agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2007, 16:55   #1
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Galeri: 1
Nepenthes hastalandı

Sevgili bitki dostları,
benim 3 saksı nephentesim var.Bunlardan 1 tanesi ibriklerini döktü ve birazda
boy uzaması oldu. Bu normal mi **** bitki dinlenmeye mi geçti. Ne yapmam
gerektiği hakkında kararsız kaldım. Yardım edip fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
saygılarımla.

A2K5I4N6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 19:24   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Nepentheslerin filizlerinin bir zaman sonra asma dalı gibi uzaması ve yapraklar arasındaki mesafenin takribi 18 cm lere çıkması çok doğaldır. Bu dallar budanıp çeliklenmede kullanılabilir. ancak birinin ibriklerini "dökmesi" durumunu anlıyamadım "dökme" kelimesi doğru ise sanırım bir sorun var, ancak yok yarısına kadar veya tümü kararma veya kuruması durumu da çok doğaldır. burda sormam gereken üçü de aynı tür nepenthes mi? yaşları ibrik oluşumları ne kadar eski bu da önemli. şayet üçü de aynı yaşda vede ibrikleri birininki "dökülüyor" veya kuruyorsa o zaman da bir şeyler yanlış gidiyor demek olabilir.
Sonbahar ve kışın nepenthesler dormancy'ye girmese de vegetasyonu yavaşlar vede kısmen ibrikleri kurur ve yeni oluşan ibrikler yazdakilere oranla hem yavaş açılır hamde ufak olur. bu da evdeki bakım şartlarımızla alakalı olarak normaldir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 20:44   #3
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Nepenthes'lere sürekli doğal ortamlarını veya buna yakın bir ortam sağlayamadığınız sürece bu durum normaldir. Teraryum'umdakiler tüm sene ibrik verip sabit hızla büyürken evin diğer bölgelerindekiler sadece bahar ve yaz aylarında gelişme hızlandırıp ibrik veriyorlar.

- ve konu başlığının düzelen adına ithafen, durumun bir hastalık olma ihtimali en son düşünülecek şey olmalı.

Düzenleyen dortyuz : 20-01-2007 saat 21:45
dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 10:46   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Nepentheslerde bir de bilinmesi gereken bence şöyle bir durum var;

Nep.ler seradan geliyor,satın alanlar büyük bir ihtimalle bu nep.leri aydınlık pencere önü veya benzeri bir yere koyuyor.

Nep.ister istemez bu yeni duruma tepki verecektir ve bence gerekli nemli ortam sağlanmazsa bir daha ibrik oluşturamayacaktır.

Türkiye de Antalya,Mersin gibi şehirlerin dışında nep.ler ancak terrada ibrik oluşturabilir ya da sera etkisi yapan camla kaplı balkonlarda nem olması durumunda.

Yani açıkta bırakılan nep.ler ölmeyecek ama ibrik de oluşturamayacaktır.

Ankara da pencere önünde boyu çok uzayan nep.im uzayan boyuna ve çoğalan yapraklarına karşı ibrik oluşturmayınca boş akvaryuma koydum üstünü buzdolabı poşeti ile örtünce ibrikleri şaşırtıcı hızda büyümüştü...

Akvaryumum ufak olduğundan seyir zevki olmadığı için bu işe son verdim ve nep.i Antalya ya gönderdim...

Bu durumda terra.gibi nemli ortamı sağlayamayanların nep.almasını önermem.

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 12:25   #5
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

sayın denizakvaryumu, malesef söylediklerinizde tek bir konu hariç tutarlı hiç bir yan yok, o da bitkinin ortama alışması için zamana ihtiyacı olduğu - ki bu tüm bitkiler için geçerli.

Maceralarını anlattığınız Nepenthes büyük ihtimalle bir N. Ventrata, yani Nepenthes'lerin ayrık otu. N. Ventrata ile bir Nepenthes bakımı genellemesi yapmanız son derece yanlış, zaten yazdıklarınızla da insanların gözünde Nepenthes'leri çok yanlış tanıtıyorsunuz.

Çok hassas tür ve hibridler hariç Nepenthes'lerin çoğu biraz fazla ilgi ve alaka ile evin değişik köşelerinde rahatça yaşayabilir. Bitkinin bulunduğu bölgedeki lokal nemi birazcık artırmak yeterli olacaktır. Şu anda 20'ye yakın Nepenthes türü ve hibridine bakıyorum, bunlardan bir kısmı da evin değişik köşelerinde teraryum dışında. Hava sıcaklığına ve ışık alma süresine bağlı olarak ibrik veriyorlar. Kışın vejetasyon sadece yeni yapraklarla da olsa devam ediyor, zaten önemli olan da büyüme olması.

Ben sizin aksinize etobur bitkilerle ilgilenen herkesin Nepenthes de edinmesini öneriyorum, değişik bitkilerdeki değişik ibrikleri incelemek gerçekten çok zevkli. Yaprak tendrilinin uzamasından ibrik kapağının açılmasına geçen zamanda ibriğin geçirdiği değişim süreci gerçekten izlemeye değer.

Eski 24-01-2007, 13:01   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz Mesajı Göster
.
Bitkinin bulunduğu bölgedeki lokal nemi birazcık artırmak yeterli olacaktır.
Benim de anlatmak istediğim --nem--olayı zaten.Bu nem yoksa ibrik de yok.

Belirttiğiniz lokal nemi nasıl artıyorsunuz?

.

Eski 24-01-2007, 14:24   #7
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Bunun birçok metodu var. En kolayı bitkileri evde bir köşede toplamak, böylece doğal olarak nemli bir alan yaratmış olursunuz. İkincisi de bitkinin altına su dolu bir hazne koymak, burada önemli olan su ile saksı dibini birbirine değecek şekilde konumlandırmamak, ya da günde birkaç kere fıs-fıslamak en basitinden.

Biraz yaratıcılıkla her şey mümkün...

Eski 24-01-2007, 20:15   #8
Ağaç Dostu

Bu fıs-fıs işini ve alta su koymayı ben de denedim ve ibrik oluşmamıştı...Ben nep.alacaklara yine de nemli ortamları yoksa bu bitkiyi almamalarını öneriyorum

.

Eski 24-01-2007, 20:26   #9
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

ben de daha nepenthes'leri ibriklendirememiş olanlara sakın ola Roridula Dentata almamalarını öneriyorum ama nafile...

Eski 24-01-2007, 21:10   #10
Ağaç Dostu

1.Roridula yarışmasına hazırlanın arkadaşlar

çok çekişmeli bir yarışma olacak,yarışma nisan ayında başlayacak, takribi bir sene sonra katılımcıların Roridula resimleri nette yayınlanacak...

kazanan "büyük üstad" unvanını alacak ve EB alanında fikirlerin uyuşmaması halinde son söz ona ait olacak...

Roridulaları bekleyelim bakalım...

.

Eski 24-01-2007, 21:20   #11
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

eyvahlar olsun...

Eski 24-01-2007, 21:59   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A2K5I4N6 Mesajı Göster
Sevgili bitki dostları,
benim 3 saksı nephentesim var.Bunlardan 1 tanesi ibriklerini döktü ve birazda
boy uzaması oldu. Bu normal mi **** bitki dinlenmeye mi geçti. Ne yapmam
gerektiği hakkında kararsız kaldım. Yardım edip fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
saygılarımla.
Konu bayağı bir sulandırılınca asıl sorun, soru güme gitti.

Sayın A2K5I4N6 biz burdan bildiklerimizi, bilgilerimizi, fikirlerimizi paylaştık, yardımcı olmaya çalıştık ancak sizden bir cevap alamadık. sizde bizimle bildiklerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirdik doğrusu.

Örneğin Nepenthes'lerinizin sp.leri veya ne tür bir hybrid olduğu konusunda gibi varsa bilgilerinizi bildiklerinizi veya bilemediklerinizi. Nerden aldığınız vs.. gibi...

Eski 25-01-2007, 12:47   #13
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Sevgili dostlar,
işlerimin yoğunluğu dolayısıyla foruma giremedim.
ibrik dökülmesini yanlış telaffuz ettim. Doğrusu bütün ibrikleri tamamı kurudu bende onları bitki yorulmasın diye budadım. Saksısını değiştirdim ve yaklaşık bir haftadır bu nephentesimi aşırı nemli bir bakım uyguladım.
Bu sabah baktığımdaysa genç yaprakların uçlarındaki ibrik tomurcuklarını görünce onu kurtardığımı anladım.
Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim.
Bilgi paylaşıldıkça büyür.
Saygılarımla

Eski 25-01-2007, 13:33   #14
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

İbrikler tamamen kuruyuncaya kadar beklemek en iyisi, zira Nepenthes'ler ibrik üstten aşağı kururken içindekilerden hala faydalanıyor.

Her genç yaprağın ucunda ibrik tomurcuğu olacaktır, yaprak ucundaki 'tendril' adı verilen kısım uzamaya başlarsa bilin ki o yaprak ibrik verecek; ama uzamasa da hiç problem değil, bitki kendine gelince ibrik verecektir.

Nepenthes'ler saksı değişimlerinden sonra uzunca bir süre hareketsiz kalabiliyorlar, ibrik vermemesi kesinlikle saksı değiştirme sebebi değil, bu aşamada değiştirmeseniz daha iyi olurdu aslında.

Substrat olarak ne kullandınız?

Ben de merak ettim bu arada, hangi türler bu bahsettikleriniz?

Eski 25-01-2007, 14:01   #15
Ağaç Dostu

Bu kadar yazılıp-çizildikten sonra bir de nep.lerin fotosunu eklerseniz çok iyi olur...

Substratı nereden aldınız?

.

Eski 25-01-2007, 15:26   #16
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Arkadaşlar DRT Tarımın Klasmann TS 1 (250 L Extra Fine) torfunu kullanıyorum.
Etoburlarım ve orkidelerim için ve ****** distile su.
Bu arada yukarıda yazdığım yanlış anlaşılmasın;

Sayın Dortyuz ''ibrik vermemesi kesinlikle saksı değiştirme sebebi değil, bu aşamada değiştirmeseniz daha iyi olurdu aslında.'' demişsiniz

Saksı değişimi yaptım diye bitkim düzeldi diye bir iddiam yok. Haklısınız bu zararlı olabilirdi ama şu anda durumu gayet iyi ve 7 tane tendril gördüm bugün. Ve beni sevindiren de bu oldu.

Unutmadan fotoğraf makinemi bir arkadaşıma ödünç verdim alır almaz bütün bitkilerimi sizlerle paylaşıcam.
Saygılarımla.

Eski 25-01-2007, 16:12   #17
Ağaç Dostu

Kullandığınız torfun içinde gübre var yine ph oranı da ayarlanmış...

Etoburbitkilerde kullanılmaması gerekirdi...

Aynı firmanın
Klasmann Litvanya Beyaz Torfunu kullanın derim.

( Litvanya'dan yüksek kaliteli Beyaz Sphagnum Torf ürünü.
Klasmann Litvanya Beyaz Torfu;
Bitkiye zararlı canlı ve hastalık etmeni içermez
Kireç ve gübre içermez
Kimyasal Özellikleri;
Düşük pH değeri; 3.0-3.5 arası.
Kuru madde içeriğinin %94-99 organik bilenlerden oluşur.
Besin içeriği oldukça düşüktür.)

.

Eski 25-01-2007, 16:28   #18
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Sevgili denizakvaryumu
DRT Tarımın Klasmann TS 1 kullanmamın sebebi üstün su tutma özelliği.
Ben de kendi usülümce onun phını 3'e düşürüyorum ve sonucundan da memnunum.
İlginize teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Eski 25-01-2007, 17:02   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A2K5I4N6 Mesajı Göster
Sevgili denizakvaryumu
DRT Tarımın Klasmann TS 1 kullanmamın sebebi üstün su tutma özelliği.
Ben de kendi usülümce onun phını 3'e düşürüyorum ve sonucundan da memnunum.
İlginize teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Kusuruma bakmazsanız bu pH'ı kendi usülünüzce 3,e düşürme yönteminizi bizle paylaşmanızda bir mahsur var mı?
Nasılını ,veya Ne ilavesini merak ettim de bir de bu özel usülünüzce pH'ı düşük (yani asidik) sulama suyu ile olan deneyimleriniz nedir?

saygılar

Eski 25-01-2007, 19:01   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Kusuruma bakmazsanız bu pH'ı kendi usülünüzce 3,e düşürme yönteminizi bizle paylaşmanızda bir mahsur var mı?
Nasılını ,veya Ne ilavesini merak ettim de bir de bu özel usülünüzce pH'ı düşük (yani asidik) sulama suyu ile olan deneyimleriniz nedir?

saygılar
Erkan hocama ilaveten şunu eklemek isterim, torfun içindeki gübre nep.lerinize zarar verecektir,torfu acilen değiştirin derim.

Eski 26-01-2007, 08:53   #21
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Sevgili dostlar,
Ben nephenteslerim ilk aldığım gün o torfa koydum. Bu da Yaklaşık 7 Aydır TS1'deler demek. Bir arkadaşım var Belarus'ta yaşıyor. Onun bir serası var Orası soğuk olduğu için onun merakı tropik bitkiler ve etobur bitkiler üstüne. O Litvanyaya gitmiş ve benim kullandığım TS1 torfu üreten firmayla görüşmüş ve hem TS1'deki hemde normal beyaz torftaki eb'leri görünce bu işin kulaktan dolma bilgilerle olmayacağını anladım dedi. O güne kadar uyguladığı yöntemleri DRT'nin sistemine yakın hale getirince tabiri caizse serasının şenlendiğini görmüş.

Bu arada ben akvaryumcuyum. Aynı zamanda kanarya kuşu ve akvaryum balığı üretimhanem var. Yani ph düşürme ve yükseltme problem değil.

Torfunuzun phını düşürmek isterseniz 5 lt. torfu 10 lt'ye 1 su bardağı elma sirkesi konulmuş suda her yarım saatte bir ph test'le ölçmek suretiyle bekletin. Suyun Phı 3'e düştükten sonra süzün ve torf iyice kuruyana kadar bekletin. Ve güle güle kullanın.
Saygılarımla.

Eski 26-01-2007, 10:06   #22
Ağaç Dostu

Hımmm, ilginç...

Bu durumda anladığım kadarı ile TS1 torfunun (gübreli ) Beyaz torftan çok daha iyi sonuç verdiğini belirtiyorsunuz...

Bu şimdiye kadar öğrendiklerime aykırı bir durum...Acaba bu nep.lerdemi böyle yoksa diğer etobur bitkiler için de geçerli bir durum mu?
Çünkü nep.lerde ibrik içine balık yemi atıldığını biliyoruz..

http://www.drtarsa.com/BitkiYetistirme.aspx?sayfa=torf

konuyla ilgili bu link torfların özelliklerini belirtmekte...

.

Eski 26-01-2007, 10:36   #23
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Hımmm, ilginç...

Bu durumda anladığım kadarı ile TS1 torfunun (gübreli ) Beyaz torftan çok daha iyi sonuç verdiğini belirtiyorsunuz...

Bu şimdiye kadar öğrendiklerime aykırı bir durum...Acaba bu nep.lerdemi böyle yoksa diğer etobur bitkiler için de geçerli bir durum mu?
Çünkü nep.lerde ibrik içine balık yemi atıldığını biliyoruz..

http://www.drtarsa.com/BitkiYetistirme.aspx?sayfa=torf

konuyla ilgili bu link torfların özelliklerini belirtmekte...

.
Sayın denizakvaryumu, Nepenthes'lerin Ventrata gibi bazı kolay alt türleri çok az gübre katkısını tolere edebilir, Hollanda'da toptan üretilen hibridlerin çoğunun iri ibrikli olmasının sebebi de budur. Gübre miktarı ve zamanlaması tamamen bitkinin tutulduğu ortama bağlıdır ve tecrübe ile bulunmalıdır. Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum zira gübreli substratlarda büyüyen Nepenthes'lerin çoğu zaman ibrik vermeyi bıraktığı ve sadece alelade bir sarmaşık halinde hayatlarına devam ettiği raporlanmıştır.

Gübre, iz element ve 'nemlendirici' katkılı torfu hangi kendini bilen etobur bitki yetiştiricisine sorarsanız sorun kesinlikle kullanmamanızı tavsiye edecektir, benden söylemesi...

Sirkeci'lerin sayısı iki oldu, yeni bir trend başlıyor sanırım...

Erkan Bey de bana katılacaktır, benim verdiğim tavsiyeler tecrübe ile kanıtlanmış ve sağlıklı bitkiler yetiştirmemi sağlayan yöntemlerdir. Faydalanmak tamamen isteğe bağlıdır. Eğer kendi keşfettiğiniz metodları veya yaptığınız denemeleri burada paylaşacaksanız lütfen bunu bir genelleme olarak sunmayınız, ve de en az iki jenerasyon bitkiyi kendi yönteminizle sağlıklı olarak büyütmeden yönteminizin olurluğu hakkında karar vermeyiniz. Aynı şey ikinci elden verilen bilgiler için de geçerli.

Rahmetli Uğur Mumcu'dan alıntı yapmak gerekirse; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak en kolayı...

Eski 26-01-2007, 11:04   #24
Kaybettik...

praecox's Avatar

30 seneyi aştı..., EBlerle uğraşıyorum böylesi bir tarifi akıl edemedim, denemeye de yeltenemedim. Torf'un pHı nasıl ölçülür veya siz nasıl ölçüyorsunuz anlıyamadım. saf suyun pHı nasıl ölçülür? bunun bu kadar basit olmadığını en azından ben biliyorum vede bu soruyu sorarken turnusol gibi pH kağıtları elektrodlarla dahi SAF suyun pH ölçümü sorunlu bir gerçek. Bu asidikliğin bugünlük değil substratın saksıda olduğu sürecede sürmesi gerek. demek ki devamlı sulama suyumu sirkelemem mi gerek.

pH ayarlaması için bir mesajımda formik asidi sorgulamışdım ancak evde ölçemiyeceğimiz bir pH'a sanırım bu kadar takılmammak gerek.
sirke ile katığımız sonradan da kurutuğumuz acetatlı torfu değil güle güle kullanabilmek ıslatması bile sonradan sorun hatta imkansız olacak derecede kurutmakdan, kullanmakdan kaçınmamız gerek.
kaldı ki nepleri, bazı kolay hybridleri hariç, saf torfa ekmemek gerekir.
eh bu tarz turşu tarifi gibi denemelerden sonra gelecek cevap arayışları da ancak "nepenthesim hastalandı nedendir?" gibi hüsranlı sorgulamalı mesajlar olabiliyor.

Bu tarz maceralardan yeni deneyimsiz arkadaşların hevesleri kırılmaması adına uzak durmalarını son kez tavsiye ediyorum.
Torf konusunda saf, katkısız, sarışın tam kurutulmamış torf kullanmaları gerektiğini nepentheslere de bundan evvelde verdiğim toprak karışımlarını kullanmalarını, 30 yıllık deneyimlerim sonucu, salık verebilirim....

Eski 26-01-2007, 11:16   #25
Ağaç Dostu

sonuç:

Sağlıklı bir etobur bitki için

1-Sirkeli torf kullanmayın

2-TS1 torf kullanmayın

deyip konuyu bağlayalım

.

Eski 26-01-2007, 17:08   #26
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Sevgili bitki dostları,
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Saygılarımla

Eski 28-01-2007, 00:09   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Peki sayın A2K5I4N6 üçü de aynı tür mü?
veya türleri sp. leri hybrid mi ne olduğunu da yazmanızda bir mahsur var mı?
highland, lowland veya intermadiate kondüsyonlardan hangisinde bakımı gerektiriyor?

Eski 06-02-2007, 16:00   #28
Yeni Üye

A2K5I4N6's Avatar

Sevgili dostlar,
Şirketimin işleri dolayısıyla yurtdışında olmamdan dolayı siteyle ilgilenemdim.
Benim bitkilerimin 3'ü de Nepenthes Ventrata. Eve döndüğümde konumuz olan bitkimin 9 tane ufak ibrik oluşumu, 12 tane de tendril oluşumu olduğunu gördüm.Hepinize veriğiniz bilgiler için teşekkürler.
Saygılarımla

Eski 07-03-2008, 15:37   #29
Yeni Üye

geras's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
ibrik çıkarmayan Nepenthes × ventrata için odaya nem makinası almak çözüm olabilir mi?

geras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 13:49   #30
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
selamlar ben denemiş idim bir sure de kullandım, bence kullanılabilir, gerçi bilgili üstadlar gereği olmadığını belirtmiştlerdi, 30 -40 liranıza ve elektrik masrafına kıymıyor ve yagmurlama, spreyleme (her ne ise) yapmaktan üşeniyorsanız denemenizde fayda var...
benm deneyimim ise şöyle;
hiç ibrik vermeyen ventricosa 4 yeni ibrik verdi, (gerçi ibrik oluşumları buna bağlı olmayabilir) ibrikler çok gelişmemiş, ve kıyaslanacak olursa ufak (bitkim henuz çok genç, ve doku kültürüyle üretildiğini sanmıyorum).
aynı zamanda ventrata, alata, sibuyanensis(highland), macfarlenei(highland), alborginata(Lowland) öyle çok göze batan bir gelişme olmadı ama bitkilerimin hepsi genç bitkiler.
bir not daha nemlendirme cihazının yanında spreyliyor ve 5 gunde bir topragını da suluyordum tabi saksı tabagında su birikmeyecek sekilde.

hele macfarlenei katili bi sarracenia leucophylliam var ki ondan daha sonra bahsedeceğim..

bilenlere soruyorum
turgor basıncını yitirmiş sakız kıvamına gelmiş bir nepenthes nasıl kurtarılabilir? ya da kurtarılabilir mi?
yapraklarda sararma karama cürüme yok, sorun kokten değil bunu garanti ediyorum, sebebi bakım koşullarından da değil?

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024