agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2009, 20:42   #61
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
merhabalar herkeze bende bugün göztepe otimumdaki koçtaştan bitane venüs fly trap aldım. altında su yoktu toprakları hafif nemliduruyordu ve boyutlarıda çok küçük sayılmazdı. aynı boy hatta birazdaha küçük ve cılız olanlarını eminönünde çiçek pazarında sorduğumda adam bana 50 tl dedi ve bunlardan başka kalmadı bulunmuyo falan gibi laflar edince bende koçtaşa gidip aldım altınada suyunu koydum yaklaşık 2 parmak kalınlığında.
ee hayırlısıyla büyütürüm inşallah zevalsizce

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:23   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2009
sevgili arnavut biberi hayırlı olsun.fiyatını da yazarsan sevinirim.

murat 99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:50   #63
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
saolasın,
bugüne kalmışmıdır bilemem ama fiyatları 20 tl idi. ara ara geliyormuş geneldede vft türü geliyor ben sorduğumda öyle söylediler.

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 16:06   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Şimdi bir kere Koçtaşta kesinlikle musluk suyuyla sulanıyor, sorup öğrendim. Bauhausu ise bilemiyorum, olmazsa tekrar uğrarsam bir sorarım.

Ben de Koçtaştan alicaea ve venus fly trap almıştım. Tabi alınca saf suyla iyice sulayıp toprağın emdiği musluk suyunu akıttım. Alicaea geldiğinde durumu iyiydi ama keyifsizdi, özünden üretmiyordu. 2-3 hafta sonra kendini toparladı, şimdi bol bol üretiyor, yaprak da çıkardı. Vft da ise en kızıl 1-2 kapanını döktü, şimdi durumu sabitlendi.

Özellikle bu Eylül-Kasım döneminde ve bahar başında etoburlar sık sık geliyor. Bitkiler yeni gelmişse özellikle vft ve sarreceniaları bekletmeden almak lazım. Kapanlardaki hasarın geri dönüşü yok.

Sarracenialar için bauhausu öneririm, gerçekten çok güzel bitkiler gelebiliyor. Vft da ise bitkinin performansına bağlı, iki yerde de iyi-kötü kalitede bitkiler gelebiliyor.

Denizatı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 20:44   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Arkadaşlar kozyatağı bauhausda çok güzel nepenthesler vardı. Bende bi tanesini aldım. Fiyatı 28 milyon.
http://img4.imageshack.us/gal.php?g=img5998j.jpg
Bakalım büyütebilcezmi bizim canavarı... Uygun yer arıyorum şimdi resimdekiler geçici poziyonu : /

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 07:53   #66
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
toprağını değiştirmeyi veya sulamayı unutma .satılana kadar taş gibi oluyor torf.ilk aldığımda torfa bakmadan sadece fısfısla yaprakları ıslamıştım ama farkedene kadar ibrikler kurudu .

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 10:41   #67
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
İbrikleri korumak ve yeni ibrikler elde etmek için nemli bir ortam sağlaman lazım.. kolay gelsin..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 14:27   #68
Ağaçsever

Yabancı forumlarda bitkilerin nemsiz ortamlarda ilk başta ibriklerini döktüklerini daha ilerde 2-3 ay sonra ortama uyum sağlayıp ibrik verebilen nepenthes örneklerinin olduğunu söylüyorlar. Praecox beyin arkadaşının mutfağında yetişen mucize nepenthes'de böyle olmuş olabilir mi? Gerçeklik payı var mıdır sizce nepenthes'in ortama alışıp ibrik verebilmesinin?

Eski 19-11-2009, 15:33   #69
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Çevrenin relatif nem oranı %70 RH'nın altında ise ibrik verdiklerine ben yıllardır tanık olmadım.
Bitki düşük nemli ortamlarda yaşıyabiliyor hatta kuru kalsa da ölmüyor ancak ibrik oluşturmuyor.
Bu sizin de elinizdeki en kolay çapraz olan ventrata (Ventricosa x alata) bile ibrik oluşturmuyor.
Günlük iki üç kez fısfıslamak şart.
Bir de o resimdeki cpgrower arkadaşımızın nep.inin bulunduğu yer mutfağı ve de çok fazla yemek pişirdiklerinden v.s. mutfağının oldukça nemli olduğunu belirtmişti. Cam var ise banyo da uygun olabilir.
Ancak ev içinde bakım için en uygun yer yine de bir akvaryum içi veya terraryumdur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:16   #70
Ağaçsever

Praecox bey, bende mutfağa koyacaktım fakat sonra mutfağın hiç güneş almadığını farkettim, dolayısıyla tekrar odama koydum fakat siz banyo alternafi sunduğunuza göre güneş görmesinin pek de önemli olmadığı çıkarımını yapabilir miyiz?
Aklıma takılan bir başka konu ise mekan yeterli nemde olmasa bile günde 2-3 fıs fısla ibrik çıkarmasını sağlayabilir miyiz yoksa en az %70 nemlik bir ortamda bulunması şart mı ibrik vermesi için?

Eski 19-11-2009, 20:48   #71
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Benim bildiğim zaten bu tür nephenteslerın doğal ortamları nemli ve fazla güneş almayan ortamlardır. Dolayısıyla güneş alma ihtiyaçları yok pek. Ben evde güneş almayan bir yerde saksının üzerine 10 litrelik petlerden geçirerek bakıyorum. Sabah akşam fısfıs yapıyorum. Tek tük ibrik vermeye başladı. Ama gerçekten nemli ortam istiyorlar.

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 10:20   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2010
bauhaus bana çok uzak koçtaş'ın internet sitesinde de tam göremiyorum ürünleri. internetten satış yapan yapı market başka bulamadım. Sarracenia başka nerden bulurum?

keselioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024