agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2007, 19:18   #1
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Akai Ryu - All Red

Selamlar,

Vft'de Akai ryu ve all red formları aynı tür müdür? Varsa aralarında ne farklar vardır?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 21:58   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Çok farkları yok, ancak bundan evvelde belirtiğim gibi bu renk variasyonu bir tek bitkiye has bir mutasyon olduğundan bire bir konlanmış olması gerekir. Zaman içinde normalin koyu bordo renk kırmızısından açık sarı rengine doğru bir dizi renkde geniş bir paletde VFT kültivar (culture veriations) lar üretildi.

Akai ryu halen hakikisi pahalı bir klon, son zamanlarda sıklıkla satışa sunulan tohumlardan normal vft bitkisi çıkma olasılığı çok yüksek. Bunlar steril şartlarda besi yerinde bitki üzerinden alınan meristem hücreleri ile üretilmektedir.

Son yılların pompom kapanlısından tutuğu sineği kaçıran kısa kıllı dentete den sarı portokal renkde bir dizi mutant VFT üretildi. Baracuda üyemizin avatarındaki gibi tek bitkide çiftrenkli kırmızı beyaz ayrı yaprakları ve kapanları olan bir dizi vft.
Sonuç itibarı ile ortada tam bir karmaşa var...

Dionaea daki cultivar klonları bu patlıcan moru renginden sarıya kadar üretilmiş renga renk domatesler gibi basit bir durum değil...

Tohumdan üretilen genler herzaman eski asıl renk kodlarına sadık VFT ler çıkabilmekde...

Sanırım biraz karışık yazdım bilmem söylemek istediğimi anlatabildim mi?
Bence farkları fiyatı dersem kısaca...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 23:28   #3
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Çok beğendiğim bir tür, bir ara satılık ilanını gördüm, maalesef kaçırdım.
Mutasyon olması sebebi ile tohumunun olmadığını söylediler.
İnşallah bir gün bulurum.

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 11:20   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Royal red renginde olanı klondan yetişmiş, satılık var elimde. O türü arıyan varsa bana özelime yazsın.
Normal VFT ler den de var şu sıra elimde...
bilgilerinize.

Eski 13-02-2007, 15:53   #5
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Renk olarak aralarında pek bir fark yok o zaman. Ve Red All tohumdan daha kolay üretilebilen veya tohumuna daha sadık bir tür.
Anlayabilmiş miyim acaba?

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 17:51   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yok... esasen var.
Sanırım ben yine anlatamadım. Şöyle ki...
normal Dionaea nın yeşil yapraklı kırmızı kapanlı şeklini "normal" 0 noktası kabul eder isek. bu renk ton farkları tamamen koyukırmızı yapraklı ve koyu kırmızı kapanlı, yani tamamen koyu kırmızı renkli bir Dionaea bitkisine kadar ton farklılıkları ile onlarcası varyasyonu yetiştirilmekde. bu normal "0" noktasından geriye doğru da portokal renginden tamamen sarı hatta beyaz renkde olanları da mevcut. Akai ryu cultivarı bu alanda bilinen ilk koyu canlı kırmızı renkli Dionaea varyasyonu idi bugün royal red holland red all red, burgundy red line viridis vs gibi isimler verilse de bu renkler halen bir kültürde oluşmuş bir bitki varyasyonudur dolayısı ile tohumdan çıkan bitkinin ikinci üçüncü jenerasyonunun normal VFT görünümünde dönmesi olasılığı çok yüksek.
renk paleti o kadar geniş ki şu anda, 30 yıldır dionaea ile uğraşan biri olarak bana dahi gösterseniz ben "-bu gerçek bir akai ryu klonudur" diyemem... hoş bundan 10-15 sene evveli hiç bir renk varyasyonu yokdu ya neyse...

Eski 17-02-2007, 12:12   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

VFT Akai Ryu

İşte Akai ryu'nun kış hali vede çıplak soğanının görüntüsü.
bu hali ile pekde fark görmek mümkün değil. ancak yaprakları hafif bir kırmızılık göstereBİLİR. tam rengini yazın ortasında alır.
Name:  vftzw.jpg
Views: 1084
Size:  59.5 KB

Eski 17-02-2007, 13:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
bu hali ile pekde fark görmek mümkün değil. ancak yaprakları hafif bir kırmızılık göstereBİLİR. tam rengini yazın ortasında alır.
Eklenti 7295
vah vah vah...
kurbağa bile yiyen, acımasız sinek kapanım ne hallere düşmüş...tüm çıplaklığı ve çaresizliği ile ortada

"Hele bir yaz gelsin , görürsünüz" diyecek hali bile yok...

Yok canım, bir roridula asla bu hallere düşmez...

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 13:14   #9
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Eklenti 7295
üstat,

bu kadar söküldükten sonra yeni substrata dikimi nasıl yapılıyor. malum bitkilerde ekim yapılırken köklerin yerleştirilmesi ayrı bir dikkat istiyor, hatta bazılarında hafif bir kök seyreltmesi bile gerekebiliyor. kısacası bu hanım kızı hemen alıp yeni substratın üzerine mi koyuyoruz yoksa rizomu ayırıp hafif gömüyor muyuz?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 14:46   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noreks Mesajı Göster
üstat,

bu kadar söküldükten sonra yeni substrata dikimi nasıl yapılıyor. malum bitkilerde ekim yapılırken köklerin yerleştirilmesi ayrı bir dikkat istiyor, hatta bazılarında hafif bir kök seyreltmesi bile gerekebiliyor. kısacası bu hanım kızı hemen alıp yeni substratın üzerine mi koyuyoruz yoksa rizomu ayırıp hafif gömüyor muyuz?
Hakan bey,

bilmem bu sökülmüş soğan resminde bir acaiplik bir değişiklik, sıradandışlık görebildiniz mi?
Dionaea sahiden de çok "cins" bir bitki. yaprakları da adeta canlı gibi. bu sadece kapanlara has bir hareket değil. soğan söküldükten sonra veya açığa çıkar çıkmaz tüm üzerindeki yaprakları yay gibi geriye, aşağı soğancığa doğru gerilmektedir.
bunu sanırım normal hayatta aşırı sphagnum üremesinde yaprakları ile kendini yukarı doğru çekmek için yapıyor olmalı...
dikimde asıl dikkat gerektiren bu yaprakları kırmadan zemberek gibi gererek dikimi yapmaktır. bundan önceleri de belirtiğim gibi siyah köklere aldanmayın pek ciddi bir köklenme yok uçları da grimsi beyaz olur vede canlıdır bunu temizlemek adına ciddiye almamak gerekir. yani olan kök zaten seyrekir o da canlanabilir ölüsünü ayırt etmek mümkün olmaz. (en azından çürük kök varsa kesilebilir ama gerekmez)
evet bu soğanda üste iki göbek oluşmuşsa alışık bir el bunu dikkatlice kesici bıçak kullanmadan ayırabilir. bir de tüm bu dış olgun soğan yapraklarını ayırarak lilium (eskiden zambak da derdik) soğanı gibi dilimcikleri keserek veya kopartarak canlı sphagnuma bir iki çelikleme de yapabilirsiniz. ilk başlarda çok başarılı olmamak doğaldır zira sulu ortamda bu tarz çeliklemek kolay çürüme gösterir.

saygılar

Eski 15-05-2007, 21:52   #11
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
yapraklardaki geriye (rizoma ) doğru toparlanma dikkatimi çekti ama bunu dormancy de bitkinin küçülmesine yormuştum. açıkçası soğanın dışarı çıkınca hanım kızın fetüs pozisyonuna gelebileceği aklıma gelmemişti.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 22:26   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ach Hakan bey ach bir bilseniz şu nazlı kızımızı... bunu hep yapar ama hep... kendini de gerer dikimi yapanı da çileden çıkartır. özel bir el hareketi ile bir tutam baharat alırken yaptığınız gibi elle kavramanız gerek...
en azından ben sinirleniyorum bu hareketine...
en zoru bunu başarmaktır. hani yapraklarını kırmadan toprak altına gömmeden.
olgun bir bitkide bu bana göre sinirimsi bir sorun.
veyahut da çok hızlı bir saksı değişimi yapmanız gerek. buna o fırsatı tanımadan...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024