agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2007, 17:17   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Sayin Praecox,

Oncelikle ilginiz ve cevabiniz icin tesekkurler. Bilgisayarim iki gundur bozuk oldugundan daha once cevap yazamadim. En kisa zamandada yeni uyeler bolumunde kendimi tanitmak istiyorum.

Forumda keyword ile arama yapip tum postlari okudum. Ancak takip edilebilir formatta yazılmış. Bir elde etme yontemine rastlamadım. Yurtdışı sitelerdede araştırdım. Genel olarak, anladığım şu ki:
Kapalı bir kaba biraz torf, uzerine ölü sphagnum ve onunda üzerine biraz canlı sphagnum konuluyor. Yüzey seviyesini biraz geçecek sekilde dinlenmiş su konuluyor ve direkt güneş almayan parlak bir yere konuluyor.

Oncelikle bu tarifi dogru yorumlayip yorumlamadığımı bilmiyorum, ayrica kabın üstü açık mı kapalı mı kalacak? balkonda mı yoksa içerde mi oluyor? gibi sorularim olsada en büyük sorun, Türkiye'de canlı veya ölü sphagnumu nerden bulacağım.

Yurtdışından istesem gelir mi acaba? nede olsa canlı bitki diye gümrük sorunu olur.

Sphagnum'u çam kabuguyla karistirabilirim diye umuyorum. Hem yetismisler icin icin su tutuculugu biraz yuksek olur, hemde minikler için 1 yıl rahat kök verecekleri bir ortam olur.

Tekrar teşekkürler ilginiz için

pawney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 17:27   #32
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Sayın Pawney,

Ben yurtdışından getirttim hiç bir sorun olmadı zaten 1 havalı zarf dolusu yarı kuru sphagnum 100 gr tutmuyor. bu başlığın önceki mesajlarında bana gelen sphagnumun ilk geldiği zaman çekilmiş resimleri var.

Yapılacak şey kendine geldikten sonra torf karışımına dikmek. baş kısımlarından 2 - 2.5 cm den koparıp dikiyorsunuz. Geri kalanı da torf klasmanında kullanmak üzere CP saksılarına gidiyor.
Substrat için kullanılacak torf içinse sayın Praecox'a müracaat ederseniz size yardımcı olacağından eminim.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 19:09   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Paylastiginiz bilgi ve tecrubeleriniz icin simdiden tesekkurler. Bende isteyeyim o halde yurtdisindan ve torf karisimina ekeyim. Gelismeleri elimden geldigince buraya post edecegim.

Tekrar tesekkurler

pawney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 01:57   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Bunlar bize (etobur bitki yetiştiricilerine) gerekli olan sphagnum moss mudur?Cevaplayan olursa sevinirim.

http://images.google.com.tr/imgres?i...lr%3D%26sa%3DN

Eğer öyle ise buradan temin edelim.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 14:26   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sphagnum yosunu olduğu yazılmış. Ancak anlamadığım bir şey var. Resimdeki yosun preslenmiş kurutulmuş olmasına rağmen yeşil. Sphagnum kuruyunca ağarır, beyazlar. Ya resim yanlış **** ben anlıyamadım.

Bir de bu paketleri, ki 100g kadardır ıslanınca 6 litre kadar şişerler, 3€ a bulmak da mümkün. 14$ bana pahallı gibi geldi.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 16:24   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sphagnum yosunu olduğu yazılmış. Ancak anlamadığım bir şey var. Resimdeki yosun preslenmiş kurutulmuş olmasına rağmen yeşil. Sphagnum kuruyunca ağarır, beyazlar. Ya resim yanlış **** ben anlıyamadım.

Bir de bu paketleri, ki 100g kadardır ıslanınca 6 litre kadar şişerler, 3€ a bulmak da mümkün. 14$ bana pahallı gibi geldi.
Peki bunlar canlı değiller anladığım kadarı ile, kurutulmuş dediğinize göre yeşillenmeleri mümkün değildir zannediyorum.

Düzenleyen krizenten : 21-04-2008 saat 16:54
krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 15:38   #37
-

Giriş Tarihi: 30-03-2008
merhaba forumu epeyce aradım ama bi cevap bulamadım bu sphagnum yosununun canlısını bulmak galiba mümkün görünmüyor.ebay de canlısı için kargo ücreti 60 dolar kuru olanlarda preslenmiş onnarda galiba yeşermeyecek kadar kuru olmalı.tam sağlıklı bi cevap nasıl alabiliriz.***

bir sorum daha olacak kuru sphagnumu saf olarak vft ler için kullanabilirmiyiz.yani saksıyı saf sphagnumla doldurup vft yide içine ekersek sorun olurmu torf ve perlit kullanmasak

varbanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 16:05   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
kuru olanlarda preslenmiş onlar da galiba yeşermeyecek kadar kuru olmalı.tam sağlıklı bi cevap nasıl alabiliriz.
Esasen yeniden canlanmaları veya yeşermeleri mümkün. Bu büyük olasılıkla sphagnumun kendi içinde karışmış sporlarından çimlenmek yolu ile olacaktır.

Alıntı:
kuru sphagnumu saf olarak vft ler için kullanabilirmiyiz. Yani saksıyı saf sphagnumla doldurup vft yide içine ekersek sorun olurmu torf ve perlit kullanmasak.
Bu durum VFT'ler açısından en ideali, lakin bulamadığım bir yosunu neden böyle kullanayım ki... torf ve perlit de gayet iyi sonuçlar verebiliyor iken.
Sphagnum (en azından ülkemizde) elde etmek günümüzde zor ve hatta pahallı gibi bundan dolayıdır ki bu yosunu buluncada ancak olmazsa olmaz denecek yerlerde kullanmakta fayda var. Ben şahsen bu hercai tür EB'lerde sphagnum kullanmıyorum. Ancak bazı zor EB türlerinde veya Orkidelerde kullanımı bu anlamda bana mantıklı gibi geliyor.
Yani iki nokta arasında bir ulaşım söz konusu ise ben olan vesahitleri kullanmayı düşünürdüm olmıyan bir, özel şöförlü mercedesin gelmesini beklemek veya tedarik etmenin hesabını yapmak biraz mantıksız gibi...

Eski 20-04-2008, 17:29   #39
-

öncelikle gönderdiğiniz vft yeni kapanlar veriyor.galiba çok güzel bir vft olacak teşekkür ederim.
aslında hocam siz haklısınız tabi sizin hesabınızla benim hesabım tutmaya bilir.
bakın benim hesabıma van da torfta perlitte bulunmuyor internet üzeri istesem 2-3 litre 9-10 milyona satılıyor.9-10 da kargo parası etti size 20 ama yurtdışından kurutulmuş sphagnum alsam kargoyla birlikte 15 dolar falan tutuyor forumlarda sizin dediğinize göre 100 gr kurutulmuş sphagnum ıslatıldığında 6 lt filan oluyormuş.daha karlı geldi bana ama tabi hesaplarımda bi yanlış olabilir çünkü hiç sphagnum deneyimim olmadı.

Eski 20-04-2008, 22:27   #40
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi günler,
http://www.sihirlitablet.com/content.asp?ctID=100
Bu sitede sözü edilen tablet acaba torfa ekilse bu yosunu elde edebilir miyiz.
Yukarıda yazılanlardan tam bir sonuç çıkaramadım.
Cevabınız için teşekkürler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 09:33   #41
-

bu tabletler içerisinde gübre ve bazı ilaçlar var sanırsam.bence yeşermesi mümkündeğil.ayrıca çok pahalı

Eski 30-04-2008, 23:04   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Galeri: 8
Sphagnum yosununun tam olarak bitkiye yararı nedir? Ayrıca yapımarketlerde satılan EB'lerde sphagnum var mı? Ben toprak değişimi esnasında sanki sphagnuma benzer birşeyler gördüm.Tam olarak bilmiyorum bir yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.Ayrıca bu yosunu bitkinin toprağına nasıl ekliyoruz?

alpiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 21:44   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Estonya

Gelecek hafta Estonya'ya bir seyahatim olacak. Gidiş nedenim ise baltık torf ambalajlarının geri dönüşümü projesi. Anladığım kadarıyla Baltık torfun ticari ambalajlanmasının yapıldığı bir yere gideceğim. Baltık torf ve sphagnum moss acaba aynı kaynaktan gelen maddeler midir? Bu durumda gittiğim yerden ne gibi bilgi ve malzemeler sağlayabilirim? Başta Sayın Praecox olmak üzere önerilerinizi bekliyorum.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 14:55   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

Benim burda sormak istediklerim, veya bilmek istediklerim birilerini rahatsız edebilir. Ticari anlamda düşünmediğim için, oranın torf rezervlerini merak ediyorum. Kaç yıl daha bu böyle devam edebilecek? Tahrip etikleri biotopun geri gelmiyeceklerinin farkındalar mı? Burda plastik balyaların geri dönüşümü gibi çevreci görünmek amaçlı bir davranış çok komik. Asıl torfun geri dönüşümü ne olacak. Bu torfun çıkartılmasının diğer avrupa ülkelerindeki gibi yasal bir yasaklama ile durdurulması söz konusu mu? geriye kalan arazilerde ne yapılıyor. Yapılanma var mı veya nasıl bir alan olarak değerlendiriyorlar?
Üzerinde ne tür sphagnumlar var? Yer yer boşaltılan arazilerde sphagnum oluşumları yeniden gözlemleniyor mu? veya bu alanlar spagnum ekmek yolu ile bir sphagnum ticaretine yapıyorlarmı? Yapmıyorlarsa da dönüştürmeleri planda var mı?
Biliyorum bu konu asıl biraz da sigarayı binbir yolla içimini engelmek ama yine de çiftçilerin tütün ekimini dsteklemek gibi bir şey.

Eski 10-05-2008, 19:05   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın Preaecox,
"plastik balyaların geri dönüşümü gibi çevreci görünmek amaçlı bir davranış" demişsiniz. Aslında çevreci görünmek gibi bir dertleri yok. Amaç sadece para kazanmak, kar etmek. Bu günlerde petrol fiyatları malum. Geri dönüşüm karlı bir iş.
Ama size teşekkür ederim. Onlardan hesap sorabileceğim verileri bana verdiniz. Yalnız benim internetten araştırdığım kadarıyla bu küçük ülkeler, demokrasi konusunda harikalar yaratıyorlar.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 19:37   #46
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Sayın Preaecox,
"plastik balyaların geri dönüşümü gibi çevreci görünmek amaçlı bir davranış" demişsiniz. Aslında çevreci görünmek gibi bir dertleri yok. Amaç sadece para kazanmak, kar etmek. Bu günlerde petrol fiyatları malum. Geri dönüşüm karlı bir iş.
Ama size teşekkür ederim. Onlardan hesap sorabileceğim verileri bana verdiniz. Yalnız benim internetten araştırdığım kadarıyla bu küçük ülkeler, demokrasi konusunda harikalar yaratıyorlar.
Aslında demokrasi konusunda değil de doğa konusunda harikalar yaratmalı, yaratmalıyız.
İşin aslı torf'un çıkartılmasının tamamen yasaklanması öncelikle de benim işim gelmez. Etobur bitkileri torf olmadan yetiştirmek mümkün olmıyan bir konu. Ancak her bitkiyi de torf'a dikmenin gereksiz olduğunu konusunda da artık sanırım çoğu uzman hemfikir oldu.
Olabilir uçsuz bucaksız çok da önemli endemik ve/veya ender bitkilerin bulunmadığı fauna açısından da ciddi tehditler oluşmadığı bir alanda bu oluşum var ise fayda yarar argumentleri tartılıp belki torfun sökümü mümkün olan bir yerdir. Bunu bileme ben oraları göremedim, ancak tahmini şu yönde ki buralarda yani baltık bataklıklarında torf sökmek çok da büyük çevre sorunları yaratmıyacak olduğundan sökülüyordur. Bunu sizin ordaki gözlemleriniz bilgilerinizi aktarmanız müteakibinde göreceğiz.

Eski 14-05-2008, 02:03   #47
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Sfagnum yosunu yapabilir miyiz?

Forumlardaki tüm aramalarıma rağmen ayrıntılı bilgi bulamadım. Sfagnum kullanarak acer palmatum çimlendireceğim.

Ama bu yosun çeşidini nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Ve acaba kendimiz yapabilir miyiz, merak ediyorum.

Ya da Sfagnum'a eş değer başka ne kullanabiliriz ? Kullanabileceğimiz malzemeleri de nereden temin edebileceğimizi yazmanızı rica ederim.

Saygılarımla,

Evrim.

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 10:47   #48
Kaybettik...

praecox's Avatar

Burda yosun yapmak kelimesi yanlış kullanılmış sanırım. Bakabilir miyiz veya büyütebilirmiyiz olmalı.

Bir de Sphagnum diye aratırsanız, daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Düzenleyen praecox : 14-05-2008 saat 11:44
Eski 14-05-2008, 10:52   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ya da soruyu " çoğaltmak için 3-4 adet canlı sphagnum yosununu nereden bulabilirim ve çoğaltmanın püf noktaları nedir?" şeklinde sormak en doğrusu.

Sphagnum yosunu hakkında bilgiler

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 11:07   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.ephesos
sphagnumlarda bir gelişme oldu mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:29   #51
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Sphagnum diye aratmadığım için bilgi bulamadığıma şaşırmadım şimdi. Yönlendirme için teşekkür ederim. Akçaağaç tohum çimlendirmede kullanıldığını okuduğum için çok fazla bilgi sahibi değildim..

Çok teşekkür ederim..

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:48   #52
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
İkinci hasatımı yaptım.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 14:41   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Sporotrichosis yazısını okudum ve aynı belirtiler ben de oldu 1 hafta önce geçmeye başladı. Çok kaşınıyordu ve vücuduma yer yer yayıldı. Sinek ısırığı gibi şişkenlikler var, kaşınıyordu, ayrıca tam ortasında kırmızı bir nokta vardı sanki bir şey sokmuş gibi. Bu yazıyı da görünce iyice işkillendim.
Aynen vikipedi de yazıldığı gibi (Usually, cutaneous sporotrichosis lesions occur in the finger, hand, and arm.) parmak el ve kolumun yanı sıra ayak ve bacaklarımda da oldu. Ama google daki resimlerdeki gibi şişkinlikler büyük değil sinek ısırığı gibiydi.
Biraz fazla mı endişeleniyorum acaba?

pittheus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 14:53   #54
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sanırım sizinki allerjik bir durum.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 15:03   #55
Yeni Üye

Ben de öyle düşündüm ama okuyunca yazıyı ister istemez biraz endişelendim. Zaten geçti gibi şu anda kaşıntı yok sadece o sinek ısırığı gibi şeyler var.
İçimi rahatlattınız, teşekkürler.
Artık hep eldiven kullanacağım )

Eski 19-05-2008, 16:12   #56
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sphagnum özelikle canlı yeşil sphagnum oldukça asidik bir bitkidir. Ellerinizin hasas deri bölgelerine değince, kişiye ve bünyeye bağlı olarak, ısırgan otu gibi hafif yanıklar kaşıntılara neden olabilir. Bu hassas bünyelerde normal bir durum. Genel anlamda alerjik reaksyonlar gösteren bünyeler de bilinmektedir.
Ancak Sphagnumdan kaynaklanan Sporotrichosis vakkası çok yaygın değildir literatürde bir kez bir kontamine sphagnum kaynağından bir vakaa kayıtlara geçmiştir. Cildin hassasiyeti Sporotrichosis kapma olasılığı ile doğru orantılıdır.
Değil sadece sphagnumda, her tür toprakla çalışmalarda da eldiven giymekte fayda vardır. Hatta Tetanoz aşısı olmalı olanların ise öngörülen sıklıkta yenilenmesi gerekmektedir.

Eski 19-05-2008, 16:32   #57
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Benzer tehlike sarı torfta da mevcut mu?

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 20:10   #58
Yeni Üye

Sanırım yazıyı okuyunca fazla tepki verdim. Vikipedi de havalı latince terimleri görünce de biraz ürperdim.

Eski 20-05-2008, 23:46   #59
Yeni Üye

Bir sorum olacak. Benim EB saksılarımdaki substratın rengi kahverengi / bu sphagnum oluyor sanırım. Anladığım kadarıyla yeşil olmadığı için cansız, beyazlaşmadığı için de canlı. Peki ben bunu nasıl yeşertebilirim? Biraz drosera tohumu bulmuştum, yeşerdiler diye seviniyorum, sakın sphagnum olmasın o?

Eski 21-05-2008, 08:50   #60
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Büyük ihtimal torftur o.. neden yeşertesinizki? Yosunla küfle yeşil be beyazın tonlarına kavuşabilirsiniz ama tavsiye etmiyorum

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024