agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2011, 09:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Etobur Bitkiler İçin Vivaryum

Herkese merhabalar;
Yaklaşık 10 gün önce Kaktüs Terraryum Projesi adında bir başık açıp kaktüsler için bir terraryum nasıl yapabiliriz onu tartışmıştık, gerek nem gerekse zararlılar yüzünden kapalı sistemde kaktüslerin çok zor olacağına kanaat getirip konuda ki yönlendirmeler ile aslında benimde çok aklımda olan EtObur Bitkilere Terraryum/Vivaryum tarzı birşey yapmaya karar verdim. Tabi bu konuda da yardımlarınıza oldukça ihtiyacım var.

"Diğer konunun linki, incelemek isteyenler için; http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23718"

Öncelikle habitat benim için oldukça önemli sayılır. Çok araştırdım ama tam net bilgilere ulaşamadım şuana kadar sadece Drosera Capensisin Güney Afrikada yetiştiğini biliyorum. Acaba ülkemizde bulunan EtOburların habitatlarını öğrenebileceğim yerli/yabancı bir kaynak varmı ?

Gelelim tanka tankım 115*50*50 kayalı, kütüklü hatta ufak su birikintili bir sistem yapmak istiyorum. Hatta akvaryumun üzerine kadar bir dekor yapıp Highland, Lowland bitkileri ayırmak Highlandleri üst taraflara dikip, Lowlandleri aşağılara dikme gibi bir fikrim var ama hangi bitkiler High, hangileri Low daha çözemedim Işık olarak elimde 2 tane 39W T5 floresan bulunduran armatür var ayrıca 4 Tane 36W T8 floresan armatürüm var. Sizce T5ler yeterli olur mu ? Yoksa T8lerinde daylight olarak devreye girmesi gerekirmi ? Ayrıca terraryumlar için kullanılan UV lambalar gererklimi ? Birde araştırdığım kadarıyla MH lambalar kullanılıyor, çok şartmı dersiniz ? Malesef MH alma şansım şimdilik yok.

Torf olarak sanırım en uygunu Baltık Torfu ve Perlik karışımı. Baltık torfunu nereden bulabileceğime dair en ufak bir bilgim yok. Sizce baltık torfu yerine perlit ile karıştırılmış hindistan cevizi torfu kullanılabilir mi ?

Spaghum yosunu ise gerçekten istediğim birşey, önemini tam kavrayamadım ama canlı olarak sizce temin edip tankımda yetiştirme şansım var mı ? Yeşil bir örtü gerçekten harika olacaktır.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar, biliyorum biraz fazla soru sordum ..
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

CeeF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 13:55   #2
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Yeterince okumamışsın.

Querelle'in etobur bitkileri ve teraryumu

Etoburlarda substrat Torf sorunsalı

Sphagnum yosunu hakkında bilgiler

diğer başlıkları da tararsan aradıklarına ulaşabilirsin.

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 19:30   #3
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CeeF Mesajı Göster
Öncelikle habitat benim için oldukça önemli sayılır. Çok araştırdım ama tam net bilgilere ulaşamadım şuana kadar sadece Drosera Capensisin Güney Afrikada yetiştiğini biliyorum. Acaba ülkemizde bulunan EtOburların habitatlarını öğrenebileceğim yerli/yabancı bir kaynak varmı ?.
Ülkemizde bulunan etoburlarımı yetiştirmek istiyorsunuz o yüzdenmi bunların bulunduğu yerleri soruyorsunuz yoksa dünya üzerinde etobur bitkilerin yetiştiği alanları mı?
Etobur Bitkilerin El Kitabı

Alıntı:
Gelelim tanka tankım 115*50*50 kayalı, kütüklü hatta ufak su birikintili bir sistem yapmak istiyorum. Hatta akvaryumun üzerine kadar bir dekor yapıp Highland, Lowland bitkileri ayırmak Highlandleri üst taraflara dikip, Lowlandleri aşağılara dikme gibi bir fikrim var ama hangi bitkiler High, hangileri Low daha çözemedim Işık olarak elimde 2 tane 39W T5 floresan bulunduran armatür var ayrıca 4 Tane 36W T8 floresan armatürüm var. Sizce T5ler yeterli olur mu ? Yoksa T8lerinde daylight olarak devreye girmesi gerekirmi ? Ayrıca terraryumlar için kullanılan UV lambalar gererklimi ? Birde araştırdığım kadarıyla MH lambalar kullanılıyor, çok şartmı dersiniz ? Malesef MH alma şansım şimdilik yok.
Highland ve lowland türler burada yazıyor.
Etobur Bitkilerin El Kitabı
Fakat hem highland hem lowland aynı terrarium içerisinde mutlu bir şekilde yaşayamaz. Çünkü bunların yetişme istekleri birbirinden farklı. Birbirinden kilometrelerce uzakta yaşayan türler ve terrariumun altı ile üstü arasında bu farkları oluşturamazsın. T5 lerde T8lerde hatta tasarruflu ampuller bile uygundur. Ben philips dayligt, salvinia grolux T8ler ve tasaruflu ampuller kullanıyorum ama T5ler daha uygun olur sanırım. UV lambaya gerek yok. İçinde sürüngen beslemeyeceksen.

Alıntı:
Torf olarak sanırım en uygunu Baltık Torfu ve Perlik karışımı. Baltık torfunu nereden bulabileceğime dair en ufak bir bilgim yok. Sizce baltık torfu yerine perlit ile karıştırılmış hindistan cevizi torfu kullanılabilir mi ? Spaghum yosunu ise gerçekten istediğim birşey, önemini tam kavrayamadım ama canlı olarak sizce temin edip tankımda yetiştirme şansım var mı ? Yeşil bir örtü gerçekten harika olacaktır..
Baltık torfu ve perlit karışımını bulmak artık çok da zor değil. Biraz araştırman lazım. Hindistan cevizi torfu ile baltık torfunun yapısı aynı değil. Etoburlar için baltık torfu dışında bir torf önerilmez. Sphagnum moss etoburların yaşadığı ortamların vazgeçilmezidir. Etobur bitkiler sadece bu yosun içinde bile gelişebilir. Yeşerdiği zaman görüntüsü çok daha güzel olacaktır.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 22:38   #4
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Bu site güzel fikirler üretmende yardımcı olacaktır: http://www.ehow.com/video_4427877_ad...terrarium.html

birde bu: http://www.vivariumforum.com/community/index.php

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024