agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen querelle
  • 1 Gönderen querelle
  • 2 Gönderen Hydrosuccess
  • 1 Gönderen ayhanykaya
  • 1 Gönderen lost_raven
  • 2 Gönderen lost_raven
  • 1 Gönderen lost_raven
  • 1 Gönderen lost_raven

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2010, 14:56   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Drosera Aliciae

Bu mutlu günümü sizlerle de paylaşayım

Aliciae'nin çiçeklenme sürecini fotolarla takip edelim birlikte. Hem foruma hareket olmuş olur hem de kimbilir, her şey yolunda giderse belki tohumlarımız bile olabilir.

10 nisan,

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 11:26   #2
Ağaç Dostu

16 Nisan,

(Görmemişin Aliciae'si çiçek açmış)

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 17-04-2010, 11:39   #3
Ağaçsever

dronewerq's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2009
Bitkiniz çok güzelmiş)İnşalah hayırlıysa da tohum alırsınız:Tohum fazla olursa talibim haberiniz olsun

dronewerq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 11:55   #4
Ağaç Dostu

Rengini kızartamadık ama...

Tohum paylaşırım tabii.

Eski 17-04-2010, 16:41   #5
Ağaçsever

dronewerq's Avatar

Böylede harika görünüyor

Eski 18-04-2010, 20:04   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın querelle bizide görürsünüz artık :P

Korkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 03:25   #7
Ağaç Dostu

Foto mu yollamıştınız, ne görmek gerekiyor ?

Şaka bir yana; paylaşım olacağında forumun o bölümünden duyuru yapacağım arkadaşlar, bu başlığı sadece foto paylaşımına ayıralım isterseniz.

Çiçekte farkedilir bir uzama olmadı, birkaç güne güncellerim herhalde.

Eski 19-04-2010, 10:35   #8
Ağaçsever

dronewerq's Avatar

walla kıskandım sizi benim drosera capensisler böyle güzel durmuyorsiz en iyisi foto yüklerken köşeye nazar boncuğu koyun

Eski 26-04-2010, 21:00   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2010
bitkiniz çok güzel nazar değmesin bende bu aliciae lerden almak istiyorum aslında. Çok güzel gözüken, ve hatta eb lerin arasında en güzel görünenlerden bana göre. Umarım tohum hasatını güzel bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Belki bizede atarsnz bi kaç tane :P:P

emmrecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 17:41   #10
Ağaçsever

dronewerq's Avatar

Bu arada kullandığınız fotoğraf makinesinin modeli ne?fotoğraflar çok net

Eski 02-05-2010, 19:14   #11
Ağaç Dostu

Çoook eski bir model dronewerq, Sony'nin 3.2 megapixellik 7-8 sene öncesinden kalma bişey. Şimdiki telefonlar bile daha kaliteli çekiyor.
O netliği yakalayabilmek için macro çekim yapıyorum ve kötünün iyisini seçiyorum inan

Eski 03-05-2010, 18:55   #12
Ağaçsever

dronewerq's Avatar

Bence gayet güzel çekiyorzamanında iyi bir seçim yapmışsın

Eski 07-05-2010, 00:38   #13
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Almak

Bende bu bitkiden almak istiyorum tabi genç yetişmiş olanından.Malum daha çok acemiyim.Birde sabırsız.

ogunasena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 18:09   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Görsellerini paylaştığım bitkiyi tohumlarını verdikten sonra ihmal nedeniyle kaybettim.Ancak tohumlarını uygun torf/perlit/diatomit karışımına ektim ve çimlenme gerçekleşti.Yüksek nem altında 12 saat ışıklandırma ile büyüyen D. aliceae'ler 3 ayda 5 mm çapa ulaştı.

Eklenen Resimler

edelvays58 ve Milla beğendi.
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 11:41   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Yeni Üyeden Herkese Merhaba

Merhaba Arkadaşlar,

Bitkiler ve bakımı konusunda oldukça yeniyim. Geçen gün edindiğim Drosera Aliciae bakımı hakkında araştırma yaparken bu harika foruma denk geldim. Buradaki ilgiyi, bilgiyi ve bilgi paylaşımını, buna destek verenleri tebrik ediyorum.

Aldığım drosera ile ilgili merak ettiğim konular var. Sanırım bu bütün bitkiler için geçerlidir ki her çeşit için Türkçe ve İngilizce çok çeşitli bilgiler mevcut. Hatta birbirleriyle çelişen bilgiler de ayrıca mevcut. Sizle bendeki droseranın fotoğrafını paylaşıyorum. Kum ve torflardan hiç anlamıyorum. Aldığımda toprağı ne ise halen o

1- Nette bu türü araştırdığımda tüğlerin üstünde belirgin biçimde damlalar görüyorum fakat benimkinde bu damlalar neredeyse yok gibi. Bundan ne çıkarmalıyım?

2- Alttan su verme bilgisi hemen her yerde mevcut. Ben de o şekilde suluyorum. Her daim 1-2cm su bulunduruyorum alt tarafında. Evimin arka tarafı sabah, ön tarafı öğlenden sonra ışık görüyor. Hem nette denk geldiğim hem de bitkinin etiketinde yazan bu türün suyu ve güneşi çok sevdiği yönünde. Bende her sabah saksıyı arka tarafa öğlenden sonra da ön tarafa alıyorum. Mümkün olduğunca ışık alması için. Bu şekilde devam etmeli miyim?

3- Etiketinde yağmuru tercih ettiğini söylüyor. İstanbul'da bu ara çok yağmasa da ara ara yağmur yağıyor. Her yağmurda dışarı çıkartıyorum. Bu şekilde devam etmelimiyim.

4- Bu türün fotoğraflarında yaprakların daha düzenli olduğu dikkatimi çekiyor. Fakat benim droseranın yaprakları İstanbul trafiği gibi birbirine girmiş. Bu konuda endişelenmeli miyim?

5- Fotoğraftaki durumundan anlayabiliyorsanız, bakımı için en azından son bahara kadar dikkat etmem gereken hususlar varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sevgilerle

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
ayhanykaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 12:49   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhanykaya Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Bitkiler ve bakımı konusunda oldukça yeniyim. Geçen gün edindiğim Drosera Aliciae bakımı hakkında araştırma yaparken bu harika foruma denk geldim. Buradaki ilgiyi, bilgiyi ve bilgi paylaşımını, buna destek verenleri tebrik ediyorum.

Aldığım drosera ile ilgili merak ettiğim konular var. Sanırım bu bütün bitkiler için geçerlidir ki her çeşit için Türkçe ve İngilizce çok çeşitli bilgiler mevcut. Hatta birbirleriyle çelişen bilgiler de ayrıca mevcut. Sizle bendeki droseranın fotoğrafını paylaşıyorum. Kum ve torflardan hiç anlamıyorum. Aldığımda toprağı ne ise halen o

1- Nette bu türü araştırdığımda tüğlerin üstünde belirgin biçimde damlalar görüyorum fakat benimkinde bu damlalar neredeyse yok gibi. Bundan ne çıkarmalıyım?

2- Alttan su verme bilgisi hemen her yerde mevcut. Ben de o şekilde suluyorum. Her daim 1-2cm su bulunduruyorum alt tarafında. Evimin arka tarafı sabah, ön tarafı öğlenden sonra ışık görüyor. Hem nette denk geldiğim hem de bitkinin etiketinde yazan bu türün suyu ve güneşi çok sevdiği yönünde. Bende her sabah saksıyı arka tarafa öğlenden sonra da ön tarafa alıyorum. Mümkün olduğunca ışık alması için. Bu şekilde devam etmeli miyim?

3- Etiketinde yağmuru tercih ettiğini söylüyor. İstanbul'da bu ara çok yağmasa da ara ara yağmur yağıyor. Her yağmurda dışarı çıkartıyorum. Bu şekilde devam etmelimiyim.

4- Bu türün fotoğraflarında yaprakların daha düzenli olduğu dikkatimi çekiyor. Fakat benim droseranın yaprakları İstanbul trafiği gibi birbirine girmiş. Bu konuda endişelenmeli miyim?

5- Fotoğraftaki durumundan anlayabiliyorsanız, bakımı için en azından son bahara kadar dikkat etmem gereken hususlar varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sevgilerle

Öncelikle hoşgeldiniz,
Aşağıda sorduğunuz soruları cevaplamadan önce etobur bitkilerin genel bakım şartlarını araştırdığını (bildiğinizi) varsayıyorum. Örneğin her toprakta yetişemezler, saf su veya yağmur suyu ile sulanmalıdır. Bu söylediğim iki temel unsura uyulmazsa zaten kısa bir süre sonra öleceklerdir.

Bitkinizi nereden aldınız bilemiyorum ama torfunu değiştirmeniz faydalı olurdu. Seneye mart gibi değiştirin bence.

1- Bu damlalar böceğin yakalanmasını ve sindirilmesini sağlar. Eğer bitkinizde bu damlacıklar yoksa temelde iki sebebi olabilir: Işık ve nem. Yeterli ışığı alıyorsa nem düşük geliyordur ama İstanbul nem olarak güzel aslında.

2- Bitkinizi oradan oraya taşımayın sürekli, sabah güneşi alan pencere önüne bırakın ve kalsın sürekli taşımak bitkiyi strese sokacaktır. Üzerindeki damlacıkların olmama sebebi bu da olabilir. Altlığında sürekli 2'cm kadar su bulunacak şekilde sulama doğrudur, o şekilde devam edin.

3- Bitkinizi yağmura çıkartmayın direk üzerine su gelmesi yine üzerinde damla oluşmamasının sebeplerinden olabilir. Doğal ortamında üzerine yağmur yağsa da siz bitkinizi yağmura çıkarıp koymayın derim.

4- Bitkiniz çok sağlıklı görünmüyor ama kötü durumda da değil. Yaprakların birbirine girmesinden çok endişe etmenize gerek yok. Sanırım 3 kök bitki var saksıda seneye mart başı gibi saksı/toprak değişimi sırasında bitkilerinizi ayırabilirsiniz dilerseniz, yapraklar daha düzenli görünür.

5- Yukarıda belirttiğim şeylere dikkat ederseniz bitkiniz çok güzel olabilir

ayhanykaya beğendi.
lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 12:51   #17
Ağaç Dostu

Bu resimdeki de benim Aliciae

Eklenen Resimler

Milla ve ayhanykaya beğendi.
Eski 20-07-2014, 14:55   #18
Yeni Üye

Teşekkür ederim Raven, bunları bildiğim çok iyi oldu.

Eski 21-07-2014, 19:10   #19
Yeni Üye

Uçları sararan yaprakların budanması

Merhabalar,

Diğer başlıkları okurken uç kısımları sararan veya birbirine dolanmış yaprakların ''budanması'' ile ilgili bir tavsiye verildiğini gördüm. Ben bundan yaprakların sadece uç kısımlarının makasla kesilmesini anlıyorum. Ki az önce öyle yaptım Fakat sonra aklıma takıldı. budanma bu şekilde mi olur?

Eski 21-07-2014, 23:22   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhabalar,

Diğer başlıkları okurken uç kısımları sararan veya birbirine dolanmış yaprakların ''budanması'' ile ilgili bir tavsiye verildiğini gördüm. Ben bundan yaprakların sadece uç kısımlarının makasla kesilmesini anlıyorum. Ki az önce öyle yaptım Fakat sonra aklıma takıldı. budanma bu şekilde mi olur?
budanabilir ama bence gerek yok VFT'lerde kuruyan yaprakların budanması çeşitli sebeplerle olumludur fakat drosera'larda bunu yapmanıza gerek yok hata böcek mantar vs bir problem yoksa yapmayın bence. saksı değişimlerinde altta kalmış kurumuş yaprakları keserek temizleyebilirsiniz. gerçi artık yapmışsınız ama

ayhanykaya beğendi.
Eski 22-07-2014, 08:59   #21
Yeni Üye

Lost_Raven iyiki senin gibi tecrübeli birine denk geldim. Teşekkürler

Eski 22-07-2014, 12:53   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Lost_Raven iyiki senin gibi tecrübeli birine denk geldim. Teşekkürler
Rica ederim, elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmak; bu bitkilerin Türkiye'de hem yetiştirici sayısını hem de tür sayısını artırmak isterim.

ayhanykaya beğendi.
Eski 30-07-2014, 10:48   #23
Yeni Üye

Yeşil Küçük Böcek

Droseranın üstünde çok küçük, yaprakla aynı renkte bir böcek gördüm. Cımbız **** makasım yanımda değildi, müdahale de edemedim. Bazı renklerini ve sensörlerini kaybeden (küçük saksıda %20 oranında ) yaprakların sorumlusu olduğunu düşünüyorum. Daha sonra defalarca baktım fakat bir daha göremedim...

Bitkinin durumu: halen yeni yapraklar veriyor ve iki çiçek açıyor.

Bu nedir herhangi bir fikri olan var mı? ve neyapmam gerekir?

Düzenleyen ayhanykaya : 30-07-2014 saat 18:14
Eski 10-08-2014, 13:41   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Droseranın üstünde çok küçük, yaprakla aynı renkte bir böcek gördüm. Cımbız **** makasım yanımda değildi, müdahale de edemedim. Bazı renklerini ve sensörlerini kaybeden (küçük saksıda %20 oranında ) yaprakların sorumlusu olduğunu düşünüyorum. Daha sonra defalarca baktım fakat bir daha göremedim...

Bitkinin durumu: halen yeni yapraklar veriyor ve iki çiçek açıyor.

Bu nedir herhangi bir fikri olan var mı? ve neyapmam gerekir?

Fotoğraf koyabilirseniz iyi olur.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024