agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2009, 21:37   #151
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Benim tohum kozaları hala yeşiller acaba bu haldeyken hasat uygun mudur?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 22:46   #152
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Hocam benimde bir rubra çiçeğim var ama baharda değil yaz ortası gibi açtı. O yüzden biraz daha beklesem mi yoksa hasat etsem mi?
Sayın saydemir o konuyu özelden konuştuk gerçi ama siz az daha bekleyin.
Gönderdiğiniz resimlere göre dölenmemiş olma ihtimali de varsa da birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 20:28   #153
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sanırım beklemem lazım, tohum kozalarının renginin yeşilden kahveye dönmeye başlamasına dek.Kuruyan tohum kozalarının konturolüm dışında patlayıp tohumların saçılmaması için ince bir tül ile kozaları fileledim.Bekleyeceğim artık.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 16:37   #154
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Serracenia bir türlü Dormancy'ye girmiyor... Suyunu dibinde kalmayacak, toprağı yaş olacak şekilde, 15 derecelik bir ortamda tutuyorum fakat bitki günden güne gelişiyor diplerden sürekli filiz veriyor... Ne yapmam lazım acaba? Yoksa vaz mı geçeyim?

reddown Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 17:55   #155
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sarracenia'nızı türü nedir? Yaşı kaç? Ne kadardır sizde? Çevre ısısı nedir? Gece gündüz ısı farkı ne kadar? Saksı boyu nedir?... gibi bir dizi veri ve faktörü bilmemiz gerekli.
Resim de ekleyebilirseniz iyi olur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 18:04   #156
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
hocam aynı sorun bendede var kapalı balkonda duruyor bitkiler gece en az 13 dereceye kadar düşüyor gündüz ölçmedim ama en fazla 16 17 felan olması lazım 4 çeşit var hatta minor ve catasbei 20 gün önce tohum filizi çıkardı ama 5 cm uzadı sonrada durdu. .bu dormancye girdiğinin belirtisimi sizce?

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 20:00   #157
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Ben de kapalı balkon yaptırıyorum, dormancyde eblerimi oraya taşımaya düşünüyorum artık.. Odamda donacam yoksa

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 03:31   #158
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sarracenia'nızı türü nedir? Yaşı kaç? Ne kadardır sizde? Çevre ısısı nedir? Gece gündüz ısı farkı ne kadar? Saksı boyu nedir?... gibi bir dizi veri ve faktörü bilmemiz gerekli.
Resim de ekleyebilirseniz iyi olur.

Sayın praecox,

Sarracenia türü x catesbaei(hybrid). Gece gündüz ısı farkı tam olarak bilmiyorum fakat 7-8 dereceyi geçmez. Saksı 12 cm.

Eklenen Resimler

reddown Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 08:10   #159
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
Ben de kapalı balkon yaptırıyorum, dormancyde eblerimi oraya taşımaya düşünüyorum artık.. Odamda donacam yoksa
******* en iyisi kapalı balkon en azından nem oranınıda ayarlamak mümkün

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 00:51   #160
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Barracuda Yeniden

Selam,

2-3 sene kadar önce açtığım başlığı okudum yeniden, çok keyifli bir uğraştı. Bu ne heyecan? bu ne kendine güven? bu ne heves...
Bu ne hüsran
Hala barracuda'm yok, binlerce tohumdan 1 yetişkin bitkim olmadı.
Bunlar kesinlikle ilgi istiyor, toprak-su-güneş konusunda tavizleri yok. İstediklerini verirseniz, karşılığını fazlası ile veriyorlar.
Bu yetişkin olarak alınmış vft den bir kaç poz

Eklenen Resimler

Düzenleyen barracuda : 31-10-2010 saat 20:07 Neden: siteye foto yükleme
barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 16:18   #161
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Rica etsem, fotoğrafları foruma yükleseniz..

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 20:54   #162
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Bu benim ilk dormancy olacak, durumu kısaca özetlemek gerekirse;
Güney'de yaşıyorum sıcaklık pek düşmedi henüz, şu an dışarısı 18C, içerisi 25-26C.
VFT resimde gördüğünüz yerde sabah güneşi ile uyanıyor. Gün içerisinde vakit buldukça balkon sefası yaparken avlanabiliyor. 3-4 kapan av ile dolu...
Bunun yanında gördüğünüz gibi çiçeklenmiş durumda. Yeni sürgünler veriyor,kuruyan kapanlar koparılamayacak kadar sağlam. Sulamayı taban tamamen kuruyunca yapıyorum.
Ne yapmalıyım?
Çiçeklenmeye son verip daha serin bir yere mi taşıyayım?Olayı seyrine mi bırakayım?

Eklenen Resimler

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 10:09   #163
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sarracenia çiçek

Baharla birlikte çiçeklenen Sarracenia'nın çiçeğinin fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.

Name:  sarraceniacicek01.jpg
Views: 638
Size:  35.9 KB

Name:  sarraceniacicek02.jpg
Views: 631
Size:  34.4 KB

Name:  sarraceniacicek03.jpg
Views: 682
Size:  20.1 KB

Name:  sarraceniacicek04.jpg
Views: 626
Size:  31.0 KB

Güzin Çakar beğendi.
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 11:08   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sar çiçekli haliyle çok daha güzel ,güle güle büyütün.

nikon_ beğendi.
şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 13:46   #165
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2011
mayısın ikinci haftası ektiğim sarr.'lar;
Alata-Flava-Leucophylla-Minor-Oreophila-Purpurea-Rubra

en alttaki iki bölümde darlingtonia'lar yavaş ta olsa çimleniyor

Eklenen Resimler

ozzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 09:18   #166
BMT
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2013
Sarracenia icin yardım

Arkadaslar merhaba,

Dun evimin yanındaki cicekciden 2 kok olan saksılanmıs Sarracenia aldım. Ama cicekcinin bana verdigi bilgilerden, etoburlar hakkında hic bilgisinin olmadıgı anlasılıyordu. Bitkiyi kurtarmak icin aldıgımıda soyleyebilirim.

Bitkiyi, gordugum kadarıyla, normal bitki torfuna dikmis ve sulamayı normal musluk suyu ile yukarıdan ve hafta 1 veya 2 kere yapıyormus. Butun bunlara rağmen resimden de goreceginiz gibi bitki gayet iyi durumda gozukuyor.

Benim sizlere sorularım:

1- Toprağı, baltık tofuyla değistiriyimmi? ama suan dormancy de oldugumuzdan bu bitkide şok etkisi yaratırmı?
2- Ben altına su kabı koydum ve suyu, alıştığı musluk suyundan, saf suya ceviriyimmi?
3- Haftada 1-2 kere cok az sulamaya alısmıs bitkiye ne kadar aralıklarla su kabını dolduruyum?
4- Dormancy icin, kapalı, ısıtmasız ve gunes goren bir balkonum var. Bitkiyi Marta kadar orada mı bakıyım? yoksa salonda cam kenarında, sıcak ortamda mı bakıyım?

Bunların dısında bana vericeginiz butun tavsiyelere acıgım.

Simdiden yardımlarınıza cok teşekkur ederim.

BMT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 12:54   #167
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Bulabiliyorsanız yeni bir etobur torfuyla saksı değişimi yapın. Eski torf musluk suyu ile sulandığı için orda kalması uygun olmaz. Durumu kötü olmadığından çiçekçide pek uzun süre kalmadığı anlaşılıyor. Oraya gelen seradan da dormancye alınmadığını düşünüyorum. Saksı değişimi zamanı şubat- mart zamanıdır. İsterseniz diğer bakımlarını yapıp o zamanda değiştirebilirsiniz. Suyu saf su kullanmalısınız. Altlığındaki su bittiğinde tekrar 2-3 cm su koyarak sulamanız gerekiyor. Saksı üstünden sulamak uygun değil. Kapalı ve ısıtmasız balkonunuz dormancy için daha uygun olur. Baharla birlikte çiçeklerini bile görebilirsiniz.

İyi yetiştirmeler.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:42   #168
BMT
Yeni Üye

Alıntı:
Bulabiliyorsanız yeni bir etobur torfuyla saksı değişimi yapın. Eski torf musluk suyu ile sulandığı için orda kalması uygun olmaz. Durumu kötü olmadığından çiçekçide pek uzun süre kalmadığı anlaşılıyor. Oraya gelen seradan da dormancye alınmadığını düşünüyorum. Saksı değişimi zamanı şubat- mart zamanıdır. İsterseniz diğer bakımlarını yapıp o zamanda değiştirebilirsiniz. Suyu saf su kullanmalısınız. Altlığındaki su bittiğinde tekrar 2-3 cm su koyarak sulamanız gerekiyor. Saksı üstünden sulamak uygun değil. Kapalı ve ısıtmasız balkonunuz dormancy için daha uygun olur. Baharla birlikte çiçeklerini bile görebilirsiniz.

İyi yetiştirmeler.
Sayın Saydemir, cevabınız icin tesekkur ederim. Cicekciye tekrar gittim ve daha fazla bilgi aldım. Cicekcinin dedigine gore bitkiyi 2.5 ay once almis ve geldiginde kucuk plastik saksılardaymıslar. Kendisi, 2 bitkiyi resimdeki toprak saksıya geldiklerinde almıs ve icine karışım toprak koymus.

Saksının yeni degistigini dusunursek, tekrar saksı degisimi yapmak gereklimi sizce? ve once torfu degistirin, sonra saksıyı Subat-Mart gibi degistirin demissiniz.
Şimdi aynı saksıda torfu degistiriyimmi? yoksa Mart'ı mı bekliyim?
Yanlıs bisey yapıp bitkiyi şoka sokmak istemiyorum.

Ben altına kap koyup, icine 2-3 cm saf su koymaya basladım.

Düzenleyen BMT : 23-12-2013 saat 22:05
Eski 25-12-2013, 15:57   #169
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Çiçekçinin bitkinin toprağını etobur torfuyla değiştirdiğini düşünmüyorum. O yüzden bence acilen bir saksı değişimi yapın.
Çiçekçi saksı değişimi yapmasaydı ithal gelen bitkiler etobur torfuyla geliyor zaten. O yüzden marta kadar bekleyebilirdiniz ama farklı bir torf kullandıysa orada durması zarar verir.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 19:11   #170
BMT
Yeni Üye

Alıntı:
Çiçekçinin bitkinin toprağını etobur torfuyla değiştirdiğini düşünmüyorum. O yüzden bence acilen bir saksı değişimi yapın.
Çiçekçi saksı değişimi yapmasaydı ithal gelen bitkiler etobur torfuyla geliyor zaten. O yüzden marta kadar bekleyebilirdiniz ama farklı bir torf kullandıysa orada durması zarar verir.
tesekkur ederim

Eski 01-01-2014, 01:45   #171
BMT
Yeni Üye

sarracenia purpurea

Arkadaslar herkese nice yeni yıllar!!!

Sayın Saydemir,

Sizin tavsiyenize uydum ve netten etobur torfu aldım. Ben etoburlara yeni basladım. Benim 2 adet Sarracenia Fionam var ve dun netten bi Sarracenia Purpurea aldım ve size bazı sorularım olucak.

Asagıdaki resimden bitkiyi ve ektigim toprak saksıyı gorebilirsiniz. Resimde, ortadaki siyah plastik saksı, bitkiyi aldıgım yer yolladı ama benim elimde 2 boy toprak saksı vardı ve daha guzel gozuktugu icin kucuk olana ektim.

Sorularım;

1- Bitkiyi toprak saksıya ekmem dogrumuydu? yoksa plastik saksıyamı ekmeliyim?
Seyrettigim yabancı bir videoda, toprak saksılar, torfun icindeki havayı kacırıyor diyorlardı ve plastik saksı kullanımını tavsiye ediyorlardı. Video italyanca http://www.youtube.com/watch?v=VeUj_wUh564

2- Eger toprak saksı olur ise, ektigim kucuk saksı, bitki icin olurmu yoksa cok mu kucuk? diger buyuk boy toprak saksıyamı ekmem gerekli?

Diger Sarracenialarımla ilgili olarak;

3- Resimde gordugunuz saksıda 2 adet kok var ve sizce bu saksı 2 bitki icin cok mu kucuk? kokleri ayrı saksılara ekmem gereklimi? yoksa bu sekilde yasarlarmı?

Simdiden tesekkur ederim,

Düzenleyen BMT : 02-01-2014 saat 19:59
Eski 05-02-2014, 21:26   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BMT Mesajı Göster
Arkadaslar herkese nice yeni yıllar!!!

Sayın Saydemir,

Sizin tavsiyenize uydum ve netten etobur torfu aldım. Ben etoburlara yeni basladım. Benim 2 adet Sarracenia Fionam var ve dun netten bi Sarracenia Purpurea aldım ve size bazı sorularım olucak.

Asagıdaki resimden bitkiyi ve ektigim toprak saksıyı gorebilirsiniz. Resimde, ortadaki siyah plastik saksı, bitkiyi aldıgım yer yolladı ama benim elimde 2 boy toprak saksı vardı ve daha guzel gozuktugu icin kucuk olana ektim.

Sorularım;

1- Bitkiyi toprak saksıya ekmem dogrumuydu? yoksa plastik saksıyamı ekmeliyim?
Seyrettigim yabancı bir videoda, toprak saksılar, torfun icindeki havayı kacırıyor diyorlardı ve plastik saksı kullanımını tavsiye ediyorlardı. Video italyanca Travaso della Sarracenia - parte I - YouTube

2- Eger toprak saksı olur ise, ektigim kucuk saksı, bitki icin olurmu yoksa cok mu kucuk? diger buyuk boy toprak saksıyamı ekmem gerekli?

Diger Sarracenialarımla ilgili olarak;

3- Resimde gordugunuz saksıda 2 adet kok var ve sizce bu saksı 2 bitki icin cok mu kucuk? kokleri ayrı saksılara ekmem gereklimi? yoksa bu sekilde yasarlarmı?

Simdiden tesekkur ederim,

Merhaba,
1. sarr'larda toprak saksı pek uygun değildir, çünkü dediğiniz gibi ıslaklığı çabuk kaybedersiniz ki bu sarraceniların pek hoşuna gitmez özellikle yazın sıcak havada; tabi fazladan su tüketimi sizin için de maddi açıdan sorun olabilir.

2. bence elinizdeki sarr purpurea için o saksının boyutu ideal büyütmenize gerek yok (en azından bu sene için) fakat toprak saksı olması dezavantaj özellikle sarr purpurea'lar için çünkü suyu pek seviyorlar.

3. bu konuda net bir şey diyemem ama yazın iyice hareketlenme başladığında sanki çok sık olacak gibi saksı değiştirip büyütmek veya bölmek faydalı olabilir.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 22:18   #173
BMT
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven Mesajı Göster
Merhaba,
1. sarr'larda toprak saksı pek uygun değildir, çünkü dediğiniz gibi ıslaklığı çabuk kaybedersiniz ki bu sarraceniların pek hoşuna gitmez özellikle yazın sıcak havada; tabi fazladan su tüketimi sizin için de maddi açıdan sorun olabilir.

2. bence elinizdeki sarr purpurea için o saksının boyutu ideal büyütmenize gerek yok (en azından bu sene için) fakat toprak saksı olması dezavantaj özellikle sarr purpurea'lar için çünkü suyu pek seviyorlar.

3. bu konuda net bir şey diyemem ama yazın iyice hareketlenme başladığında sanki çok sık olacak gibi saksı değiştirip büyütmek veya bölmek faydalı olabilir.
Merhaba,

Cevaplarınız icin tesekkur ederim.

Su ile ilgili sorunum yok cunku terasım var ve yağmur yağdımı, 10 dakkada 10lt su biriktire biliyorum. Catıdan inen direnaj borusuna musluk bağladımda
Toprak saksıda daha guzel duruyorlar ama dediginiz gibi plastik daha iyi. O yuzden hepsini plastiğe ekicem.
Kucuk saksıdaki 2 koku coktan ayırdım ve daha iyi oldular.

Eski 16-04-2014, 16:39   #174
BMT
Yeni Üye

Merhaba,

Yeni 2 adet Sarracenia aldım ve saksı degistirmek icin su an cok mu gec? yoksa degistirsem sorun olmazmı?

bide, yukarıdaki resimdeki sarracenialarım 2 kok ve onları kısın ayırdım. Baska bir saksıdaki purpurea coktan cicek actı ama bu resimde gordukleriniz yeni yaprak cıkarmalarına ragmen henuz cicek yok.
Nedendir sizce? Dormancyde hepsini aynı yerde tuttum(ısıtmasız kapalı balkon).

Eski 25-04-2014, 00:33   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BMT Mesajı Göster
Merhaba,

Yeni 2 adet Sarracenia aldım ve saksı degistirmek icin su an cok mu gec? yoksa degistirsem sorun olmazmı?

bide, yukarıdaki resimdeki sarracenialarım 2 kok ve onları kısın ayırdım. Baska bir saksıdaki purpurea coktan cicek actı ama bu resimde gordukleriniz yeni yaprak cıkarmalarına ragmen henuz cicek yok.
Nedendir sizce? Dormancyde hepsini aynı yerde tuttum(ısıtmasız kapalı balkon).
yeni aldığınız bitkilerde eğer torf değişimi ihtiyacı yoksa bence hiç rahatsız etmeyin hazır aktif dönemlerine girmişken. tabi zorunluluk varsa değiştirebilirsiniz, böceklenme varsa ve kurtulamıyorsanız böceklerden, ya da torfu musluk suyuyla falan çok sulandıysa değiştirmeniz gereklilik olabilir.

sarr'larınız çiçek açmak için yeterli büyüklükte olmayabilir, saksı değişimi ve ayırma işlemini çok rahat atlatamamış olabilir veya geçen yaz ve dormancy'e girme döneminde yeterli besini alamamış olabilir; bu sebeplerden çiçek açamamış olabilir ilk aklıma gelenler bunlar. eğer sağlıklılarsa çok sorun etmenize gerek yok diye düşünüyorum. daha tecrübeli arkadaşlardan da önerisi olan olabilir.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 19:41   #176
Ağaçsever

ozzo's Avatar

2 yıl önce tohumdan çimlendirdiğim Sarr'lar.
Bir tanesi baharla birlikte 10cm'den uzun yaprak çıkardı. Geçen yıl yine tohumdan yetiştirdiğim 2 yaşındaki sinekkapanım baharla birlikte büyümeye başlamasına rağmen yazı çıkaramamış çürümüştü umarım bunlar da çürümez.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 06-06-2015, 12:53   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2015
Thumbs down

Aslında ben Türkiye'de etobur bitki satan bir yer biliyorum.

ubahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 13:00   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2015
Benim de bir tane kırmızı renkli sarraceniam var resmini daha sonra gönderebilirim.

ubahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 04:05   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Merhaba

Yeni aldığım Sarracenia'nın avlanma ve sinidirme sistemi hakkında öğrenmek istediğim bir şey var.
Bitki yaklaşık üç haftadır bende. İstanbul'da bahçemde duruyor. Nem zaten iyi ve mümkün olduğunca ışık görüyor (imkanlar sebebiyle ortalama 4 saat artı ayna desteği ). Bu hafta bir böceği, huninin ağzında gördüm. Ağızdaki aromaya dadandı, içeri doğru ilerledi ve pat diye dibe düştü. Yine başka bir sineğin üst yaprağın alt kısmında aromadan yiyerek delikten aşağı düştüğünü gördüm. Ben yavaş yavaş aşağı yürüyeceğini düşünüyordum.

1-Bitkinin içini göremesem de ışığın yansıması sebebiyle düştüğü dip noktanın kuru olduğu anlaşılıyor. Halbuki ben en azından düştüğü noktada su olduğunu -olması gerektiğini- düşünüyordum. Bitki, şekli itibariyle Alata'ya benziyor. Forumda okuduklarımdan anlıyorum ki içine su ekleyebileceğim bir tür değil. Bitkinin renkleri, şekli, ortalama 15cm civarı boyu, ağız kenarlarındaki aromanın ıslak duruşu vs özelliklere sahipken, içinde olması gereken, sindirime yarayan suyu herhangi bir sebeple üretmemiş-üretememiş olma ihtimali var mıdır?

2- Youtube'da bitkiyle ilgili videoları izlerken bitkinin ağız kısmında bulunan, böceğin ilgisini çeken alaşımın böceği sarhoş ettiğini duymuştum. Böcek gerçekten sarhoş oluyor ya da bayılıyor mu? Daha önce bahsettiğim olayda böceğin düşüşünün çok ani olduğunu gördüm ve merak ettim.

Düzenleyen ayhanykaya : 10-06-2015 saat 22:28
ayhanykaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 07:24   #180
Ağaçsever

ozzo's Avatar

sarhoş ediyor mu bilmiyorum. Ama ağız kısmında ve yaprağın içinde küçük tüyler var. bunların yönü aşağı doğru, böcek rahatlıkla içeri girebiliyor ama çıkarken tüyler ters yönde olduğundan çıkamıyor.
Yaprağın içinde sıvı olmayışının sebebi bitkinin yeterli miktarda su alamaması olabilir.

ayhanykaya beğendi.

Etiketler
etoburbitkiler, sarracenia, sinekkapan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024