agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen skosse3
  • 1 Gönderen sanpedro
  • 1 Gönderen sanpedro
  • 1 Gönderen sanpedro

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2013, 13:16   #1
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Venus Fly Trap Üretimi

kaynak : Venus Fly Trap Propagation

VFT Üretim teknikleri

1. Çiçekten tohum oluşturmak
2. Yaprak ayırmak
3. Çiçek sapı ayırmak
4. Doku Kültürü - labaratuvar kültürü
5. Kökten doğal çoğalması

en yaygın ve kolay olanı Yaprak ayırma yöntemi , aşağıda videosu ve yukardaki linkte nasıl yapılacağı anlatılıyor.

bu yöntemlerden biriyle üretim yapan var mı ?

How To Care For a Venus Flytrap : Venus Flytrap Leaf Cutting Propagation - YouTube

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 11:15   #2
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Yaprak ayirmayi kullandim ben ama yapraklarin genc ve ilkbahar doneminde yapilmasi gerekiyo bide ben 5-6 yaprak denedim 2 si basarili oldu birisi gunes yaktigi icin oldu digeri saglikli ve buyumeye devam ediyo kok ayirmayi da anlatmama gerek yok zaten aldigimda ayirdim 1 kez tek saksidan 5 saksi yaptim su anda ana kokte gene bolunme var ve 3-4 tane kok gozukuyo

Erdogan beğendi.
skosse3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 18:55   #3
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

hic bisey yapmadan kendi kendine yeni bitkiler cikariyor mu zamanla ? yani dibinden falan patlar mi yenileri ?

Eski 19-05-2013, 09:21   #4
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Yok yok bisey yapmana gerek yok sadece saglikli yaprak sec zaten saglikli olmayanlar 1 hafta icinde karariyo eger hizlandirmak istersen belki uzerine strech film gerebilirsin ben saksinda olan bitkimin ayni saksisinin kosesine dikmistim bakalim ne olacak diye iste 2 ay gibi bi surede patladi zaten

Eski 21-05-2013, 17:31   #5
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

ilk aldigimda iyiydi bu sene pek iyi gorunmuyor VFT. kisi agir gecirdi. simdi de sicaklar artti kuruyor bitkiler.

Eski 14-06-2013, 09:48   #6
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Benimkilerde de bi dengesizlik var mesela ana kokun oldugu bitkime garip biseyler oldu sarardi falan ama diger ayirdiklarin ondan cok daha iyi duruma geldiler ve hepsi ayni yerde duruyor ne oldugunu anlamadim ama sifa olsun diye evde ne kadar sinek bicek bulursam yakalayip canli canli yediriyorum belki bu sayede duzelir diye ve sanirim basarili da oluyorum

Eski 01-02-2015, 00:16   #7
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Merhaba arkadaşlar!
Etobur bitkiler konusunda yeniyim, elimde 5 adet Venus fly Trap tohumu mevcut ne zaman ve ne şekilde bir çimlendirme yapmam gerekiyor? Tohum ile ilgili bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılar

İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 01:10   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2014
Acil yardım!!!!!!

Selamlar herkese,

Uzun zamandır etobur bitkilere ilgi duymaktayım. En sonunda internetten aldığım tohumlarla bu işe başladım. Yaklaşık 4-5 ay önce ilk vft denememi yaptım ama malesef sonuç hüsran oldu. Hiçbir vft çıkmadı. İkinci deneme için ise 12 vft, 30 da drosera türü tohum aldım. vft larda 12 de 9, droseralarda ise sanırı hepsi çimlendi. Droseralar şuanda yaklaşık 15-20 günlük. VFT lar ise 10-15 günlük. Drosera larımda bir sorun yok fakat vft larda sararmalar başladı. tohumları aldığım yerle konuştuğumda bunun toprak **** sudan kaynaklanan bir sebep olduğunu söyledi. Ayrıca iki saksının içindede toprakta ve içindeki liflerde beyazlıklar var. VFT lardan biri öldü. fakat ölen venus nedense köklerini toprağa değilde havaya gönderdi müdahale ettim ama kurtaramadım Şimdi diğerlerinde de sararmalar başladı. Sorun sizce nedir? Toprak mı, su mu, küfmü yoksa, güneş mi?(ilk seferlerde sera içinde biraz fazla güneşte kaldılar) droseralarda bir sıkıntı yok gibi(onun içindede beyazlıklar var). onlar içinde aynı toprak ve suyu kullandım.

2 bitki içinde bu toprağı kullanmıştım : Toprak

Video : https://www.youtube.com/watch?v=oiRB...ature=youtu.be

Eklenen Resimler

bigFreeze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 16:10   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Merhaba, öncelikle aldığınız toprakta vermikülit olduğu yazıyor bu madde vft ve droseralar için pek önerilen bir malzeme değil ileride bitkileriniz biraz kendine gelsin toprak karışımını değiştirin. Vft'lerde ki sararma sorununun bir çok sebebi olabilir ama sizinki ışık yetersizliği gibi geldi bana çünkü droseralarınız da fazla uzamış. Işık seviyesini biraz arttırmayı deneyin. Toprak yüzeyinde ki beyazlıklar aşırı artmazsa çok sorun değil havalandırma ve ışık artarsa sorun çıkartmazlar.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 23:37   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven Mesajı Göster
Merhaba, öncelikle aldığınız toprakta vermikülit olduğu yazıyor bu madde vft ve droseralar için pek önerilen bir malzeme değil ileride bitkileriniz biraz kendine gelsin toprak karışımını değiştirin. Vft'lerde ki sararma sorununun bir çok sebebi olabilir ama sizinki ışık yetersizliği gibi geldi bana çünkü droseralarınız da fazla uzamış. Işık seviyesini biraz arttırmayı deneyin. Toprak yüzeyinde ki beyazlıklar aşırı artmazsa çok sorun değil havalandırma ve ışık artarsa sorun çıkartmazlar.
droseralar 13 günde çimlendi. bunlar yaklaşık 17-20 gün de çimlendi. Bir kaç kere üzerindeki serayı açmadan güneşte unutmuşum. evin içi genelde 20-25 C civarı. güneşin altında biraz haşladım diye korkmuştum. fakat sanırım sudan olmadığını kesin söyleyebiliriz? cünkü droseralarda sorun yok gibi görünüyor.

bigFreeze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 18:13   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Venus Flytrap Tohumu cimlendirme

Merhaba arkadaslar. Ben etobur bitki sevdasina yeni kapilmis biriyim. Etobur bitki cesitlerinden venus fly trap'ı sectim. bitkiyi hazir almaktansa tohumundan kendim yetistirmek istedim. Evet forumda bunun ne kadar zor oldugunu okudum ancak hala tohumlari yetistirme adina kafamda bazi sorular var. Bu nedenle benim siz degerli arkadaslarima birkac sorum olacak. Tohumlari aldigim arkadas bir cimlendirme taktigi soyledi. Assagidaki fotograflarda gordugunuz uzere saksiyi bir bardagin icine koyuyorum ustunude baska bir bardakla kapatiyorum. Bu kapattigim bardaga 8 ile 10 arasi delik actim. Bir diger fotograftada goruldugu uzere yavas yavas cimlenmeye basladi ama biseyler ters gidiyor gibi diger saksida herhangi bir hareket yok. Size sorucagim sorular ise sunlar.

1. Acaba bu ustune kapattigim bardaklardan kurtulsammi. Cunku bardagin ici nemden dolayi damla damla su oluyor ve tohumlarin ustune dusme ihtimali var.
2. Tohumlar gunde 6 saatim ustune gunes isiginin altinda kaliyor. Bu herhangibir sorun teskil edermi?
3. Gunes isigini daha iyi alabilsin diye gu icinde 1 kez yerlerini 3 metre kadar degistiriyorum ve gunes battiginda camin onunden iceriye aliyorum (icerdeykende camin onunde) bu herhangi sorun dogururmu?
4. Aksam oldugunda led isiklarla 3 saat kadar topraga cok yakin olmamakla birlikte isik takviyesi yapiyorum l. Bunun yarari olurmu?
Zaman ayirip sorularima cevap verirseniz cok tesekkur ederim. Ayrica yetistirme konusunda onerilerinizi ve yardimlarinizi bekliyorum...

http://i.hizliresim.com/YBk1B2.jpg

Düzenleyen malina : 12-05-2015 saat 16:43 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
necromancer42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 11:30   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Tohumlar vft mi?

Bu tohumları vft diye alıyorum doğrumu acaba

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 02:06   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2016
Çiçek sapından üretim hakkında yardıma ihtiyacım var.

Merhabalar. Venüsümün çıkarttığı çiçek sapını bir süre önce keserek yanina sapladım. Sapın dibinden sürgün vermesini beklerken fotoda da göründüğü üzre tomurcuğun altından sürgün verdi. Şimdi ne yapmam gerek? Sürgünleri kesmeli ve dikmeli miyim? Kesmem gerekecekse ne zaman kesmeliyim? İlk etobur denemem. Üstadlardan yardım bekliyorum. Yavruları kaybetmek istemiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Antipati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 17:20   #14
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
üstadlar daha iyi yönlendirebilir ancak ben olsam çiçek sapının olduğu yerin toprağa temas etmesini sağlardım(hiçbiryeri kesmeden). Eğer köklere zarar vermeden o kısmı da toprakla buluşturursanız daha sağlıklı ürer diye düşünüyorum.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 17:28   #15
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkürler sayın Kharel. Foto çektiğim günden itibaren daha da gelişti yaprakcıklar. Dediğiniz gibi yapıp sapı kesersem, kestiğim yerden çürüyüp yaprakçıklara da zarar verebilir endişesiyle cesaret edemedim. Siz ne dersiniz? Şimdilik bekliyorum. Acaba bir kök oluşturacak mı? Belki daha önce deneyimleyen birinden de yorum alabilirim.

Eski 03-07-2017, 15:08   #16
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Yerinizde olsam kesmezdim, çünkü küçük yaprakların tekrar köklenmesi gerekecek. Yapraklar köklenene kadar hasar alacak ve yeni filizler ile sıfırdan başlamış gibi olacaksınız. Dediğim gibi sapı yatay yatırarak bütünüyle toprak ile buluşturursanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Eski 06-07-2017, 14:29   #17
Yeni Üye

Teşekkürler. Deneyip görelim o zaman

Eski 07-04-2018, 13:02   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018

jumbo karides ve haşlanmış yumurtayla besleniyorlar

eoe1234 beğendi.
sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2018, 16:05   #19
Ağaçsever

Venus Fly Trap Fotoğrafları 2018

Bu sene 106 tane yetiştirdim çoğunu etrafa bedavadan dağıttım Bu yaz
tekrar polenden üretmeyi düşünüyorum
geçen seneden resimler

Eklenen Resimler

safaguclu beğendi.
Eski 22-04-2018, 16:08   #20
Ağaçsever

biftek ve pirzolayla besliyorum somon yemiyorlar

Eski 20-05-2018, 17:11   #21
Ağaçsever

venüs fly trap bitkim çiçek açtı

Bu sene de polenden tohum üretmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

safaguclu beğendi.

Düzenleyen sanpedro : 30-05-2018 saat 16:28
Eski 30-05-2018, 16:28   #22
Ağaçsever

polen transferi başarıyla gerçekleşti çiçekler tohumlanma döneminine geçtiler

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2018, 16:49   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ben bir kere tohumdan denedim başarılı olmadı. Çok ilgimi çekiyorlar.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 15:54   #24
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

ben 2 yıldır tohum tutmasını sağlıyorum ancak ana bitkinin çok enerjisini harcıyor.
tohumdan da çok yavaş büyüyor.
Seneye çiçek açmasına izin vermemeyi düşünüyorum

Eski 25-07-2018, 18:43   #25
Ağaçsever

tohumlar başarıyla alındı

Eklenen Resimler

Etiketler
venüs fly trap

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024