agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2012, 00:43   #121
Ağaçsever

nature57's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Arkadaslar,
Dun dogadan bir cuval (tahminimce) sphagnum yosunu topladim. 50 civarinda agirlikli olarak phal. orkidelerim var. Afrika menekselerim de oldukca cok sayida ve uremeye de devam ediyorlar. Yosunu ne sekilde degelendirebilecegim konusunda yorumlarinizi bekliyorum. 10 gun kadar daha evimden uzaktayim. Ne yapayim, gunes altinda birakip kurutayim mi? Yoksa golge bir yerde nemli mi tutayim? Orkide harcinin icine mi karistirayim, saksilarin ustunu mu kaplayayayim?
bu yosun büyük ihtimalle Hypnum cupressiforme

nature57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 10:02   #122
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Bu da benim 1 senedir özel kapta ürettiğim sphagnum ormanım..

Eklenen Resimler

maki01, pria ve Muda beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 18:06   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
bu yosun hawai köklendirmedede kullanılıyo diye biliyorum

acaba bu yosun arkadaşı nereden temin edebilirim sanmıyorum ama aktarlarda olabilirmi?

Leofold beğendi.
Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 00:12   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 07emir07 Mesajı Göster
bu yosun hawai köklendirmedede kullanılıyo diye biliyorum

acaba bu yosun arkadaşı nereden temin edebilirim sanmıyorum ama aktarlarda olabilirmi?
aktarlarda bulabilmeniz imkansız ne yazık ki. hatta Türkiye'de bulabilmeniz de çok çok zor.

lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:33   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
merhaba
Bahçede yetişen bir yosunu kapalı ortamda yaşatmaya çalışıyorum. 3-4 ay nemli ve aydınlık ortamda yaşıyor. çok güneşte 1-2 gün içinde beyazlaşıp ölüyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

pria ve bb_re beğendi.
nart 06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:38   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
2. örn

Eklenen Resimler

pria ve bb_re beğendi.
nart 06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 12:14   #127
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nart 06 Mesajı Göster
merhaba
Bahçede yetişen bir yosunu kapalı ortamda yaşatmaya çalışıyorum. 3-4 ay nemli ve aydınlık ortamda yaşıyor. çok güneşte 1-2 gün içinde beyazlaşıp ölüyor. yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle sizdeki yosun sphagnum değil, sphagnum apayrı bir tür; burada ki arkadaşlara uyarı olarak belirtmek isterim ki sphagnum kolay bulunan bir tür değildir hatta dünya genelinde koruma altında diye biliyorum her sphagnuma benzer görünen yosunu sphagnum diyerek etobur bitkilerde ya da sphagnum seven diğer bitkilerde araştırmadan kullanmayın.

Gelelim sizin sorunuza; yosunların bir çoğu için geçerli olan bir husus var o da nemi çok sevmeleri ve direk güneş ışığına gelememeleri. üstü kapalı nemli bir ortam yosununuz için uygun fakat direk güneş ışığının çok geçmeden yosununuzu öldürmesi normaldir. üzerini kapalı tutmaya devam edin ve aydınlık ama direk güneş görmeyen bir yere koyun derim.

Eski 08-08-2014, 14:36   #128
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Resimde görülenin sphagnum yosunu olduğunu tahmin ediyorum, acaba doğru mu?
Ermenistan'ın Erivan ilçesinde yaşıyorum ve dün yaptığımız orman gezisi sırasında ağaçların ve kayaların üzerinde bol miktarda bulunuyordu. Ormanda bulunan akarsuyun sayesinde oldukça nemli ve ağaç yapraklarının arasından süzülen güneş zar zor üzerlerine geliyordu.

Eklenen Resimler

maki01, pria, YeniBON ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen lusoari : 08-08-2014 saat 14:51 Neden: resim
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 12:56   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ds123 Mesajı Göster
Öncelikle sormak istedigim etoburlar için sphagnum yosunun çok uygun oldugundan bahsediliyor her yerde. Ama bulması çok zor. Biraz buyuk bir istek ama elinizde varsa bir bardak ^^ Bir de etoburlar için sphagnum yosunu olmazsa en uygun ortam nedir? Sphagnum olursa da ne sıklıkla sulamak gerekiyor ya da nasıl bir ışıga koymalı? Şimdiden teşekkurler
Sphagnum yosununu Türkiye'de bulmak gerçekten zor. Ancak saf sphagnumda yetiştirmek zorunda değilsiniz. hangi türlerden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama genel olarak sphagnum yosunu değil de sphagnum torfu, tarımsal perlit, dere kumu gibi maddeler kullanabilirsiniz. sulamada da aynı şekilde sulamanız gerekir ancak yine türe göre değişebilir. ışık konusunda da eğer saf sphagnum yosunu kullanacaksanız direk güneşe koyamazsınız yosunları yakar bu da vft gibi türlerin pek hoşuna gitmez.

pria beğendi.
Eski 10-08-2014, 12:59   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Ermenistan'ın Erivan ilçesinde yaşıyorum ve dün yaptığımız orman gezisi sırasında ağaçların ve kayaların üzerinde bol miktarda bulunuyordu. Ormanda bulunan akarsuyun sayesinde oldukça nemli ve ağaç yapraklarının arasından süzülen güneş zar zor üzerlerine geliyordu.
Bulunduğunuz bölgede sphagnum yosunu bulma ihtimaliniz az da olsa var, fotoğraf pek net değil fakat ben fotoğraftaki yosunu pek sphagnuma benzetemedim.

lusoari beğendi.
Eski 10-08-2014, 15:18   #131
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lost_raven Mesajı Göster
Bulunduğunuz bölgede sphagnum yosunu bulma ihtimaliniz az da olsa var, fotoğraf pek net değil fakat ben fotoğraftaki yosunu pek sphagnuma benzetemedim.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim peki bu sphagnum yosunu değilse bile bunu toprak karışımında kullanmam doğru olur mu?
( Afrika menekşeleri ve orkideler için )

pria beğendi.

Düzenleyen lusoari : 10-08-2014 saat 15:18 Neden: ek
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 19:25   #132
Ağaç Dostu

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim peki bu sphagnum yosunu değilse bile bunu toprak karışımında kullanmam doğru olur mu?
( Afrika menekşeleri ve orkideler için )
Sphagnum yosununun özelliği çok su tutabilmesi ve asidik bir özelliği olmasıdır. orkide, afrika menekşesi ve etobur bitkilerin sphagnumu sevmesinin ana nedenleri bunlar, ancak her yosun türü bu özellikleri sağlamayacaktır ve doğal ortamından alınan yosunlarda bitkilerinize zarar verebilecek zararlılar mevcut olabilir dikkat etmek lazım

maki01 ve lusoari beğendi.
Eski 18-08-2014, 17:57   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Elimdeki sphagnum yosunları,balkonda kaplarda çoğalmaya çalışıyorum,aksilik olmazsa yakında uzayanları biçim yeniden ekeceğim.

Eklenen Resimler

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 11:29   #134
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Rengi nekadar guzelmis sayin senol dalkiran

sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 18:37   #135
Ağaç Dostu

Sağolun sayın sametcan,gerçekten güzel bir yosun, etobur ve diğer türler için önemimi saymıyorum bile.
İlk budamayı yapıp üzeri kapalı şeffaf plastik kaplarda, güneş gören bir yerde ve arada üzerlerine su fıs fıslayarak çoğaltamaya devam ediyorum.

YeniBON ve TRAKLI beğendi.
Eski 02-11-2014, 19:12   #136
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Şenol bey sphagnum yosununu nereden temin ettiniz?

vinne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 11:50   #137
Ağaç Dostu

Sayın vinne yosun türkiyede bir turba bataklığından kendim bir parça aldım,onu çoğaltmaya çalışıyorum.bu daha önce satıcılardan aldığımdan çok daha kaliteli çıktı.

YeniBON beğendi.
Eski 25-01-2015, 01:31   #138
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şenol dalkıran Mesajı Göster
Sayın vinne yosun türkiyede bir turba bataklığından kendim bir parça aldım,onu çoğaltmaya çalışıyorum.bu daha önce satıcılardan aldığımdan çok daha kaliteli çıktı.
Şenol bey bende bu yosundan bulup torfa ektim fakat odam gunes almiyor isiksiz yerde buyumeleri imkansiz mi?

pria beğendi.
sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 01:44   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
Fidecilikte yenilenen kanun yönetmeliğine göre kullanılacak torf içeriği Sphagnum yosunundan elde edilmeli diyor.

İlgili yönetmelik linki: ZİRAİ KARANTİNA YÖNETMELİĞİNDE TORFLARA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİK YAPILDI

pria beğendi.
Agora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 20:00   #140
Ağaç Dostu

Sayın sametrcan ışıksız bir yerde büyümeleri biraz zor büyüse bile forumları epey bozulur,ben balkonda yarı gölge bir yerde bakıyorum,balkon varsa orada tutumanızı öneririm,yoksa odanızda ışığa en yakın yerde pencere önünde bakabilirsiniz.

Eski 24-03-2015, 09:17   #141
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Yetiştirmesi çok zevkli bir yosun

Düzenleyen RaJeV : 20-05-2015 saat 08:11
RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 10:39   #142
Ağaçsever

nature57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Arkadaslar,
Dun dogadan bir cuval (tahminimce) sphagnum yosunu topladim. 50 civarinda agirlikli olarak phal. orkidelerim var. Afrika menekselerim de oldukca cok sayida ve uremeye de devam ediyorlar. Yosunu ne sekilde degelendirebilecegim konusunda yorumlarinizi bekliyorum. 10 gun kadar daha evimden uzaktayim. Ne yapayim, gunes altinda birakip kurutayim mi? Yoksa golge bir yerde nemli mi tutayim? Orkide harcinin icine mi karistirayim, saksilarin ustunu mu kaplayayayim?
Bunlar sphagnum değil.

Eski 06-10-2015, 10:43   #143
Ağaçsever

nature57's Avatar

Alıntı:
Maalesef..

Eski 06-10-2015, 10:45   #144
Ağaçsever

nature57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şenol dalkıran Mesajı Göster
Elimdeki sphagnum yosunları,balkonda kaplarda çoğalmaya çalışıyorum,aksilik olmazsa yakında uzayanları biçim yeniden ekeceğim.
Tebrikler..

Eski 06-10-2015, 10:55   #145
Ağaçsever

nature57's Avatar

Sevgili dostlar,

Sphagnumların Türkiye'de ki dağımı üzerine TÜBİTAK destekli bir proje yürütüyorum.

Evet gerçekten de özel habitat gereksinimleri olan bu taksonları bulmak kolay değildir. Özellikle yağışın buharlaşmadan fazla olduğu yerler aranmalıdır ki bu da direkt karadeniz bölgemizi işaret eder.
Asidik ortamları terçih etmelerinin en önemli nedini iyon değişim kapasitelerinin yüksek olmasıdır. Bunun anlamı kireçli ortamlarda yaprak üzerleri kireç tabakası tarafından örtüleceğinden fotosentezin engellenmesine bağlı olarak bitki ölümleridir.
Bu hastalık meselesi doğrudur. Ben henüz böyle bir durumla karşılaşmadım. Çıplak elle çalışmama rağmen. Her sphagnum bu mantarı taşıyacak diye bişey yok.
Evet gerçekten de sphagnumlar ve habitatları koruma altındadır. Mümkünse kullanılmamasını öneriyoruz. Çünkü bu habitatların tahribi aynı zamanda içerisinde binlerce yıllık veriyi saklayan ekolojik kütüphanelerin de yok olması anlamını taşır.
Doğadan sphagnum toplay arkadaşlar ile irtibata geçmeyi çok isterim.

Bu arada hali hazırda 23 tür sphagnuma sahibiz ülke olarak.

Saygılarımla

Eski 07-10-2015, 11:59   #146
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nature57 Mesajı Göster
Sevgili dostlar,

Sphagnumların Türkiye'de ki dağımı üzerine TÜBİTAK destekli bir proje yürütüyorum.

Evet gerçekten de özel habitat gereksinimleri olan bu taksonları bulmak kolay değildir. Özellikle yağışın buharlaşmadan fazla olduğu yerler aranmalıdır ki bu da direkt karadeniz bölgemizi işaret eder.
Asidik ortamları terçih etmelerinin en önemli nedini iyon değişim kapasitelerinin yüksek olmasıdır. Bunun anlamı kireçli ortamlarda yaprak üzerleri kireç tabakası tarafından örtüleceğinden fotosentezin engellenmesine bağlı olarak bitki ölümleridir.
Bu hastalık meselesi doğrudur. Ben henüz böyle bir durumla karşılaşmadım. Çıplak elle çalışmama rağmen. Her sphagnum bu mantarı taşıyacak diye bişey yok.
Evet gerçekten de sphagnumlar ve habitatları koruma altındadır. Mümkünse kullanılmamasını öneriyoruz. Çünkü bu habitatların tahribi aynı zamanda içerisinde binlerce yıllık veriyi saklayan ekolojik kütüphanelerin de yok olması anlamını taşır.
Doğadan sphagnum toplay arkadaşlar ile irtibata geçmeyi çok isterim.

Bu arada hali hazırda 23 tür sphagnuma sahibiz ülke olarak.

Saygılarımla
Sphagnum Mossları ben hep yurt dışından getiriyorum.
Türkiye deki türleri merak ettim. Mümkünse fotoğraf paylaşabilirseniz sevinirim.
Sphagnum Moss ile ben de hep çıplak elle uğraşıyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım

casperia beğendi.
RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2015, 11:06   #147
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Kurutulmuş olanlari yurtdışından getiriyordum bende ama 2,3 senedir almıyorum. Lakin bitkiye faydasi oluyordu.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 09:06   #148
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Merhaba arkadaşlar bu site sayesinde benimde terrariuma olan ilgim başladı. terrarium yapmak için gerekli malzemeleri bulmaya çalıştım en son bu canlı yosunu doğadan buldum ancak sayfada bazı arkadaşlar zararlı olduğunu yazmış acaba benim yosunun türü hakkında bilgisi olan varmı

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2015, 14:49   #149
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Canlı Live Sphagnum Moss Yetiştirme Kiti GittiGidiyor'da 189741233

10 kök 15 lira alınır mı sizce ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 16:03   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2005
Sayin shawshang
Canlisi ulkemizde cok bulunabilen bir sey degil, bu anlamda fiyat cok fazla degil,kok denmis ama kökü olan bir canli degil , canli uc noktalari var kalan kisim karariyor ,az bir miktari ile bile dogru sekilde buyuturseniz kaplara sigmayacaktir,

shawshang beğendi.
Forester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024