gerekmez)Çabucak değişimi gerçekleştirirseniz geriye gerilecek vakit bulmaz. Ama bu olacak diye de acele edip elinizi ayağınızı dolandıracak şekilde paniklemeyin. Bu gibi şeyler de biraz deneyim işidir.

Ancak çekinmeyin kaçınmayın. Deneyin derim.''

Vft propagation için yardımcı olabilecek güzel bir video

http://www.expertvillage.com/videos/...ropagation.htm

Düzenleyen hfz : 06-07-2007 saat 19:41
hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 18:42   #6
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Praecox Hocam,
(Forumdaki herkes size Hocam dediği için bu hitabım.)

Eksik, fazla bir şey var mıdır derlediğim saksı değişimi yazısında? Yeterli midir?

- Eksik kalan su-toprak isteklerini de ekledim..

Düzenleyen hfz : 06-07-2007 saat 19:41
Eski 06-07-2007, 19:19   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ben yeterli görüyorum ancak bazı şeyleri o kadar normal karşılıyorum ki EB lere yeni başlıyan arkadaşlara bu doğal olarak hiç de alışılagelmiş gibi gelmiyor...

Dolayısı ile takıldıkları yerde hiç sorulmamış veya anlaşılmamış, cevaplanmamış soru işaretleri varsa kafalarda oluşan bunları da cevaplamam sorun olmaz.
Tabii hep su drken saf su toprak derkende sarı torf kastetiğim gibi bunu yeni arkadaşlar çok kolay normal su veya bahçe toprağı ile karıştırırlar. Çok da özelikle belirtilmemiş ise saksı harççları sarı torf silikat kumu ve perlitden oluşmadır. Nep.lerde bu daha değişik pinguiculalarda ise vermiculite gereklidir. ancak henüz bu konuya gelmedik. Ama bu hızla sanırım çok yakında buralara da geleceğiz.

Bazı arkadaşlar su konusunda değişik fikirlere veya kısa vadeli deneyimlere sahip olabilirler ancak benim gözümde bu iki konu uzun vadeli bir EB bakımı için çok önemli. tabii VFT lerde bir de güneş faktörü var... Bol bol güneş... ama bir gün dahi altı susuz kalmasın....!

Eski 06-07-2007, 20:05   #8
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
benim aklıma takılan husus perlitin en iyi hangi şekilde ve ne miktarda karıştırılması gerektiği.. harcı sılatırken yarı oranda perlit katıp karıştırmalımıyız yoksa üstlere doğrumu ağırlık vermeliyiz saksıya torfu koyduktan sonra?

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 20:16   #9
hfz
Ağaç Dostu

Evet. Normal çiçeklerin toprak harçlarında olduğu gibi oranları var mıdır? Mesela :
1/3 Sarı torf
1/3 perlit
1/2 silikat kumu .... gibi?

Eski 06-07-2007, 22:08   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu oran vft için de sarracenialar için de e- dergide var...
Görüyorum ki ya yazılarım okunmuyor veya da anlaşılmıyor.Forumun vft konuları içinde d bunu bir kaç kez belirtmiştim.
Ben silikat kumlarından çok emin olmadığımdan dere kumu veya mil de sorun yaratacağından torf'a sadece % 30 -50 oranlarında perlit karıştırıyorum. Bu normal karışıma dikim yaptıktan sonra saksı yüzeyinde sulamadan perlitin ayrışması üste çıkması beni kısmende rahatsız etiğinden az bir miktar, yüzeyi kapatacak kadar torf veya sphagnum kaplıyorum...

Eski 06-07-2007, 22:32   #11
hfz
Ağaç Dostu

Dergideki yazınızı unutmuşum.. Tekrar okuyacağım hemen. Çok teşekkür ederiz.

Eski 09-07-2007, 18:46   #12
Yeni Üye

Torfum geldi
şimdi ben anladığım kadarıyla yapıcaklarımı yazıyımda bi siz onay verin **** eksik gedik varsa söyleyiniz.
Torfu bi leğende bol saf suyla ıslatarak yoğuruyorum hamur yoğurur gibi(1 gün böyle beklicek) ondan sonra suyun fazlasını alıp içine %30-%40 oranında perlik koyucam perlit suyun fazlasını emicek. Bendeki vft i saksısından çıkarıp (kendi toprağını atıp kökleriylemi dikiyim yoksa kalıp halinde çıkıcakya aynen kalıp halinde yeni saksıya oturtup etrafına yeni torftanmı ekliyim orasını anlamadım )
Neyse yeni saksının altına biraz o torftan koyup hızlı bi şekilde normal çiçek değiştirir gibi değiştiriyorum ve değiştirdikten sonra 1 kereye mahsus üstten suluyorum(ama praecox hocamın dediği gibi perlit üste çıkmasın diye ektikten sonra saksının üzerine ekstra bir miktar torf koyucam) su taa aşşağıdaki saksı tabağına inene kadar ondan sonra devamlı saksının altından suluycamki toprak aşşağıdan suyu emsin ve bataklık gibi olsun.
Hepsi bu kadar dimi? Eksik bişi varsa yazarsanız sevinirim yoksada aynen böyle diyinde beklemiyim.
Şimdiden teşekkürler

Eski 09-07-2007, 20:39   #13
Kaybettik...

praecox's Avatar

Aynen böyle tek bir noktaya kadar...
o da şu.
Torfu fazla su ile doldurmayın şöyle suyu sonlara doğru azar eklerseniz bir miktar fazla geleceğini göreceksiniz sonrası emerse suyu hala ekliyebilirsiniz... Yani söylemek istediğim sonradan üzerinden dökmeniz gerekecek kadarı fazla su doldurmayın. Yoğuruncada anlarsınız suyun fazla olduğunu... Yoğurma işlemini de fazla abartmayın tabii. bir gün suda kalsın zaten kendi emecektir istediği kadarını...
Hani yemek tariflerinde bir laf vardır... Yediği kadar un eklenir hamur kulak memesi kıvamına gelene dek...

Bence yazın ortasında köklerden torfu ayırmanız iyi olmayabilir kalıp gibi dikebilirseniz ne ala...

Düzenleyen praecox : 09-07-2007 saat 21:57
Eski 18-07-2007, 16:05   #14
Yeni Üye

Dün akşam torfu biraz suyla ıslattım bulamaç bigi yaptım.Bu sabah perlit ekledim ve emdiği kadr su koydum içine emdikçe biraz daha ekledim.
Sonra benim küçük vft imi saksısından çıkarttım kalıp gibi bu sırada toprağı dökülmeye başladı tabi hemen diğer saksıya koydum etrafına yeni torf dan koydum ne kadar anneme bastırma desemde o gene toprağı elleriyle biraz bastırdı. Üstten suladım su altından çıkıncaya kadar ama 1-2 kapanının içine su girdi kapanının biride toprak eklerken içine düşen bir parça toprağı yem sandı kapandı bi sorun olurmu. İşlemi doğrumu yapmışım.Şimdi balkona bol güneş alan bi yere koydum.Ha bu arada saksısını değiştirmeden 1-2 gün önce küçük bi sinek yakaladı benim etoburum

Eski 18-07-2007, 16:17   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Üyelerimizin konuştukları gibi yazmamalarını rica etmekteyiz.
Teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...031#post130031

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 16:32   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yok sayın Muratcan hiç bir sorun yok hepsini doğru Yapmışsınız. tabii annenizin torfu sıkıştırması hariç...
Torfu yem kapıp kapanan kapanınız en geç bir gün sonra durumu farkedip açılacaktır. Torfu ordan bir fırça yardımı ile açılır gibi olur olmaz alın zira tekrar gerilip tam açılınca boşa yeniden kapanabilir...

Eski 18-07-2007, 16:45   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Üyelerimizin konuştukları gibi yazmamalarını rica etmekteyiz.
Teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...031#post130031
Kusura bakmayın elimden geldiğince dikkat ediyorum.Özür dilerim.
Sayın praecox
Umarım toprağı bastırdık diye bitkiye birşey olmaz yaşamasını çok istiyorum.Yardımlarınız için teşekkür ederim gelişmeleri gene yazıcağım buraya.
Ayrıca bana torf veren "unalceleb" e de tekrar teşekkür ederim.

Eski 19-07-2007, 19:48   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Sn Praecox vft min son durumu bu. Saksısını değiştirmek istiyorum.Şu an saksı değişimi için uygun bir zaman mı? Değilse ne zaman değiştireyim? Yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 20:01   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın sempe,

neden değiştirmek istiyorsunuz? küçük diye mi?
yok değil vft lerin kök yapısı çok gelişmiş değil bu saksı ona yeter... değişimleri ocak şubat ayı gibi yapmanız uygun olur...
bence vft'nizin durumu iyi. Knedini toparlamış görünüyor. ona bol güneşli bir yer bulun ve altından suyunu asla eksik etmeyin.

saygılar

Eski 19-07-2007, 20:42   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Saksı sanki küçük gibi gelmişti ama en iyisi nasıl olacaksa öyle yaparım. Bitki öğleden sonra güneş alan bir pencere önünde duruyor. Ancak evde olduğum zamanlarda bahçede duruyor. Teşekkürler.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 00:56   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Saksı değişirken farkettim,normal klonlarda gerilme daha fazla oluyor,royal red bu konuda daha toleranslı gibi geldi bana.Deneyimi fazla olan arkadaşlar paylaşırsa, teyid etmiş oluruz.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 15:01   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-02-2012
arkadaşlar merhaba vftm gecen yıl çiçek açtı suan yetişkin bir bitki fakat hala koçtaştan aldığım plastik minik saksı içinde duruyor dipten sürekli yapraklar geliyor fakat okadar cok gelıyor kı bazıları kapan oluşturmadan sımsıyah olup ölüyor. acaba saksısı kucuk mu gelıyor dıye dusundum. bir boy buyuk toprak saksı aldım. saksı degısım mevsımı ne zamandır? ve toprağı nerden bulabilirim ?

ozden35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 09:37   #23
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Saksı değişimi için en uygun zaman bitkinin dormancy den çıktığı dönem olan şubat- mart aylarıdır. Bunun dışında bitkinin hayati tehlikesi olmadığı müddetçe saksı değişimi önerilmez. Hele şu sıcak yaz ayları pek uygun değil ama çok gerekliyse eylül-ekim gibi toprağı çok dağıtmadan daha büyük bir saksıya geçirebilirsiniz.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 15:02   #24
Ağaçsever

dipten gelen filizler bile yanıyor günde 7-8 yaprak verıyor. saksı kucuk gelıyor dusuncesındeyım. topragı nerde bulabılırım??

Eski 28-07-2013, 12:39   #25
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Sitenin satış bölümünde olması lazım veya sahibinden gittigidiyor gibi sitelerde bulabilirsiniz.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 11:45   #26
Ağaçsever

arkadaşlar benim vft bi tuhaflaştı. ilk aldıgımda cok guzel kırmızı kapanları vardı. sonra cıcek verdı. cıcegı kurudu bıtkı yenıden yapraklar vermeye basladı. ama koskoca bır yaz gunesın altından almadım. buna ragmen upuzun sapları var ama kapanlar gelısmıyor gelısmeden sımsıyah olup dökülüyor. ne yapmam lazım ya da neden boyle oluyor. gunes yakıyor diye dusunup golgeye aldım orda da aynı sorun devam ettı. hergün dipten birsürü yaprak veriyor ama kapanlar daha henüz filizken kuruyor. sizce sorun nedir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024