agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2008, 09:44   #61
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pittheus Mesajı Göster
Bir sorum olacak. Benim EB saksılarımdaki substratın rengi kahverengi / bu sphagnum oluyor sanırım. Anladığım kadarıyla yeşil olmadığı için cansız, beyazlaşmadığı için de canlı. Peki ben bunu nasıl yeşertebilirim? Biraz drosera tohumu bulmuştum, yeşerdiler diye seviniyorum, sakın sphagnum olmasın o?
Şimdu durumu şöyle açıklıyayayım zira ne demek istediğinizi hiç anlamadım.

Sphagnum malum googleda da binbir çeşit resmini bulacağınız canlı bir yeşil yosun. Bu yosun kurursa beyazlaşır (diğer yosunlarda bu tarz bir beyazlaşma olmaz) şayet uzun müddet kuru kalmamış ise su ile tekrardan canlanır yeşerir. Burda sıkıştırılmış uzun süre kuru tutulmuş sphagnumların da yeşereceği anlamı çıkmasın bu mümkün gibi ise de sadece içinde karışan sporlarından yeniden filizlenirler. Sphagnumun çürümüş halina de "torf" diyoruz ki bu normal saksı toprağına benzemektedir. Bizim kullandığımız sphagnum torfun kuru hali diğerlerine nazaran daha açık kahverengidir bundan dolayı sarışın veya beyaz torf da denir.
Sizin bahsetiğiniz tof üzerinde veya ölü sphagnum üzeindeki yeşerme büyük olasılıkla herhangi bir habituz gözlemlenemiyorsa nemden dolayı oluşan alg ve diğer su yosunlarıdır.

Ekdeki resimlerde canlı kuru sphagnumları görüyorsunuz:
Name:  sphagnum_clip_image001.jpg
Views: 10247
Size:  13.3 KBName:  sph_sph1a.jpg
Views: 10115
Size:  30.6 KB

Name:  SphagnumMossPot300.jpg
Views: 11836
Size:  60.4 KB

Bu resimde üste kuru, sol altta doğranmış, ufalanmış kuru sphagnum ve sağ allta de torf u görüyorsunuz.
Name:  hort028.jpg
Views: 12373
Size:  51.3 KB

YeşimM beğendi.

Düzenleyen praecox : 21-05-2008 saat 11:03
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 13:58   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Benim saksımdaki torf imiş hocam. Drosera tohumları vardı üzerinde sanırım onlar yeşeriyor.

pittheus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 16:37   #63
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Sphagnum Yosunu Siparişi Vermek isteyen Arkadaşlar Aşagıda Linkini Verecegim Web Sitesinden Alabilirler ... 2-3 gün içinde Geliyor
www.yardiac.com

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 15:06   #64
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın hexus,

orda bahsi geçen "432 cubic inches" yosun paket büyüklüğü nedir? Preslenmiş olmadığı anlaşılıyor. Paket birimi kaç litre veya metreküp e tekabül ediyor?

Saygılar

Eski 25-07-2008, 16:54   #65
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Sphagnum Moss

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın hexus,

orda bahsi geçen "432 cubic inches" yosun paket büyüklüğü nedir? Preslenmiş olmadığı anlaşılıyor. Paket birimi kaç litre veya metreküp e tekabül ediyor?

Saygılar

432 Cubic inches Litreye çevrilince 7.07 Litreye Tekabül Ediyor. Değişik Bir Ölçü Birimi Kullanmışlar ama Bende Bilmiyordum Google Hesap Makinesi ile Çevirmiştim.
Bu arada preslenmiş değil uzun lifli Sphagnum yosunu... Üretimi Yapılabilir Tahminimce
Saygılarımla

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 17:27   #66
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
ebay'de daha ucuz.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 14:55   #67
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Aynı sitede 2 farklı marka gördüm. Sizlerin bahsettiğinin dışında bir de 100 cubic inch olanı var. Bunun fiyatı miktarına göre daha pahalıya geliyor ama acaba bu preslenmiş midir? Resimde paketin önüne bir tutam örnek konmuş.

http://www2.yardiac.com/long.asp?tgs...&item_id=30871

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 10:41   #68
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ent Mesajı Göster
Aynı sitede 2 farklı marka gördüm. Sizlerin bahsettiğinin dışında bir de 100 cubic inch olanı var. Bunun fiyatı miktarına göre daha pahalıya geliyor ama acaba bu preslenmiş midir? Resimde paketin önüne bir tutam örnek konmuş.

http://www2.yardiac.com/long.asp?tgs...&item_id=30871
Ben şimdiye kadar iki tür paketlenme şekli gördüm. Biri preslenmiş takribi 2 cm kalınlığında 10 x 20 cm kadar sunta plakasına benzer hali bir de 1 litrelik süt kutları boyutlarında gevşek paketlenmiş hali. Her ikisi de takribi 6 litre su ile şişirilmiş sphagnum yosun hacmi oluşturur.
Bu linkteki preslenmeiş hale benziyor.
Her iki sinin de ortalama fiyatı 3 € veya muadili $

Eski 15-08-2008, 16:56   #69
Ent
Ağaçsever

Posta masrafı ürün bedelinin kat be kat fazlası gibi görünüyor. ABD dışı ülkeler için 35 dolar.

Ebay'deki fiyatlar daha ucuz ama genelde Amerika ve Kanada satıcıları Türkiye'ye gönderiyor görünüyor ve onların da posta bedelleri yüksektir. Bir tanesinde 30 dolar gördüm sanırım; çoğunda listeye yazılmamıştı.

Bunu posta bedeli dahil olarak makul bir şekilde getirtmiş olan var mı, ebay ya da herhangi bir yerden olabilir? Tecrübe etmiş olanımız varsa satıcıya güvenimiz daha fazla olur hem.

Teşekkürler.

Eski 16-09-2008, 00:06   #70
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Bir süre önce Ebaydan Sphagnum moss siparişi vermiştim (http://cgi.ebay.com/Live-Sphagnum-Mo...=p3286.c0.m234), postaya verilişinden 10 gün sonra elime ulaştı. Kargo ücreti gerçekten çok yüksek fakat dedikleri gibi oldukca canlı ve yeşiller. Almak isteyenlere bu açıdan tavsiye ederim. İçerisinde bir sürü canlı küçük böcek bile var :P. Sanırım öncelikle bir insektisitli suya bastırmam gerekiyor sonrasında canlı kısımlarını ekip çoğaltmayı düşünüyorum.

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 09:59   #71
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
İçerisinde bir sürü canlı küçük böcek bile var :P. Sanırım öncelikle bir insektisitli suya bastırmam gerekiyor sonrasında canlı kısımlarını ekip çoğaltmayı düşünüyorum.
Bu böcekleri gördünüz mü? Var mı? Hal böyle ise iyi değil. Ancak böcek ilacı tatbik etmeniz hiç iyi değil. Özelikle de sadece üretecekiseniz. İnsecticidler sphagnumun yaprakları içinde yaşıyan tek hücrelileri de öldürebilir.
Bence tamamen saf suya gömüp böceklerin boğulmasını veya kaçmasını sağlayın. Bunu 10 gün sonra (malum sebeplerden) tekrarlayın.

Eski 16-09-2008, 12:03   #72
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Şimdiye kadar paketin içinde iki farklı türde kırkayak benzeri böcek(sayıları fazla), minik kabuklu salyangoz, kitinli minicik siyah böcekler ve mikroskobik sülüksü yaratıklar gördüm. Bu yüzden paketi açmaya cesaret edemedim, belki başka böceklerde vardır. İnsektisitin bu etkisini öğrenmem iyi oldu sağolun hocam Umarım bunlar su ortamında boğulan cinslerdir, zira kırkayaklar en sevmediğim yaratıklardır :P

Eski 02-11-2008, 17:52   #73
Ent
Ağaçsever

İngiltere'den gelen bir arkadaşım sayesinde elime bir miktar taze sphagnum geçti ve mümkün olabilirse sürekli kaynak yaratabilmek için bir miktarını yetiştirme amaçlı kullanmak istiyorum. Burada birkaç ipucu gördüm ancak derli toplu bir bilgiye ulaşamadım. Sn. praecox ve ephesos başta olmak üzere bilgisi olan kişilerden yardım rica ediyorum.

Öncelikle, zemin için sphagnum torfu şart mıdır, yoksa bildiğimiz torfu perlit ile karıştırarak uygun bir zemin yaratabilir miyim, merak ettim. Bazı yerlerde hiçbir şey kullanmadan doğrudan sphagnumun plastik kaplara konulabileceğini okudum. Bunu tecrübe eden oldu mu acaba, mantıklı mıdır?

Ayrıca, 30-40 litrelik bir plastik saklama kutusunu üzerini stretch film ile kapatarak kullanmam uygun mudur? Bu kabın altını delmek gerekir mi, yoksa zaten biraz balçık/bataklık benzeri ortam yaratmak adına deliksiz mi bırakmalı? Stretch filmde hava delikleri olmalı mı?

RO ya da yağmur suyu kullanılması gerektiğini okumuştum. Peki bu bitki arada besin ister mi? Yabancı birkaç sitede çok az miktar sıvı besin tatbikinin gerekeceği belirtilmişti ancak yine tecrübe edenlerin fikrini almak isterim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eski 02-11-2008, 19:05   #74
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ent,

plastik deliksiz genişce yayvan bir kabın altına 1 -2cm kadar torf serin. Diğer torfları bilemem ama ben sphagnum torfu seriyorum.

Sphanum'un sadece baş kısımlarını 2-3 cm kadarını kesip yan yana torfa dikin.
Besin istemez zaten doğası gereği besinsiz yerde yetişir. RO veya yağmur suyu tercih edilmelidir. Sadece su ve havadaki CO2 ile gelişme gösterir. güneşli bir yere koyun üzerini strach film ile kaplarsanız da CO2 diffusionu için delikler açın. Torf tamamen su ile kaplı kalsın.

Kolay gelsin

orkn beğendi.
Eski 03-11-2008, 09:38   #75
Ent
Ağaçsever

Çok teşekkürler Sn. praecox. Elimde son yağmurlardan kalma yağmur suyu var bir miktar. Onu kullanarak en kısa zamanda dediklerinizi tatbik edeceğim. Yalnız sphagnum torfu yok ve yosunu daha fazla bekletmek istemediğimden elimdeki torfu kullanacağım. Umarım bu bir sorun teşkil etmez.

Aslında bir normal bir de açelya türü bitkiler için olan daha asidik bir torf var. Sphagnum da asidik ortamı sevdiğinden ikincisi daha uygun olur herhalde.

Eski 05-11-2008, 21:11   #76
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Sn Ent,
Ben deneme amaçlı sphagnumların bir kısmını normal torfa, bir kısmını sphag. torfu karışık orkide harcına ektim. Bir kısmınıda torfum bittiği için diplerindeki ölü kısımlarla birlikte öylesine bir kaba koyup suladım. Hepsi de gelişimlerini sürdürüyor, yanlız torfsuz direkt diktiklerim biraz daha cılızlar.

Eski 07-11-2008, 13:24   #77
Ent
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
Sn Ent,
Ben deneme amaçlı sphagnumların bir kısmını normal torfa, bir kısmını sphag. torfu karışık orkide harcına ektim. Bir kısmınıda torfum bittiği için diplerindeki ölü kısımlarla birlikte öylesine bir kaba koyup suladım. Hepsi de gelişimlerini sürdürüyor, yanlız torfsuz direkt diktiklerim biraz daha cılızlar.
Ben yaptığım şeyden pek emin değilim henüz. Bana gelen sphagnum klasik Yeni Zelanda yosunu değil. İngiltere'de üretilen bir sphagnum. Gerçekten çok taze idi elime geçtiğinde ama bir poşetin içine sıkıştırıldığı için tane tane dikilebilir saplar şeklinde gibi değildi pek. Yumak gibi içiçe geçmişlerdi. 2 cm gibi ince bir torf tabakasına ayırabildiğim sapları diplerindeki kahverengileşmeye başlamış kısımları koparıp dikmeye başladım. Sonra bundan açıkçası biraz sıkılarak 3'er 5'er birbirine girmiş yosunları yine kahverengi kısımlarını koparıp bu kısımlar alta gelecek şekilde torfun üzerine koymaya başladım. Toprağa temas ediyorlar ancak tam bir gömme yapmadım yani. Plastik kapta bile yetişebildiklerini okuduğumdan bunun yeterli olacağını umdum; belki de zaten ekme diye kastedilen şey budur diye düşündüm bir taraftan da.

Bu işlem için ayırıp öncesinde su dolu bir kaba koyduğum sphagnumun tamamını kullanamayınca, kalan kısmını torfsuz olarak plastik, sığ bir kapta bıraktım sizin yaptığınıza benzer şekilde. Her iki kabı da biraz hava boşluğu bırakarak film ile kapattım ve ışık alacak yerlere koydum. Daha 2 gün geçtiği için henüz bir gözlemim olmadı.

Eski 06-02-2009, 11:26   #78
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
ben 4 ay önce 6 saksıya vft ve drosera tohumları diktim. yaklaşık 3 ay sonra sadece 2 saksıda kendiliğinden 4 ,5 spagnum yosunu türedi.birde değşik bir yosun var 3 adet .tohumlar dan vftler az çıktı ve gelişimleri yavaş .ben bunu acemiliğime bağlamıştım birde güneş olmadığı için ışıkla aydınlatıyorum şu an yaklaşık 3 cmler ama droseralarda gelişim süper nerdeyse tamamı çıktı ve hızlı büyüyorlar.sormak istediğim mutlaka olmasımı lazım bu yosundan yani kendiliğinden çıkmazsa biz eklemelimiyiz ?

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 12:12   #79
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
kendiliğinden sphagnum mu türedi?
eminmisiniz?

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 16:36   #80
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
4yada 5 adet çıktı diğerleri zaten droseraymış) ama resimlerle karşılaştırdım eminim diğerleri spagnum yosunu ve dikkatli bakınca hala çıkıyor

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 21:24   #81
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Fotoğrafları bir çeşme başında çektim. Bir spagnum yosunu türü olabilirmi?

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 11:07   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
sayın praecox

önerdiğiniz spganum yosununu nasıl bulacağımı araştırıken ziya soner beyin forumdaki mesajlarını okudum ve kendilerinden spagnum yosunu temin edip edemeyeceğime dair bir mesaj attım. kendisinin önerisi kayayosunu oldu.

ziya beyin cevabını aynen aktarıyorum:

Alıntı:
Biz sphagnum yosununu kullandık,teminini bir yana bırakalım,ömrü, besin değerleri açısından bize tatminkar gelmedi.
Bu sebeplerden dolayı kendi ülkemizin ürünü olan İĞNEADA dan özel toplattırdığımız kayayosununa geçtik.
fransada yaptırdığımız tahliller neticesi çok özel orkidenin istediği değerleri bulduk,ve bu yosuna geçtik.
çok uzun yıllardır bu yosunu kullanıyoruz ve çok memnunuz.
Dilerseniz bu yosundan da gönderebilirim,dilerseniz hazır orkide harcı da gönderebilirim.
Hem biz memnunuz hemde orkide de kullanmak üzere alanlar memnun .karar sizin
sizin düşünceleriniz benim için önemli o nedenle durumu size aktarmak istedim. siz ne dersiniz?

saygılarımla

neslihanak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 11:29   #83
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu konuda elbetteki benim deneyimlerim miktar ve türler bazında çok kısıtlı ve sadece sphagnum ile sınırlı. Ziya bey bu işi profesyonel bazda yaptığından yıllardır 10binlerce saksı Orkide ye bakmış biri olarak tabiidir ki deneyimleri çok daha geniş.
Sphagnum temini zor, Ziya bey kendi de kullandığı İğnada yosunuyla uzun yıllar orkide bakmış biri olarak bu konuda benden çok daha deneyimli ve dediklerinin doğruluğunu teyidi haddime değil.
Zaten bende son bir yıldır bu yosunu ondan alıp kullanmaktayım.

Elbetteki, Ziya beyin teklifini kaçırmadan değerlendirmeniz gerektiğini de özelikle belirtmem gerekmiyor umarım

Eski 17-07-2009, 21:18   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Saygıdeğer hanımefendiler, yaklaşık 25 yılımı verdiğim bu orkide sevdası yüzünden ,sizlerinde bu özel sevgiye yeni başlangıcında yaptığınız tartışmaları dozajı kaçmadığı sürece zaman zaman dahl olmamaya elimden geldiğince özen göstererek zaman buldukça izliyorum.
Şimdi olduğu gibi dozaj bozulup ,şu yaşam süresi bu kadar kısa olan süreçlere rağmen birbirlerinizi kırma, incitme noktasına gelince ister istemez üzülüyorum.
ve dahl olmak durumunda kalıyorum.
Şimdi edindiğimiz tecrübeler sonucu tartıştığınız SPAGNUM YOSUNuna geliyorum.

Bizde yıllar önce bu yosunu kullandık,iyi neticelerde aldık. Fakat yurtdışından getirtiğimiz yosunların ambalajlarını dikkatle okuyunca araştırdık ,sorduk ,faydası yanında bu canlı mantar yığınının içerisinde bulunan mantarın kesik çizik el aracığıyla insan vucudunda ölümlere kadar yolaçabilecek tehlikelerini öğrendik ve vazgeçmenin ötesinde kapımızdan içeri bile sokmadık.

Zaten, sizler bu materyali ithal eden firmadan veya direk aldığınız firmadan aldığınızda üzerini okursanız size derki ,eldiven kullanın ve daha sonra ellerinizi antiseptik içeren sabunla yıkayın.

Sizce bu uyarı yeterli değilmidir?

Alternatif olarak geçtiğimiz kayayosununun tüm tahlillerini yaptırdık,ve bizim iğneadanın yosununun hiçbir tehlikesi olmamasına karşın faydalarını yıllardır beri izliyor ve kullanıyoruz.

NETİCE;amerikayı yeniden keşfetmeye kalkmayın,buyrun gelin ihtiyacınızı karşılıyalım.
Yanlış anlaşılmasın herhangibir ücret talebimizde YOK.

Lütfen bu tartışmayıda kesin ,sizler bu nadide çiçeği severek zaten yüksek karizmanızı belli ediyorsunuz. birbirinizi kırmayın,hatta incitmeyin.
(ayrıca bu yosun tedariki de öyle abartılacak bir konu da değildir)
SAYGILARIMLA

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 14:28   #85
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ziya Bey Merhabalar, SPAGNUM YOSUN'u hakkında yazdıklarınızı okuyunca tabiri caizse dumur olmuş durumdayım. Bundan birkaç ay önce çok güzel bir orkide sahibi oldum, yalnız bitkinin köklerini inceleyince tamamen çürüdüğü için bitkiyi kurtarmak için kabından çıkarttım bu dediğiniz yosunlardan iyice arındırdım, kökleri kestim temizledim. Bir de işim gereği vitray sanatı ile ilgileniyorum. Ellerim devamlı camları kestiğim için kesikler içinde olabiliyor. Yosunları ellerken de hiçbir korunma uygulamadım, direk ellerimle haşır neşir oldum. Hiç bir türlü şeye alerjim olmadığı halde ertesi gün ellerimden itibaren tüm vücudum kabardı alerji oldu. Bunu 3-4 gün korkunç acılar çeke çeke yaşadım. Neden olduğunu da bir türlü bulamadı doktorlar, hergün birkaç kere kortizon tedavisi ile birkaç saatliğine kendime gelebildim. Yazdıklarınızdan sonra bu yosunun bu alerjiye sebep olabileceğini düşünüyorum artık ama bu tür alerji durumlarına sebep oluyorsa bu yosuna kesinlikle kimse dokunmasın derim. Teşekkürler bilgilendirici yazınız için de. Saygı ve selamlarımla...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 19:49   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Ziya Bey Merhabalar, SPAGNUM YOSUN'u hakkında yazdıklarınızı okuyunca tabiri caizse dumur olmuş durumdayım. Bundan birkaç ay önce çok güzel bir orkide sahibi oldum, yalnız bitkinin köklerini inceleyince tamamen çürüdüğü için bitkiyi kurtarmak için kabından çıkarttım bu dediğiniz yosunlardan iyice arındırdım, kökleri kestim temizledim. Bir de işim gereği vitray sanatı ile ilgileniyorum. Ellerim devamlı camları kestiğim için kesikler içinde olabiliyor. Yosunları ellerken de hiçbir korunma uygulamadım, direk ellerimle haşır neşir oldum. Hiç bir türlü şeye alerjim olmadığı halde ertesi gün ellerimden itibaren tüm vücudum kabardı alerji oldu. Bunu 3-4 gün korkunç acılar çeke çeke yaşadım. Neden olduğunu da bir türlü bulamadı doktorlar, hergün birkaç kere kortizon tedavisi ile birkaç saatliğine kendime gelebildim. Yazdıklarınızdan sonra bu yosunun bu alerjiye sebep olabileceğini düşünüyorum artık ama bu tür alerji durumlarına sebep oluyorsa bu yosuna kesinlikle kimse dokunmasın derim. Teşekkürler bilgilendirici yazınız için de. Saygı ve selamlarımla...
İŞTE ANLATMAK İSTEDİĞİM BUDUR.

Tarım bakanlığımızın kesin uygulanması gereken bir genelgesi vardır.

Bu genelgede der ki ,her türlü canlı ve bu tip preparatlar,önce önizne sonra da kesin karantina ya tabiidir der.

Şimdi meydan boş ver internetten siparişini ,birde kredi kartı numarası verdinmi siparişin bir kaç gün sonra kapında, sende çok mutlusun.

Şimdi bir iki sorum var.
1) Siz bu posta yoluyla aldığınız spagnumu,ben vazgeçtim diye göndermeye kalkın bakalım geri alacaklarmı? parasından vazgeçtim deyin gene almıyacaklar,imha edin diyeceklerdir.

Geri gönderin gümrük kapısından içeri sokmayacaklardır.
İmha amacıyla tuvalete döktüğünüzü varsayalım,içerisinde bulunan SPOROTRİCHOSİS adlı mantarın en sevdiği ortamla buluştukları için hangi arıtmadan geçerlerse geçsinler denize dökülüp yaşamlarını sürdüreceklerdir.

2) Siz bu aldıgınız SPAGNUMun ambalajını dahi açmayın,ve onu aldığınız ülkeye fransa, hollanda neyse yanınızda götürün.
Hem gümrük kapısından geçiremiyeceksiniz,hem de polise ciddi hesap vereceksiniz.

Niye getirdin ? kimsin ? amacın ne v.s

Bu tür preparatlar ciddi biyolojik savaş silahlarıdır.
Düşünebiliyormusunuz, ÖMERLİ barajına bundan 500 kğ döküldüğünü.

Yıllarboyu boyu hiçkimse birşey anlamadan doktorların kapısında olur.
Bu tür mantarlar, insan öldüğünde bile ,ölmez ve yaşamlarını çoğalarak sürdürürler.Tek yol yakarak imha etmektir.
Burada ki spagnumun faydası bitkiye ,kök e sağladığı rutubettir.içerisindeki gereksiz mantar ilk başta sadece gelişimi motive eder,sonra farkedilmez tehlike sinsice sizinde başınıza geldiği gibi doktorlarında anlıyamayacağı şekilde ciddi ölümcül sonuçlara kadar götürebilir.

(doktorlarımızı suçlamıyorum,siz muhtemelen ,doktorunuza bu masumane iyi niyetli saksı değişimini anlatmamışsınızdır.Ayrıca anlatsanızda doktorunuz size getirinde o saksı harcını analiz ,tahlil edelimmi diyecektir)

Bizim kullandığımız kaya yosununda bu tip mantarlar olmayıp,sadece rutubeti
organize ettikleri için tercih nedenimiz olmuştur.

NETİCE; Bu kadar masumane ,bu kadar güzel bir sevgi için ateşle oynamaya gerek varmı?
Ayrıca ,bizim orkidelerimiz,kızlarımızda bu mantarları sevmezler.

SAYGILARIMLA

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 20:28   #87
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Dehşet verici tabii, ben dahil biz de ne güzel bir sürü siparişler veriyoruz yurt dışından. Elini kolunu sallaya sallaya geliyor.
Biyolog olan birine bahsetiğimde bu alışverişlerden dehşete düşmüştü, sanırım haklıymış...

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 16:10   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-09-2008
Sağlıkçı olduğum için dün forumda Sphagnum yosunu ile okuduklarım ilgimi çekmişti. Bugün nedense yazışmaların hepsi yok olmuş. Tabii yazan kişilerin adresinide hatırlamayınca bağlantı kurmak imkansızlaşıyor.

Zehirlenme belirtileri gösteren hanım efendi, vitay çalışmaları yapan, merak ettim, yaşadığı belirtiler nelerdi? Ziya Bey acaba bu yosunun salgıladıkları mı bu sonucu doğurabiliyor? Daha detaylı bilgi tecrübeleriniz bizi bilmediğimiz alanlarda çalışırken korunmak amaçlı öğrenmek istedim. Bitkiye değmemek mi gerekli?

Bazı türler havaya spor bırakır ve çevreye yayılır. Bu tür bir canlı ile çalışırsak havadan spor geçer mi? Solunum yolu ile ciğere geçebilir. Özellikle rahatsızlanan hanımefendinin şikayet ve bulgularını merak ettim. Kendi sağlığımız açısından öğretici olacağını düşündüğüm için bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla...

zeynep örenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 16:28   #89
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
http://en.wikipedia.org/wiki/Sphagnum

Alıntı:
Health dangers

Sphagnum moss can potentially harbour the chronic fungal disease, sporotrichosis. Sporothrix schenckii spores enter the skin via abrasions, scratches, and small puncture wounds as a result of unprotected contact exposure to Sphagnum moss.
Çeviri yapan arkadaşlardan, konuyla ilgili araştırma yapmasını rica edelim...

07-12-2006 tarihli Denizakvaryumu'nun yazısı:
Sphagnumun tehlikeleri

Praecox'un cevabı

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 10:11   #90
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ziya Bey tekrar çok teşekkürler cevabınız için, bendeki orkide şehir dışındaki çok değerli bir arkadaşımdan hediye gelmişti bana. Paketten çıkarttığım zaman orkideyi, köklerin sarılı olduğu yosunumsu şey hemen dikkatimi çekmişti, köklerin de yeşil renkten ziyade uçuk sarı bir renk olduğunu içlerinin geçmiş olduğunu görünce başladım bitkinin köklerini bu yosundan arındırmaya, sonra kökleri kestim tarçınladım vesaire...

Ertesi gün köklerle ve bu yosunla temastan 24 saat sonra önce bileklerimin içinde kaşıntı başladı, dedim yine bir sivrisinek ısırdı beni farketmedim, korkunç kaşınıyor ama sonra diğer bileğimde başladı. Ben allah allah ne oluyor derken 2-3 saat içinde ellerimin üstü kollarımın iç tarafı, bacaklarım, biraz boynum, sırtım derken kocaman kocaman sivrisinek ısırmış gibi kızarıp kabarmaya başladı. Önce bir noktadan başlıyor orası büyüyor şişiyor, etrafa yayılıyor arkasından başka yere sıçrıyor... Hemen acile gittik oradaki doktor bahar alerjisi olabilir dedi ya da yediğiniz birşey dokunmuş olabilir dedi. Bir de h.sonuna denk geldiği için test yapabilecek doktor da yok, p.tesiyi bekleyin diyorlar. O gece durumumu görünce baya yüklü bir kortizon yaptılar ardından hemen geçti tüm kabartılar, kızarıklıklar. Ama ertesi gün yine akşam üstüne doğru başladı aynı şeyler, bir ertesi gün yine başladı, kortizon yapıyoruz geçmiyor kabartılar, kaşıntılar kabus gibi. P.tesi günü hemen uzman bir doktora gittik. Ona da anlatıyorum başımdan geçenleri bahar alerjisi diyorlar yine. Bir de orkide ile temasımı da anlatmıyor değilim bir farklı yaptığım bu var diyorum. Olabilir herşey mümkün diyorlar... Velhasıl 4 gün boyunca hayatımın en sıkıcı anlarını yaşadım, canımdan bezdim sonra bir daha tekrarlamadı...

Benim yaşadıklarım bunlar işte... Bir daha bu yosuna dokunmak mı?!.. ASLA!

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024