agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2007, 17:18   #31
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz Mesajı Göster
Daha fazla dikkat çekmesi için ayrı bir konu açtım.

Gittigidiyor.com'da izmirpazarı adlı kullanıcının sattığı venus flytrap konuları omurkuscu adlı kullanıcının da aşağıdaki mesajında belirttiği gibi tamamen sahtedir!

Dün yeni bir hesap açıp bir paket tohum satın aldım, ve gelenler omurkuscu'nun resimlerini gönderdiği tohumların aynısı.

İzmirpazarı hakkında Gittigidiyor.com'a gerekli uyarıyı yaptım, ve kullanıcının kendisine de bir mesaj attım.

Lütfen dikkat.

Alıntı:_____________________
Orjinal Mesaj Sahibi omurkuscu Mesajı Göster
Sayın praecox Hocam
İnternetten Gitti gidiyor.com dan 5.00 YTL,ye 15 Adet Venus Fly Trap tohumları aldım.Tohumlar bana Yurtiçi Kargo vasıtası ile İzmir Bostanlı Şubesi Mario VALLERİ isimli bir şahıstan geldi.Telefon olarak ta.0232 3628990 yazıyor.( Aradığım zaman Fax numarası çıktı. ) Tohumlarla birlikte birde tohumların nasıl dikileceği ve bakımı hakkında bir broşür geldi.Öğrendiklerimi ve broşürde yazanları uyguladım.Ama anladığım kadarıyla bunlar Venus fly Trap tohumu değilmiş.ben size bir resmini gönderiyorum.ve bu konuda diğer arkadaşların da mağdur olmaması için yorumlarınızı rica ediyorum.
Saygılar sunuyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmirpazari Mesajı Göster
arkadaşlar ben bu kişiden tohum aldım fakat bana tohum gelmedi sadece yetiştiriliş tarzlarının yazılı olduğu metinler geldi, ben nereden bileyim sattığım tohumların sahte olduğunu, ama önümüzdeki perşembe gidip venüs fly trap bitkisinin kendisinden 10 adet alacağım vede gittigidiyorda satışını başlatacağım, mağdur olan arkadaşlarada alış fiyatından vereceyim,
Alıntı:
bitkileri gördüm boyutlerı ufak ama hoş dediyim gibi perşembe satışına başlayacağım burayada resimlerini koyarım
Alıntı:
ben kuşkuculuğu sürdürüyorum kimse kusura bakmasın.

izmirpazarı kupresus'un belirttiği diğer tohum satan gittigidiyor üyesi'nden geçtiğimiz Aralık ayında bir paket tohum almış, yani farkı kesinlikle biliyor.
-Pes doğrusu! Dostlar Burada neler olup bittiğini birisi bana anlatabilir mi? Bu satıcı aklandı mı?

-Arkadaşlar dikkatli olalım. Piyasaya sürdüğü kalp parayı başkasından aldığını, Kendisinin de kandırıldığını, söylemekle kişi kolayca yakasını kurtaramaz. Velev ki aldatılmış bile olsa.

-Bir Sayın Üye uyarı amaçla bir başlık açıyor. Hakkında "Sahtekarlık" iddiası ile uyarı yapılan kişi "Kazıklandım" gibi ibareler de kullanarak, bir takım laflar ederek siteye giriyor. Kendisinin ve kendisini dolandırdığını öne sürdüğü kişilerin sorumluluğu hakkında hiç bir laf etmeden, başka bir ürünün tanıtımına geçiyor.

-Tam kurşun ya da bakırı paraya çeviren meslek erbabı gibi bir tavırla, bu kere başka bir ürün pazarlamaya kalkıyor.

-Bunu yaparken de bizleri altın alacağım diye, elindeki bakır kuruşları da kaybeden zavallılar yerine koymaya yelteniyor, gibi geldi bana.

-Yoksa yanılıyor muyum:

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 17:34   #32
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Kesinlikle yanılmıyorsunuz, ciddi bir sahtekarlık söz konusu, ve tutarsız açıklamalarla üzeri kapatılmaya çalışıyor dediğiniz gibi. ayrıca gittigidiyor.com'daki yetkililer (doğal olarak bilmediklerinden) olumsuz tepki veren kullanıcı olmadığından hiç bir işlem yapmıyor.

çok rahatsız edici bir durum...

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 17:42   #33
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

-Bu arada, konu yine karışmasın, şaibeli durum örtülmesin diye ayrıca yazmayı doğru buldum.

-Bu Yeni üye'mize (Satıcı) Forumda, Türkçe'nin doğru kullanımı hakkında bir bölüm olduğunu hatırlatmamın bir yararı olur mu? Acaba telaşı bu konuya eğilmeğe izin verir mi?

Eski 12-01-2007, 18:15   #34
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Kesinlikle yanılmıyorsunuz, ciddi bir sahtekarlık söz konusu, ve tutarsız açıklamalarla üzeri kapatılmaya çalışıyor dediğiniz gibi. ayrıca gittigidiyor.com'daki yetkililer (doğal olarak bilmediklerinden) olumsuz tepki veren kullanıcı olmadığından hiç bir işlem yapmıyor.

çok rahatsız edici bir durum...
Sevgili dortyuz, "gittigidiyor.com" Nasıl bir yer bilmem. Ama bir sahtekarlık varsa buna alet olmamalılar. Bu satıcı Ben de dolandırıldım. Kazıklandım diyerek Kendisi de sahtekarlık olayını dolaylı olarak kabul ediyor. Eskiden buna hukukcular tevil yolu ile ikrar diyorlardı.

-Ama, Sayın Satıcı, konuyu bu başlığa taşımanızı bile fırsat bildi. Önceki başlık altında kalmış olsa daha iyi idi. Orada Sayın praecox başta olmak üzere konuyu doğru değerlendirebilecek kimseler var. Buraya taşımakla bu zata serbest alan yaratmış oluyorsunuz. Ben işin teknik tarafını hiç bilmem ama ahlaki ve hukuki olarak rahatsız edici bir durum var gibi geldi. O yüzden mudahil olarak bir uyarı yapma gereği duydum.

Eski 12-01-2007, 18:51   #35
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
bu nası satmama anlamadım..hala satışta duruyor ürünler..ayrıca alım yaptığınız yeri bildirmeniz lazım sahte mal verdiyse..bakın burda yaklaşık 100 kişiyi dolandırmışsınız..hepsi ayrı suçtur..belki değeri az olabilir ama bu bir suçtur yaptığınız..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 20:46   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
anlaşılmaz bir durumda konu saptırıldı, çok ilginç...

çok ciddi bir başlık, dolandırılan 60'ın üzerinde kullanıcıdan bahsediyorum, hala roridula hikayeleri

izmirpazarı, msahin33'e de bizzat ulaşıp durumu soracağım, gittigidiyor.com'daki yorumunda tohumların gelmediğine dair hiç bir şey söylememişsin. Hala sana inanmıyorum.
Burası mahkeme değil..
savcı-avukat-hakim rolüne de girmeyelim lütfen..
ortada bir suç olduğu iddiası varsa,(ki bazı arkadaşların elinde bizzat dolandırıldıklarına dair delil de var) savcılığa şikayet dilekçesi verilir..konunun bu kadar da uzamasına gerek yok..
Durum zaten yeterince AÇIK..

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 21:33   #37
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Durum AÇIK idi konunun başında doğru, fakat konuyla alakası olmayan mesajlarla kapanacak dereceye geldi ve dolandırıcı kendini birden bire aklayıp önce kurban, sonra da satıcı konumuna geçti.

Lütfen diğer meseleleri açtığınız onlarca konudan birinde tartışalım, bu konunun amacını bulandırmayalım.

teşekkürler.

Eski 12-01-2007, 21:44   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Durum AÇIK idi konunun başında doğru, fakat konuyla alakası olmayan mesajlarla kapanacak dereceye geldi ve dolandırıcı kendini birden bire aklayıp önce kurban, sonra da satıcı konumuna geçti.

Lütfen diğer meseleleri açtığınız onlarca konudan birinde tartışalım, bu konunun amacını bulandırmayalım.

teşekkürler.
Bence ortada tartışılması ya da ispatlanması gereken bir durum kalmadı..Dolandırıcıların "evet ben dolandırıcıyım" demesini bekliyorsanız yanılırsınız.

Sizin elinizde dolandırıldığınıza dair delil mevcut...Sayın praecox da bizzat olaya şahit.Bu durumda tek yapılması gereken savcılığa şikayettir.

"Bir dolandırıcı yakaladık,üzerine yüklenelim" mantığına girmemek gerekir düşüncesindeyim..

Bu nedenle bu başlık altında bir daha yazmayacağım.

.

Eski 12-01-2007, 21:58   #39
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu satıcıya yazılan yorumları okudum ,herkes teşekkür ediyor...

Bu durumda yorumlara da güvenemeyeceğiz demek ki...
.
Alıntı:
Bence ortada tartışılması ya da ispatlanması gereken bir durum kalmadı..Dolandırıcıların "evet ben dolandırıcıyım" demesini bekliyorsanız yanılırsınız.

Sizin elinizde dolandırıldığınıza dair delil mevcut...Sayın praecox da bizzat olaya şahit.Bu durumda tek yapılması gereken savcılığa şikayettir.

"Bir dolandırıcı yakaladık,üzerine yüklenelim" mantığına girmemek gerekir düşüncesindeyim..

Bu nedenle bu başlık altında bir daha yazmayacağım.

.
Yorumsuz...

Eski 12-01-2007, 23:21   #40
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

yanlış anlaşıldı galiba ben avukat veya savcı rolu oynamadım..sadece yaklaşık 100 kişiye sahte tohum satan veya satılmasına neden olan birileri varsa bunun sonuçlarını da bilmeli, eğer gerçekten istemeden olduysa hatasını bir şekilde telafi etmeli..yoksa kimseyi tehdit etme amacım yok..

Eski 13-01-2007, 00:31   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bitkileri gördüm boyutlerı ufak ama hoş dediğim gibi perşembe satışına başlayacağım buraya da resimlerini koyarım
Bu aşamada satış için buraya fotoğraf koymamanızı rica edeceğim.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 23:39   #42
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Uyarıya gerek kalmadı sayın malina,

bakalım hangi sahte kullanıcı adı ile geri dönecek...

Eski 17-01-2007, 17:13   #43
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu zatın GG sitesinden çıkartılmış olması onun işine yaramıştır. zira takribi 81 kişi bu adama hesap soracak duruma gelmişdi. şimdilerde ulaşılamaz oldu...
iyi mi oldu kötü mü buna karar verebilmiş değilim.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 17:51   #44
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

valla bence pek kimse işin farkında değildir veya gerçek bir tohumsa çıkan bitkinin ne olduğunu anlayana kadar en azından

Eski 17-01-2007, 18:10   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

Valla pek de durum avukatkemal beyin belirtiği gibi değil, zira duyumlarım ve bana da gelen torf isteyen arkadaşlar da en azından bir neden niçin diye hesap soruyorlar. yani tohumlar çimlenmedi sonuçda benden aldıkları torf mu kötü gibilerden ben dahi zan altında kalabiliyorum.

diğer hakkiki dionaea tohumu satan arkadaşlar da zor durumdalar zira haklı sebeplerden alıcılar çok daha temkinli davranırken kurunun yanında yaş da yanıyor bu yangında.

umarım bu trade silinmez de ibreti alem için kalır herkeslerde burayı okur ancak bu izmirpazarı nikli zatın bu 80 kişiye olsun 5 TL olsun 10 TL bir şekilde zararı karşılaması gerekir.çoğu çok para değil diye belki kulak arkası sanıyor ancak bu olaydan GG un da darbe alıcağı kanısındayım.
her ne kadar satıştan % 10 alıp sorumlu değiliz ibaresi ile sıyırılınıyorsa da müşteri kaçtı mı kaçar...

Eski 17-01-2007, 21:37   #46
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

tekerrür etmese ona da razıyım.. bu arada epey torf zayi oldu galiba

Eski 18-01-2007, 09:03   #47
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
yanlış anlaşıldı galiba ben avukat veya savcı rolu oynamadım..sadece yaklaşık 100 kişiye sahte tohum satan veya satılmasına neden olan birileri varsa bunun sonuçlarını da bilmeli, eğer gerçekten istemeden olduysa hatasını bir şekilde telafi etmeli..yoksa kimseyi tehdit etme amacım yok..
-Sayın avukatkemal, Sizin rol oynamanıza gerek yok ki efendim. Burası mahkeme değil elbette ama bilgilerimizi paylaşmamız da gerekli değil mi? Bildiklerimizi dostlarımızdan esirgeyecek miyiz? Siz bir hukuk adamı olarak bildiklerinizi söylemez iseniz yanlış olur bence.

-Şöyle düşünülebilir. İlgili site satıcıyı attığına göre bu konuda niye yazıyorum?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
tekerrür etmese ona da razıyım.. bu arada epey torf zayi oldu galiba
Ben bu yaklaşıma katılmıyorum bunu ifade etmek istedim. Zararların ödettirilmesi için yapılacak hiç bir şey yok mu? Tekerrür etmesin diye dua mı etmeliyiz?

Selamlar.

Eski 18-01-2007, 21:43   #48
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

açıkçası herhalde kimse 5-10 lira için ugrasmaz..tabi sonuçta yapılan bir suç ama herkesin allahından bulsun diyeceğinden eminim..sonuçta 10 lirayı çalmak da suçtur 1 milyarı da.. tabi ufak da olsa kişini gerçekten kandırıldığına da inanmak istiyorum.. umarım bu kişi bir daha böyle işlere meyletmez ve bazı kişilere ilham vermez bu konuda..

Eski 08-02-2007, 23:08   #49
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Çünkü mükemmeller...

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 13:23   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barracuda Mesajı Göster
Çünkü mükemmeller...
sizde hangi türler var?

.

Eski 09-02-2007, 19:35   #51
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Tohum olarak ektiğim bir miktar vft nin yeşermesini beklerken, araştırma safhasında hayran oldum açıkçası.
O derece sevdim ki, yurt dışından sipariş verdim ve önümüzdeki hafta 1000 in üzerinde tohumum ülkeye girecek tahmin ediyorum.
Sarracenia' nın, Sarracenia purpurea başta olmak üzere oldukça fazla türü mevcut,
Dionaea muscipula nın,
Dionaea muscipula "South West Giant"
Dionaea muscipula - Very large all-green clone
Dionaea muscipula All-green clone, AKA G12
Dionaea muscipula - Very large clone
Dionaea muscipula - Vigorous all-green clone
Dionaea muscipula - Very large clone, AKA "Megatraps"
Dionaea muscipula - Very large clone
Dionaea muscipula - G14, AKA "Dirk Ventham's Giant"
Dionaea muscipula - G16, AKA "Adrian Slack's Giant"
...
Hatta ben yeni bir başlık açayım oradan takip edelim. Benimde sormak istediğim konular var.

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 20:03   #52
Ağaç Dostu

Kerem Bey
hayırlı olsun...Roridula ile ilgilenirseniz

Bu etoburun türü nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

bu başlığa göz atın derim...

.

Eski 08-03-2007, 09:26   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
2 sene önce elime 10 tane vanda geçmişti. Hepsi de benzer belirtileri gösterip öldü.Yaşatmak için çok uğraştım

Fotoğraftaki belirtilerin aynısını gösterdi.Yapraklar belli yerden sarardı sonra yapraklar yeşil olarak düştü (verdiğim akrabalarımdada aynı belirtiler vardı) belki faydası olur diye seraya koydum fakat giden çoktan gitmiş 1 ay ömrü uzadı ama sonunda öldüler. Hiçbirşey yapamadım

Büyük ihtimalle sizinkiler de gidicidir
Bunu nerde beleş orda yerleş zihniyeti ile Vanda listesi oluşturanlara da belirtin...
bence bu listeye nasreddin hocanın çocuklara ilçeden getirip dağıtığı düdük hikayesinin sebeplerinden uygulamasına geçilmeli
ilk gelen ilk alır olursa da ilk çöpe atılanlar onla olur.

Eski 08-03-2007, 12:01   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
evet ******* herkes nerede beleş ona atlıyor.ben diğer orkidelerim yanında vanda da bakıyorum son 1 yıldır.bence de vanda sadece zaman ayırabilen tecrübeli orkide meraklıları tarafından bakılması gereken bir bitki.bu kadar arsız olup her gördüğümüzü istemeyelim

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 14:56   #55
Ağaç Dostu

istemeyip, karşıdan alanlara bakalım di mi ...yok öyle

vandanın veya diğer orkidelerin zor bir bitki olduğuna dair genel kanıya katılmıyorum...sadece o konudaki bilgiye ulaşamama vardır.

Bu da bilgi ve tecrübe sahiplerinin, bunu talep edenlere vermemesinden kaynaklanır... konu bu kadar basittir.

Vanda listesine giren arkadaşlar, sizi bu yoldan caydırmaya çalışan kişiler elbet olacaktır

sakın kanmayın, nasıl olsa bilgi ve tecrübe istekleriniz forumda karşılanmaktadır.

.

Eski 08-03-2007, 15:48   #56
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bu da bilgi ve tecrübe sahiplerinin, bunu talep edenlere vermemesinden kaynaklanır
Yanlış mı anladım? Forumda sorulara cevap veren biri varken, bu yazdığınız ne anlama geliyor?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 16:28   #57
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

karga besleyince bir şey oluyordu galiba...

Eski 08-03-2007, 17:05   #58
Kaybettik...

praecox's Avatar

PES PES vallahi pes doğrusu...

burda genel kanıdan değil bilgi deneyim sonuçlarından bahsediyoruz...
bu kanı sizde olabilir...

bakmakla kasaplık yapmakdan bahsedilmiyor...

kimin ne kadar hangi bitkiye baktığı, bakabildiği kendi bilir...

netde yeterince bilgi var bunu lisan bilen ve vakti olan arkadaşların tercüme etmsini temenni ederim.

armut piş devri bitti....
benden bu kadar ben pes ettim.

saygılar.

Eski 08-03-2007, 17:55   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
denizakvaryumu bende dediğini anlayamamdım tam. burada insanlar bilgilerini aktarıyorlar zaten forumların amacı bu. ben sadece yazdım öyle birşey çünkü ben bu sitede en uzun süredir vanda bakan insanlardan birisiyim.

ve bir phalaenopsis e bile bakamayan insanın vanda yı idare edebileceğini hiç sanmıyorum. isteyen istediği yere adını yazdırsın. almak istemek sahip olmak marifet değil. bakabilmek marifet.

buradada sn.preacox 4yüz gibi arkadaşlar yardım etmeye çalışıyor. kimse internetten ya da 2 tane kitap karıştırmadan herşeyi soruyor ne iyi valla. ben bugüne kadar kendi bildiklerimi ondan yazmadım. preacox u tebrik ediyorum cevap yazmadığı bir başlık görmedim. bu kadara hazırcı olmayalım arkadaşlar.

Saygılar

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:26   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
... nasıl olsa bilgi ve tecrübe istekleriniz forumda karşılanmaktadır.
yukardaki cümle yine yukardaki mesajda yazılıdır...ama forumlarda bir bardak suda fırtına koparılabildiğinden ya da koparılmak istenildiğinden yine de açıklama yapayım dedim...

tekrar ediyorum vanda zor değil...zor olan bilgiye ulaşmak...yabancı dil bilmeyenler tecrübeli arkadaşların bilgilerine muhtaç bu bilgi ve tecrübe de bu forumda karşılanıyor...

Başka sorusu olan ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024