agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2006, 09:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Cool Pencere önü etobur bitkiler

Pencere önünde hep menekşe,cam güzeli olacak değil ya.....

Biraz da pencere önünde etobur bitki yetiştirenler, bu bölüme pencere önü etobur bitki resimlerini eklese derim....Amaç bu işin püf noktasını kaptıktan sonra zor olmadığını kanıtlamak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 13:28   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Çok güzeller..Sizi tebrik ederim.İnşallah benimkilerde bu kadar büyür.Yalnız benim bildiğim/öğrendiğim kadarı ile bu canavarların dibinde sürekli saf su olmalı,hemde 3cm falan.Sizinkilerde yok,hep saksı altları kurumu duruyor?Birde diplerindeki yosunun bir işlevi varmı?Süs amaçlımı?

Gene soru sormaya kaptırdım kendimi tutamıyorum.Bu tür bitkilere çiçek besini verilse etkisi olurmu?

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 14:26   #3
Ağaç Dostu

Sevgili mcdoğan
keşke bu bitkiler benim olsa....Ancak resimde görülen etobur bitkilerin aynısı bende de mevcut...
Erkan Beyden aldığım Sarracenia nın resmini, galeride etobur bitkiler kısmında görebilirsin..Yakında pencere kenarı resimlerini de ekleyeceğim.Ancak şu anda bitkileri kış uykusuna girdirme aşamasındayım.

Etobur bitkilere kesinlikle gübre verilmez,aksi halde ölüm kaçınılmaz olur... sadece nepentheslerde sulandırılmış sütün ibriklere verilmesi olayı var ancak ben uygulamadım..Erkan Hocam bu bilgiyi vermişti.

Yukardaki bitkilerin Saksı altlarında mutlaka su olacak,kuru kalmamalı...

Eski 31-10-2006, 15:39   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Aklınızda bulunsun...
Nepenthes ibriklerine kuru balık yemi de koyabilirsiniz tabii içinde sindirim sıvısı mevcut ise...
şayet sallantıdan veya sevkiyatda dökülmüş ise 1/3 ü dolacak kadar saf su koymanız ibriklerin ömrünü uzatır ancak içind kendi öz suyu varsa fazladan saf su eklemeyin. bazı ibriklerin Peristom denen ağız kısmı sonbaharda kapağı ile birlikde yarısına kadar kuruyabilir yaprak miyadını doldurmuş demektir. bu durmumda asla ibriği yaprağının ucundan kesmeyin. Zira sindirim böyle yarısı kuru ibrikde bir süre devam edecektir.
Tüm ibriğin kararıp kurumasını bekleyin. Ancak tüm ibrik kararıp kurumuş ise yaprak bağlantısını kesin. Belli bir zaman sonra miyadı dolmuş ibriksiz yaprak da sararıp kurur ise yaprağı küfleme ve mantarı önlemek amaçlı sapına yakın bir yerinden kesip atın...

Düzenleyen Mine Pakkaner : 31-10-2006 saat 20:43 Neden: vurgu ile dikkat çekmek
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 15:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Tüh....Ben kış uykusuna yatırmayacağım.Bende Erkan beyden aldım sıpaları.İstanbuldan geldiler,pekçok değişiklik yaşadılar.Kış uykusuna yatırırsam dirilmezler diye korkuyorum.Zaten soğanları küçücük.Siz kış uykusuna nasıl yatıracaksınız?Saksıyı komple buzdolabına koymayımı düşünüyorsunuz.Yoksa sökecekmisiniz?Gene kaptırdım walla.Dolapta ya çürürse?

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 16:09   #6
Ağaç Dostu

Hımm
sayın mc doğan demek ki Ankara lı bir etobur sever yakaladım işte bu iyi haber.
Kötü haber ise ikimizin de tecrübesiz olması....
Bu konuda Erkan Hocam sağolsun yardım ediyor.....Kış uykusu konusunda bir başlık var....
CP'lerde dormancy...
isterseniz oradan devam edelim.

Düzenleyen denizakvaryumu : 01-11-2006 saat 08:23 Neden: link ekleme
Eski 04-11-2006, 11:47   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Penceremde Sarracenialar

Sonbahar ilerledi... pencere önündeki sarr.lar dormancy e girmeden bazı türler bu vegetasyon yılının en güzel yapraklarını sergiledirler. özelikle leucophyla türü tüm renk kontrastı ile ağaçların chlorophylini kaybedip xhanthinlerin boyadığının baskın çıktığı bir tür decolorasyonun aksine bir durum gibi ise de....
Name:  pen1.jpg
Views: 1903
Size:  34.5 KBName:  pen3.jpg
Views: 2091
Size:  33.0 KB
genel ............................. .....................S.leucophyla x brooks hybrid
Name:  pen2.jpg
Views: 2064
Size:  38.7 KBName:  pen4.jpg
Views: 1948
Size:  38.5 KB
Sadece S.leucophyla.......................... ............... S X Farnhamii

Eski 04-11-2006, 18:34   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2006
merhaba ben yeni üyenizimbizde okulda böcekcil bitki beslemek istiyoruz.(yani aslında fikir bana ait)nerden isteyebilirz bu küçük canavarları bide simdi dormansiye giriyorlar yani şimdi beslemeye baslamamızın bi sakıncası var mı uyanıslarını mı beklesek?sorular biraz karısık oldu ama hosgörün

kaktus1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 18:56   #9
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
sacma bir soru olacak ama bu bitkileri evde beslemenin bir tehlikesi var mi?

ben de amma sacmaladim pirana mi bu, kapmaz di mi hocam elimizi kolumuzu?

bu bitkiler sivrisinek yer mi? sivrilerden nefret ederim, yazin raide para vermektense al bir bitki sula di mi? kisinda uykuya yatiyomus super

ama ben cok tembelim, unuturum sulamayi yazik olur, otomatik bir sulama sistemi lazim bana

Eski 05-11-2006, 09:33   #10
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
dün arama yapmayı akıl edememistim
burada cevaplanmis sorum, gerek kalmadi yukardaki sorulara

demek ki neymis sivriler icin raid almaya devam

bir keresinde tatilde sabaha kadar 30/40 sivri taaruzuna ugradimda, ezeli dusmanimdir onlar benim.

Eski 06-11-2006, 07:50   #11
Ağaç Dostu

Erkan Hocam ,bu arada pencere önü etoburlarınız tüm muhteşemliği ile kışa hazırlanıyorlar,Captan la kış öncesi genel bir ilaçlama yapacakmısınız?

Eski 06-11-2006, 08:09   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktus
merhaba ben yeni üyenizimbizde okulda böcekcil bitki beslemek istiyoruz.(yani aslında fikir bana ait)nerden isteyebilirz bu küçük canavarları bide simdi dormansiye giriyorlar yani şimdi beslemeye baslamamızın bi sakıncası var mı uyanıslarını mı beklesek?sorular biraz karısık oldu ama hosgörün
http://www.mycarnivore.com/

aslında yukarda linkini verdiğim sitede satılan kitler sizin düşünceniz için çok iyi bir örnek...

Eski 09-11-2006, 14:07   #13
Ağaç Dostu

Erkan Hocam,
şaka yapıyor ama şu anda tüm Türkiye ve öncelikle ben, istediğimiz etobur bitkilerimize Erkan Hocam sayesinde kavuştuk....Arada bir Almanya denemem oldu ama açıkçası hüsran...nasıl canlı gelebildiklerine şaşırdım bir daha denemem.

Halen Erkan Hocamın özel mesaj kutusunda yeni talep ettiğim etoburlar mevcut..Erkan Hocam bir cevap verseniz...Kasım ortalarında sipariş vereceğinizi söylemiştiniz

Eski 09-11-2006, 14:49   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın denizakvaryumu
malumaliniz dünyamızın kuzey yarım küresinde CPler için 15 kasım resmi dormancy nin başlangıcı tarihi... bir 15 gün de garanti olsun diye versek sanırım sip tarihi belli oldu...
şubat ortası elimize varması en uygunu zamandır düşüncesinde ve deneyimindeyim... zira uyuyan canavarların inine ne kadar geç çomak soksak o kadar iyi
yoksa buzdolabınızda boş yer mi vardı ...?
aslında dithane lı rizomları yemeklerinizle sebzelerinizle saklamanız pek doğru değil kanısındayım...
Az sabır

Eski 09-11-2006, 15:16   #15
Ağaç Dostu

Hocam bu durumda
kış uykusuna girdikleri için sadece sarracenia talebi mi yapacağız
(drosera lar kış uykusuna yatmadıkları için talep edilmeyecek gibi bir sonuç çıkıyor....Tabi drosera filiformis dışında....)

Eski 09-11-2006, 16:47   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın denizakvaryumu,

her ne kadar bazı droseralar ve diğer CP sp leri dormancy'e girmeyormuş gibi iseler de kısalan kış günlerinde vegatasyon yavaşlar vede bir tür yavaşlatılmış bu yaşam şartlarında sevkiyatlardan alacakları hasar daha az olur vede ilkbaharla gelen yeni vegetasyon sılında daha canlı gelişme gösterir yeni çevre şartlarına (gerek saksı değişimi substrat su ısı ışık vs...) uyumları daha iyi olur.
bu çoğu nebatatda da böyle olur.

Sayın papatyam...,
sanırım bir yanlış anlaşma var ortada ben bedeli mukabili ihtiyaç fazlamı yollarım gibi ise de bu konuya yeni birine bitkilerimi bile bile ölümüne yollamam gibi bir durum söz konusu...
siz bu konuda yeni olduğunuzu belirtiyorsunuz heyecan ve şevkinizi çok iyi anlıyorum bu da benim 35-40 sene önceki halimdi o zaman benim yaptığım hataların sonucu kötü deneyimlerimi unutmam... cp eldesi çok daha zor durumdaydı (yurtdışında olmama rağmen) yine de...
başkalarının da bu deneme ve yanılma yolunda bitkilerimi heba edemiyeceğim kadar kıymetli olması prensibidir....

Eski 10-11-2006, 07:31   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Sayın denizakvaryumu,

her ne kadar bazı droseralar ve diğer CP sp leri dormancy'e girmeyormuş gibi iseler de kısalan kış günlerinde vegatasyon yavaşlar vede bir tür yavaşlatılmış bu yaşam şartlarında sevkiyatlardan alacakları hasar daha az olur vede ilkbaharla gelen yeni vegetasyon sılında daha canlı gelişme gösterir yeni çevre şartlarına (gerek saksı değişimi substrat su ısı ışık vs...) uyumları daha iyi olur.
bu çoğu nebatatda da böyle olur.

.
Durum anlaşıldı,İyi haber bu durumda dormansiye girsin girmesin talep ettiğimiz güzeller gelebilecek.....

Eski 10-11-2006, 09:18   #18
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Papatyam,
Praecox'un etoburbitkiler başlığında anlattıklarını okursan, herhangi bir çiçketen oldukça farklı bakım ve ilgi istediğini göreceksin.

Aman ne güzel bizde alalım bir tane denilecek bir tür değil.
Fazlaca ön bilgi, teknik, ve kolayca bulunmayan malzeme gerekiyor..
Bunların hiçbiri bitkiyi yaşatabileceğini garanti etmiyor yinede..
forumdaki bilgileri okuduktan sonra bu konuyu bir kere daha düşün bence.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2006, 09:42   #19
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
sn.praecox & sevgili memet
haklısınız ama çiçekleri çok seviyorum ve bir tanede et oburum olsun istemiştim yazılanları tam okumamıştım sadece göz gezdirmiştim ,
ama yinede çok güzeller
teşekkürler

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2006, 18:58   #20
Ağaç Dostu

.

sonbahar geldi etoburlarım pencere önünde sonbaharın gelişine bakıyor,sarr.lar bir an önce kış uykusuna girmek için sabırsızlanıyor ama nazlı güzel drosera sonbaharda çiçek açarak beni şaşırttı.Bu sene 3.kez çiçek açtı...

.

Düzenleyen denizakvaryumu : 25-11-2006 saat 19:18 Neden: resim ekleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024