agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2015, 08:59   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2015
maxima / Etobur Bitkilerim

Merhaba arkadaşlar,

8 senedir etobur bitkilerle ilgileniyorum. Koleksiyonumun büyük kısmını nepenthesler oluşturuyor ama drosophyllum ve drosera gibi türler de seviyorum.

4-5 sene evvel bu siteye üyeydim, hatta yeniden katılacağım için mutluydum. Ancak dün praecox'un artık aramızda olmadığını öğrenmemle şu an oldukça buruk bir başlangıç yaptığımı söylemeliyim. O yüzden ne söyleyebileceğimi de bilmiyorum açıkçası...
Bitkilerimi bu başlıkta paylaşıyor olacağım, kimbilir belki sizlerle de ilerde paylaşımlarımız olur.
Herkese sevgiler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen maxima : 16-10-2015 saat 23:17
maxima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 10:03   #2
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Yeniden hoş geldiniz Sn. anilsaldiran,, sayfanız hayırlı olsun. Ben de ilk üye olduğumda tanımasam bile forumdaki değerli kişilerin kaybından çok üzüntü duymuştum. Hepsi nurlar içinde olsunlar, tanıyanların başı sağ olsun.

Güzel paylaşımlar diliyorum..

NMel ve mustafa_myb beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 10:30   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Hoş geldiniz

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 12:45   #4
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Çok güzel bitkileriniz var maşallah.
İstanbuldasınız sanırım. Havası bile yarıyor bu bitkiler

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 23:26   #5
Ağaçsever

Teşekkürler arkadaşlar.

Evet İstanbul'dayım. Burdaki hava şartları bahar sonundan itibaren birçok etobur bitkiye dışarda bakmayı mümkün kılıyor. Ankara'da dört sene yaşadım ama o zamanlar bitkim yoktu dolayısıyla denemedim; oranın kuru havası etoburlara zor gelmeli, belki ancak çok arsız türler dayanabilir...

Jakin beğendi.
Eski 17-10-2015, 00:02   #6
Ağaçsever

Bitkilerimi tanıtmaya N. Albomarginata'dan başlayayım.

Albomarginata genelde deniz seviyesine yakın rakımlarda yetişen, dolayısıyla yüksek sıcaklık ve yüksek nem tercih eden bir bitki.

Nepenthesler geldikleri bölgeye göre farklı davranışlar gösterebiliyor. Örneğin bende bu bitkiden iki tane var. Fotoğraflarda gördüğünüz büyük bitki oda sıcaklığında ve kuru havada sene boyunca gelişmeye ve ibrik yapmaya devam ediyor. Bir de küçük olan var ki (onu başka bir yerden almıştım) senelerdir nerdeyse hiç gelişmedi, muhtemelen sıcaklığı ve nemi az buluyor. Aynı tür içinde bile farklı yapıda bitkiler olabiliyor.

Fotoğrafta bir başka arsız nepenthes olan Maxima var, ikisi de tırmanma aşamasında artık.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2015, 15:08   #7
Ağaçsever

Nepenthes Ventricosa x Hamata.
İki yüksek rakım nepenthesinin, Ventricosa ve Hamata'nın çaprazı bir bitki.

Ventricosa yüksek rakım olmasına rağmen dayanıklılığı ile tanınmış bir türdür. Hamata gibi zor türlerle çaprazlandığında ortaya çıkan bitki her iki bitkinin görselliğini barındırması yanısıra Ventricosa'nın dayanıklılığına da sahiptir çoğu zaman. Bu yüzden Hamata gibi daha hassas bitkileri yetiştirecek şartlara sahip olmayanlar (bkz. ben) en azından çaprazlarıyla yetinebiliyor.

Bu bitkiyi herkese tavsiye ederim, düşük nemde dahi problemsiz gelişmeye devam eden nadir nepentheslerden.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2015, 23:20   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
Bitkileriniz avlanırken video çekmeniz mümkün olur mu acaba? Değişik bir koleksiyon

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jakin beğendi.
motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2015, 09:22   #9
Ağaçsever

En sevdiğim bitkilerimden N. Sibuyanensis x Ventricosa. Nerden nereye geldik beraber...
Tırmanmaya başladıktan sonra bu yaz ilk defa çiçek açtı (erkekmiş) ve şimdi de ilk üst ibriğini açmak üzere.
Genelde akşamların serinlemeye başladığı dönemde ibrik veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2015, 16:58   #10
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
sayın anilsaldiran tek kelimeyle harikalar mükemmell hepsi ellerinize sağlık bol etoburlu bir sayfa artık takipteyim ..

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2015, 17:30   #11
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim ilginize. Etobur bitkilerin artık Türkiye hobi alanına gerçekten girmesini istiyorum, hâlâ sayımız çok az. Dükkan sahipleri bunu bir kâra dönüştürme derdinde, hobiciler ise muhtemelen yurt dışından getirtme masrafları yüzünden ve belki de dil eksikliğinden şahsen bulaşmaya cesaret edemiyor. Malum döviz kurları yüzünden ben de elimi ayağımı çektim yurt dışından, koleksiyonumu iyi ki seneler önce oluşturmuşum.
Sonuçta paylaşacak, konuşacak, belki birşeyler takas edecek ortam hâlâ oluşamamış durumda. Umarım biz de Batı'nın hızına yetişiriz, en azından benim ömrüm bitmeden

Bir başka çapraz; Nepenthes Sibuyanensis x Merrilliana. Her ikisi de kaprisli türlerdir, özellikle Merrilliana. Diğer nepentheslerin aksine PH'ı yüksek substratlarda yetişen küçük bir grubun üyesidir; bunun üstüne bir de asla ödün vermediği yüksek ısı ve nem ihtiyacı da eklenince hobi dünyasında tutunamayanlardan olmuştur. Çok yazık çünkü aslında ibrikleri Rajah'dan sonra en büyük nepentheslerdendir, alçak rakım bitkileri arasında ise en büyüğüdür.
Bu çapraz bir bitki olduğu için saf türler kadar kaprisli değil. 2 sene sonra ilk ibriğini nihayet verdi.

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2015, 12:28   #12
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Tebrikler nepenthes yetiştirmek zor ama bir o kadar da güzeller.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 17:31   #13
Ağaçsever

Teşekkür ederim. 8 sene önce Eminönü çiçek pazarında ilk defa bir nepenthes miranda görmüştüm, o andan sonra değişti her şey. Kimbilir belki o gün oraya gitmemiş olsaydım bambaşka bitkilerle ilgileniyor olurdum bugün...

N. Ventricosa x Hamata, yeni açılmış bir ibrik.

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve eneskrky beğendi.
Eski 24-10-2015, 18:03   #14
Ağaç Dostu

Bu ventricosaxhamata'nın yeşil formu da vardı siz de o çok hoşuma gitmişti, hala duruyor mu ve durumu nasıl?

Eski 24-10-2015, 18:47   #15
Ağaçsever

Raven söylemekten çekinmiyorum ki o bir kazıklanma hikâyesine döndü. Bitki ışık gördükçe zaman içinde kırmızıya döndü. Onu bana satan kişi tırmanması için gölgede tutmamı söylemişti, meğer başka sebeple öyle söylemiş
Şikayet edemiyorum çünkü bu zaten zor bulunan pahalı bir çapraz, elimde fazladan bir tane olmuş oldu. Bir de ne hacetse öbürü tek dal ilerlerken bu devamlı sürgün veriyor. Yukarda resmi var aslında ama sen tanımadın haklı olarak.

Saf yeşil ibrik nepentheslerde fazla görülmüyor. Hirsuta var bende bir tane o öyledir, önümüzdeki günlerde paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2015, 20:54   #16
Ağaçsever

Nepenthes Hirsuta aşağı rakımlarda yetişen ve ismini tüylü yapraklarından alan bir bitki. Tüm aşağı rakım bitkileri gibi sıcak ve nem seviyor.
Kendine has özelliklerinden biri de gölge sevmesi, bu yüzden begonyalarla birlikte yetişiyor.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2015, 22:14   #17
Ağaçsever

Drosophyllum yeniden !

Özlemişim bu bitkiyi. Hem de bu sefer kendi bitkilerimin tohumlarını büyütüyorum, bunun zevki başkaymış.
Şimdilik 14 tanesi garanti görünüyor, bakalım kaç tanesi yaza ulaşacak.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2015, 23:08   #18
Ağaç Dostu

Sizin bu ufaklık droso'ları görünce sanırım benim kaybettiklerimin nedenlerinden birini buldum

Eski 28-11-2015, 23:36   #19
Ağaçsever

Tahmin ediyorum substrat, doğru mu ?

Eski 29-11-2015, 10:23   #20
Ağaç Dostu

Yok substratıını bol bol drenajlı yapıyordum ama sanırım ışığı az geliyordu, çünkü seninkilerde yapraklar hep dipten çıkmış bende uzayarak çıkıyordu. Işığın az olması da sanırım kök çürümesine davetiye çıkarıyor. en azından şimdilik çıkardığım sonuç bu

Eski 29-11-2015, 14:28   #21
Ağaçsever

Işık çok önemli. Aydınlık yetmiyor, direkt güneş ışığı almalı. Ne kadar uzun saatler alırsa o kadar güçlü ve hızlı yetişiyor. Yeterli güneş almadığında cılız oluyor, bir süre dayanıp sonra boynunu büküveriyor.
Yetişkinler de öyle aslında. Onlar tabii daha uzun süre dayanabiliyor ama yeterli güneş yoksa nihayetinde ufala ufala yokoluyorlar...

Eski 29-11-2015, 16:19   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maxima Mesajı Göster
Işık çok önemli. Aydınlık yetmiyor, direkt güneş ışığı almalı. Ne kadar uzun saatler alırsa o kadar güçlü ve hızlı yetişiyor. Yeterli güneş almadığında cılız oluyor, bir süre dayanıp sonra boynunu büküveriyor.
Yetişkinler de öyle aslında. Onlar tabii daha uzun süre dayanabiliyor ama yeterli güneş yoksa nihayetinde ufala ufala yokoluyorlar...

Evet bu tür ışığı seviyor ama ufakken sanki direk güneş alırsa yanacak gibi gelmişti demek ki öyle değilmiş

Eski 03-12-2015, 10:31   #23
Ağaçsever

Nepenthes Truncata.

Bendeki 3 kardeşin en küçüğü bu. Truncata en büyük nepenthes türlerindendir, ibrikleri 40 cm civarını bulabilir. Doğada ufak kemirgenler bile av menziline giriyor.
Epifit yaşayan bu bitki drenajı yüksek substratlar tercih ediyor.
Yüksek/Orta rakım ve aşağı rakım olmak üzere farklı bölgelerde bulunabiliyor. Bendeki 3 bitki de ayrı yerlerden ve yetişmelerinde hiçbir fark göremiyorum, bence Maxima misali uyumlu bir bitki bu. Maxima'dan farklı olarak daha az su istediği söylenebilir, zaten görüldüğü üzre yaprakları etli.
Kalp şeklindeki yaprakları bu türün imzasıdır.
Nem ihtiyacı da oldukça düşük, ev koşullarına rahatlıkla adapte oluyor; ancak tabii ki yüksek nemde eminim daha iyi yetişirdi.

Kapağındaki davetkâr damlalardan anlaşıldığı kadarıyla oldukça mutlu.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2015, 19:39   #24
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Nedense hocanın bu geçmiş yıllardaki iletisi geldi aklıma...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
İşte eseri ve ustası...
sezarın hakkı sezara...

A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 22:56   #25
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim. Eksikliğini foruma her gelişimde hissediyorum...Buralarda bir daha onun kadar bitki aşığı birine rastlar mıyım bilmem.

Jakin beğendi.
Eski 20-12-2015, 11:50   #26
Ağaçsever

İyi gidiyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 12:18   #27
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maxima Mesajı Göster
İyi gidiyoruz.
Bu zarif görüntünün altındaki avcılığı merak ettim doğrusu.
Noktacık gibi şeyler yapışkan bir madde midir?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 13:45   #28
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Bu zarif görüntünün altındaki avcılığı merak ettim doğrusu.
Noktacık gibi şeyler yapışkan bir madde midir?

Drosophyllum (Lusitanicum) etobur bitkiler içindeki başarılı avcılardan biridir, hatta bazı kaynaklarda en başarılısı diye geçer. O kadar çok yakalıyor ki aktif olduğu ilkbahar ve yaz başlarında kolları avlarıyla kaplanır. Neden bilmem özellikle sivrisinekler çok yem oluyor bu bitkiye.

Yetişkin bitkiler yoğun bir bal kokusu yayar. Avların büyük kısmı buna tav oluyor. Damlacıkları da güneşte parlayarak avlarına çekici bir görüntü oluşturur ve sıvısı da oldukça kuvvetlidir, bir kere konduktan sonra büyük böcekler dahi kurtulamıyor.

Sadece Portekiz, İspanya ve Morocco'da belli bölgelerde yetişir. Yazları kurak ve susuz, kışları yağışlı ve soğuk geçiren tam bir Akdeniz bitkisidir. Doğada çamlarla birlikte asidik topraklarda yetişiyor, hatta İspanya'da "çiğli çam" derlermiş.
Küçük çam ağaçları boyuna gelebilen çok büyük bir bitkidir aslında.

Aşağıda benim tohum aldığım genç bitkilerimi ekledim. Bu yaz sonundan bir kare, çiçekle uğraştıkları için sıvıları azalmış ve fazla avlanmayan bir vaziyetteler.

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2016, 13:40   #29
Ağaçsever

N. Ventrata

Arsız nepentheslerden biri olsa da sevdiğim bir bitkidir, belki ilk edindiğim türlerden olduğu için. Yazın üstü kırmızı ibriklerle dolup taşar ama kışın da pek hareketsiz sayılmaz, büyümeye ve ufak ibrikler vermeye devam ediyor.

Ventrata aslında çapraz bir bitkidir. İki yüksek rakım nepenthesinin karışımıdır; Alata ve Ventricosa. Birçok çapraz gibi adaptasyon yeteneği yüksektir ama bence yine de çok arsız sayılmaz çünkü ibrik oluştururken mutlaka sıcağı ve nemi bekliyor. İstanbul'da temmuz-ağustos gibi zirvesinde oluyor gelişim olarak.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2016, 12:49   #30
Ağaçsever

Bal kokusu yaymaya başlamışlar. Ne zaman güneşte parlayan bir drosophyllum görsem bunun favori bitkim olduğunu düşünüyorum, herhalde ömür boyu bıkmayacağım bir manzara. Özlemişim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024