agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2006, 12:24   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Cephalotus

Cephalotus
her etobur bitki severin elinde bulundurmak istediği etoburlardan biri...
http://images.google.com.tr/images?h...Resimlerde+Ara

Bu bitki için nelere dikkat edilmeli....Bildiklerimi yazıyorum....Tecrübeli arkadaşlar da ekleme yaparsa sevinirim.......

1-Torf ya da saksı değişikliği yaparken asla köklerini zedelemeyin...kökleri hassas...

2-Diğer etobur bitkilerin aksine saksı altında su birikmesinden hiç hoşlanmıyor..
torf nemli olacak ama saksı altında hiç su olmayacak...

3-Büyüme evresinde kapalı sera ortamı yaratılırsa bundan çok hoşlanıyor ve adeta coşuyor...Açık ortamda gelişmesi oldukça yavaş....

4-Torfta perlit oranı diğer etoburlara göre çok daha fazla olmalı....

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 07:05   #2
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Ekleme değil de çıkarma yapacağım

1. madde kısmen doğrudur. Cephalotus Follicularis köklerinin rahatsız edilmesini kesinlinle sevmez. Çok rahatsız edildiğinde ya tamamen ölür, ya da gelişimi uzun bir süreliğine çok yavaşlar. Fakat fazlaca büyüyen bir bitkiyi bölmek için bitkiyi substrattan çıkarmaktan başka bir yol olmadığından yetişkin bir bitkiye çok dikkatli davranılırsa fazla sorun çıkmayacaktır.

Cephalotus'a 2. maddedeki sulama şartlarında bakarsanız orta vadede kendisiyle vedalaşabilirsiniz, çünkü çok tehlikeli bir yöntem. Genel olarak, sulama saksının dibinde 3-4 cm su olacak şekilde yapılır ve bir dahaki sulama için saksı dibindeki suyun tamamen kuruması beklenir (saksı dibindeki suyun, substratın değil). Saksı dibinde sürekli su tutanlar da son derece iyi sonuç alıyor.

3. madde tamamen bitkiyi büyütme ortamınıza bağlı, yaz kış cam önünde, hatta aşırı soğuktan korumakla birlikte tüm yıl dışarıda bakanlar bile biliyorum.

Genel olarak torf / perlit oranı %50-%50 olarak önerilir, fakat %100 torfta, %100 sfagnum yosununda da çok iyi sonuç alınabilir.

Sevgili Denizakvaryumu, sağlıklı bir bitki yetiştirmenin esası bitkinin doğal büyüme şartlarını mümkün olduğu kadar iyi simüle edebilmektir tahmin edebileceğin gibi. Etoburlarda da tamamen aynı durum söz konusu. Substrat karışımları tecrübeli yetiştiricilerin tavsiyesiyle neredeyse sabit olsa da deneme yapıp kendi şartlarına uygun karışımı bulmak en iyisi. Sulama rejimi ve bitkinin yetişme ortamı için de aynı şey geçerli.

Benim tavsiyem, yetiştirmekte olmadığın (yetiştirmekten kastım 1-2 aylık bir bitkiye sahip olmak değil, bitkiyi uzun vadeli ayakta tutabilmek) bir bitki konusunda kesinlikle tavsiyelerde bulunma.

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 07:35   #3
Ağaç Dostu

Hımmm haklısın.....

işte bunun için bu konu başlıklarını açıyorum.......

Aksi halde, yabancı web , yabancı forumlara insanlar mahkum.....

Cephalotus konusunda, yukardaki kadar bile Türkçe kaynak var mı ? YOK....

Ama şimdi oldu........

Tecrübeli arkadaşların da, sessiz kalmak yerine ,herhangi bir konu başlığı açılmadan deneyimlerini aktarmasını temenni ediyorum.....

Eski 04-12-2006, 13:19   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Hımmm haklısın.....

işte bunun için bu konu başlıklarını açıyorum.......

Aksi halde, yabancı web , yabancı forumlara insanlar mahkum.....

Cephalotus konusunda, yukardaki kadar bile Türkçe kaynak var mı ? YOK....

Ama şimdi oldu........

Tecrübeli arkadaşların da, sessiz kalmak yerine ,herhangi bir konu başlığı açılmadan deneyimlerini aktarmasını temenni ediyorum.....
Merak etmeyin tecrübeli dediğiniz arkadaşların da bugünlerde hala gerek cephalotus gerek heliamphora gerek highland nepenthes ve gerekse de hatta ve hatta Darlingtonia Californica ile dahi hala ciddi sorunları var.

Burda şunu sormak isterim Türkiye'de kaç kişide cephalotus var? parmak kaldırsın 5'ini biliyoruz bunun dışındakileri soruyorum.

şimdi bu sorumdan sonra yine birkaç meraklı arkadaş cep. araştıracak ucuz pahalı satın almaya kalkışacak ve de belki de henüz bir VFT'yi anlayamamış iken hatta sarı torfu bilemez iken konuya burdan girmek yanlış.

zira VFT de yaşanan sıkça sorunlarla bu hobinin. bezdirici zahmetli ve maşakkatli uğraşı göz korkutur.

Sanırım bu konuda hem fikiriz. Peki çoğumuz nota bilmez iken siz neden Pagannini'nin 21. caprisi'ni çaldırıyorsunuz foruma?

hele bir soralım keman çalanımız kaç kişi şimdi bu partiturdaki zorluklardan bahsetmek meraklısını keman çalmak zorluğunu gözüne sokmak yıldırım olası meraklıları kaçırmaktan başka bir şeye hizmet etmez. sadece yok mu ya ben bu partituru 6 aydır çaldığımı zannediyorum demek de var işin içinde...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 13:36   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saklı
Merhaba
Sizden ilk önce özür dilemem gerekiyor.Gerçekten çok üzgünüm.Şok a uğradım.Özür dilerim.

Bana göndermiş olduğunuz .......bir kaç gün suda beklettim.Biraz bozulur gibi oldular. Hemen diktim.Suladım ve poşetle kapattım.Bir kaç gün sonra açtığımda.. bitkiler çürümüş ve pamuklanmıştı.Bu kadar mı şans olmaz bir tane bile kurtaramadım..Oysa ki ne umutlarla istemiştim sizden...Hiç olmayan bir türüm ve ...........birden bir anda sahip olmuştum..Tabi ki sizin sayenizde..Ama ne yazık ki sonu hüsran ve şok oldu....

Saygılar sevgiler...
işte esasen çok Basit bir bitkide yaşanmış bir örnek bunu buraya yazmak için ilgili arkadaşdan izin yazısı yazdım ancak kutusu dolu olduğundan ona ulaşmadı umarım bu arkadaşımız beni yanlış anlamaz
bu metin şu anda geldiğinden konumuzlada alakalı olduğundan aleni bir ibret olsun diye koymak cürretini gösterdim.
özür dilerim
sanırım ne demeğe çalıştığımı dolaylı da olsa anlaşılmıştır.

Eski 04-12-2006, 13:45   #6
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Bırakınız alsınlar, bırakınız öldürsünler diyeceğim ama içim el vermiyor

Arkadaşlar, emeklemeyi öğrenmeden maratona katılmaya çalışıyorsunuz, tıkanıp kalmamak için maratonu birkaç kez bitirmiş kişilerin deneyimlerinden faydalanmaktan daha güzel bir yol olabilir mi?

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 13:47   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
kutusu dolu olduğundan ona ulaşmadı
Konu dışı ama yeri gelmişken tekrar yazayım,

Lütfen mesaj kutularınızı boşaltın. Sınır 50 mesajdır.

Saklamak istediğiniz mesajlar varsa, posta kutusunun altındaki, Tüm özel mesajları indir bölümünden yararlanarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 13:59   #8
Ağaç Dostu

Evet...anladım..Önce, drosera capensis, diyorsunuz...

Ancak ben bu işin meraklılarına "cep.le başlayın, ya da cep. alın" demiyorum ki....

Cep.konusunda, türkçe bilgi birikimini sağlamaya çalışıyorum...
Elinde cep.olan ,ama öyle, ama böyle tecrübelerini ,havuza aktarırsa, bundan herkes yararlanacak...

Belki bu bilgi birikimi ile, sadece cep.yetiştirmek isteyen, drosera ve vft yi atlayabilecek.....

sonuç olarak, Yazılanları eleştirelim veya üstüne ekleme yapalım...ama mutlaka yazalım...

Eski 04-12-2006, 14:53   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:

Ancak ben bu işin meraklılarına "cep.le başlayın, ya da cep. alın" demiyorum ki....

Cep.konusunda, türkçe bilgi birikimini sağlamaya çalışıyorum...
Elinde cep.olan ,ama öyle, ama böyle tecrübelerini ,havuza aktarırsa, bundan herkes yararlanacak...

Belki bu bilgi birikimi ile, sadece cep.yetiştirmek isteyen, drosera ve vft yi atlayabilecek.....

sonuç olarak, Yazılanları eleştirelim veya üstüne ekleme yapalım...ama mutlaka yazalım...
Bu havuz hesabının çözümü nedir?
bir kaç musluk var ama... musluklar neden açık dersiniz...?
bu havuza çok delik açıldı yani konu geniş bir alana yayıldı suyun dolduğu görülmüyor hele kolay bir havuzu doldursak mı yoksa birden geniş bir olimpiyat ölçülerindekini mi iki taşıma su ile doldursak mı?
ben bu problemi çözemedim. sonucu hangi şık a) b) c) d) e=hiçbiri.

Eski 04-12-2006, 15:06   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bence bilen bildiği kadarını yazsın ama zaten yazana, "hele üstadım falan deniliyorsa" akıl verilmeye çalışılmasa iyi olur.

Konuyla ilgili olmayan ben bile son yazılanlar olmadan nedenlerini hissediyordum.

Açık açık yazıldığı halde, denizakvaryumunun ısrarını anlamakta zorluk çektiğimi itiraf etmeliyim.

Alıntı:
Belki bu bilgi birikimi ile, sadece cep.yetiştirmek isteyen, drosera ve vft yi atlayabilecek
Konu teknik bir konu değil, masa başında problem çözülüyor olsa dediğiniz doğru olabilir. Ama canlılarla uğraşırken, sırayla ilerlemeniz gerekir. Bilgi birikimi sadece yazıların çoğluğuyla sağlanmaz. Herkes kendi deneyimini yaşamak zorunda. Yeterince deneyim edinen, kendi sorusunu sorar, cevabını alır...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 15:23   #11
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:

yok böyle bir durum.... yok....
önce toplama çıkartma sonra denklemler daha sonra entegral differential hesaplar yapılabilir

emeklemeden, yürümeden maraton koşulmaz.

bunu herkesde biliyordur ama neden yazdınız.
evinizde bir diffenbachia bakmadan orchidelerle uğraşmak başarı getirmez.
bakmayın bazı yeşilçam filimlerinde gözler açılınca görüyorum diye bağıranlara **** tekerlekli sandalyeden birden kalkıp yürüyenlere....
gerçeklerle yüzleşelişim... derim.

Eski 04-12-2006, 15:24   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Bu havuz hesabının çözümü nedir?
bir kaç musluk var ama... musluklar neden açık dersiniz...?
bu havuza çok delik açıldı yani konu geniş bir alana yayıldı suyun dolduğu görülmüyor hele kolay bir havuzu doldursak mı yoksa birden geniş bir olimpiyat ölçülerindekini mi iki taşıma su ile doldursak mı?
ben bu problemi çözemedim. sonucu hangi şık a) b) c) d) e=hiçbiri.
Erkan Hocam
çok yaşayın güldürdünüz beni
Sayın Malina sizi de burda görmek güzel....Etobur bölümüne ilgi artıyor...

Eski 15-12-2006, 11:46   #13
Ağaç Dostu

Erkan hocam
sizdeki cep.i kapalı torba içinde büyüttüğünüzü daha önce söylemiştiniz.

bu ortam çok nemli olmuyormu?Damla şeklinde bitkinin üzerine su damlaması ve sonunda mantar olmuyormu?

Eski 17-12-2006, 14:30   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Cephalotus olgun vede dirençli bir bitki olana değin bir - iki sene böyle torbada gelişimini sağlamak benim de deneyimlerim sonucu en iyi metod. Ancak...! EVet bunun da bir "ancak"ı var dediğiniz gibi küf çürüme gibi oluşumlara azami dikkat gerekli ise de bu gibi durumlar asidik torfun efsaflarını yitirmediği sürece "kısmen" nadir vakaalardır.
Her hafta elbeteki torbayı bir açıp havalandırmanız gerekir... torbayı büzüp içine nefesinizi alıp vererek de karbondioxid üflemeniz faydalı olacaktır.
torba içinde saksıya fazla değmiyecek substratı ıslak kalmıyacak kadar su bulunması gerek.
Sebebi henüz bilinmeyen bir de cephalotusların türüne has, ani ölümü ile sonuçlanan bir hastalık var. bunun için de devamlı olgunlaştıktan sonra ayrı bir torbaya yaprak çeliği ile yedek bitkiler de üretmeye çalışmanız gerek. Bir tür nebati-backup almak gibi bir şey...
dionaea ların gibi yaprak çeliği alınırken kapanları yani torbaları yaprakdan kesmemek gerek onlar üzerinde kalmalı. Hormon kulanımı için bir şey diyemiyorum...
Ancak saf hormonların dolgu maddeleri ile karışımı kendi başına pharmakoTeknolojik bir sorun olduğunu da belirtmem gerek. Zira katı toz maddelerin homojenik bir karışım oluşturması çözelti elde etmek kadar karıştırmak süresinin uzatılması ile doğru orantılı bir olgu değildir.
Zaten amatörler için hazır granül karışımlar yeterlidir.

Eski 19-12-2006, 23:31   #15
Ağaç Dostu

http://img272.imageshack.us/img272/6...attesonpa5.jpg
akacak kan damarda , çıkacak cephalotus saksıda durmaz.

http://necps.org/images/20031030-CP-...-JMatteson.jpg

Eski 20-11-2007, 19:40   #16
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Cephalotusta saksı değişiminde en önemli husus kökleri zedelememek. İşte cephalotusun o çok hassas kökleri

Düzenleyen saydemir : 25-11-2007 saat 18:52
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 10:44   #17
Yeni Üye

geras's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
cephalotus hakkında ingilizce de olsa iyi geniş bir kaynak buldum.

http://www.aqph26.dsl.pipex.com/index.html

geras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 22:54   #18
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bu da yeni gözdem ama daha çok küçük. Umarım yaşatabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 18-10-2008, 22:58   #19
Ağaç Dostu

Tebrikler.

Ben yaşatamadım, umarım siz başarılı olursunuz.

Roridula dentada dan sonra en sevdiğim etobur...Ama zor.

Gelişmeleri bekliyoruz.

Eski 19-10-2008, 09:48   #20
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Evet cok hassas bir bitki cephalotus, benimki de yeni daha bakalım ne olacak. Dentata değil ama gorgoniasım var bir tanede. 5-6 aydır bende bir sorun yok şimdilik.

Eski 19-10-2008, 20:34   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Dentata değil ama gorgoniasım var bir tanede. 5-6 aydır bende bir sorun yok şimdilik.
Gelişme oldu mu?

Ortak yaşam süren böceği olmadığına göre daha iyi gelişmesi için yapraklar üzerinden besleme yapıyor musunuz?

Eski 19-10-2008, 21:24   #22
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Yazın iyi gelişiyordu soğuklar başladığından beri bir durgunluk seziyor gibiyim. **** başka bir sorun var daha tam olarak bilemiyorum. Herhangi bir besleme yapmadım açıkcası. Ortak yaşam böceklerinden bulma imkanımda yok. Salgıları droseralardan çok daha yapışkan. Kuru yaprakları bile elinizden ayıramıyorsunuz. Üzeride küçük olmasına rağmen bir sürü böcek çekiyor.

Eski 22-01-2013, 19:38   #23
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Cephalotus diğer etoburlardan biraz daha farklı bir bakım istiyor. Biraz yukardaki resimi me baktımda oradaki bitkinin çürümeye başladığını şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum. Cephalotus diğer etoburlar gibi çok fazla su istemez. Yaz dışında altında su durmasından hoşlanmaz. Taç kısmını üstten sulamanızdan hoşlanmaz. Bol nemden hoşlanır. Bunlara dikkat ederseniz ağzını açıp dişli ibriklerini size gösterir.
Name:  2.jpg
Views: 655
Size:  42.1 KB

Eski 22-01-2013, 20:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Sayın saydemir bitkiyi bugün sayeniz de ilk kez gördüm,çok güzel bitki hemen almak lazım dedim,siz nereden temin ettiniz?

Kelebek beğendi.
dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 14:54   #25
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Ben yurtdışından aldım burada bulabileceğiniz başka bir yer olduğunu sanmıyorum. Elimde 1 tane fazladan var. Özelden almak isterseniz görüşebiliriz ama bakımı konusunda bilginiz vardır umuyorum. Çok kolay bir bitki değil.

Eski 02-02-2013, 17:46   #26
Yeni Üye

Pandea's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Paylaşım için teşekkürler. Gerçekten çok güzeller. Şimdilik elimdeki VTF ler çimlensin, bu tarz değişik türler yetiştirmek isterim

saydemir beğendi.
Pandea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 20:58   #27
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Yaprak çelikleme yöntemi ile üretilmiş bir cephalotus 3-4 aylık.

Name:  1.jpg
Views: 662
Size:  30.1 KB

Eski 09-04-2013, 12:46   #28
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
sayın saydemir canlı Sphagnum yosununu nerden aldınız ?

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 16:49   #29
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bu kuru sphagnumun ıslanmış hali. Yurtdışından.

Eski 04-02-2015, 20:58   #30
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Şubat 2015 itibari ile Cephalotus lar, kurcalamaya pek fırsatım olmadığımdan saksı bayağı bir doldu *-*

praecox Hocamın anısına.

Name:  DSC_0204.jpg
Views: 405
Size:  32.3 KB

saydemir beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024