agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen gekren
  • 3 Gönderen gekren
  • 1 Gönderen gekren
  • 1 Gönderen gekren

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2012, 11:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
gekren / Etoburlar

3 senedir faal olarak etoburlar ile ilgileniyorum. ilk tecrübelerim yapı marketten aldığım VFT ile başladı. Açıkçası o aldığım VFT gibi ne üretebildim bir daha ne de satın alınabilecek şekilde gördüm.

Aldığımda 8 10 kapanlı bir etoburken bir süre sonra 3 soğanlı olduğunu farketmemle soğanlarını böldüm. Bir süre sonra iş durumları evlilik derken bakımsızlıktan kurudu yavrucaklar. daha sonra tohumdan çok sağlıklı Drosera Spatulatha lar yetiştirdim. ancak 2 sene kadar önce de maalesef ilgisizlikten kurudular.

şu anda elimde ölen droseralardan kalan ve çiçeklerini ezerek elde ettiğim tohumlardan çıkan Drosera Spatulatha, yine tohumdan aldığım ve büyüttüğüm Drosera Capensis All Red ve tabi ki vazgeçilmezim VFT lerim var.

Eklenen Resimler

saydemir, Erdogan ve Kelebek beğendi.
gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 18:01   #2
Ağaçsever

şu anda dormancy deki bitkilerimin durumu. bu arada drosera capensis lerimin altında daha önceden çiçeklenen drosere spathulata larımın çiçeklerini ezerek elde ettiğim tozlardan yeşeren tohumları son fotoğrafta görebilirsiniz. venüslerin durumu kötü gibi gözüksede sanıyorum dormancy şartlarını bu kış biraz ağır tuttum. daha önceden kıyamayarak koymadığım balkonda bu kışı geçiriyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2013, 12:40   #3
Ağaçsever

sayın september82 . gelişmelerinizi paylaşmak için bence september82/ etoburlar şeklinde bir başlık açarsanız sadece size özel gelişimleri üyeler daha rahat takip edebilirler diye düşünüyorum. saygılar.

Kelebek beğendi.
Eski 03-01-2013, 13:55   #4
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
sayın gekren, Venus ve Capensisler aynı ortamda görünüyor. nerde tutuyorsunuz onları ? kapalı balkonda mı ? ısı ne durumda ?

ben Venusleri açık balkonda dışarda tutuyorum. Capensis dormancy e girmez diye içerde tutuyorum fakat çok kötü durumdalar gelişimleri durdu, yaprakları kahverengileşti, kırmızılığı ve damlacıkları kayboldu. sizin Capensisler maşallah bu mevimde gayet güzel görünüyorlar. püf noktası nedir ?

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 14:21   #5
Ağaçsever

aslında özel bir şey yapmadım desem yeridir. hatta capensislerin ben istesem de çürütemeyeceğimi sanıyorum. bu kadar arsız bitki görmedim hayatımda düşünün kuruyan çiçeklerini parmak aramda sıkarak toprağa döktüm ordan bile yavruları çıktı şaka bir yana esasında ben de 1 ay öncesine kadar dormancy ye almayacaktım bitkilerimi. hatta bu güne kadar hiç bir zaman ne vft leri ne de capensisleri dormancy ye almadım. ancak bu sene belli ki vft ler çok yorgun düştü. o sebepten hep beraber alayım dedim ve tam 1 aydır da kapalı balkonda 8 - 14 derece arasında duruyorlar. en soğuk olan istanbul gününde 3 derece civarında da sorunsuz olarak atlattılar. yani özel bir şey yapmadım. hatta sırf estetik durması açısından üstten hortumla sulama şeklinde bir sistem kurdum ki pişmanım şu an ona rağmen yaşıyorlar

olcim beğendi.
Eski 04-01-2013, 14:33   #6
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Ben bu etoburları çok beğendim

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 21:28   #7
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
iyi guzel de , kapali balkon olmayanlar nerde tutuyorlar ? yarin istanbulda kar bekleniyor dormancy donemi kesinlikle VFT lerin sogukta kalmasi lazim ama -5 ve altinda soguk olursa nasil olur ?

( klavye turkce ayarini henuz yapmadim o yuzden kusura bakmayiniz )

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 16:07   #8
Ağaçsever

istanbulda -5 göreceğini sanmıyorum ben.

Eski 17-05-2013, 10:31   #9
Ağaçsever

arkadaşlar venüslerimde şöyle bir sorun var bilmiyorum belki yardım edebilecek birileri vardır. yeni çıkan kapanlar o kadar cansız ki tam açılamadan kararıp kuruyor. bunun sebebini bir türlü çözemedim. ben sulamayı deliksiz saksı üzernden kalın bir hortumla dibi sulamak şeklinde kurduğum düzenekle yapıyorum. ne zamandır bu sisteme geçtim vft ler cansızlaştı. çıkan kapanlar ufacık kaldı. ancak bu olayın sebebini sulama sistemime de yoramıyorum çünkü yine dipten sulama yapmış oluyorum. bir fikir verebilecek olan varsa çok sevinirim.

Eski 17-05-2013, 13:23   #10
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Bu dönemde kapanlar açılmadan kuruyorsa bence sulama **** torfta bir sorun olabilir. O şekilde sulamadım hiç ama su seviyesi çok yukarı çıkıyor olabilir mi?

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 17:05   #11
Ağaçsever

akşam ben fotoğraf ekleyeyim daha detaylı olur umarım.

Eski 19-05-2013, 08:54   #12
Ağaçsever

şu andaki durumu böyle. eski venüslerime göre çok kötü durumda gibi geliyor bana.

Eski 19-05-2013, 19:26   #13
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Köklerde çürüme var. Yeni bir torfa alsanız iyi olur. Göbek kısma bakın sağlam kök var mı diye?

Eski 20-05-2013, 08:54   #14
Ağaçsever

fazla sudan olabilir mi acaba yoksa torfu değiştirip yeni altı delikli saksı modeline mi geçiş yapayım? yeni kapanlar alttan geliyor ancak ne kadar iyi olacak bilemiyorum tabi.

Eski 21-05-2013, 22:06   #15
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bence bi an önce gerçekleştirin değişimi.

Eski 29-06-2013, 12:12   #16
Ağaçsever

merhabalar tekrar. değişimi gerçekleştirdim ancak sanıyorum sorun başka bir şey. yani senelerdir büyütüyorum şu bitkileri bu bitkideki sorunu çözemedim. normalde güçsüzleşirse ya perlit torf karışımını yenilerdim ya da yerini değiştirirdim ancak bunda ne yaptıysam olmadı. sanıyorum ölme sürecine girdi. hala kapanlar ufak ötesi küçüldü ve artık son zamanlarda direkt olarak çürümüş çıkıyor.

Eski 06-08-2014, 10:36   #17
Ağaçsever

droseralarım çiçeklendi ve daha sonra çiçekler karardıktan sonra içindeki tohumları bir a4 e koydum. daha sonra bunları zaten bir kaçı tutar diyerek saksının üstüne saçtım. ve sonuç şimdi ben bu ufaklıkları ne yapmamı önerirsiniz?

büyük hali

http://i.hizliresim.com/nYEv2B.jpg

Eski 10-08-2014, 12:45   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
droseralarım çiçeklendi ve daha sonra çiçekler karardıktan sonra içindeki tohumları bir a4 e koydum. daha sonra bunları zaten bir kaçı tutar diyerek saksının üstüne saçtım. ve sonuç şimdi ben bu ufaklıkları ne yapmamı önerirsiniz?

büyük hali

http://i.hizliresim.com/nYEv2B.jpg
Şu an hiç bir şey yapmayın derim biraz büyüsünler, zaten güçsüz olanlar ölecektir. kalanlardan da seyreltme yapabilirsiniz ileride.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024