agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2007, 19:34   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batukhan Mesajı Göster
ben bugüne kadar kendi bildiklerimi ondan yazmadım.
batukhan arkadaş
ben ise senin yaptığının tam tersini yapıyorum...forumdan ve diğer kaynaklardan öğrendiklerimi artı kendi tecrübelerimi soran herkese aktarıyorum...
Madem hiç araştırmıyor ben de cevap vermiyim mantığı bana ters..insanlar foruma bunun için geliyor...

eğer yabancı dil bilmiyorlarsa orkide ve etobur bitki konusunda bu forumdan daha kapsamlı başka yer varmı?yok?

Bu durumda neyi araştıracaklar?Elbet gelip bu forumda soracaklar....

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:48   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
bravo çok güzel.siz zaten herşeyin en iyisini biliyorsunuz anladığım kadarıyla preacox a bana dortyuz e falan ihtiyaç yok siz olduğunuz sürece.

burada kimsenin kötü bir niyeti yok.burada ben dahil diğer arkadaşlarda vanda nın bakımının zor olduğunu ve konuyla ilgisi ve bilgisi olmayan alan arkadaşların bitkileri öldüreceğini söyledik.

kaldı ki bu böyle kusura bakmayın ama vanda bakmakta her baba yiğidin harcı değildir. biz buradan insanları uyardık sadece bitkiler telef olmasın diye. olay bu kadar.

neyse siz nasıl dilerseniz öyle yapın ben belki bildiklerimi pek paylaşmadım bugüne kadar ama sayın preacox buradaki herkesin sorusuna cevap verdi. malina nın sizin mesajınızdan yaptığı alıntıyı anlayamadım. neden öyle birşey söylediğinizi. bence bilen arkadaşları küstürmeyelim böyle. gerçi fark etmez siz hepimizden iyi bilirsiniz bize gerek yok zaten.
Saygılar

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:50   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn. Deniz akvaryumu Vanda bakımı konusunda sizden mümkün olduğunca fotoğraflı ve uygulamalı bir çalışma bekliyorum.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:59   #64
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
deneme tarzında bir yazı olacak o zaman...

olsun, o da edebiyatımızın güzel bir dalı

deneme
: Herhangi bir konuda yeni ve kişisel görüşlerle bezenmiş bir anlatım içinde sunulan düz yazı türü

kaynak: Türk Dil Kurumu çevrim içi sözlüğü

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:14   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Benim elime geçen vandaları ben çöpten çıkarmıştım

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:18   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Anladığım kadarı ile siz böyle bir çalışmaya gönüllüsünüz. Doğru mu anlamışım Sn İzmirli?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:29   #67
Ağaç Dostu

Tek fotoğraf var oda odanın içinde uzaktan fotoğrafı,vandaları bulduğum zaman aynı zamanda össye hazırlanıyordum kullanabildiğim kadarıyla interneti kullandım ve deneyerek baktım.İlk başta herşey güzeldi sonra hepsi hastalandı Vandaların zor olduğunu düşünmedim hiç sonuçta çöpte kalmışlardı ve telleri bile yamulmuştu belki bir umut vardır diyerek aldım sağlıklı görünüyorlardı hastalığın ne zaman geleceği belli olmadı

Eski 08-03-2007, 20:35   #68
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batukhan Mesajı Göster
malina nın sizin mesajınızdan yaptığı alıntıyı anlayamadım.
Bu da bilgi ve tecrübe sahiplerinin, bunu talep edenlere vermemesinden kaynaklanır

cümlesinin saçmalığını soruyorum. Nesini anlamadınız?

Ama soruyu, o cümleyi yazana soruyorsanız, ne cevap vereceğini bilmiyorum. Şu ana kadar dediğini tekrarlamaktan öte bir şey yapmıyor.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:42   #69
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Başka sorusu olan ?
Bu soruyu cevaplamadan başka soru istemenize gerek yok.

Eski 08-03-2007, 20:56   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bu da bilgi ve tecrübe sahiplerinin, bunu talep edenlere vermemesinden kaynaklanır

cümlesinin saçmalığını soruyorum. Nesini anlamadınız?

Ama soruyu, o cümleyi yazana soruyorsanız, ne cevap vereceğini bilmiyorum. Şu ana kadar dediğini tekrarlamaktan öte bir şey yapmıyor.
kısaca batukhan arkadaş gibileri kast ediyorum...zaten kendi yazısında da belirtmiş "ben bildiklerimi yazmıyorum"diye...

Eski 08-03-2007, 21:02   #71
agaclar.net

malina's Avatar

İyi de bunu açık olarak yazman gerekir. Oysa sen praecox'u da içine alacak kadar genelleşmiş biçimde suçlamalar yapıyorsun.

Ayrıca bilgi vermek isteyen verir ismeyen vermez. Bu konuda zorlama olamaz. Bu tavrın yüzünden, cevap verecek olan da vazgeçecektir.

Üstelik, ne orkide ne EB yetiştirmeyen ben bile yazışmalarda (forumdaki diğer alanlarda da görüyoruz) fazla kolaycı tipleri görüyorum. Ne google'da bir şey aramış, ne forumda yazılmış bilgileri okumuş...

Benim sorunum şu, haydi cevap verin!

Başüstüne efendim, siz isteyin, biz bilmem kaçıncı kez aynı cevabı sizin için de yazarız!
Bir şeye itiraz edeceksen buna itiraz etesen daha mantıklı olurdu.

Eski 08-03-2007, 21:13   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn. Deniz akvaryumu Vanda bakımı konusunda sizden mümkün olduğunca fotoğraflı ve uygulamalı bir çalışma bekliyorum.
sn sukranayalp,ayrıntılı bilgiler alttaki linklerde ayrıntılı olarak var...

Vanda, Ascocenda ve türevleri

http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ighlight=vanda

...benim de bildiklerim bundan ibaret...

2.linkte sn praecox;

...Vanda ancak tohumdan üretilen bir Orch böle oluncada Phal. ın tersine zira P. 1,5 yılda çiçek açtırmak mümkün iken Vanda nın ilk çiçeklarini görülmesi için geçen zaman 16 SENE sanırım burada 16 sayısı fiyatı balirleyen kısmı 160 YTL de az aslında ama bir kez getirenin elinde patladımı da bu fiyat makul gibi. bu monupodial (yani rizom gibi toprak içinde bizim bildiğimiz kana veya anubias gibi değil de ağaç gibi üst üste yapraklar açarak büyüyen) ve yavru pekde sıkça değil hatta nadiren açan bir orch. türü olduğundan pahalı ama çok güzel çiçekleri olan ve bundan önceki mailerimde de değindiğim gibi tek mavi açan orch. türü.
Vandanın bakımı esasen pekde zor değil her gün chloru alınmış bekletilmiş suya sokup en az yarım saat kadar beklettikten sonra asmanız gerek zaten herhangi bir substrat istemiyor olası kanabilecek substratlar ise sadece bitkinin duruşunu sabitleştiren tarzda pomza taşı veya vermiculit oluyor ki bunlar su tutmamaları açısından seçilen taşlar. kökler her gün bu şekilde ıslatılarak sulandıktan sonra asılıp kurutulması şart. gübreyede gerek yok nitratı çok diye dökeceğiniz aquaryum sularını toladığınız kaba ayda bir sokmak suıreti ile gübrelemek de çok iyi hatta bu aquaryum suyunu ayda bir diğer Orch.lara da gübre yerine vermenizi ivediyetle tavsiye edebilirim. Vandalar dediğiniz gibi esasen susuzluğa dayanıklı bitkiler senelerce kurutmayı becerememiş bir seradan bedevadan bir tane daha kaptım iki haftadır bende iyileşmeyede başladı açınca ilk resimlerini eklerim buraya. sanırım ancak yaza açar.
evet orch.lar ve diğer tanınmayan bitkiler ilk heves alınınca bilgisizlikden bu şekilde vegete eden veya kurıyan birer fosil oluyor ki bende buna çok acıyorum ilk etapda bunun için geçen 16 seneye diğer etapda da sonunda buna ödenen bedel de milli servetimizin bir parçası....

aydınlatma konusu ise Fırat bey sizin de eminim pencere kenarlarınızın sayısı bitki miktarları ile ters orantılı yani az ve yetersiz. hal böyle oluncada pencereden yarım metre içerdeki bitkinin aldığı ıişık %80 e kadar azalma göstermekde özeliklede o pencere hanımların kontrölünde ise vede tül de asılmış ise ek aydınlatmasız bu tarz orch. bakımı imkasızlaşıyor. kaldı ki kışın o pencere kenarları cam kısmın bitkilere sunduğu soğuk yüz ile alltan kaloriferin verdiği sıcak kuru hava tam bir ızdıraplı durum oluşturmakda ben bunun için zaten pencere kenarlarına orch. koymuyorum tül perde var ise bu pencere kenarları böcekçil bitkiler içi ideal bir dormjancy yeri oluşturuyorlar. (kışları) 10-15°C cıvarı ölçüyorum ben o kısımları ki burada bir phal. yetiştirmek sorun...

...
1 - suya soktuğunuzda yaprak aralarına su girmesin veya su kalmasın.bu suya sokma işlemini oğleden sonraya kalmasın bir de sulama suyu üreme göstermiş olabilir ancak aşırıya gitmemiş olsun veya o suyada aktif kömür atarsanız içine ( kalacak ise o su içinde mangal kömürü de atabilirdiniz.

2 - Ayda bir Azotu oldukça düşük phosphoru yüksek potasyumu phosphordan az azotdan çok olan (mesela NPK 6:15:10 gibi) molybdaen bor içeren (Compo guano tavsiyemdir.) tabii normal bitkilere olan seyreltmanin 1/4 kadarı esasen üzerinde de orch.lar ve hassas bitkiler için gereken dozajlamanın seyreltilişi yazmaktadır. yalnız gübreli suya sokmadan evvel o günü Vandanızı n köklerini rengi saydamlık opal bir renge dönene dek ısladıktan sonra güberli su ile dolu kovaya daldırıp bekletin, ancak o suyu bir daha ki aya kadar saklamadan diğer orch.larınızın arasında paylaştırarak bitirin.

ayrıntılı olarak belirtmiş...

.

Eski 08-03-2007, 21:21   #73
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

peki bu yazıdakileri denediniz mi? kendi vanda'larınızı bu yöntemle çiçeklendirebildiniz mi?

sanırım büyük çoğunluğumuzu geren, sağdan soldan okuduklarınızı kendi tecrübeleriniz gibi burada aktarıp tavsiyeler vermeniz.

Eski 08-03-2007, 21:23   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
İyi de bunu açık olarak yazman gerekir. Oysa sen praecox'u da içine alacak kadar genelleşmiş biçimde suçlamalar yapıyorsun.

Ayrıca bilgi vermek isteyen verir ismeyen vermez. Bu konuda zorlama olamaz. Bu tavrın yüzünden, cevap verecek olan da vazgeçecektir.

Üstelik, ne orkide ne EB yetiştirmeyen ben bile yazışmalarda (forumdaki diğer alanlarda da görüyoruz) fazla kolaycı tipleri görüyorum. Ne google'da bir şey aramış, ne forumda yazılmış bilgileri okumuş...

Benim sorunum şu, haydi cevap verin!

Başüstüne efendim, siz isteyin, biz bilmem kaçıncı kez aynı cevabı sizin için de yazarız!
Bir şeye itiraz edeceksen buna itiraz etesen daha mantıklı olurdu.
sn malina
siz de bilirsinizki bu forumda praecox a hocam diye hitap edecek kadar kendisini seven ve sayan bir kişiyim.hatta sn balıkçı bu nedenle bana yalaka bile demişti...

Etoburlarda-orkidelerde bu kadar emeği geçen birine sizin düşündüğünüzün binde birini bile düşünmek aklımdan geçmedi ...ama forumlarda malesef bu durumlara alışık olmak lazım...zaten siz de forumda yaşanan bir çok tartışmada buna şahitsiniz ...bahçıvan olayında da buna benzer bir durum oluşmuştu...yine oku da baban gibi eşşek olma olayında şimdi hatırlamadığım başka olaylarda...

Yanlış anlamalar her zaman olabilir acı olan bunu fırsat bilip ara bozucuların hemen ortya çıkması ...bu duruma da forumlarda sık rastlanır...böylece insanları yüzünü görmeseniz bile daha iyi tanırsınız

.

Eski 08-03-2007, 21:27   #75
Ağaç Dostu

Merhaba!
Anlamadığım bir şey neden sürekli konu başlıkları yer değiştiriyor Çok karıştı.

Eski 08-03-2007, 21:31   #76
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Orkideler ve etoburlar, başlıklarını düzenliyoruz. ondan kaynaklanıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 21:31   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz Mesajı Göster
peki bu yazıdakileri denediniz mi? kendi vanda'larınızı bu yöntemle çiçeklendirebildiniz mi?

sanırım büyük çoğunluğumuzu geren, sağdan soldan okuduklarınızı kendi tecrübeleriniz gibi burada aktarıp tavsiyeler vermeniz.
1-hiç bir yazımda kendi tecrübem demedim...

2-Neden gerildiğinizi anlamadım

3-sağdan soldan okuduklarıyla yorumu herkes yapabilir bir yasak mı var?

Eski 08-03-2007, 21:31   #78
agaclar.net

malina's Avatar

batukhan üye olalı iki ay dolmamış, praecox sekiz ayı geçmiş...

Ayrıca #8 numaralı mesajda ortalığı karıştırmak isteyen bir tavır mı var?

Eski 08-03-2007, 21:40   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
batukhan üye olalı iki ay dolmamış, praecox sekiz ayı geçmiş...

Ayrıca #8 numaralı mesajda ortalığı karıştırmak isteyen bir tavır mı var?
Evet var 8 nolu da değil bu başlık altında...ve yine sadece bu mesajda değil benzer başka mesajlarda da... ancak yeni bir polemik yaratmamak için bu konuyu açmayacağım ...açılmasında da fayda yok..yukarda dediğim gibi her forumda rastlanan olağan olaylardan.

Ben artık bunları forumların tuzu biberi olarak görüyorum...

.

Eski 08-03-2007, 22:03   #80
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
Merhaba!
Anlamadığım bir şey neden sürekli konu başlıkları yer değiştiriyor Çok karıştı.
Çünkü konu başlığıyla uygun yazılar yazılmıyor. Bu kirliliği temizlemek için yeni bir yere taşıyorum.

Yani benim suçum yok

Eski 08-03-2007, 22:10   #81
agaclar.net

malina's Avatar

Bu konu işlevini tamamladı sanırım. Yarın Güncelliğini Yitiren Konular bölümüne taşırım. Ya da silerim...

Eski 09-03-2007, 23:41   #82
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
EB konusunda yol yordam sohbetleri :)

Nepenthes türler

Lowland türler: Gündüz 26-35 C / Gece 21-26 (ideal sıcalık 25 üstü)

İntermediate türler: Gündüz 24-31 C / Gece 13-21 C (ideal sıcaklık 20 C)

Highland türler: Gündüz 21-31 C / Gece 9-17 C (Hatta gece sıcaklıkları bazı türlerde daha da düşebilir.)

Böyle bir bilgi buldum. Doğru mudur? Kimse karışmayınca kendim araştırayım dedim.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 00:01   #83
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Evet sayın hocam bu değerler matematiksel **** istatiksiksel olarak doğru değerlerdir. ancak bir de bu işin havanın bağıl nem oranlarının gece gündüz farkları da vardır. gerçi bu sekonder bir oluşum... ama evlerimize en uygun olanı sayılardan da görebileceğimiz gibi intermediate dediğimiz esasen insan eli ile türetilmiş hybridlerdir.

lowlandler de çok fazla sorun oluşturmamakla birlikde highland sp.leri için geceleri çalışan bir buzdolabı nepenthes vitrini gibi bir terraryum oluşturma fikrim var... zira heliamphoraların da o düz masa gibi plato dağların yani venezueladaki yaşam şartları bu highland değerleri istemekteler.

geçen hafta TRT2 de lost world adında bir belgesel yayınlandı keşke orda heliamphoraları seyretmiş olsaydınız.

burda kimse karışmayınca değil de birileri kesirli sayılarla hesapları yapmakda zorlanırken elektrikler kesik de olsa izafiyet theorisinden bahsedip de marie antoinet durumuna girmeyelim dedim.

sırası şöle... emeklemek, ayağa kalkıp yürümek, koşmak, sonrada maraton....

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 07:34   #84
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Bitkinin doğal yetişme şartlarına ne kadar yaklaşılırsa o kadar iyi bilindiği gibi. Intermediate Nepenthes'ler birkaç müdahaleyle rahatlıkla ev ortamında yaşıyor, hatta Highland ve Lowland türlerin bazı türleri de kimi evlerde sorunsuz büyüyebiliyor. Bunu denemenin en sağlıklı yolu Highland veya Lowland ortamları oluşturup büyüttüğünüz Nepenthes'lerden çelikler alıp denemek, diğer türlü satın aldığınız bitkileri ağır bir deneye tabi tutmuş olursunuz.

Söylemesi bu kadar kolay olsa da bu iklimleri, özellikle Highland iklimini taklit etmek epeyce özen gerektiriyor ve bir o kadar da masraflı. Ödediğim elektrik faturasının bitkilerle birlikte tam iki katına çıktığını söylemiş miydim?

Sınıflandırmalarınızdaki bilgiler çoğunlukla doğru. Lowland'ler için gece sıcaklığında düşme olması gerekmediğini eklemek isterim. Tüm gün 30° C ve %90 civarı nemde çok mutlular. Borneo'da sık ormanlarda ağaç diplerindeki nemi ve sıcaklığı düşünün

Intermediate türler pek seçici değil, Lowland veya Highland ortamlarına rahatlıkla uyum gösteriyorlar, bunların arasındaki hemen hemen her iklimde sorunsuz büyüyeceklerdir. Ev ortamında fazla soğuk aylarda ibrik üretmeyi durdurup sadece yaprak verseler de havaların ısınmasıyla ibrik vermeye başlayacaklardır.

Highland'lerin en önemli özelliği yaklaşık 15°C gündüz-gece sıcaklık farkı istemeleri. Adından da anlaşılacağı gibi, doğada çoğu 1000 metrenin üzerindeki rakımlarda yetişmekte. Yaylalara çıkanlar bilir, gece-gündüz sıcaklık farkı gerçekten dikkat çekicidir.

Sınıflandırmaya bir de Ultra-Highland türleri eklemek lazım. Nepenthes'lerin yaklaşık %10'u bu sınıfa dahildir. Gündüz serin, akşam ise neredeyse soğuk tabir edilebilecek sıcaklıklar isterler. Erkan Bey'in sıralamasında bu maraton'dan epeyce sonraya eklenebilir

Nepenthes'lerimin resimlerini vakit bulur bulmaz sizlerle paylaşacağım

Eski 10-03-2007, 12:20   #85
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bende sorulan sorulara cevap veriken yazılarımı sonrdan tekrardan okuduğumda şahsım adına şöyle bir duygu oluştu...
sanki ben ve sayın dortyuz (bu konuda bu düşünceme katılacağını bildiğimden adını telafuz ettim) devamlı bu bitkilerin bakımı için sanki takoz oluyoruz. devamlı zorluklarından bahsediyoruz vede sanki yok siz bakamazsınız bunlara ancak biz bakabiliyoruz edası ile gündeme gelmek ister bir hava içerisindeyiz.

yok böyle bir durum keşke bu mered bitkiler bir monstera bir dieffenbachia bir spatyphllium kadar ev ortamına uyum gösterebilecek kadar bakımı kolay olsa.

bunun en basit göstergesini hep şöyle anlatmaya çalışıyorum. insanoğlundan çok önce var olan bu mutand bitkileri her ne kadar son 100 yılda tanıyabildik se de diğer süs bitkileri de ev kultivasyonlarına aynı yolu takip eder iken günümüzde çok yaralı olabilecek bu bitkiler hiç yaygın olamamıştır.

bana kalsa her salona bir kentya dan evvel her mutfağa bir maydanoz saksısından önce bir sarracenia alata her balkon pervazından sarkan bir nepenthes ventrata asılır olurdu. durumun böyle olmayışı bu bitkilerin ne kadar hassas bir bakım istediklerinin bir işareti olarak da algılamamızda faydalı olur.

evet afrikanın güneyinde balkon pervazlarından asılı bir sinek yakalayıcı olarak roridula çalıları olurdu ancak bunlar ölmüş kuru bitki çalılarından ibaret olup saksıda bakımı yerlilerce dahi becerilemiyen bir durumdu. doğadan kesip asarlarmış balkonlarına.

aynı şekilde sphagnumun da nasıl yüksek emiciliğinden dolayı yerlilerce kadın bağında çocuk bezinde pammpers niyetine kullanıldı ise de yine de kimse evinde sphagnum üretip çölde trarım için kullanmayıp bazı modifiye sellüloz türevi olan superabsorber tozları kullanır oldu.

bu emeklemek yürümek koşmak maraton vede sayın dortyuzun de kastetiği super maraton kariyeri bir pop sat yarışmasında tanınıp kaset yapmak gibi ortadan girilebilecek bir kariyer değil.

bu bağlamda umarım açıklamalarım yine yanlış anlaşılmaz.

saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 15:16   #86
Ağaç Dostu

yukardaki açıklamalara kısmen katılmıyorum..

emekleme-yürüme-koşma-maraton-süper maraton olayı fizik ve kondisyona dayalı işlerde doğrudur.

100 metreyi koşamayan biri elbet maratonu da koşamayacaktır.

Ancak bilgi ve tecrübe gerektiren işlerde ;

kişi bilgiyi tam olarak alıyor ve tecrübeli kişi de bu konuda tecrübesini o kişiye eksiksiz veriyorsa en zor bitki bile yetiştirilebilir...

Yani H.Nepenthes yetiştirmek için 2 yıl D.Capensis le uğraşmaya gerek yok ...H.N de ustalaşmış birinin bilgi ve tercrübelerini aynen uygulamak yeterli ...yeterki öğrenme ve uygulama kabiliyeti ile anlama yeteneğimiz olsun ,****** öğretenin de öğretme yeteneği...

Menekşe yi alttan değil üstten yapraklararına su değdirerek sularsanız o menekşe ölür ama sizi biri uyarır da alltan sulayacaksın yapraklarına su değmeyecek derse başarılı olursunuz...

DC de ustalaşmış biri eğer H.N ile ilgili sıcaklık farkını bilmiyorsa başarılı olamayacaktır isterse yıllarca emekleyip dursun...

Dersanelerde ve özel derslerde en aranan ve en pahalı hocalar bildiklerini öğrencilerine anlatabilen uygulamasını yaptırabilen hocalardır ...

Kısaca anlatmak istediğim zor bitki yoktur ...bilgiyi ve tecrübeyi edinememek vardır ...En zor bitki dahi o konuda bilgi ve tecrübesi olan kişiden öğrenildiğinde ve uygulanıldığında kolaydır...

Menekşenin alltan sulanacağını bilmeyen birisi için menekşe zordur...oysa o kişi balkonunda defalarca başarılı bir şekilde soğan yetiştirmiştir...

.

Eski 10-03-2007, 15:51   #87
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

e-postayla yüzme dersleri de başlasın o zaman

hatta internetten sürücü ehliyeti de versinler...

yolcu uçağı pilotu işe alımlarında da Microsoft Flight Simulator uçuş saatleri dikkate alınsın...

Eski 10-03-2007, 16:40   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz Mesajı Göster
e-postayla yüzme dersleri de başlasın o zaman

hatta internetten sürücü ehliyeti de versinler...

yolcu uçağı pilotu işe alımlarında da Microsoft Flight Simulator uçuş saatleri dikkate alınsın...
tüm bunların çiçek yetiştirme ile bir ilgisi varsa haklısın

örneğin H.Nepenthes hakkında tecrübeli bir kişinin forumda anlatıp da tecrübesiz kişinin uygulayamayacağı ne var?Hiçbir şey....

.

Eski 10-03-2007, 17:05   #89
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
örneğin H.Nepenthes hakkında tecrübeli bir kişinin forumda anlatıp da tecrübesiz kişinin uygulayamayacağı ne var?
.
öldürmemek? yaşatmak?

Eski 10-03-2007, 17:19   #90
Ağaç Dostu

Tüm tecrübelere ve anlatılanlara rağmen bitki ölüyorsa; ya anlatılmayan bir şeyler vardır ya da taktiri ilahidir...

Sonuç: H.Nepenthes de diğer etoburlar gibi kolaydır yeter ki tecrübelilerinburaya yazdığı talimatlara uyun...

.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024