agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2006, 08:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Erkan Hocam,
diğer forumdaki olaylardan ötürü inanın çok üzüldüm,ordakiler adına kabul ederseniz ben özür dileyeyim.
Sanal alemin malesef bu tür olumsuzlukları var.

Erkan Hocam ,
sizin resimlerden gördüğümüz,muhteşem sarracenialar hakkında detaylı bilgi verirmisiniz?Öbür foruma yazacaktınız kaldı sanırım.

Etobur bitkilerin en gösterişlisi olan sarr.lar çoğaltılan hibritleri nedeniyle zannedersem yakın zamanda Türkiyeye gelecektir.

Erkan Hocam bir de hibrit çeşitler (sarr.lar için) daha iyi daha dayanıklı diyebilirmiyiz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2006, 11:50   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Selamlar Hakan bey,

hybridler her nedense daha dayanıklı sağlam veya çok seçici davranmıyorlar diyebiliriz.

bunu özelikle nepentheslerde görüyoruz highland türleri tam bir bilgisayar programlı ısıtmal ısoğutmalı gece gündüz 10-15 °C ısı farkları talep ederken hybridlerine göre çok daha hassas davranıyorlar. bunu sarr.lardan da bahsetmek mümkün ancak sarr lar nep.e göre zaten "kısmen" bakımı kolay olan etoburlar ancak burdaki hybridlerin veya değişik ssp.lerin önemli olan kısmı yapraklarının gösterişi.

bende takribi 10-15 hybrid çaprazları bir yıllık minik fideler halinde elimde var Hakan bey arzu eder miydiniz

leucophyla ve purpurea çaprazları kollosal bu son hybridler bir muhteşem valla 10 yıl evveli yoktular beni tekrardan sarr.a aşık eden ler de catesbei farnhami rubra alata... yahu anlatırken dahi burda kendimden geçtim

burdan tek tavsiye edemiyeceğim leucophyla saf türü ile oreophyla olabilir bunlar biraz daha hassas davranan türleri.

bu arada sizle yeniden dialoğa girmişken VFT ne alemde bendeki son durum kapan boyu 4 cm aşdı... sizin daha bir seneniz var sanırım capensis ne durumda tohum döktü mü?

saygılar

Düzenleyen malina : 18-07-2006 saat 12:11 Neden: paragraf
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2006, 13:43   #3
Ağaç Dostu

Erkan Hocam,
sizin çocuklardan biraz haber vereyim
Drosera Capensis den çok memnunum,hiç nazlanmıyor terra.dayken ufak siyah sineklerden onlarcasını yakalıyordu ,şimdi balkonda.. altında 3-4 cm lik bir suyun içinde,dün yeşil çekirge yavrusu yakalamış ,misafirler de gelmişti eh drosera muhabbeti yaptık,misafirlere "sivrisinek derdimiz kalmadı " diyorum,hepsini bu capensis yakalıyor

bu arada birader benim bu merakımı bildiğinden venüs sinek kapanı tohumu getirmiş hani şu internette satılanlardan,internette öyle güzel reklamı yapılıyor ki ,insanlar ,bu arada benim birader ,vft tohumlarını fasulye tohumları gibi 3 günde çıkıp, bir haftada sinek yakalayacak zannediyor,tabi gerçekleri anlatınca birader de biraz üzüldü.

Erkan hocam ,sizdeki vft kurbağa yavrusu yakalayacak boya gelmiş,bendekilerde epey büyüdü ancak bu aralar eski neşeleri kaybolmuş gibi,koruyuculu ütü suyu döktüm zannedersem bu yüzden ...bir daha kullanmayacağım ,belki de mantar sorunu var, tam bilmiyorum.

Nepentheslerde ibrik büyümesi çok hızlı değil ,ben nem eksikliğine bağlıyorum olmazsa yine terraya sokacağım.(Erkan Hocam biraz asker mektubu gibi oldu ama bu etoburlar hakikaten uzun uzun anlatılacak,bitkiler)

Erkan Hocam
"beni tekrardan sarr.a aşık eden ler de catesbei farnhami rubra alata..."
bu etoburun mutlaka fotoğrafını buraya ekleyin,bizler de görelim,ve derim ki bu muhteşem etoburlar nereden geliyorsa bir etobur sever olarak biz de ortak olalım,bir tane sahip olalım ve sizin tecrübelerinizle gözlerimiz şenlensin,stresimiz gitsin .......

Saygılar

Düzenleyen malina : 18-07-2006 saat 14:09 Neden: peş peşe gelen yazılarda, önceki yazının tümünü alıntılamak okumayı zorlaştırıyor diye sildim...
Eski 18-07-2006, 14:02   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
http://www.plantarara.com/carnivoren.../nepenthes.htm

http://www.forum.clickgratis.com.br/...lantascarnivor

bu değişik ve çok güzel bitkilerle ilgili güzel fotoğraflar bulacağınız iki site..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2006, 14:08   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
http://www.plantarara.com/carnivoren.../nepenthes.htm

http://www.forum.clickgratis.com.br/...lantascarnivor

bu değişik ve çok güzel bitkilerle ilgili güzel fotoğraflar bulacağınız iki site..
http://www.cobraplant.com/2-carnivor...ant-store.html

böyle güzellik olmaz....Erkan Hocam ,şu etoburların elinden tutun getirin lütfen

Eski 18-07-2006, 14:12   #6

memet's Avatar

bir yerlerde Türkiye de doğal türler olduğunu okuduğumu hatırlıyorum sanki bu konuda bilgi varmı

Eski 18-07-2006, 14:34   #7

memet's Avatar

iki de fotoğraf

etobur bitkilerden iki örnek

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2006, 16:06   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
bir yerlerde Türkiye de doğal türler olduğunu okuduğumu hatırlıyorum sanki bu konuda bilgi varmı
ODTÜ nün ormanında bile var ama yarı etobur ,bu konuda Erkan Hocam bilgi verecektir.

Yine Artvin-Murgul Karagöl civarında var ...

Eski 18-07-2006, 16:19   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

konu saptı ben akşama etoburlar diye bir başlık altında devam edeyim derim....
bilmem ne dersiniz

Eski 18-07-2006, 16:37   #10
Ağaç Dostu

Erkan Hocam,
sanırım bir sabit başlık açılma ihtimali var, Sayın Malina sizinle irtibata geçecektir, konunun bütünlüğü açısından o başlık altında yazılması yararlı olur.

Erkan Hocam,
"sizi tekrardan sarr.a aşık eden e catesbei farnhami rubra alata"nın bir resmini eklemeniz mümkün mü?

Eski 19-07-2006, 16:48   #11
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Erkan Hocam,
diğer forumdaki olaylardan ötürü inanın çok üzüldüm,ordakiler adına kabul ederseniz ben özür dileyeyim.
Sanal alemin malesef bu tür olumsuzlukları var.
İzninizle, Sn. Erkan MİRZAOĞLU'nun ben -kabul ederse- gönlünü almak isterim. Bir hatam olduysa affola. Sanal alemin bu tür olumsuzlukları konusunda sizinle aynı fikirdeyim.

Merhaba arkadaşlar, Sn. Erkan MİRZAOĞLU'nun aşağıdaki iletisinde belirttiği kişi benim:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
sayın malina, denizakvaryumunun da belirtiği gibi orda birtakım tatsızlıklar oldu özelikle nerde ise 30 yılımı adadığı sphagnumu devamlı polytrichum larla karıştırma arzularını anlımadım anlatamadım da... hatta deniz akvaryumu bilemez özel bir mesajlada 20li yaşlarda birinin bana haddimi bildirmeye kalkışması açıkçası beni üzdü küstürdü. neyse fazlacada kötülemeden.
Ve burada -kimsenin ve hiçbir kurumun etkisinde kalmadan- kendisinin gönlünü almak istiyorum. Bir hatam olduysa affola. Bitkiler konusundaki akademik ünvanınızı bilemezdim. Ve sphagnum ile polytrichumları birbirine karıştıranlardan hoşlanmadığınızı nereden bilebilirdim ki? Bahsi geçen diğer forumda "Bakmakla olsaydı kediler kasap olurdu" şeklindeki sözünüze kırıldım ve biraz da sinirlendim. Ondan sonra da tartışmalar başladı.

Bir diğer belirtmem gereken nokta da şudur ki 20'li yaşları geride bırakmış biriyim. Saygının yaşa göre değil, karşılıklı olması gerektiğini düşünenlerdenim. 5 yaşındaki bir çocuktan özür dilemesini de bilirim, 55 yaşındaki bir büyüğümle tartışmasını da bilirim. Ama malumunuz, sanal ortamlarda konuşmaya renk katan mimikler ve benzeri unsurlar olmadığı için yanlış anlaşılmalar olabilmekte. Dolayısıyla iletişim bir derece de olsa engellenmekte, yanlış anlaşılmalar ve bunun neticesinde de tartışmalar olabilmekte.

Bu forumdaki ilk iletimde bir yanlışım olduysa sizin gönlünüzü almak isterim. Hatam varsa affola. Ben, kendim olduğum için göremeyebilirim hatamı.

Anlaşılan, bitkilerle ilgili olarak bu güzel ortamın da takipçisi olacağız.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2006, 16:57   #12
Ağaç Dostu

Akvaristler bu siteyi ele geçirmek üzere Onur arkadaş hoşgeldin

Eski 19-07-2006, 17:06   #13

memet's Avatar

bir denizcilik seziyorum.doğrumu

Eski 19-07-2006, 20:26   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Desenize yakın takibe alınmışım...

Sayın Onur Hittit bey,

esasen diğer forumdaki o son mesajımdaki taşkınlık (sanırım okumadınız bu konu ile ilgili bir adaş üyenizlede "ki belirtmeden edemiyeceğim onun kulağına da gitme hatta buraya gelip okuma ihtimaline de karşın" tartışdım. o da polytrichumları sphagnum buldum diye kendince egocentrik tavrı ile kendini her konuda ki maalesef en azından bırakın burdan bilgisi olmadan fikrini netden derleme yazıları ile kendini forumda reprodukte ederek kişilik arayışı içinde olan bir arkadaşımız. (nasıl analiz ama ... (bunu diğer üyelerle özel görüşmelerimde sağlamasını yaptığım bir analizdir.) benim kendimi tanıtığım yazıma cp.ler ve orchlarla olan uzun vadeli alakamı bilgilerimin olduğunu varsa soruları cevaplıyacağımı belirtiğim yazıma siz kim oluyorsunuz neden size sorum olsun ki gibilerden kabaca bir cevapla aldığım soğuk bir duş... vs.
her ne ise sonuçda Onur bey konu anlaşılan o ki sizle de ilgili değilmiş dolayısı ile haddimi bildirdiğiniz için de özüre gerek yok ama istiyorsanız ben 5 yaşıma dönmeye razıyım sanırım insan yaşlandıkça olgunlaştığını da sanıyor en azından bu süreç paralel gidiyor gibi görünse d bazen birinden biri geride kalabiliyor:
umarım bu yazdıklarım da yanlış anlaşılmadı ( en azından negatif bir şey yazmak veya laf sokmak niyetim değildir böyle algılanmasın lütfen sadece kuru kuru değil biraz kafka usulü bir cümleyi bir paragraf boyutunda yazma hevesciğimden kaynaklanıyor olabilir gerçi Kafka nerde benim yazım hatalarım nerdee....

bir ekleme de ben size cahilsiniz demek istemedim sadece diğer üye gibi benle uğraştığınız için siz ve "ayrı olarak " cehalet kazandı demek istemişdim (hoş ben gidince sizde orda cahil kalmadınız ya elbette)

Düzenleyen praecox : 19-07-2006 saat 21:21
Eski 19-07-2006, 21:30   #15
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Hocam, lafa dünya turu attırmada Kafka'yı rahatlıkla sollarsınız. (Espridir, yanlış anlamayın )

Analizleriniz ilginç, bitkiler kadar psikoloji ve felsefeden de baya anlıyorsunuz sanırım. Sizden öğreneceğimiz çok şey var anlamına geliyor bu da. O diğer forumda, ilgili konuda en son yazdıklarınızı okuyamamıştım. Tartışmanın büyüyeceğini tahmin eden forum yöneticisi arkadaşlar sanırım müdahale etmişler.

Saygılarımla...

Düzenleyen Onur G. HİTİT : 20-07-2006 saat 02:06
Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 10:17   #16
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Aradım bulamadım

Tam linki verir misiniz?
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/index.php

Mesajların görüntülenebilmesi için üye olmak gerekiyor. Ancak içerik olarak karşılaşacağınız birikim büyük ihtimalle buna değecektir.

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2006, 21:25   #17

memet's Avatar

etobur bitkilerin yarattığı çekimle orkideler gölgede kaldı.

yıllar önce bir kır gezmesine gitmiştik.aramızda Alman bir biyoloji öğretmeni vardı.İzmir Teos ta çalılık bir alana girdik. elinde Türkiye bitkileriyle ilgili almanca bir kitap vardı ilk yüzüm o zaman kızardı.

bir kaç adımda bir bitki gösterdi."işte bir orkide"dedi.ikinci defa yüzüm kızardı.
kitapta gösterdi bitkiyi.

ben orkideyi seralarda tropik bölgelerde yaşar sanıyorken ayaklarımın altındaki zenginliğin farkında değilmişim..
salepinde orkide ailesinden olduğunu öğrenmem için daha epey yıllar geçti bu arada.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024