agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2010, 07:51   #31
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Oooo. Birazcık sevgi varsa tamamdır bu iş. Bu gün değilse yarın
Yarını hiç bilememde, her yerde bulunan bir bitki türü olmadığı için yarın düşünürüm görürsem eğer biryerlerde.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 23:08   #32
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Kaderde yetiştirmek varsa o çıkar karşınıza. Kapınızdan içeri almak ya da almamak size kalmış tabi.

Saygılar...

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 03:56   #33
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Hastalık ilerliyor. Bakımı oldukça zor olan yeni bir etoburum var. Doğrusu görüntüsü muhteşem. Onu çok sevdim. İnşallah oda beni sever de sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.

Nepenthesler çok fazla nem isteyen bitkiler. Nem oranı %70-%90 civarında olmalı. Ayrıca ısınında 20 derece üstü olması iyi olur. Bunu sağlamanın en kolay yolu terrarium gibi kapalı bir ortam sağlamak. Şu an bulunduğu yerde bu şartlar yok. Günde 2-3 kere fıs fıs yaparak nem oranını arttırmaya çalışıyorum. En kısa zamanda ona şeffaf bir kabin yapıp nem oranını arttıracağım. Bugünkü hali aşağıda. Buyrun fotoğraflara;

Nepenthes ventrata = (N. ventricosa x N. alata)

Saygılarımla...

Asya Ceylan beğendi.

Düzenleyen sariefe : 15-08-2011 saat 01:50
Eski 11-12-2010, 19:17   #34
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sevgili sariefe, maşallah hepsi çok güzel elinize yüreğinize sağlık. Bende de sarracenia vardı fakat yaşatamadım.
Sevgiler.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 23:38   #35
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Çok teşekkür ederim Zafer Abiciğim. Bu bitkiler malesef biraz nazlı. Bendeki sarracenianın durumu fena değil. Bahar gelince durumu daha net belli olur. Şimdilik tek isteği yağmur suyu. Fakat nepenthes asıl sorun. Ona bakmak kolay değil. Sırf onun için bir sera yapmam gerek. Bu hafta içi ince çıta ve naylonla bişeyler yapmaya çalışıcam. Bakalım ortaya ne çıkacak.

Saygılar...

Eski 13-12-2010, 00:01   #36
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
[QUOTE=sariefe;723826]Hastalık ilerliyor. Bakımı oldukça zor olan yeni bir etoburum var. Doğrusu görüntüsü muhteşem. Onu çok sevdim. İnşallah oda beni sever de sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.

Nepenthesler çok fazla nem isteyen bitkiler. Nem oranı %70-%90 civarında olmalı. Ayrıca ısınında 20 derece üstü olması iyi olur. Bunu sağlamanın en kolay yolu terrarium gibi kapalı bir ortam sağlamak. Şu an bulunduğu yerde bu şartlar yok. Günde 2-3 kere fıs fıs yaparak nem oranını arttırmaya çalışıyorum. En kısa zamanda ona şeffaf bir kabin yapıp nem oranını arttıracağım. Bugünkü hali aşağıda. Buyrun fotoğraflara;

Nepenthes Ventrara = (N. Ventricosa x N. Alata)

Sevgili sariefe, çok hoş, çok değişik bir güzellik, sağlıkla büyütün.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 00:06   #37
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sevgili Satı Uğurtan teşekkür ederim. Dediğim gibi sağlıklı büyütmek biraz zor. Fakat elimden geleni yapıcam. Evime getirdiğime göre ona bakmakla yükümlüyüm artık

Sevgiler...

Eski 15-12-2010, 00:17   #38
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Venüs flaytrap sonunda çiçeğini açtı. Beyaz güzel...

Asya Ceylan beğendi.

Düzenleyen sariefe : 27-02-2011 saat 08:04
Eski 15-12-2010, 08:31   #39
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Çiçek sapının okadar uzun olmasında bir hikmet var demekki. Bu türlerde tohum olayı oluyor mu?

Eski 15-12-2010, 09:35   #40
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Tohum olayı var sayın ayse_afyonlu. Yalnız tohumdan vft yetiştirmek deveye hendek atlatmak gibi birşey. Tohumun yanında, tohum ekmek için gerekli malzemelere, 2-3 yıllık sabıra ve son olarak biraz şansa ihtiyaç var. Yani tohum işin kolay kısmı

Eski 15-12-2010, 10:38   #41
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Yani tohum işin kolay kısmı

Gerisini çok iyi anlıyorum. Denediniz mi peki daha önce.

Eski 15-12-2010, 13:33   #42
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Hayır denemedim. Daha önce tohumum hiç olmadığı gibi olsaydı da yukarıda saydığım gibi tohum ekecek malzemeleri bulmak, bulduktan sonra da o sabrı göstermek hiç kolay değil. Açıkçası üç yılda tohumdan etobur yetiştirmek yerine ananas yetiştirip meyvasını yemek bana daha mantıklı geliyor

Eski 15-12-2010, 17:53   #43
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
bence biraz daha zamanınız var sayın sarıefe. etobur bitki hastalığınız ilerledikçe kolay bulunmayan bazı türleri tohumdan yetiştirmek zorunda kalacaksınız.3 sene değilde 3 5 hafta sonra bitkiler büyüteçle göründüğü an meyvasını yemeye başlıyorsunuz bence çok zevkli sizede tavsiye ederim

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 09:33   #44
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın codgervural benim bakmakla yükümlü olduğum etoburların dışında sukulentlerim, soğanlı bitkilerim vs. var. Bu nedenle bakımları açısından biraz sınırlı tutmam gerekiyor hastalığımı. Yine de elime kendi bitkilerimden tohum geçerse ekecek malzemem vs. olduğu için, tohumlarında heba olmaması için ekerim. Fakat büyük konuşmak istemesemde tohumdan etobur yetiştirmek hedefim olmaz gibi hissediyorum.

Eski 14-01-2011, 22:30   #45
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Sayın Sariefe iyi akşamlar dilerim.Sayfanızı gezdim.Etobur bitkileriniz çok güzeller.Vft nizin
çiçeklerinden tohum alabildinizmi? Çiçekleri bozulduktan sonra siyah, siyah tohum vermekteler.Nedense Kaktüslerden sonra ikinci bir hobi de beraberiz.Bendekilerin fotoğraflarını daha sonra bir sayfa açıp göndereceğim.Benimkilerin
yapraklarında sararmalar oluştu bu yüzden sizden yardım beklerim.Selamlar.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 22:51   #46
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Var ya beni etobur merakımdan vazgeçirebilirsin, o vft'lerde böceklerin tamamen yok olmadığını yazmışın, ölü böcekler orada kalıyor mu, yoksa temizliyor musun? Koçtaşı ziyaret edelim.
Tavanda asılı olanını da çok beğendim.

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 08:53   #47
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa Mesajı Göster
Sayın Sariefe iyi akşamlar dilerim.Sayfanızı gezdim.Etobur bitkileriniz çok güzeller.Vft nizin
çiçeklerinden tohum alabildinizmi? Çiçekleri bozulduktan sonra siyah, siyah tohum vermekteler.Nedense Kaktüslerden sonra ikinci bir hobi de beraberiz.Bendekilerin fotoğraflarını daha sonra bir sayfa açıp göndereceğim.Benimkilerin
yapraklarında sararmalar oluştu bu yüzden sizden yardım beklerim.Selamlar.

Sayın serilaaa merhaba,

bitkilerimi beğenmenize sevindim. Çiçeklerden tohum almadım. Gördüğünüz çiçekler tam da bitkinin dormancye girdiği dönemde çok zamansız açmıştı. Bu bildiğiniz gibi bitkiyi gereksiz olarak yoran bir hadise. Fakat ben çiçeğini fotoğraflamak için buna izin verdim ve fotoğrafladıktan sonra kestim attım.
Diğer yandan bildiğim kadarıyla çiçeklerin tohuma dönmesi için farklı bir bitkinin çiçeğiyle döllenmesi gerekiyor. Bende vft bir tane var. Bu durumda çiçekler tohumlaşmazdı sanıyorum.

Etoburlar konusunda tecrübelerim okuduklarımla sınırlı. Çok tecrübeli değilim. Sararma oldu dediklerinizin sarr.lar olduğunu düşünüyorum. Bu da mevsim itibariyle normal bence. Belki birazda nem eksikliğinden olabilir. Eğer tahmin ettiğim gibi sarr.lardaysa sararıp kuruyan yerlerin biraz altından kesip atabilirsiniz ibrikleri. Dipten kesilmemesi gerektiğini okumuştum. Vft de ise o da normaldir. Onların kapanlarınıda köke ulaşmadan köke yakın bir yerden kesip atabilirsiniz. Başka bir tür ise pek yorum yapamam. Hatta bitkileri görmeden söylediklerim hep tahminden ibaret oluyor. Sizin sayfanızı incelediğimde gördüğüm türler üzerinden yorum yapmaya çalışıyorum. Resim eklerseniz daha güzel olur. Görüşmek üzere. Sevgiler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betito Mesajı Göster
Var ya beni etobur merakımdan vazgeçirebilirsin, o vft'lerde böceklerin tamamen yok olmadığını yazmışın, ölü böcekler orada kalıyor mu, yoksa temizliyor musun? Koçtaşı ziyaret edelim.
Hayatta hiç bir şey yok olmaz, yoktan da varolmaz dostum Kurumuş böcekler kapanlarda kalıyor. Vft, sarr, drosera, nephentes farketmiyor. Sindirim böceklerin sıvılarından ibaret. Gerisi sindirilmeden kalıyor. İbriklilerde ibrik içinde kalıyor. Çıkarıp atmaya gerek yok. Taki ibrikler kuruyana kadar. Sonra ibrik kesilip içindekilerle atılıyor. Kapanlılarda eğer yeni av yakalamasını istiyosan yerini açmak lazım. Boşları alıcan ki dolusu gelebilsin

"Etobur bitki nerden alınır" başlığı altına 2 hafta kadar önce Koçtaş' ta güzel vft ler olduğunu yazmıştım. Bugün itibariyle ya bitmiştir ya da durumları kötüdür. İki üç ayda bir yeni parti geliyor. Denk getirmek lazım. Gelir gelmez alırsan bitkin sağlıklı olur. Zaman geçtikçe sağlıkları bozuluyor. Çünkü güneş yok, yağmur suyu yok üstüne üstlük kapanları zevk için kapatan çok

Tavanda asılı olan gerçekten çok enteresan bir bitki. İhtişamlı. Fakat bakımı çok zor. Uzman işi biraz. Normal bir bitki gibi bakmak imkansız. Çok nem istiyor. Bunu da sağlamakta ayrı bir uzmanlık konusu. Terraryum vs. kurmak gerekiyor. Yeni başlayanlara tavsiye edilmez.

Düzenleyen sariefe : 11-05-2011 saat 02:23
Eski 15-01-2011, 09:36   #48
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Sayın Sariefe iyi günler dilerim,ben şu sıralar etobur sayfamı açmak üzereyim bendeki türlerle
sizinkiler hemen hemen aynı,fakat Nepenteslerinizin güzelliği ve bakımı harika ellerinize sağlık.
Selamlar.

Eski 15-01-2011, 12:01   #49
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Favorim, venus flytrap....!

Sevgili sariefe sayende niyeti bozanlar kervanına katılacağım gibi görünüyor. Bitkin öyle sağlıklı ve güzel görünüyor ki ...Anlatımın da nasıl içten ve sevimli.

Sanırım bir kaç saat sonra seradayım.

Yalnız fiyat konusunda bilgi verebilir misin? Normal aralık ne olabilir?

Sevgiler...

Düzenleyen aygün : 15-01-2011 saat 14:27 Neden: yanlış harf
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 12:33   #50
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Favorim, venus flıtrap....!

Sevgili sariefe sayende niyeti bozanlar kervanına katılacağım gibi görünüyor. Bitkin öyle sağlıklı ve güzel görünüyor ki ...Anlatımın da nasıl içten ve sevimli.

Sevgiler...
Katıl katıl
Aygün'üm zor iş baştan söyleyeyim .Benim tek saksı bile büyük problem oldu .
Hatta onuda İstanbula getirip süt oğluma versem diye şu anda aklıma geldi

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 12:37   #51
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
[QUOTE=Satı Uğurtan;725594][QUOTE=sariefe;723826]Hastalık ilerliyor. Bakımı oldukça zor olan yeni bir etoburum var. Doğrusu görüntüsü muhteşem. Onu çok sevdim. İnşallah oda beni sever de sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.

Nepenthes Ventrara = (N. Ventricosa x N. Alata)

Sevgili sariefe, çok güzel güle güle büyüt.
Bir kaynakta odada çay makinesi çalıştırmanın ,çaydaklık kaynatmanın ,kalorifer yanına su koymanın bitkiye çok iyi geldiğini okumuştum .]

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 12:53   #52
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betito Mesajı Göster
KOÇTAŞ'a gittiğimde o etoburların hali içler acısıydı.Eğer yani bitki gelmediyse alınacak gibi değillerdi.Mahvolmuştu bitkilerin çoğu hele kaktüs ve sukulent alınacak gibi değildi.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 14:29   #53
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Katıl katıl
Aygün'üm zor iş baştan söyleyeyim .Benim tek saksı bile büyük problem oldu .
Hatta onuda İstanbula getirip süt oğluma versem diye şu anda aklıma geldi
Nedir tam olarak zorlandığın nokta? Anlatırsan beni aşıp aşmadığına karar vereceğm

Eski 15-01-2011, 16:16   #54
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Sayın Sariefe kendim denediğim için söyleyeceğim.Vft'lerin çiçekleri fırça ile tozlaşma yapılarak dölleniyor.Çiçeğin etrafındaki sarı renkli tozları fırçaya sürtüyorsunuz.Daha sonra bu fırçadaki tozları çiçeğin göbeğine tokunduruyorsunuz.Böylece döllenme oluyor.Çiçek kuruduğu zaman
siyah tohumlar dökülüyor.Bunlar taze tohum olduklarından katlama engelide olmadan direk hazırlanan toprağa ektiğinizde en geç 1 ay içersinde toprak üstünde kendilerini gösteriyorlar.
Maharet bundan sonra başlıyor.Bu evrelere kadar ben geldim.Bundan sonra neyazıkki yavru yok oldu.Bunları yazmaktan maksadım Vft taze tohumdan çok çabuk büyümekte
gözünüzde fazla büyütmeyin.Selamlarımla.

Eski 15-01-2011, 18:33   #55
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Sayın Sariefe iyi günler dilerim,ben şu sıralar etobur sayfamı açmak üzereyim bendeki türlerle
sizinkiler hemen hemen aynı,fakat Nepenteslerinizin güzelliği ve bakımı harika ellerinize sağlık.
Selamlar.
Sayın serilaaa size de iyi günler. Sayfanızı merakla beklicem. Nephentesin güzelliği biraz yeni olmasından kaynaklanıyor. Bugün itibariyle bazı ibriklerinde kuruma var ve yeni ibrik oluşumu da yok ama yeni filizlerle boy atmış durumda. Bu da beni mutlu ediyor. Yeni ibrik oluşumu için ona küçük bir sera yapıp istediği şartları sağlamayı düşünüyorum. Hatta malzemeleri de aldım hazırlar fakat yoğunluktan sıra gelmedi. Kısa zamanda onu da yaparım inşallah.

Alıntı:
Sayın Sariefe kendim denediğim için söyleyeceğim.Vft'lerin çiçekleri fırça ile tozlaşma yapılarak dölleniyor.Çiçeğin etrafındaki sarı renkli tozları fırçaya sürtüyorsunuz.Daha sonra bu fırçadaki tozları çiçeğin göbeğine tokunduruyorsunuz.Böylece döllenme oluyor.Çiçek kuruduğu zaman
siyah tohumlar dökülüyor.Bunlar taze tohum olduklarından katlama engelide olmadan direk hazırlanan toprağa ektiğinizde en geç 1 ay içersinde toprak üstünde kendilerini gösteriyorlar.
Maharet bundan sonra başlıyor.Bu evrelere kadar ben geldim.Bundan sonra neyazıkki yavru yok oldu.Bunları yazmaktan maksadım Vft taze tohumdan çok çabuk büyümekte
gözünüzde fazla büyütmeyin.Selamlarımla.
Fırça ile döllemeyi biliyorum. Fakat tekrar etmem gerekirse, ben döllemenin fırçayla ya da değil iki ayrı bitkinin çiçeği arasında yapılacağını biliyordum. Hem o nedenle hem de amaç tohum olmadığı için bitkiyi yormamak adına denemedim. İlerleyen zamanda denemek isterim. Bilgi için teşekkür ederim.

Saygılar...

Alıntı:
Favorim, venus flytrap....!

Sevgiler...
Merhaba sayın aygün, sayfama da aramıza da hoşgeldiniz şeref verdiniz. Vft için en zevk veren etoburlardan birisi diyebilirim. Zaten etobur deyince ilk akla gelen vft ve kapanlarıdır. Favori yapmakta haklısınız. Fiyat konusuda şöyle ki;

Vft = 20 Tl.
Nephentes = 40-50 Tl.
Drosera Capensis = 25 Tl.
Drosera Spatulata = 20 Tl.

Bu fiyatlara adı geçen bitkileri bulabilirsiniz. Fiyattan öte asıl dikkat etmeniz gereken sağlıklı bir bitki almaktır. Yani bu fiyatların altında bir bitki olabilirsede büyük ihtimal sağlıksızdır. Bilginize.

Alıntı:
Nedir tam olarak zorlandığın nokta? Anlatırsan beni aşıp aşmadığına karar vereceğm
Aslında sayın Hhatice' ye sormuşsunuz ama bilgim dahilinde cevap vereyim. Hemde favoriniz olan vft yi baz alarak. Sağlıklı bir bitki yetiştirmek için güneş şart. Yağmur suyu şart. (Sulamayı yazın neredeyse 2 günde bir kışın 5 günde bir aksatmadan yapmalısınız. Tabağında hep su olmalı. Torfu kurumamalı asla.) Bu ikisi olunca bitki sağlıklı olarak yaşar. Ta ki dinlenme dönemine kadar. Vft, dormancy denen dinlenme dönemi geçiren/geçirmesi gereken bir tür. Dönemi geldiğinde ısısı 5-10 derece civarı olan bir ortamda bakmalısınız bitkiye. Bu sayede bitkiyi dormancye sokmalı dinlendirmelisiniz ki yorucu maratonu atlatıp yenisine hazır olabilsin. Aksi halde zayıf düşen bitkinizi kaybedebilirsiniz.

İşte böyşe nazlı, hassas bir bitki. Bunlara uyarsanız zor bişey değil. Uymazsanız kolay bişey değil Sevgiler...

Düzenleyen sariefe : 11-05-2011 saat 02:24
Eski 15-01-2011, 19:16   #56
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Evimde güneş sorun değil. Bolca güneş alan bir pencerem var. Güneş olayı tamam. Yağmur suyu da biriktiririm. ( Seraya gidemedim. Yağmur suyunu tedarik eder öyle alırım. Her şerde bir hayır vardır denir ya...)

Geriye iki sorum kalıyor. Onu da sariefecik yanıtlar nasılsa

1- Dinlenme döneminin zamanı ve süresi nedir?
2-Sadece torf mu ister, bahçe toprağı falan gerekmez mi?

Canım, çok teşekkür ederim. sevgiler....

Eski 15-01-2011, 19:17   #57
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Sevgili sariefe, çok güzel güle güle büyüt.
Bir kaynakta odada çay makinesi çalıştırmanın ,çaydaklık kaynatmanın ,kalorifer yanına su koymanın bitkiye çok iyi geldiğini okumuştum .]
Teşekkür ederim sevgili Hhatice. Okuduklarınız bilgisizce yazılmış uygulamalar malesef. Bitkinin nemli havaya gün boyu ihtiyaç duyduğunu düşünürsek 24 saat çay makinesi çalıştırarak nem sağlamak çok da mantıklı olmasa gerek. Tabi ki amaç nem arttırmak olunca sözü edilenler akla gelebilir. Fakat çay makinasını, petek üstü suyu geçtim nem makinaları bile yeterli verimi veremeyebilir. Hatta vermediklerine dair bir yazı okumuştum. Uzmanından

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu Mesajı Göster
KOÇTAŞ'a gittiğimde o etoburların hali içler acısıydı.Eğer yani bitki gelmediyse alınacak gibi değillerdi.Mahvolmuştu bitkilerin çoğu hele kaktüs ve sukulent alınacak gibi değildi.
Hangi Koçtaş sayın umutyolcusu? Ben İstanbul Cevahir Koçtaş' ta 2 hafta önce yeni gelmiş vft leri gördüm. Durumları iyi olan bitkilerdi. Rahatlıkla alınabilirlerdi. Fakat mesajımda belirttiğim gibi gelir gelmez alınmazlarsa etoburlar yapımarketlerde gerek bilinçsizlikten gerekse imkansızlıktan hep geriye giderler. Bir anlamda yok olmaya mahkumdurlar.

Alıntı:
...

Geriye iki sorum kalıyor. Onu da sariefecik yanıtlar nasılsa

1- Dinlenme döneminin zamanı ve süresi nedir?
2-Sadece torf mu ister, bahçe toprağı falan gerekmez mi?

Canım, çok teşekkür ederim. sevgiler....
Seve seve

1- Kasım 15 - Şubat 15 arası. (3 ay ya da biraz fazla)
2- Sadece torf ister. O da herhangi bir torf değil. Etoburlara özel sarı torf yani baltık torfudur. Başka bir toprak ya da torfta yaşamaları mümkün değil.

Rica ederim. Sevgiler...

Düzenleyen sariefe : 11-05-2011 saat 02:26
Eski 15-01-2011, 22:56   #58
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Merhaba sayın sonerordo, kaktüslerim ve kaktüs olmayan sukulentlerim olduğu gibi etoburlarımda var. Hatta soğanlı bitkilerimde oluyor. Bodur ve evde bakılabilen meyve ağaçlarımda Yani geniş kapsamlı bir hobiye sahibim.

Koçtaşa güzel sinekkapanlar gelebiliyor. Geldiğinde almak lazım. Yukarda da dediğim gibi geç kalınırsa bitki git gide sağlığını yitiriyor. O haliyle onu yaşatmakta bir o kadar zorlaşıyor. Vft alırken torfunun kurumuş olmamasına dikkat etmek lazım. Kurumuş torf bir daha su tutmadığı için bitki uzun yaşamıyor. Bitkiyi alınca torfu ıslakta olsa yağmur suyu gibi saf bir suyla iyice yıkayıp arındırmak gerekiyor. Çünkü yapımarketlerde pek saf su kullanma alışkanlığı yok.

Bu bitkilere ilgi duymak hiç de zor değil. Bakmak ise biraz zahmetli. Eğer niyetlenirseniz almadan önce bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Bitkiyi önce alırsanız onu tanıyana kadar geçen sürede kaybedebilirsiniz. Sinekler etobur bitki için sorun olmaz ama etobur bitki sinekler için sorun olabilir

Eski 17-01-2011, 13:14   #59
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Hangi Koçtaş sayın umutyolcusu? Ben İstanbul Cevahir Koçtaş' ta 2 hafta önce yeni gelmiş vft leri gördüm. Durumları iyi olan bitkilerdi. Rahatlıkla alınabilirlerdi. Fakat mesajımda belirttiğim gibi gelir gelmez alınmazlarsa etoburlar yapımarketlerde gerek bilinçsizlikten gerekse imkansızlıktan hep geriye giderler. Bir anlamda yok olmaya mahkumdurlar.
Mesajınızı şimdi okudum sayın sarıefe,Bursa osmangazi koçtaş tan bahsediyorum ama düşüncem bütün koçtaşlara eş zamanlı yeni bitki gittiği yönünde idi.Şu an durum nedir bilemiyorum tabi ama bauhausu tercih ederim çiçek alışverişi için

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 22:22   #60
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Genel olarak bitki alırken ben de Bauhause derim ama Bauhause' da hiç Vft görmedim. Bir kere nephentesler görmüştüm. Onlarda ibriksizdi ve kimse almayınca çöpe attılar. Yani özel olarak etoburlarda Koçtaş önde

Düzenleyen sariefe : 27-02-2011 saat 08:10

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024