agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2006, 15:08   #1
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Etobur bitkilerde hastalık ve zararlı savaşı

Merhabalar,

Biliyorsunuz etçil bitkiler diğer bitkilere göre biraz daha hassas, yaşama koşullarını pek rahatsız etmemek gerekiyor. Hastalık ve zararlı böcekler için de normalden biraz daha özel tedbirler gerekebiliyor.

Yurtdışındaki bir arkadaşım Darlingtonia Californica'larda sıklıkla görülen - ve benim güzelim iki adet cobra lily'imi de kurban alan - bir mantar türü var, bu mantar tam olarak rhizome ve pitcher'ler arasındaki bölgeye yerleşiyor ve bitkinin köklerinden su almasını engelleyerek çok kısa bir sürede kurumasına sebep oluyor. Gerçekten çok kısa bu süre, 1 hafta kadar. Yurtdışındaki bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 'Dithane' adında bir mantar ilacı getirttim, en son gelen 2 adet cobra lily'imin köklerine ekmeden önce iyice sıktım, ve şu ana kadar gayet normal gelişiyorlar

Ayrıca, aynı mantar ilacı sarracenia'lar ve dionaea'lar (özellikle rhizomları böldükten sonra mantar oluşumunu engellemek için) rahatlıkla kullanabiliyor. Ben saksı değiştirmek veya yeni ekmek için köklerini açıkta bulduğum tüm etçil bitkilerime uyguluyorum, neme lazım.

Bazı ağır mantar türleri için de toz kükürt bulunduruyorum, ama henüz kullanmaya hiç ihtiyaç duymadım.

Etçil bitkilerde asıl mucize ilaç 'provado' aslında. Drosera'ların yaprakları hariç tüm etçil bitkilerde zararlı böcekler için rahatlıkla kullanılabiliyor, kesinlikle her yetiştiricinin elinde bulunması lazım. Dionaea'larınızın yeni çıkan kapanları uçları kemirilmiş/yanmış gibi görünüyorsa provado ile hazırladığınız bir saf su karışımına saksıyı toprağı tamamen batırıp bir süre bekletmeniz yeterli (soil drench).

Şu ana kadar bu ürünlerden farklı bir ürüne ihtiyacım olmadı, ama daha farklı bir probleminiz varsa çözümü için seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Burak.

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 15:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
ETOBUR BİTKİLERDE KULLANILAN İLAÇLAR

Korumanın Captan (mantar için)
Dithane (mantar için)
Toz kükürt (mantar için)

Korumanın DDVK (böcek için)
Decis (böcek için)
Provado ( böcek için)

Dithane ve provado son tahlilde öne çıkan ilaçlar...Her etobur fanatiğinin elinde mutlaka olması gereken iki ilaç....

------------------------------------------

Peki provado da Türkiyede var mı? Toz kükürdü nasıl kullanacağız?

Düzenleyen denizakvaryumu : 27-10-2006 saat 13:47 Neden: Yeni bilgi
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 16:06   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Burak bey,

Ben CP'lerde tabii darlingtonia hariç mantar için Captan kullanıyorum zaten Orchların çökertme hastalığı için evde gereğinden fazla bulunur bende....
insekticide olarak da DDVK veya decis kullanıyorum. özeliklede yeni filizlenen tohumlarda bitkiyi de kemirerek imha etmek sureti ile musalat olan drosophyla melanogaster (sirke sineği) larvalarına karşı? tabii yanında herdaim bir drosera capensis de nöbetçi koyuyorum ancak nöbetçiyi atlatanlar hep oluyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 16:10   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dortyuz
.

Yurtdışındaki bir arkadaşım Darlingtonia Californica'larda sıklıkla görülen - ve benim güzelim iki adet cobra lily'imi de kurban alan - bir mantar türü var, bu mantar tam olarak rhizome ve pitcher'ler arasındaki bölgeye yerleşiyor ve bitkinin köklerinden su almasını engelleyerek çok kısa bir sürede kurumasına sebep oluyor. Gerçekten çok kısa bu süre, 1 hafta kadar. Yurtdışındaki bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 'Dithane' adında bir mantar ilacı getirttim, en son gelen 2 adet cobra lily'imin köklerine ekmeden önce iyice sıktım, ve şu ana kadar gayet normal gelişiyorlar

Ayrıca, aynı mantar ilacı sarracenia'lar ve dionaea'lar (özellikle rhizomları böldükten sonra mantar oluşumunu engellemek için) rahatlıkla kullanabiliyor. Ben saksı değiştirmek veya yeni ekmek için köklerini açıkta bulduğum tüm etçil bitkilerime uyguluyorum, neme lazım.
Bu durumda yurt dışından --Dithane--adlı ilacı getiremeyen sarrecenia yı hiç düşünmesin diyebilirmiyiz?

Eski 12-10-2006, 16:58   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Dithane Türkiyede var denizakvaryumu lütfen netti tarayın.
http://www.syngenta.com.tr/ilaclar.a...c_id=45&sPos=7

Düzenleyen praecox : 12-10-2006 saat 17:01 Neden: düz
Eski 12-10-2006, 21:44   #6
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Provado'yu Türkiye'de bulmakta zorlanabilirsiniz, ben internet üzerinden İngiltere'den getirttim. Systemic bir böcek ilacı olduğundan uzun vadeli kesin çözüm sunuyor.

Eski 18-10-2006, 07:32   #7
Ağaç Dostu

arkadaşlar,yeni aldığım sarracenianın torfunda sinek benzeri böcekler gezmeye başladı,sirke sineğinden daha küçük ...bu torfta bozulmanın bir işaretimi yoksa soğanda mı bir bozukluk gelişmeye başladı?

Düzenleyen denizakvaryumu : 18-10-2006 saat 07:33 Neden: ek bilgi
Eski 18-10-2006, 10:08   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Toprak biti gibi bazen zıplıyan ama genelde çabuk torpağın üzerinde yüriyen batıp kaybolan böcekler ise bahsi geçenler...
esasen bu halleri ile CPlere zararsız böcektir ama yine de DDVK veya decis ile tofu sulayın akşamına tekrardan perkulasyon yapar gibi yıkıayın saksı torfunu.

Eski 24-10-2006, 22:18   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın denizakvaryumu
bugün itibarı ile ümraniye praktikerde provado GÖRDÜM gözlerimi kamaştırdım ... evet var
sizin de gözünüz aydın... gerçi ben ihtiyaç duymadım provadoya ben Benomyl arayışındaydım o da orda kalmamışdı...

Eski 24-10-2006, 23:37   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Sayın denizakvaryumu
bugün itibarı ile ümraniye praktikerde provado GÖRDÜM gözlerimi kamaştırdım ... evet var
sizin de gözünüz aydın... gerçi ben ihtiyaç duymadım provadoya ben Benomyl arayışındaydım o da orda kalmamışdı...
Erkan Hocam
bugün kozyatağı Bauhause daydım.

decis-provado vardı...ama captan ve DDVk aldım...Neden provado ????
ve neden benomyl???

Eski 25-10-2006, 10:55   #11
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
ETOBUR BİTKİLERDE KULLANILAN İLAÇLAR

Korumanın Captan ı (mantar için)
Korumanın DDVK si (böcek için)
Decis (böcek için)

Dithane (mantar için)
Toz kükürt (mantar için)
Provado ( böcek için)

Peki provado da Türkiyede var mı? Toz kükürdü nasıl kullanacağız?
Sayın Denizakvaryumu provado ya türkiyede bulunabilirliğini sormuştunuz ya... dün de bende oralardaydım görüncede yazayım dedim.
Benomyl ise Orkidlerde substrat ve köklerin desenfaktosyonunda kullanıyorum yani 0,05'lik bir sulu çözeltiye sokup çıkartıyorum.,

Eski 26-10-2006, 10:04   #12
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Erkan Hocam
bugün kozyatağı Bauhause daydım.

decis-provado vardı...ama captan ve DDVk aldım...Neden provado ????
ve neden benomyl???
Provado neredeyse tüm etobur bitkilerde kullanılabilecek kadar güvenli ve sistemik bir böcek ilacı, yani uzun vadeli etkisi bulunuyor. Dünya üzerinde etobur bitki besleyen kişilerin çoğunluğunun tavsiyesi.

Eski 26-10-2006, 11:19   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Provado neredeyse tüm etobur bitkilerde kullanılabilecek kadar güvenli ve sistemik bir böcek ilacı, yani uzun vadeli etkisi bulunuyor. Dünya üzerinde etobur bitki besleyen kişilerin çoğunluğunun tavsiyesi.
Peki mantar konusunda da dithane için çoğunluk kullanıyor diyebilirmiyiz?

Eski 26-10-2006, 13:09   #14
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Dithane Darlingtonia Californica'daki özel bir tür mantar için bir arkadaşımın tavsiyesiydi; sürekli kullananlar olmakla beraber genel olarak etobur bitkilerde sıklıkla kullanılıyor diyemem.

Eski 26-10-2006, 15:15   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dithane Darlingtonia Californica'daki özel bir tür mantar için bir arkadaşımın tavsiyesiydi; sürekli kullananlar olmakla beraber genel olarak etobur bitkilerde sıklıkla kullanılıyor diyemem.
bu durumda Captan ve saf kükürt öne çıkıyor.

Eski 26-10-2006, 15:45   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Hayır captan sadece orkideler için devamlı elimde olan bir fungizid olduğu için kullanıyorum ancak EBlerde dithane ilk sırada kükürt ise bence bunu unutun derim kükürtün EBlerde kullanımı için ciddi bir kaynak bulamadım. ancak captan da zaralımıdır derseniz buna da %100 hayır diyemem captan zannımca canlı sphagumu öldürüyor....!

Eski 27-10-2006, 13:43   #17
Ağaç Dostu

.

"1 lt RO suyuna veya (dest.) 2ml DDVP yeterlidir. bu su ile substratın tüm yüzeyi ıslatılacak şekilde sulanır. ertesi günü saf temiz su ile tekrardan substrat üsten sulanır altından çıkan su dökülür. saksı alışıldığı gibi sulanmaya devam edilir.
Yazın captan kullanımına gerek yoktur ancak hala bir kühflenme veya mantar oluşumu çürüme gözleniyorsa cp bakımında ciddi bir hata yapılıyor demektir."

Aynı şekilde oksijenli su kullanımı için ne dersiniz?Aynı etkiyi yapar mı?

Eski 15-01-2007, 14:07   #18
Ağaç Dostu

yurt dışında örneklerine rastladığımız ama Türkiye de olmayan sprey şeklinde böcek ve fungisit ilaçları uygulamada büyük kolaylık sağlıyor..

diyelim bir kaç sinek gördünüz ,enjektörle ilacı çek suya karıştır vs.derdi yok iki fısfıs tamam..

Türkiyede henüz fungusit spreye rastlamadım.... aslında çok büyük ihtiyaç.... bu ilacı üreten veya ithal edenler hem çok büyük bir ihtiyacı giderirler hem de güzel bir kazanç elde ederler,çünkü bu spreyleri alacak olanlar ev kullanıcıları olacak ve hemen hemen herkesin evinde çiçek olduğuna göre...insanlar çok zehirli tozlarla sıvılarla değil, elinin altındaki spreylerle basit ve hemen çözüm arayışı içindeler.
-----------------------------------------------------------------
Arkadaşlar dün yukarda gördüğünüz böcek spreyini satın aldım, aslında güzel bir ürün ,basit pratik...

sorun şurda; Üretim tarihi yok ,son kullanma tarhi yok , üretici firma yok ,etken maddesi yok ,üretim izni vs. yok.
yani ürün pratik olduğu için, bunları da yazmayı gerek görmemişler "bize güvenin spreyi sıkın"diyorlar

Siz ne dersiniz?Etobur bitkilerde kullanılabilir mi?yoksa çöpe mi atayım?
---------------------------------------------------------------------

hastalıklar için fotolu tanıtım
http://www.littleshopofhorrors.co.uk....php?pageid=12

Düzenleyen denizakvaryumu : 18-06-2007 saat 22:44
Eski 15-01-2007, 14:20   #19
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Sayın denizakvaryumu, siz içinde ne olduğunu bilmediğiniz ilacı alır mısınız? Durum tamamen aynı, içinde ne olduğunu bilmediğiniz bir ilacı kesinlikle hiçbir bitkinize, özellikle de etoburlara tatbik etmeyin derim.

Eski 10-06-2007, 20:48   #20
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
bitkilerime ilaç kullanmak son çare gibi geliyor ama saksılardaki yeşillenme artınca mecburen iki saksıya captan uygulamak zorunda kaldım. burada dozaj hakkında bilgi var ama uygulama sıklığı konusunda bir bilgi bulamadım. kutu üzerinde 7 günde etkisi kaybolur diyor , uygulamayı da 7 gün arayla mı yapmak lazım yoksa etki tamamen geçmeden aynı dozu tekrarlamak mı gerekli?
bir de uygulamayı yaptıktan sonra ertesi gün substrat yüzeyinde yeşil jöle benzeri bir "şey" belirdi. alien salgısı değilse bu nedir bir fikriniz var mı?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 21:38   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu yeşillenme torfun alg le kaplanması demek. bunun sebebi ise üst katmanın sphagnumdan arınmış olmasındandır. burda captana gerek vermıydı bilemiyorum. canlı sphagnum bu alg oluşumunu bastırdığından bitkilerin tabii ortamlarında, bataklıklarda böyle bir sorun olmuyor. bu alglerin bitkiye bir zararı da yok. bu alglerin oluşması ise ortamın EB lere uygun olduğunun bir göstergesi. güneş ısı ve su optimal oranlarda...

Eski 10-06-2007, 22:19   #22
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
sağolun üstat,

peki jöleye benzer oluşum neyin nesi?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 22:40   #23
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alg... bildiğimiz su yosunu. captan ın alge bir etkisi var mı bilmem ancak fazlası sphagnuma zarar verdiği en azından hyocynth kolonilerini bastırıp bir günde ağarıp öldüğünü kendi denemelerimden biliyorum. ama sanırım alg da captanın etkisi ile bir coagulasyona uğrayıp yeşil topak oluşumlar göstermiştir.

Eski 31-07-2007, 08:08   #24
Ağaç Dostu

http://www.syngenta.com.tr/

Acaba yukardaki linkten seçebileceğimiz ve etobur bitkilerde kışa girerken koruma amaçlı mantar ilacı olarak kullanabileceğimiz --sıvı-- fungusit var mı?

Eski 31-07-2007, 22:24   #25
Kaybettik...

praecox's Avatar

Neden sıvı? syngentha da olan sıvı fungicide'lerden topas uygun değil. Ordan captan veya bulabilirseniz dithane tavsiyemdir.

Eski 01-08-2007, 07:43   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Neden sıvı? syngentha da olan sıvı fungicide'lerden topas uygun değil. Ordan captan veya bulabilirseniz dithane tavsiyemdir.
İnsektisitlerde şırınga ile çekip uygulamak çok kolay..Captan veya dithane toz olduklarından nasıl ayarlanacak bilmiyorum...siz gram olarak nasıl ölçüyorsunuz?

http://www.syngenta.com.tr/ilaclar.a...c_id=47&sPos=8

Linkteki Quadris adlı fungusit etoburlarda uygulanamaz mı?

Eski 01-08-2007, 09:15   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sözünü ettiğiniz mantar ilaçları genelde külleme ve diğer tür yapraklarda görülen mantarlara etkilidir.
EB'lerdeki mantar sorunları çökerten ve kökboğazı çürümelerine yol açan türlerdir. Bu noktada iki şeyi değerlendirmek gerek.
  • 1. Bu mantarlara etkili olmalı
  • 2. EB.lerde phytotoxitite göstermemeli
bu konularda ruhsatlı bir ilaç bilmiyorum ancak dünyada zaman zaman denenmiş ve sonuçları bildirilmiş kısmen deneme yanılma metodu ile kabul görmüş ilaçlardır ki bunu sayın dortyuz de bende burda yazdık. Bu ilaçların dışında bir şey tavsiye etmek mümkün değildir. bence sadece maceradır.
EB'lerin ne kadar hassas olduklarını de göz önünde bulundur isek, sanırım burda onlarla pek bu mantar ilacı konusunda bir pazarlık şansımız yok.
Sıvı ilaçların dozajlaması kolaylığı konusunda haklısınız, ancak bu sorunu başka bir şekilde halletmeniz gerek. ben captanı iki tatlı kaşığı kadarını bir litre su diye tavsiye edebilirim. Ben tartıyorum sizin de böylesi bir imkanınız varsa ne ala... şunu da yapabilirsiniz. bir mesurlu bardağa bir kuyumcu arkadaşınıza 1 lt.lik dozu tartırabilirsiniz. tozun denk geldiği yüksekliği işaretleyip ileriki ilaçlamalarınızda bu mesuru kullanabilirsiniz. (tartım için beşeri ilaç satan eczanere bu konuyu telafuz dahi etmeyin. )

Eski 01-08-2007, 11:04   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster

.."ben captanı iki tatlı kaşığı kadarını bir litre su diye tavsiye edebilirim."
En kolayı bu yöntem Teşekkürler.

Bu kış sarr.excellensler ve vft için yani benim için tamam mı devam mı uygulaması yapacağımdan yani tam manasıyla Ankara soğuğunda etoburları kış uykusuna yatıracağımdan mutlaka captan uygulaması yapacağım...

Geçen kış tam manasıyla bir uyku olmamıştı bu kış da güzel bir uyku olmazsa büyük bir ihtimal ölecekler...

Eski 01-08-2007, 11:50   #29
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Kış uykusu ortamını nasıl yaratmayı düşünüyorsunuz Ankara'da? Düşünceniz nedir?

Düzenleyen praecox : 01-08-2007 saat 11:54 Neden: imla ...!
avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 12:29   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
Kış uykusu ortamını nasıl yaratmayı düşünüyorsunuz Ankara'da? Düşünceniz nedir?
Geçen kış pencere limonluğu yapmıştım, torf soğuktan kaya gibi oldu...bitkiler ancak 1 ay uyumuştu ki uykularından kaldırdım...

Bu kış limonluk yapmadan mutfak penceresini yarı açık bırakarak deneme yapacağım, yine de donarlarsa benim için buraya kadarmış deyip bu işi bırakacağım...başka çare aklıma gelmiyor (buzdolabı metodu da captan nedeniyle sağlıklı değil)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024