agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2008, 00:47   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Praecox hocam sizden almış olduğum droseralarımı çimleme aşamasında daha önce bahsettiğim
http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=2503&page=17
birkaç farklı yosun üzerindeki denemelerimin sonuçarı aşağıda olduğu gibidir:

http://i222.photobucket.com/albums/d...Fotoraf495.jpg
http://i222.photobucket.com/albums/d...Fotoraf490.jpg

Yosunların olduğu bölgelerde pudra şekeri gibi birşeyler oluştu.Çimlenen filizlere henüz ulaşmadı ,ama eğer zararlı birşey ise yosunları kaldırmam yeterli olacak mı?
Başkaca yapılması gereken bir ilaçlama gerekirmi?Bu arada yosunların üzerine serpiştirmiş olduğum birkaç drosera tohumu da aynen torftakiler gibi büyümeye devam ediyorlar.Şunu da söylemem gerekiyor;Ara sıra sadece yosunların olduğu bölgeye ,kurumaması için üzerilerine fısfısla yağmurlama yapmıştım.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 14:59   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Galeri: 8
Benim bitkimin yapraklarında kahverengi bir çürüme görmüştüm sonrasında ise birkaç yaprakta daha kararmalar oldu ve yeni çıkan kapanında yaprağının yarısı sanki yenilmiş gibi duruyor.Birkaç gün öncede balkonda küçük sinekler uçuşmaya başladı ve oldukça fazlaydılar.Toprağın bazı bölgelerinde de beyaz küflenme gibi birşeyler var.Acaba bunlar sirke sineklerinin yaptığı birşey mi? Forumda DDVK isimli bir ilaçtan bahsediliyor.Bunu mu almam gerekiyor? Bunu alırsam ne şekilde uygulamam gerekiyor,forumda tam olarak anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.

alpiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 16:34   #33
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Resim imkanın varsa daha iyi olur..

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 17:37   #34
Ağaçsever

Resimler böyle

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2008, 22:23   #35
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
sayın alpii
hiç bahsettiğiniz boceklerden gördünüz mü? Balkonda gördüğünüz sinekler başka bitkiden gelmiş olabilir. bitkinizin saksısını daha derin bir kabın içine oturtup, dış kabın içine toprak seviyesinin biraz üstüne kadar su dökün, böcek varsa yukarı çıkacaktır. sonuçta DDVP çok zehirlidir bitkinize daha kotusu kendinize zarar verebilirsiniz.

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 12:59   #36
Ağaçsever

Evet gördüm 3-4 mm'lik sinekler bende başka bitkiden gelme ihtimaline karşı normal sinek ilacını balkona uyguladım.Yalnız dediğiniz uygulamayı anlamadım.Saksıyı ve dışındaki su olan kabı ile birlikte mi başka bir kaba koyup içine su koyayım?

Eski 23-03-2008, 13:12   #37
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bence bu aşamada paniğe gerek yok.. o kadar kararma olabilir..yeni yapraklar çıkıyormu, köklerin durumu nasıl? devamlılık arzederse bi daha görüşelim

Eski 23-03-2008, 15:31   #38
Ağaçsever

Resimdeki bitkide önceden çiçek çıkartmaya başlamıştı ondan sonra bir gerileme oldu yani kapan çıkartmamaya başladı.Ancak şimdi dipte görünen 2 tane yaprak mevcut.Köklerin durumunu öğrenmem için bitkiyi çıkartmam mı gerekiyor zarar vermez mi?

Eski 23-03-2008, 15:34   #39
Ağaçsever

gundam's Avatar

sayın alpii
saksıyı içi su dolu olan ikincil yüksek bi kaba oturtsanız da olurdu lakin taşma sorunu olmasın diye suyu sonra koyun demek istemiştim, anlatamadım afedersiniz.
DDVP uygulamasını da bu şekilde yapın eger yapacaksanız,ama dionea da gövde ve kapanlara su gelmesi cok istenen bir durum değil bence, o yüzden dikkat ediniz?
fısfıslamayla ve yapraklara da uygulamaya gerek yok. sonuçta böceklerin olduğu kadar bitkinin de zehirlenme riski var :S

Eski 23-03-2008, 15:44   #40
Ağaçsever

Peki şuan DDVP 'yi uygulamalımıyım yani çokta aceleci davranmayayım diyorum çünkü söylediğinze göre zararlı bir madde.Peki ne zaman uygulamam gerekir?Yani tüm yapraklarda bu gibi bir sorunla mı karşılaşırsam DDVP'yi uygulayayım?

Eski 23-03-2008, 16:06   #41
Ağaçsever

gundam's Avatar

hafif bir uygulama yapabilirsiniz
ama bence once dediğimi yapın ve su yuzunden topragın ustune çıkan zararlıları bir görün.
zaten grup halinde bir yere toplanacaklar bayağı miktarda var ise hoplayıp zıplıyorlar da...

uygulamayı da aynı şekilde yapabilirsiniz, tabi daha sonra yine bu uygulamayla ilaçtan arındırmanız gerekiyor toprağı.
yani 3-4 kere, bayağı zahmetli değil mi?

Eski 23-03-2008, 17:50   #42
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

İlaçlama son çare olarak kullanılır..Bence de acele etmeyin..Ve bitkinin kökünü çıkarmayın..

Eski 25-03-2008, 21:22   #43
Ağaçsever

Sayın Gundam;
Bahsettiğiniz uygulama bu tarz birşey olsa gerek.Peki bunu ne kadar bu şekilde tutacağım? Ayrıca toprağa deyen kapanlar var onları nasıl sudan yüksek tutacağım?

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2008, 01:22   #44
Ağaçsever

gundam's Avatar

açıkçası 100 puanlık soru...
bu konuda sorumluluk alamam,
ama resimde 14 gorunen kapan saydım. Sizin bitkinizde ise 4 adet var.

Eski 26-03-2008, 06:09   #45
Ağaçsever

Yani....

Eski 26-03-2008, 17:10   #46
Ağaçsever

gundam's Avatar

sayın alpii
resimle anlaşılabilir umarım,
aşağıda da uygulamadan geriye kalanlar görülebilir...

Eklenen Resimler

Vyatcheslav beğendi.
Eski 26-03-2008, 20:35   #47
Ağaçsever

Sayın gundam;
Teşekkürler gayet iyi anladım.İkinci resimdede görüldüğü gibi oldukça işe yaramış görünüyor.Ancak tek bir sorum var bu uygulamayı yaptık,ne kadar bu şekilde kalacak?Yani su dolu şekilde kalma süresini nasıl ayarlıyacağız o larvalar çıkana kadar mı?
Şimdiden teşekkürler...

Eski 10-04-2008, 17:13   #48
Ağaç Dostu

Praecox hocamdan bir ay önce aldığım royal red imin bazı yapraklarının kenar kısımlarında sanki ezilmiş gibi bir görüntü oluşuyor ve belli bir süre sonra yaprak çürümeye başlıyor.Hocamın dediğine göre bunlar dormancy i geçirdiği yaprakları.Orta kısımdan yeni kapanlar geliştirmeye de devam ediyor.Bu ezilmiş görüntüler için endişelenmem doğrumu.Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

http://i284.photobucket.com/albums/l...k/preacox2.jpg

http://i284.photobucket.com/albums/l...k/preacox1.jpg

Eski 10-04-2008, 18:00   #49
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Aynı durum benim 2 vftde de yaşanıyor.. sürekli yenileri çıkıyor ancak bir süre sonra kararmaya başlıyorlar.. ben güneşten şüpheleniyorum ama bilemiyorum.. kök sağlam çünkü sürekli yeniler geliyor.. belki de dormansi kaynaklıdır.. bilemiyorum..

Eski 11-04-2008, 11:24   #50
Ağaçsever

Bende de aynı sorun var.Kapan oldukça sağlam ancak yaprağı kararmaya başlıyor.Ayrıca bazı kapanlarımda kendi kendine yavaş bir şekilde kapanıp açmıyorlar.Bunun nedeni ne olabilir?

Eski 11-04-2008, 12:44   #51
Ağaçsever

gundam's Avatar

sayın alpii
o kapanıp açılmayan yapraklar ömrünü doldurmuş yapraklardır, büyük ihtimalle.
tabi kök sistemini oynattıysanız yapraklar tetik gibi geriye (toprağa doğru) çekiliyorlar, gerinme hareketi yaparcasına.

Eski 12-04-2008, 18:36   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
Aynı durum benim 2 vftde de yaşanıyor.. sürekli yenileri çıkıyor ancak bir süre sonra kararmaya başlıyorlar.. ben güneşten şüpheleniyorum ama bilemiyorum.. kök sağlam çünkü sürekli yeniler geliyor.. belki de dormansi kaynaklıdır.. bilemiyorum..
Kemal bey sizinkiler güneşten ise,benimkinde olmaması gerekir.Ben akvaryum ortamında ışık sağlıyorum kendilerine en az 10 saat.Problem ışık kaynaklı değil gibi geliyor bana.

Eski 13-04-2008, 16:08   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu forumdaki arkadaşların en azından biraz olsun diğer bitkileri de gözlemlediğini varsayıyorum. Şöyle ki siz hiç bir bitkinin açtığı yaprağın sonsuza dek sağlam kaldığını gözlemlediniz mi? Hayır! er **** geç ömrü dolan yaprak ölür. Peki siz hiç ölen bir yaprağın pat diye bir saat içinde sarardığını, karardığını ve/veya kuruduğunu gözlemlediniz mi?
Bunun cevabı da elbetteki hayır!
Yapraklar nasıl ölürler? Yer yer başlıyan lokal sararmalar solmalar tüm yaprağı sarar kızarır vede bir hafta içinde de kararır veya kahverengiye döner kurur.
Sonbaharda ağaç yapraklarına bir bakın... gözlemleyin... eminim çoğu doğa sever bitki sever bunu farketmiştir. Hatta yazın ortasında dahi bazı yaprakların kuruduğu döküldüğü gözlemlenmiştir.

Hal böyle iken sonuçta normal bir bitki olan EB'lerde durum neden farklı olsun?
Kapanının sineği kaptığı hızı ile kararması mümkün olabilir mi? Bu kadar aydır baktığınız bu bitkide de hiç böyle bir şeye tanık oldunuz mu?
Hayır!
Öyleyse nedir bu panik? Sakınan göze çöp kaçması gibi bir muhabeten maada Kedi baktığı uzvunu yara sanmış gibilerden gereksi bir panik yaratılıyor vede bu panik burda çok tekrarlar oluyor...

Pimpirikli olmanın gereği yok forumu bu bağlamda da gereksiz işgale gereksiz panik yaratmaya gerek yok.

Bu biraz da yaşlı insanlarda olan bir tür hypochonder semptomuna benzettim. Biri çıkar bugün başım ağrıyor der diğerleri adeta bir üstünlük yarışına girer vede diğerlerini esasen kendi başının çok daha fena ağrıdığı iknası yarışına girer...
Bu yarışın sonucu eminim tüm o yaşlıların başı da en geç o konuşmalardan sonra psychosomatik olarak da ciddi ciddi ağrımıya başlar...

Ya da sakınılan göze çöp kaçar da denebilir.
İyi şeyler konuşursanız iyi şeyler olur bu bitkilerde de çok değişik değil bitkide devamlı bir araz bir hastalık ararsanız vede bitkim ölüyor gibilerden felaket tellalciliği yaparsanız emin olun er **** geç o olay başınıza gelir...

saygılar.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:57   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2007
Venüs Fly Trap' ime ne oluyor?

Arkadaşlar ben Antalya' da oturduğum için vft imi bir türlü kış uykusuna yatıramadım. Sadece gelişimi biraz yavaşladı o kadar. Şimdide kapan gibi bişi çıkarıyor ama tam anlamadım galibağa çiçek açıcak ve tohum vericek ancak doğru düzgün kış uykusuna yatmadı ve çokta fazla sinek yiyemiyor sizce ne yapmam lazım.

Bu arada saksısını büyütmek istiyorum acaba tam zamanı mıdır şimdi?
Geçen sene yazın değiştirmiştim saksısını ve çok büyümüştü bir anda(ben vft imi koçtaştan aldım az kapanı vardı ölmek üzere gibi duruyordu) ilaç falanda atmadım hiç, forumdaki konuları okudum birkaç tane ilaçtan söz ediliyor ancak anlamadım hastalandığındamı atacağız sadece. Birde ben o ilaçları nereden temin edebilirim?

işte resimler:

Düzenleyen muratcan : 13-04-2008 saat 18:18 Neden: fotoğraf ekleme
muratcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 18:26   #55
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Vftniz çiçek akıyor sankim Bence çok bekletmeden kesin.. Saksı da iyi gibi, bir süre daha idare eder gibi yeni ektiyseniz.. İlaçlamaya da gerek yok eğer hastalık belirtileri görmediyseniz..

Eski 13-04-2008, 18:31   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2007
Kesmezsem ne olur hocam yani bitki için bir zararı olurmu?
Hastalık demişken ilk resimde sağ üstte yerdeki büyük kapanda küf var sanki, **** ne o?

Tam nasıl kesmek lazım ucundanmı kökünden mi kesmeliyim? Aslında ben tohum almak istiyorum ama nasıl alacağımı da bilmiyorum.

muratcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:49   #57
-

Giriş Tarihi: 30-03-2008
aslına bakarsanız bende bu bitkiler konusunda acemiyim ama en iyi bildiklerim arasında çiçeklenmenin bitkiye gereksiz güç harcatarak zayıf düşürdüğü böylece kapanlar zayıf ve cılız olur.o beyaz kısmın üstüne birkaç damla su damlatırsan geçer bence çünkü ben birkeresinde öyle geçirtmiştim.tabi tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir.

varbanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:51   #58
-

çiçek sapını tam dipten kes.

Eski 13-04-2008, 20:03   #59
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Kesmezsem ne olur hocam yani bitki için bir zararı olurmu?
Kesmezseniz vebanik'in de dediği gibi bitkiniz güçsüzleşir ve belkide bitkinizi kaybedebilirsiniz.
Çiçek açtırsanız bile tohum almanız garanti değil zaten.
İyisimi bitkinizi yormadan çiçek sapını kesmek.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 20:10   #60
-

foruma bakmak gerekiyor biliyorum ama ben bulamadım torfun vft nin kapanlarına bulaşması daha doğrusu kapan filizlerinin çıktığı orta kısmının üstünü kapatması bitkiye bi zarar verirmi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024