agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2011, 23:00   #91
Yeni Üye

cankuru's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Sayın sarıefe etoburlarınız dışarıda mı duruyor? sphagnumlarınız nasıl bu kadar sağlıklı eper dışarıdalarsa? Son olarak purpurlardan sonra eklediğiniz sarrların cinsleri neler aynı tür bende de var ve ibriklerin dik durmasını sağlayamıyorum şimdiden teşekkürler

cankuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 12:13   #92
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın sariefe Etobur bitkileriniz tam bir görsel şölen havasında,yeni çıkanlar çok canlı bir etobur sever olarak sayfanızın yakın takipçisiyim.Bu arada yapı marketlerden alınan EB.lerin fazla yaşama şansları bulunmamakta zira baltık torfu yerine normal torfa dikili ve sulama şebeke suyu ile yaptıklarından yapı marketlere gelen E.B.ler bir müddet sonra çürüyüp çöpe gitmekteler.Bu yüzden yeni E.B.lere başlamak isteyen arkadaşlar için bu işe gönül vermiş sitelerden almalılar,veya aldıkları E.B.lerin hem toprağını hemde suyunu değiştirmeliler.İnternette bazı sitelerde E.B ler için hazır toprak satılmaktadır.
Selamlarımla sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 03:58   #93
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cankuru Mesajı Göster
Sayın sarıefe etoburlarınız dışarıda mı duruyor? sphagnumlarınız nasıl bu kadar sağlıklı eper dışarıdalarsa? Son olarak purpurlardan sonra eklediğiniz sarrların cinsleri neler aynı tür bende de var ve ibriklerin dik durmasını sağlayamıyorum şimdiden teşekkürler
Sayın cankuru, tatil dolayısıyla forumdan uzak kalmıştım. O nedenle mesajınıza henüz cevap yazabiliyorum. Etoburlarım terasta yarı kapalı bir mekanda duruyorlar. Sabah güneşi görüyorlar. Öğlenden sonra ise hep aydınlıktalar ama direk güneş görmüyorlar. Görseler yosunlar ölebilir. Dediğiniz gibi sağlıklılar. İyi gelişiyorlar. Anladığım kadarıyla 82. mesajdaki Sarracenia' yı soruyorsunuz. O bitki bu başlığın ilk mesajındaki bitkidir. Adı Sarracenia mitchelliana' dır. Boyu çok uzun değil. O nedenle ben bahsettiğiniz sorunu hiç yaşamadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa Mesajı Göster
Sayın sariefe Etobur bitkileriniz tam bir görsel şölen havasında,yeni çıkanlar çok canlı bir etobur sever olarak sayfanızın yakın takipçisiyim.Bu arada yapı marketlerden alınan EB.lerin fazla yaşama şansları bulunmamakta zira baltık torfu yerine normal torfa dikili ve sulama şebeke suyu ile yaptıklarından yapı marketlere gelen E.B.ler bir müddet sonra çürüyüp çöpe gitmekteler.Bu yüzden yeni E.B.lere başlamak isteyen arkadaşlar için bu işe gönül vermiş sitelerden almalılar,veya aldıkları E.B.lerin hem toprağını hemde suyunu değiştirmeliler.İnternette bazı sitelerde E.B ler için hazır toprak satılmaktadır.
Selamlarımla sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.
Sayın serilaaa, bitkilerimi beğenmenize sevindim. Bende bir zamanlar tecrübesizdim ve sözünü ettiğiniz sorunları yaşadım. Hatta ilk bitkimi kaybetmiştim. Fakat o ilk aynı zamanda son oldu. Sonrasında işler yoluna girdi. Bunu yukarıdaki fotoğraflarda görüyorsunuz zaten. Bugün itibariyle 30 saksıdan fazla etobur bitkim var. Sevgi ve ilgi varsa başarmamak için sebep yok. Umarım herkesin bitkisi sağlıklı olur.

Ben de size sağlıklı ve huzurlu günler dilerim. Selamlar...

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 16:35   #94
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sevgili dostlar uzun bir tatilin ardından kaldığımız yerden devam edelim diyorum. Bu bağlamda yeni sezona 33. mesajımdaki Nepenthes ventratam ile başlamak istedim. Bitki oldukça gelişti. İbrikleri kuruduktan sonra yakın zamanda yenilerini çıkarmaya başladı. Belgesellerde seyrettiğim ibrik oluşumu olayını canlı olarak görmek çok güzeldi. Üzerindeki tüm ibrikler yeni çıkan ibriklerdir. İşte fotoğraflar;

Nepenthes ventrata

delete61 ve Adil beğendi.

Düzenleyen sariefe : 15-08-2011 saat 01:58
Eski 14-08-2011, 16:37   #95
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Asya_lotus, delete61 ve Adil beğendi.

Düzenleyen sariefe : 15-08-2011 saat 01:50
Eski 14-08-2011, 17:01   #96
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Hoş geldin sevgili sariefe. Etoburlarını kimbilir nasıl özlemişsindir Bu kadar sağlıklı kalmaları ne güzel.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 18:19   #97
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Hoşguldum sevgili aygün. Sadece etoburlar olsa iyi tüm bitkilerimi özledim. Malum benim yelpaze biraz geniş Bu arada siz sevgili dostlarıda özlediğimi söylemek isterim. Umarım herkesin keyfi yerindedir.

Eski 15-08-2011, 22:07   #98
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Sayın sarıefe etoburlarınızı emin ellere bırakmışsınız. Tatil dönemleri benim için hep sıkıntılı geçiyor. Kayıplar da oluyor çünkü bazen. Ama sizin nepenthesiniz çok sağlıklı görünüyor.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 20:03   #99
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın saydemir o elleri "emin" yapabilmek için çok çene patlattım ben Tatil dönemleri dediğiniz gibi sorunlu oluyor hep. Benimde bir iki bitkimde sorun yok değil. Bende onlar için tatilimi bıraktım ve başlarına geldim. Çok şükür tamamına yakını iyiler. Hele de bakımları zor olan örnekteki tür gibi olanların iyi olması gerçekten sevindirici.

Eski 28-05-2012, 11:19   #100
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Sevgili sarı efe bu sayfadada yoksunuz bu kadar yogunluk bilmiyorum bir küskünlüğünüz var sanırım diye düşündürmeye başladı bu durum. Bakın devrik cümle nokta virgül yok. Kızın ve artık ağaçlar netede vakit ayırın. lütfen. Bide espiri yapacaktım ama kızarsınız ama olsun. Galiba etobur bitkiler yedi sizi diyede düşünüyorum. Umarıum kızmazsın kardeşim sağlığın sıhhatin yerindedir. sevgiler.

Asya Ceylan beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 13:19   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2009
Merhaba sayın sarıefe ve bitki sevdalıları,

Elimde bir adet nephentes var aldığımda ibrikleri vardı. Aradan geçen 5 ayda bitki inanılmaz yeşerdi yaprak boyu beş katına çıktı ve yeni bir filiz çıkardı. Bitkinin boyu ve gövde kalınlığı aldığım halinin 3 katına çıktı.

Fakat inanılmaz güzel bir yeşilliğe sahip bitkim ibrik çıkarmıyor.

Bunun sebebi ne olabilir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Resimler:

delete61 ve Adil beğendi.
hasan_ozgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 17:15   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2012
çok güzel bitkiler.Güle güle büyütün

mcahit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 08:59   #103
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Oncelikle kuruyan ibrikleri kesmelisin bunlar bitki icin yorgunluk kaynagidir. Yeni ibriklere gelince gunde 3-5 kez fisfis ve yuksek nem ibriklerin ilaci dir nemi kucuk bir serayla saglayabilirsin. Hatta bitkinin uzerine seffaf bir poset gecirsen bile nemi artirabilirsin

skosse3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024